To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dwa typy ludzkiej duchowości
#21
Leszek-tsy napisał(a):Z drugiej strony z pewnością nie zasługuje na miano osoby uduchowionej ktoś, [...] kto jest zapiekłym wrogiem religii.

Zgodnie z podanym opisem nie jestem człowiekiem "uduchowionym". Pytanie: i co z tego?

Jestem też zapiekłym wrogiem pedofilów i gwałcicieli. I wszystko to wrzucam do jednego wora z napisem "insanity".
Stalk the weak, crush their skulls, eat their hearts, and use their entrails to predict the future.
Odpowiedz
#22
Leszek-tsy napisał(a):W tym znaczeniu duchowość jest właściwa wielu ludziom wierzącym i niewierzącym i nie ma tak naprawdę nic wspólnego z wyznawaną wiarą, ponieważ odpowiada altruizmowi i duchowi humanizmu..


Te mrzonki o jakiejś uduchowionej dobroci, o humanizmie czy altruizmie, potwierdzają tylko fakt jak bardzo osoby te ktorych charakterystyke próbujesz tutaj przedstawić, są oderwane od rzeczywistości i rzucone na pastwę losu, bez woli walki o jakiekolwiek odpowiednie wartości dla siebie samych. Zamknij oczy zaśnij jak pisze Leszek-tsy Duży uśmiech

pzdr
Odpowiedz
#23
Xenomorph napisał(a):Te mrzonki o jakiejś uduchowionej dobroci, o humanizmie czy altruizmie, potwierdzają tylko fakt jak bardzo osoby te ktorych charakterystyke próbujesz tutaj przedstawić, są oderwane od rzeczywistości i rzucone na pastwę losu, bez woli walki o jakiekolwiek odpowiednie wartości dla siebie samych.

O.K.

ale co ta opinia zmienia???

Odpowiedz
#24
Xenomorph napisał(a):Te mrzonki o jakiejś uduchowionej dobroci, o humanizmie czy altruizmie, potwierdzają tylko fakt jak bardzo osoby te ktorych charakterystyke próbujesz tutaj przedstawić, są oderwane od rzeczywistości i rzucone na pastwę losu, bez woli walki o jakiekolwiek odpowiednie wartości dla siebie samych. Zamknij oczy zaśnij jak pisze Leszek-tsy Duży uśmiech

pzdr
Xenomorph Twój post niczego nie wnosi, a jedynie po raz kolejny przedstawiasz swój pogląd na temat humanizmu (uduchowienia w tym kierunku).
Myślisz, że Twoja percepcja rzeczywistości jest "jedyna prawdziwa"? To, że jesteś egocentrykiem nie oznacza, że inni są oderwani od rzeczywistości. Niektórzy zaspokajają swoje potrzeby po przez pomaganie innym i krzewienie ideałów humanizmu. Inni mogą mieć szersze horyzonty niż Twoje, ograniczone do dbania o własny tyłek.
Nie możesz kategorycznie stwierdzać i wrzucać wszystkich do jednego worka. Usiądź, zastanów się, poczytaj, myśl bo wydaje mi się, że coraz bardziej zamykasz się w swojej ograniczonej duchowości i przekonaniach.
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
#25
Gocek napisał(a):Xenomorph Twój post niczego nie wnosi, a jedynie po raz kolejny przedstawiasz swój pogląd na temat humanizmu (uduchowienia w tym kierunku).
Myślisz, że Twoja percepcja rzeczywistości jest "jedyna prawdziwa"? To, że jesteś egocentrykiem nie oznacza, że inni są oderwani od rzeczywistości. Niektórzy zaspokajają swoje potrzeby po przez pomaganie innym i krzewienie ideałów humanizmu. Inni mogą mieć szersze horyzonty niż Twoje, ograniczone do dbania o własny tyłek.
Nie możesz kategorycznie stwierdzać i wrzucać wszystkich do jednego worka. Usiądź, zastanów się, poczytaj, myśl bo wydaje mi się, że coraz bardziej zamykasz się w swojej ograniczonej duchowości i przekonaniach.

A skąd wiesz jaki jest mój światopogląd ? Kilgore nazwał mnie egzystencjalistą, Ty- egocentrykiem itd. niczego to nie wnosi, jestem jak najbardziej otwarty na dyskusję i interpretację Gocku. O ile jednak dyskusja ta nie zamieni się w pytanie ''kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem'' Dla mnie ludzkość, społeczeństwo to jakiś chory robak. Może niektóre wypowiedzi są cyniczne, ale napewno nie po to by kogoś obrazić.
Piękno życia polega na tym że w każdej chwili sami możemy je zakończyć Dekstrometorfan

Nigdy nikomu nie odbierałem nadziei, nigdy nie twierdziłem że ktoś jest głupcem. Forum jest po to by przedstawiać własny punkt widzenia i ja to najzwyczajniej w świecie- robię.
Ta forma dekadentyzmu u coniektórych przejawia się w jakichś dziwnych poszukiwaniach ''bóg'' wie czego (?) Zgodnie z Wolterem '' Pierwszym prorokiem był pierwszy nikczemnik, który spotkał grupę frajerów''
Gocek Ty uparcie szukasz uduchowionych podstaw humanizmu w epoce kamienia łupanego ? Kropotkinowa Pomoc wzajemna czy Hobbesowkie ballum omnium contra omnes ?

Duchowość taką jaką znam nie przejawia się w czytaniu książek, rozmyślaniu czy argumentowaniu. to po prostu stan ktory sam dla siebie wypracowuję i wcale nie potrzebuję opinii innych.
Feuerbach nie miał racji, poznanie opiera się tylko i wyłącznie na zmysłach ? wolne żarty w tym aspekcie duchowość nie istnieje i dziwię się Tobie że jako fan jegomościa próbujesz przeforsować tą ideę. ''Taki twój Bóg, jakie masz serce'' czyż nie tak pisał filozof z Twojego avatarku? Więc na cholerę pisać do ogółu ? Egalitaryzm i duchowość ? To jakaś bujda.

idiota napisał(a):O.K.
ale co ta opinia zmienia???

''O.K. ale po co to forum ??? Duży uśmiech Nie żenujcie mnie takimi stwierdzeniami, bom gotów pomyśleć że nie bez powodu pewne osoby nadały sobie [adekwatne] ksywki na tym forum Duży uśmiech

pzdr
Odpowiedz
#26
Xenomorph napisał(a):''O.K. ale po co to forum ??? Duży uśmiech Nie żenujcie mnie takimi stwierdzeniami, bom gotów pomyśleć że nie bez powodu pewne osoby nadały sobie [adekwatne] ksywki na tym forum Duży uśmiech

pzdr

Forum po co??? no do dyskusji...

a nie do ewokacji swoich słusznych poglądów na wszystko bez słowa uzasadnienia.

a co do myślenia - myśl jak najwięcej!!

Odpowiedz
#27
XENOMORPH
Cytat:A skąd wiesz jaki jest mój światopogląd ? Kilgore nazwał mnie egzystencjalistą, Ty- egocentrykiem itd. niczego to nie wnosi, jestem jak najbardziej otwarty na dyskusję i interpretację Gocku. O ile jednak dyskusja ta nie zamieni się w pytanie ''kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem'' Dla mnie ludzkość, społeczeństwo to jakiś chory robak. Może niektóre wypowiedzi są cyniczne, ale napewno nie po to by kogoś obrazić.
Piękno życia polega na tym że w każdej chwili sami możemy je zakończyć Dekstrometorfan
Z tych samych źródeł, z których Ty uważasz jaki jest mój, czy innych ludzi światopogląd. Egzystencjalizm nie wyklucza egocentryzmu. To co piszesz świadczy o Tobie.
Piszesz, że dla Ciebie ludzkość i społeczeństwo to jakiś chory robak - tym samym świadczysz o sobie. Domyślam się, że piszesz to jako osoba, która się buntuje przeciwko temu stanowi rzeczy - tzn. diagnozujesz istniejący fakt, niekoniecznie chcąc go zachować. Ewentualnie jest Ci to obojętne, ale wtedy co za różnica, czym jest ludzkość i społeczeństwo? Zazwyczaj widzimy to co chcemy zobaczyć.
Cytat:Nigdy nikomu nie odbierałem nadziei, nigdy nie twierdziłem że ktoś jest głupcem. Forum jest po to by przedstawiać własny punkt widzenia i ja to najzwyczajniej w świecie- robię.
Nie zarzucam Ci braku kultury, lecz tylko subtelnie napominam, że może zamiast autorytarnych, stereotypowych stwierdzeń zastanowić się nad czymś, podyskutować a nie forsować swoje "punkty widzenia", które przecież często są względne.
Cytat:Ta forma dekadentyzmu u coniektórych przejawia się w jakichś dziwnych poszukiwaniach ''bóg'' wie czego (?) Zgodnie z Wolterem '' Pierwszym prorokiem był pierwszy nikczemnik, który spotkał grupę frajerów''
Gocek Ty uparcie szukasz uduchowionych podstaw humanizmu w epoce kamienia łupanego ? Kropotkinowa Pomoc wzajemna czy Hobbesowkie ballum omnium contra omnes ?
Hobbes, Locke, Kropotkin - z wszystkiego można czerpać, ale dlatego trzeba czytać, zastanawiać sie, konfrontować i badać - słowem rozwijać swoją duchowość.
Cytat:Duchowość taką jaką znam nie przejawia się w czytaniu książek, rozmyślaniu czy argumentowaniu. to po prostu stan ktory sam dla siebie wypracowuję i wcale nie potrzebuję opinii innych.
Parafrazując słynne stwierdzenie Simone de Beauvoir dotyczące kobiet, można stwierdzić, że: uduchowionym się nie rodzi, uduchowionym się staje.
Cytat:Feuerbach nie miał racji, poznanie opiera się tylko i wyłącznie na zmysłach ? wolne żarty w tym aspekcie duchowość nie istnieje i dziwię się Tobie że jako fan jegomościa próbujesz przeforsować tą ideę. ''Taki twój Bóg, jakie masz serce'' czyż nie tak pisał filozof z Twojego avatarku? Więc na cholerę pisać do ogółu ? Egalitaryzm i duchowość ? To jakaś bujda.
Feuerbacha cenię z wielu względów i niekoniecznie musi to oznaczać afirmację całej jego filozofii, w sposób literalny, a tym bardziej w oparciu o Twoje jego rozumienie. Polecam "Etyka Ludwika Feuerbacha" Henryk Jankowski. Dodam, że epistemologia opierająca się wyłącznie na zmysłach nie wyklucza duchowości, którą możemy scharakteryzować jako: Najgłębszy poziom, rozważamy w nim nasze ważne pytania metafizyczne. Dlaczego tutaj jesteśmy? Jaki jest nasz cel? Duchowy wymiar prowadzi i kształtuje nasze życie, podpiera naszą egzystencję. Każda zmiana na tym poziomie pociąga za sobą istotne reperkusje(...). W pewnym sensie obejmuje on wszystko, czym jesteśmy co robimy, nie będąc żadną z tych rzeczy. (O'Connor, Seymour, "Wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego", s. 103-104, Poznań 1996)
Egalitaryzm - gatunek ludzki, prawa naturalne. Egalitaryzm - wszyscy są tacy sami i wszystkim po równo - Absurd.
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości