To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sejm: Pieniądze dla trzech uczelni katolickich.
#61
ANTYCHRYST napisał(a):Jak widzę, Ty nie rozumiesz, co znaczy świecki instytut np. Bo porównujesz dotacje dla kościołów, do których 100% obywateli NIE NALEŻY, z dotacją dla np. tego instytutu, dzięki któremu KAŻDY może obejrzeć film. Co innego gdy ktoś NIE CHCE. Jest różnica między NIE CHCIEĆ, a NIE MÓC. Ty jednak uważasz to za rzecz identyczną.

A ślepi? Język
Jak wielki jest upadek ludzkości najlepiej pokazuje fakt, że nie ma już ani jednego ludu czy plemienia u którego fakt narodzin wywoływałby żałobę i lamenty. (Cioran)

Odpowiedz
#62
Kilgore Trout napisał(a):
ANTYCHRYST napisał(a):Jak widzę, Ty nie rozumiesz, co znaczy świecki instytut np. Bo porównujesz dotacje dla kościołów, do których 100% obywateli NIE NALEŻY, z dotacją dla np. tego instytutu, dzięki któremu KAŻDY może obejrzeć film. Co innego gdy ktoś NIE CHCE. Jest różnica między NIE CHCIEĆ, a NIE MÓC. Ty jednak uważasz to za rzecz identyczną.

A ślepi? Język

Mogą sobie posłuchać Język
Odpowiedz
#63
ANTYCHRYST napisał(a):
pilaster napisał(a):Pisałem o tym wielokrotnie. Przykłady

Chat - 6,4 mln zł rocznie (na 800 studentów!)

A ile dostały katolickie uczelnie w tym roku np.?

W przeliczeniu na jednego studenta, znacznie mniej

Cytat:. Zresztą Chat jest CHREŚCIJAŃSKI, a katolicy to chrześcijanie, nie? :>

A instytut filmowy jest katolicki, bo płaca na niego katolicy? Duży uśmiech

Chat jest właśnie niekatolicka, tylko "ekumeniczna" prawosławno-protestancka

Cytat:Reszta tych dotacji jest przeznaczana na konkretne cele, a nie dawana ot tak, jak to jest w przypadku krk.


Wszystkie dotacje do KrK sa celowe, a nie ot tak z przypadku.. Pisałem już o tym wielokrotnie. Nie moja wina, że Antychryst nie umie czytać.


Cytat:
Cytat:Największą dotację otrzyma na remont cerkwi w Narewce parafia prawosławna

No właśnie, na REMONT, a nie na BUDOWĘ. Widzisz różnicę w REMONTOWANIU ZABYTKÓW, a w BUDOWANIU NOWYCH KOŚCIOŁÓW?

Satre miasto w Warszawie (podobnie jak Zamek Królewski tez zbudowano od razu jako zabytki (ZK nie ma nawet jeszcze 25 lat), a jakoś Antychrytsa to nie uwiera... Duży uśmiech

Cytat:zabytki są o wile bardziej wartościowe niż nowe kościoły, a poza tym to dziedzictwo po przodkach. Do tego przyciągają turystów, a ci napędzają handel, szczególnie jeśli zabytek jest klasy światowej. Na przykład kościół w Gdańsku, podobno największy ceglany kościół w Europie, a cegły z niego odpadają, bo państwo woli nowy kościół, niż zabytek. I to nie byle jaki zabytek.

Jakby państwo wyremontowało kościół w Gdańsku, to dopiero by antyklerykałowie podnieśli wrzask...

Cytat:porównujesz dotacje dla kościołów, do których 100% obywateli NIE NALEŻY, z dotacją dla np. tego instytutu, dzięki któremu KAŻDY może obejrzeć film.

Do kościoła tez może wstapić każdy chętny. (a np do meczetu to już nie bardzo) I to za darmo, a na film bez biletu nie wpuszczą Uśmiech

ALe niech będzie. Procent katolików w społeczeństwie szacuje się od 60 do 98%. Załóżmy, ze jest ich nawet tylko 50% Tyleż tez korzysta z dotacji dla Krk Ale z instytutu filomwego korzystają WYŁĄCZNIE osoby tam zatrudnione, oraz ich kumotrzy, którym kolesie zrzucają kasę na ich filmidła, których potem nikt nie ma siły oglądać. To jest w sumie jakieś 0,1% społeczeństwa, nie więcej. Zatem idąc tym tropem, dotacje do krk są 500 (co najmniej) razy bardziej uzasadnione, niż dotacje do instytutu filmowego


Ja osobiście, jako libertarianin, jestem wrogiem wszelkich dotacji, w tym oczywiście również na krk. Ale rozumowania, ze wszystkie inne hobby (łącznie z innymi religiami) można i nalezy dotować, jak sączy nam tu Antychryst, a tylko KrK (bo już nie prawosławny) ma być wyłączony z tego rozdawnictwa na pewno nie zaakceptuję. Uśmiech
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#64
pilaster napisał(a):W przeliczeniu na jednego studenta, znacznie mniej

Tak? :> To proszę, udowodnij to co piszesz.

Cytat:A instytut filmowy jest katolicki, bo płaca na niego katolicy?

Według twojego myślenia, cały kraj jest katolicki (a nie świecki), bo katolicy płacą podatki... :?

Cytat:Chat jest właśnie niekatolicka, tylko "ekumeniczna" prawosławno-protestancka

To ile oni wkońcu dostają w porównaniu z krk?

Cytat:Wszystkie dotacje do KrK sa celowe, a nie ot tak z przypadku.. Pisałem już o tym wielokrotnie. Nie moja wina, że Antychryst nie umie czytać.

Pisać to se możesz, że na księżycu żyją fioletowe ludki, co nie znaczy, że jest to prawdą. Umiem czytać. Więc dotacje są celowe? No pewnie, przecież jakiś cel dotacji jest, np. na nowe samochody dla kleru, na nikomu niepotrzebną (nie licząc moherowych beretów i krk) świątynie w Warszawie i inne zbędne rzeczy Szczęśliwy

Zamiast dać pieniądze NFZ, to oni wolą dać krk :x

Cytat:Satre miasto w Warszawie (podobnie jak Zamek Królewski tez zbudowano od razu jako zabytki (ZK nie ma nawet jeszcze 25 lat), a jakoś Antychrytsa to nie uwiera... Duży uśmiech

:lol2: Teraz mnie rozwaliłeś... Zamek Królewski nie ma Jeszcze 25 lat? Zaraz napiszesz, że Polska ma 100 lat, albo i mniej... Szczęśliwy Może go odnowili, ale nie zbudowali 25 lat temu.

Nie zapominaj, że te budowle NIE SĄ kościołami, czyli każdy może je zwiedzać, ale pilaster oczywiście tego nie rozumie, bo dla niego każdy może pójść i się pomodlić w katolickim kościele. Szkoda, że nie pomyślał, że NIE WSZYSCY chcą być katolikami. Więc czemu WSZYSCY mają płacić za katolickie budowle?

Cytat:Jakby państwo wyremontowało kościół w Gdańsku, to dopiero by antyklerykałowie podnieśli wrzask...

To jest zabytek klasy ŚWIATOWEJ, a nie jakiś bubel stawiany w pośpiechu :?

Cytat:Do kościoła tez może wstapić każdy chętny. (a np do meczetu to już nie bardzo) I to za darmo, a na film bez biletu nie wpuszczą

IGNORANCIE, pojmij wreszcie tym mikroskopijnym móżdźkiem, że NIE WSZYSCY CHĄ BYĆ KATOLIKAMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I NAWET WIĘKSZOŚĆ KATOLIKÓW NIE ŻYCZY SOBIE FINANSOWANIA JAKIEGOKOLWIEK KOŚCIOŁA, W TYM ICH KOŚCIOŁA. Natomiast instytut filmowy nie jest żadnym kościołem, więc każdy może obejrzeć film przez niego stworzony. A za bilety płaci się właścicielowi KINA, a nie INSTYTUTOWI FILMOWEMU. KAPISZ? :>

Cytat:ALe niech będzie. Procent katolików w społeczeństwie szacuje się od 60 do 98%.

A nie na 99.9999999999999999999999999999999999999% ?

Cytat:Tyleż tez korzysta z dotacji dla Krk Ale z instytutu filomwego korzystają WYŁĄCZNIE osoby tam zatrudnione

Gorszych bzdur w życiu nie słyszałem. Od kiedy to krk dzieli się dotacjami z wiernymi? Szczęśliwy (Pomijając fakt, że to wierni płacą klerowi Duży uśmiech )

Cytat:To jest w sumie jakieś 0,1% społeczeństwa, nie więcej. Zatem idąc tym tropem, dotacje do krk są 500 (co najmniej) razy bardziej uzasadnione, niż dotacje do instytutu filmowego

A w porównaniu z NFZ, gdzie od ilości gotówki zależy życie obywateli, też lepiej więcej dać krk? :> Tylko nie pisz, że NFZ ma pieniądze, bo ma, tylko ma ZA MAŁO. Politycy PiSuaru mówią, że nie ma pieniędzy dla NFZ, jednocześnie dając klerowi 20 mln. zł. na świątynie.

Cytat:Ale rozumowania, ze wszystkie inne hobby (łącznie z innymi religiami) można i nalezy dotować, jak sączy nam tu Antychryst, a tylko KrK (bo już nie prawosławny) ma być wyłączony z tego rozdawnictwa na pewno nie zaakceptuję.

Już nie masz co pisać, to się mnie czepiasz. JA JESTEM PRZECIWNY DOTACJOM DLA JAKIEGOKOLWIEK KOŚCIOŁA LUB ZWIĄZKU WYZNANIOWEGO Z BUDŻETU PAŃSTWA. Jak ktoś chce, to niech dotuje swój kościół. Ty natomiast nie rozumiesz, że wszystko co nie jest związane z religią jest ŚWIECKIE. Czyli każdy może (co innego jeśli nie chce) skorzystać z dobrodziejstw tych instytucji nie powiązanych z żadną religią. Trzeba być naprawdę niekumatym, aby tego nie rozumieć.
Odpowiedz
#65
ANTYCHRYST napisał(a):
pilaster napisał(a):W przeliczeniu na jednego studenta, znacznie mniej

Tak? :> To proszę, udowodnij to co piszesz.

Przeciez pisałem wielokrotnie

W roku 2004 (odpowiedx na interpelację niejakiej szyszkowskiej)

http://www.senat.gov.pl/k5/dok/sten/oswi.../6303o.htm

Chat 6,4 mln zł na 800 studentów czyli 8000 PLN na studenta

Kul 65 mln zł na 20,3 tys studentów czyli 3200 PLN na studenta

Jak widać "ekumeniczni" zgarniają ponad dwukrotnie większe dotacje, niż katolicy

Cytat:Zamiast dać pieniądze NFZ, to oni wolą dać krk

Przynajmniej zostaną sensowniej wydane, a nie na kolejne marmurowe pałace i premie dla prezesów Smutny

Cytat:Zamek Królewski nie ma Jeszcze 25 lat? Zaraz napiszesz, że Polska ma 100 lat, albo i mniej... Może go odnowili, ale nie zbudowali 25 lat temu.

Trudno "odnawiać" coś, po czym zostały same fundamenty Uśmiech Zamek Królewski został w latach 70 XX wieku zbudowany od podstaw i to w formie, której nigdy w swojej historii nie miał.

Cytat:te budowle NIE SĄ kościołami, czyli każdy może je zwiedzać,

Kościoły tez każdy moze zwiedzać. Jakoś nie spotkałem się z restrykcjami "tylko dla katolików", etc. Duży uśmiech

Cytat:Natomiast instytut filmowy nie jest żadnym kościołem, więc każdy może obejrzeć film przez niego stworzony. A za bilety płaci się właścicielowi KINA, a nie INSTYTUTOWI FILMOWEMU.

Kościół może tez obejrzeć każdy. W dodatku kościoły sa zwykle o wiele bardziej strawne do oglądania niż polskie filmy Natomiast za film, za który insttu zapłacił naszymi podatkami pobierana jest jeszcze opłata za bilety. Czyli raz zapłaciliśmy za ten film w podatkach, a potem drugi raz w biletach. Ciekawe, że za np filmy amerykańskie płacimy tylko raz, bo żadnych dotacji one nie wymagają.. Duży uśmiech

Cytat:w porównaniu z NFZ, gdzie od ilości gotówki zależy życie obywateli, też lepiej więcej dać krk?

Życie i zdrowie obywateli, jeżeli zalezy od środków posiadanych przez NFZ to raczej odwrotnie proporcjonalnie. Im mniej ma NFZ tym więcej obywatele i moga wtedy za leczenie zapłacić. Per saldo wychodzi znacznie taniej. Smutny

Cytat:JA JESTEM PRZECIWNY DOTACJOM DLA JAKIEGOKOLWIEK KOŚCIOŁA LUB ZWIĄZKU WYZNANIOWEGO Z BUDŻETU PAŃSTWA

Ale czepiasz się wyłącznie dotacji do KrK, choc jak widac z przykładem Chat są one proporcjonalnie mniejsze, niż do innych wyznań Smutny
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#66
pilaster, inne prywatne uczelnie nie dostają dotacji od budżetu. Załóż uczelnie satanistyczną, a potem wyciągnij rączki po 20 mln rocznie . Ciekawe czy dostaniesz.
Odpowiedz
#67
Al-Rahim napisał(a):pilaster, inne prywatne uczelnie nie dostają dotacji od budżetu.

Inne to znaczy jakie? Niekościelne?

Czego to nie można znaleźć w internecie. Oto sprawozdanie z budzetu miasta Opola za 2004 rok:
http://www.bip.um.opole.pl/zalaczniki/32..._31.03.doc

I jak wół stoi w nim:

Cytat:- dotacje do szkół i przedszkoli niepublicznych 7.522.820 zł

I uprzedzając malkontentów, są w sprawozdaniu wymienione owe szkoły niepubliczne i tylko jedna z nich jest koscielna

Zatem tylko jedno nie największe przeciez miasto Opole finansuje szkoły prywatne na ponad 7,5 mln złotych rocznie


Cytat:Załóż uczelnie satanistyczną, a potem wyciągnij rączki po 20 mln rocznie . Ciekawe czy dostaniesz

Przy odpowiedniej konfiguracji politycznej z całą pewnością moze się to udać. Z resztą przy nieodpowiedniej też, wystarczy posmarowac gdzie trzeba Uśmiech Jestem przekonany, ze gdyby w jakimś mieście do rządow dorwała się Racja PL, nie byłoby z taką dotacją zadnego problemu. Smutny
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#68
Pilaster, nie chce mi się już z Tobą kłócić. Musisz tylko wiedzieć, że NIE POPIERAM FINANSOWANIA ŻADNEJ UCZELNI CZY ŻADNEGO KOŚCIOŁA, Chat i innych uczelni, jak i wszystkich religii jakie tylko istnieją, z budżetu. I nie pisz, że popieram, bo NIE POPIERAM. A najbardziej czepiam się krk, tylko i wyłącznie dlatego, że jest to dominująca religia w Polsce. Inne są w mniejszości, więc o wiele mniej szkód wyrządzają.

Koniec, kropka.
Odpowiedz
#69
Zaczyna sie cos w koncu dziac.

[url=http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3433798.html napisał(a):Gazeta.pl[/url]]SLD zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o finansowaniu z budżetu państwa wydziałów teologicznych trzech uczelni. Według Sojuszu, złamana została konstytucyjna zasada wzajemnej niezależności państwa i związków wyznaniowych
Wódka? W południe? Na służbie?
Z przyjemnością
Odpowiedz
#70
Cytat:Według Sojuszu, złamana została konstytucyjna zasada wzajemnej niezależności państwa i związków wyznaniowych

Nie po raz pierwszy, nie po raz ostatni... wątpię, żeby pozew SLD komus zaszkodził, to raczej Sojusz straci na krytycznych głosach od strony prawicy.
Odpowiedz
#71
Dziwie się że tak wpadliście w dyskusję z pilasterem i jego argumentami, które wyjątkowo są na tyle słabe że nazwałbym je pseudoargumentami.

Pieniądze na instytut filmowy? Na ChAT? I to mają być argumenty? To raczej typowy przykład "a u was Murzynów biją" (zresztą, co do fimowców zgadzam się 100% - tyle że to żaden argument).

Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem, to że filmowcy chcą wyciągnąć od nas kasę, a np. górnicy już wyciągneli ma uzasadnić to że inni naciągacze też są w porządku? Zwłaszcza ci którzy w punkcie siódmym regulaminu mają coś o nie kradzeniu?

I myślę że właśnie przez tą hipokryzję KRK budzi większe emocje niż górnicy (zresztą, postawiona przez Ciebie kwestia czemu KRK budzi większe emocje jest drugorzędna wobec pytania czy słusznie czy niesłusznie finansujemy różne jego pomysły). Górnicy wyciągając łapy do budżetu nie kreują się na autorytety i nie twierdzą że robią to dla dobra ogólnego. Co przynajmniej nie czyni z nich hipokrytów.

Zresztą jak wspomniałem nie to jest najistotniejsze. Jeśli dwóch gości okradnie mnie na 1000 zł to tak czy siak mogę jednego z nich bardziej nie lubić - może po prostu dodatkowo nie lubię łysych, albo rudych. Ty się najwyraźniej na tych drobnostkach koncentrujesz i zarzucasz w tym momencie stronniczość i niesprawiedliwość okradzonemu, zapominająć dodać że chyba ważniejsze jest to że obaj są w tym momencie złodziejami. Niezależnie od ewentualnych (nawet nieracjonalnych) antypatii okradzonego.

Czyli pytanie wprost - czy uważasz że takie inwestycje jak Świątynia Opatrzności powinny być finansowane z budżetu? Jak się zapatrujesz na dość nieudolne obchodzenia prawa w tej kwestii? Odpowiedzi w stylu "górnicy w tym roku więcej wyciągneli" uważam za mijające się z tematem.
Odpowiedz
#72
GB napisał(a):Czyli pytanie wprost - czy uważasz że takie inwestycje jak Świątynia Opatrzności powinny być finansowane z budżetu?.

Co za pytanie. Oczywiście że nie. Tylko ze realnie nie stoimy przed dylematem, czy dać na ŚO, czy może nie dać, tylko przed dylematem "dać na ŚO, czy dać na dopłaty do "sztuki koprofagii artystycznej" W takiej sytuacji jestem zdecydowanie za finansowaniem ŚO a nie artystycznej "awangardy" koprofagów. Bo ŚO stac będzie przez setki lat, a o koporofagach, już w przysżłym roku nikt nie będzie pamiętał, bo w modzie będą flagellanci Smutny Pieniądze raz zagrabione przez państwo sa i tak dla nas stracone, możemy tylko dywagowac czy lepiej dla nas, że złodziej je przepije, czy może wyasfaltuje 50 m drogi po niebotycznej cenie, na czym wszyscy mozemy jednak troszkę zyskac

Cytat:Jak się zapatrujesz na dość nieudolne obchodzenia prawa w tej kwestii?

a kto to prawo obchodzi, jak nie demokratyczna socjalistyczna władza? Pretensję prosze kierowac wobec tych co dają, a nie tych co biora (jak dają to brać)

Cytat: Odpowiedzi w stylu "górnicy w tym roku więcej wyciągneli" uważam za mijające się z tematem

Nie. Bo jak mam wybór czy moje skradzione dobro pójdzie na ŚO, czy na haracz dla śląskich bandydów (którzy zaraz go przepiją), to jednak wolę żeby poszło na ŚO.

Oczywiście najlepiej żeby te pieniądze zostały u mnie w kieszeni, ale jak napisałem nie mamy takiego luksusu.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#73
pilaster napisał(a):
GB napisał(a):Czyli pytanie wprost - czy uważasz że takie inwestycje jak Świątynia Opatrzności powinny być finansowane z budżetu?.
Co za pytanie. Oczywiście że nie.
No to się przynajmniej tutaj zgadzamy.

pilaster napisał(a):Tylko ze realnie nie stoimy przed dylematem, czy dać na ŚO, czy może nie dać, tylko przed dylematem "dać na ŚO, czy dać na dopłaty do "sztuki koprofagii artystycznej"
Przesada. O ile pamiętam to jak dawali na ŚO to sporą część środków ucieli z funduszów na oczyszczanie jakiegoś jeziorka, czy coś w tym stylu. Co do koprofagii to też wolę już ŚO. Z tym że jeśli pytanie będzie brzmieć "milion złotych na sztukę nowoczesną czy 20 milionów na ŚO" to z bólem serca wybrałbym jednak sztukę, cokolwiek będzie się w tym pojęciu mieścić.

Pilaster napisał(a):
GB napisał(a):Odpowiedzi w stylu "górnicy w tym roku więcej wyciągneli" uważam za mijające się z tematem
Nie. Bo jak mam wybór czy moje skradzione dobro pójdzie na ŚO, czy na haracz dla śląskich bandydów (którzy zaraz go przepiją), to jednak wolę żeby poszło na ŚO.
E tam, równie dobrze można twierdzić że napędzają przemysł spirytusowy więc duża część pieniędzy natychmiast wróci do budżetu w akcyzie ;-). Cóż, najwyraźniej kwestia gustu, sam nie uważam że któraś z opcji jest wyraźnie lepsza, więc nie traktuj tego fragmentu szczególnie poważnie.
Odpowiedz
#74
GB napisał(a):jeśli pytanie będzie brzmieć "milion złotych na sztukę nowoczesną czy 20 milionów na ŚO" to z bólem serca wybrałbym jednak sztukę, cokolwiek będzie się w tym pojęciu mieścić.

A 20 milionów na "sztuke", czy 20 milionów na ŚO?

Jeżeli już mamy wydawac pieniądze z budżetu to lepiej jednak na coś trwałego, co będzie istniało jakiś czas i służyło takze następnym pokoleniom (najlepiej na drogi i inna infrastrukturę) a nie rozpylać w jakichś fajerwerkach, typu dopłaty do mleka (wyjątkowa ohyda) dla dzieci Smutny
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#75
A w jaki sposób bedzie służyć ta świątynia? Że kolejne pokolenia bedą musiały łożyć kase na remonty? hura...
Odpowiedz
#76
Al-Rahim napisał(a):A w jaki sposób bedzie służyć ta świątynia? Że kolejne pokolenia bedą musiały łożyć kase na remonty? hura...

No, no. Nasi głupi przodkowie wybudowali sobie Wawel, vzy pałac w Nieborowie, a teraz my musimy łożyć kasę na remonty Smutny

Rozpieprzyć to wszystko w cholerę.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#77
Wawel pełnił funkcę:
a)obronną
b)siedziba króla (jak dzisiejszy pałac prezydencki)

A co sie tyczy pałacu w Nienorowie, zostałzbudowany przez Prymasa Polski Michała Radziejowskiego, więc pretensje (jak w przypadku świątni opatrzności) miej do kleru Uśmiech
Z bezpartyjnym pozdrowieniem
Towarzysz Al-Rahim Język
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości