To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czytaliście: "Ciemna Strona Historii Chrześcijaństwa"?
Heh, a wiesz jak powstaje? Wiesz jak to sprawdzić wśród innych istot? Ja nie Uśmiech.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
FlauFly napisał(a):Heh, a wiesz jak powstaje? Wiesz jak to sprawdzić wśród innych istot? Ja nie Uśmiech.
No, tutaj niestety też nie wiem Smutny Uśmiech

Chociaż psychologia tłumaczy to: rozwiniętym mózgiem, a u człowieka szczególną jego częścią zwaną neocortex. Dlatego człowiek posiada o wiele większą możliwość tworzenia skomplikowanych struktur czynnościowych (np: wyobraźnia).
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
Jak na razie przeczytałem dwie pozycje traktujące o Inkwizycji. Roman Konik w ksiązce "Obrona Swiętej Inkwizycji" podziela wersję pilastra , mówiąc najogolniej. Jednak Roman Konik nie wzbudza mego zaufania, to obrońca cnót chrześcijańskich i Kościoła.
James A. Haught natomiast przedstawia Inkwizycję w czarnych barwach.
"Zdecydowana większość oskarżonych poniosła śmierć na stosie. Ich liczbę szacuje się rożnie:od 100 tysięcy do dwóch milionów".
"Święty koszmar" J.A.Haught

Jak na razie 1:1.
Pomyśl tylko-tryliony organizmów kręcących sie dokoła, każdy pod hipnotycznym działaniem jedynej prawdy, wszystkie te prawdy identyczne i wszystkie logicznie sprzeczne ze sobą: Moje dziedziczne tworzywo jest najważniejszym tworzywem na Ziemi; jego przetrwanie usprawiedliwia twoją frustrację, ból, a nawet śmierć. I ty jesteś jednym z tych organizmów, i przeżywasz swoje życie w niewoli logicznego absurdu.
R.Wright [i]Moralne zwierzę
Odpowiedz
avidal napisał(a):Jak na razie 1:1.

Raczej 0:0

Piałem żeby sięgac do rzetelnych źródeł. Ani Haught (podobnie jak Sagan jest kiepsko zorientowany w temacie co widać po okresleniu "miliony ofiar"), ani niestety Konik (nie polecałem go, przypominam) do nich nie należą.

Najlepsze co można znaleźć w języku polskim to jednak Paweł Kras.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
delete
Odpowiedz
Pilastrze, zamierzam kupic książkę. Czy uznajesz autora za wiarygodnego? Nie chciałbym dowiedzieć się po fakcie, że nie przeszedł Twojej weryfikacji, był komuchem, albo fantastą.
Pomyśl tylko-tryliony organizmów kręcących sie dokoła, każdy pod hipnotycznym działaniem jedynej prawdy, wszystkie te prawdy identyczne i wszystkie logicznie sprzeczne ze sobą: Moje dziedziczne tworzywo jest najważniejszym tworzywem na Ziemi; jego przetrwanie usprawiedliwia twoją frustrację, ból, a nawet śmierć. I ty jesteś jednym z tych organizmów, i przeżywasz swoje życie w niewoli logicznego absurdu.
R.Wright [i]Moralne zwierzę
Odpowiedz
Pilastrze, a czemu pana Konika odrzucasz?
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
avidal napisał(a):Pilastrze, zamierzam kupic książkę. Czy uznajesz autora za wiarygodnego? Nie chciałbym dowiedzieć się po fakcie, że nie przeszedł Twojej weryfikacji, był komuchem, albo fantastą.

Nie znam, nie czytałem (choć zamierzam). Podejrzanie wyglada mi zbytnie przykładanie wagi do płci "czarwonic", chociaż wiadomo, ze niewiele rzadziej niż kobiety, za czarowanie skazywano mężczyzn. Fragmenty tu:

http://www.piw.pl/fragmenty/czarownice.htm

No ale nie oceniajmy ksiązki po okładce

lumberjack

Cytat:
Pilastrze, a czemu pana Konika odrzucasz?

Ponieważ wrogowie inkwizycji słusznie mogliby zarzucić mu osobiste zaangażowanie emocjonalne po stronie officjum. Książka Konika jest zbyt osobista i długie rzewne emocjonalne opisy górują w niej nad rzetelnymi danymi.

Nie lubię tego rodzaju literatury, niestety dominującej wśród polskich autorów historycznych.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
Czytaliście "Młot na czarownice"? Fajne jak się chce mieć sraczkę bez łykania laxigenu.
Stalk the weak, crush their skulls, eat their hearts, and use their entrails to predict the future.
Odpowiedz
Czytałem, czytałem. Ale zaraz wpadnie pilaster i rzeknie, że to był tylko głupi wygłup mnichów, a Kościół i tak tego nigdy nie uznawał...

PS To znaczy nie od dechy do dechy, bez przesady, nie jestem masochistą.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
FlauFly napisał(a):Czytałem, czytałem. Ale zaraz wpadnie pilaster i rzeknie, że to był tylko głupi wygłup mnichów, a Kościół i tak tego nigdy nie uznawał...

A co nie było tak? Publikacja "młotu na czarownice" tylko niewiele poprzedziła powstanie protestantyzmu. I tam tez to dzieło miąło największą popularność.

Z resztą jakoś tak dziwnie sie składało, że wszystkie ówczesne ruchy heretyckie (takze np husyci) miały do Krk generalnie pretensje że ...nie walczy z grzechem (metodą likwidacji grzeszników) Smutny
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
Przecież się nabijam. Tak właśnie było.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
pilaster napisał(a):No ale nie oceniajmy ksiązki po okładce
Treść to ja sam ocenię. Pytam o wiarygodność autora. Chyba nie chcesz powiedzieć, że o wartosci książki zadecydeujesz na podstawie tego, czy jest zgodna z Twoją wersją?
Pomyśl tylko-tryliony organizmów kręcących sie dokoła, każdy pod hipnotycznym działaniem jedynej prawdy, wszystkie te prawdy identyczne i wszystkie logicznie sprzeczne ze sobą: Moje dziedziczne tworzywo jest najważniejszym tworzywem na Ziemi; jego przetrwanie usprawiedliwia twoją frustrację, ból, a nawet śmierć. I ty jesteś jednym z tych organizmów, i przeżywasz swoje życie w niewoli logicznego absurdu.
R.Wright [i]Moralne zwierzę
Odpowiedz
avidal napisał(a):Pytam o wiarygodność autora.
,

Nie mam pojęcia Smutny


Cytat:
Chyba nie chcesz powiedzieć, że o wartosci książki zadecydeujesz na podstawie tego, czy jest zgodna z Twoją wersją?

Na podstawie zgody z wiedzą ogólną z historii, ekonomii, etc...

BO jak znowu przeczytamy o "milionach ofiar", albo o "inwizycji króla Jakuba I" (ROTFL), to w zasadzie już wiemy gdzie taką książke umieścić Uśmiech
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości