To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy chrześcijanin ma obowiązek kochać bliźniego i nadstawiać drugi policzek?
#81
Oto jak się nadstawia drugi policzek:

Cytat:19 Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. 20 Jezus mu odpowiedział: «Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. 21 Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem». 22 Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: «Tak odpowiadasz arcykapłanowi?» 23 Odrzekł mu Jezus: «Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?»
(J 18,19-23)
May all beings be free.
May all beings be at ease.
May all beings be happy
Odpowiedz
#82
Nadstawianie drugiego policzka to wykluczenie wszelkiego oporu wobec czyjejś agresji lub jakiejkolwiek innej napotkanej w życiu trudności, motywowane słabością, nadwrażliwością na cierpienie i zarazem chęcią uniknięcia przynoszącej je walki, zmagań z przeciwnikiem lub losem. Jak pisał Nietzsche - instynktowna nienawiść do rzeczywistości. Gdy jesteś zmuszony do rywalizacji z wrogiem, tylko ucieczka może cię uratować przed bólem. Lecz nie tylko fizyczna, ale także duchowa - zobojętnienie na własny dobrobyt cielesny i materialny, wyzbycie się pragnienia samoobrony, przezwyciężenia trudności, zwycięstwa, stan pokrewny do buddyjskiego wyzwolenia. A ponadto, o czym już pisał NiePrzedKotem - taktyka pokazania agresorowi, iż może z nami wygrać bez żadnego wysiłku okazuje się często opłacalna. Może wzbudzić w nim litość lub poczucie bycia nikczemnym albo zwyczajnie zniechęcić do walki. Tysiące lat po Jezusie zauważyli to także Tołstoj, Luther King lub Gandhi. Pacyfizm, bierność, miłość do nieprzyjaciół - nie tylko są uczciwe w walce ze „złem” (bo nie uciekają się do stosowanych przez zło agresywnych środków), ale bywają cholernie skuteczne.
Odpowiedz
#83
Wszyscy chrześcijanie nadstawiają drugi policzek, wtedy i tylko wtedy , gdy jest to dla nich korzystne. Gdy nie jest wtedy pojawia się święta wojna, krucjata, zamordyzm. Lecz w pojedynczych przypadkach klechy nakazują poczciwie odpuszczanie win. Mało z nich stać na taki wysiłek, gdyż u ludzi głupich - religijnych dużo jest nienawiści. Księżą nie podlegają takim ograniczeniom, działają zupełnie inne mechanizmy i są tego najzupełniej świadomi.

Człowiek dwulicowy, jak przystało na chrześcijanina ...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości