To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
W trakcie abiogenezy też działała ewolucja
#1
http://wiadomosci.onet.pl/1825598,16,item.html

Ciekawa informacja. Wiele osób psioczy na abiogenezę, bo żąda od niej przypadkowego powstania pierwszej komórki (w dodatku z objaśnień komplikacji takiej komórki wynika, że chodzi o eukarionta!). Tymczasem ewolucja może zachodzić już od czasu, kiedy pojawią się pierwsze replikatory, choć jest wtedy powolna, mało skuteczna (fenotypowo) i względnie nieciekawa. Co ciekawe opis odkrytych faktów przypomina ten rzucony na chybił trafił opis Dawkinsa sprzed 33 lat z "Samolubnego genu".
Odpowiedz
#2
A cóż to za nowość? Ewolucja biochemiczna, selekcja skuteczniejszych replikatorów, rybozymy i "świat RNA", teoria hipercykli Eigena... To wszystko już klasyka hipotez odnośnie abiogenezy.
Polecam ciekawy artykuł nt. przypuszczalnej roli rybozymów w abiogenezie:
HIPOTETYCZNA ROLA AUTOKATALITYCZNYCH WŁAŚCIWOŚCI KWASÓW NUKLEINOWYCH W PROCESIE BIOGENEZY (2004)
Cytuję jeden z ciekawszych fragmentów:
"Odkrycie katalitycznych właściwości kwasów nukleinowych zrewolucjonizowało dotychczasowe poglądy na temat ewolucji prebiotycznej na Ziemi. Możliwość katalizowania przez cząsteczki RNA nie tylko własnych przemian, ale też reakcji zachodzących w innych cząsteczkach pozwoliła wysunąć hipotezę, iż pierwszą autoreplikującą się cząsteczką powstałą w procesie ewolucji chemicznej był właśnie RNA lub jego pierwotne formy.
Dało to podstawy sformułowania jednej z najpowszechniej obecnie przyjmowanych teorii biogenezy: hipotezy „świata RNA". Według niej, występujący u większości współczesnych organizmów kierunek przepływu informacji genetycznej (DNA->RNA->białka) powstał w wyniku ewolucji wcześniejszych, znacznie prostszych układów opartych wyłącznie na RNA"

[SIZE="1"](podkreślenia moje)[/SIZE]
A utożsamianie abiogenezy z nieprawdopodobnym przypadkiem to tylko stary chwyt kreacjonistów, którego, mam nadzieję, nikt tu nie traktuje poważnie.
Bez ewolucji nic w biologii nie ma sensu (T. Dobzhansky)

[SIZE="3"]Tu[/SIZE] jestem... [Obrazek: fftoie.gif]
Jest tylko jedno zanieczyszczenie środowiska... Ludzie.
Odpowiedz
#3
Darayavahus napisał(a):A cóż to za nowość? Ewolucja biochemiczna, selekcja skuteczniejszych replikatorów, rybozymy i "świat RNA", teoria hipercykli Eigena... To wszystko już klasyka hipotez odnośnie abiogenezy.

Zgadza się. Czytałam artykuł kiedyś o tym w j.angielskim (publikacja naukowa Elseviera, nie podam linku bo mam tylko wykupiony dostęp do Elseviera na uczelni :-( ).
Nie jest to teoria nowa, ale mimo to ciekawa.
RNA mają nie tylko właściwości przenoszenia materiału genetycznego, ale także pełnią funkcję enzymów, co pozwala m.in. na samoreplikację, oraz mogą ulegać agregacji i uporządkowaniu przestrzennemu, osiągając konformację II, III i IV - rzędową.
[SIZE="1"]PRZYSIĘGAM NA SWOJE ŻYCIE I SWOJĄ MIŁOŚĆ DO NIEGO, ŻE NIGDY NIE BĘDĘ ŻYŁA DLA INNEGO CZŁOWIEKA ANI PROSIŁA GO, BY ŻYŁ DLA MNIE[/SIZE]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości