Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Masa mózgu kontra współczynnik encefalizacji
Co jest lepsze do mierzenia inteligencji (rozumianej jako masa/objętość neuronów mogących być wykorzystywanymi przez zwierzę do jego spontanicznych aktywności intelektualnych), masa mózgu czy współczynnik encefalizacji (rozumiany płytko, po prostu jako stosunek masy/objętości mózgu do masy/objętości ciała)? Od czego zależy, który z tych współczynników będzie dokładniej określał inteligencję i różnice pod jej względem?
Odpowiedz
Masa mózgu raczej nie, bo o czym mówi masa? Tylko o ciężarze, a nie o rozwinięciu mózgu. dla mnie raczej - współczynnik pofałdowania kory mózgowej.
Odpowiedz
Powyżej przedstawiłem definicję inteligencji jaką powinniśmy się posłużyć przy rozwiązywaniu tego dylematu.Uczyniłem to,aby ustalić wszystkie zmienne constans i z tego punktu rozpocząć dyskusję, co bardziej świadczy o masie inteligentnej (intelektualnej) części mózgu.
Odpowiedz
Uważam, że to pewne uproszczenie, ale skoro takie jest założenie to przychylam się do:
Adam napisał(a):masa/objętość neuronów mogących być wykorzystywanymi przez zwierzę do jego spontanicznych aktywności intelektualnych

Bo chyba osoby tęższe mają inny stosunek masy mózgu do ciała...co nie musi świadczyć o niższej inteligencji. I vice versa
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości