To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Honorowe krwiodawstwo
Przypominam.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Byłem niedawno, lumberjacku.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou
Odpowiedz
A ja sobie wczoraj wydłużyłem urlop o jeden dzień. Ale jak na razie wielkich wyników nie mam: 3 litry z kawałkiem (7 donacji).
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Zawsze to coś. Zwłaszcza jeśli masz rzadko spotykaną grupę krwi.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
lumberjack napisał(a): Zawsze to coś. Zwłaszcza jeśli masz rzadko spotykaną grupę krwi.
A-, więc dość rzadka. Ale poprawię się.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Mojej, rzadkiej BRh- nie chcą, za starym.
Ch... im w d....!
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Oprócz krwi można też (w razie czego) oddać swoje narządy:

https://www.dawca.pl/jak-zostac-dawca/dawstwo-narzadow

Cytat:„Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej, decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości.” to słowa papieża Jana Pawła II, który tak określił akt oddania narządów dla ratowania ludzkiego życia.

Zgodnie z prawem polskim, obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza, iż w przypadku braku sprzeciwu, uznaje się daną osobę potencjalnym dawcą narządu. Jednak w Polsce jak i na Świecie promuje się noszenie oświadczenia woli, które jest wyrażeniem woli osoby, który taki dokument posiada.
Trzeba stanowczo podkreślić, że oświadczenie woli jest wyłącznie drukiem informacyjnym i jego podpisanie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji wśród rodziny, znajomych, przyjaciół by wyrazić swoją wolę oraz chęć oddania narządów po śmierci.

Dlatego też, promując tę szczytną ideę ratowania życia poprzez oddanie narządów do transplantacji, zachęcamy do podpisania oświadczenia woli, które można pobrać klikając w poniższy obrazek. Bądź świadomym dawcą narządów.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Wiedziałem o rozporządzeniu ministra zdrowia, które daje HDK możliwość korzystania z poradni lekarza specjalisty poza kolejką, ale informacja o refundacji niektórych leków zupełnie mi umknęła. Dodaję poniżej odsyłacz do wyszukiwarki. Oprócz tego, niektóre firmy włączają się w promowanie oddawania krwi poprzez różnego rodzaju rabaty dla HDK. Poniżej mapa punktów dających rabaty.

Wyszukiwarka leków:
https://ktomalek.pl/lista-lekow-refundow...a-krwi/h-1

Mapy punktów:
http://www.dawcomwdarze.pl/?p=73

http://razemdladawcow.pl/


To chyba są dwie różne bazy danych i mapy nie są ujednolicane, więc lepiej sprawdzić obie.



Cytat:Jakie leki przysługują zasłużonemu honorowemu dawcy krwi
Leki podstawowe
Aby ułatwić odnajdowanie leków stworzono specjalne bazy danych i wyszukiwarki, które przyspieszają proces znajdowania odpowiedniego leku. Zapraszamy do skorzystania z następującej wyszukiwarki leków refundowanych. Przy wyszukiwaniu należy zaznaczyć dwie opcje: ubezpieczony oraz Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. Na liście leków refundowanych znajdują się wyłącznie leki, które uzyskały stosowne pozwolenia. Warto więc zapytać się swojego lekarza czy na potrzebny nam lek lub jego zamiennik niema zniżki dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Zasłużonym krwiodawcom przysługują leki bezpłatne znajdujące się na podstawowej liście oraz medykamenty znajdujące się na liście uzupełniającej do wysokości limitu finansowania.

Leki, które dawca może stosować w związku z oddawaniem krwi
Jednak leki o których mowa wyżej to dopiero pierwsza grupa leków. Jak widać z przytoczonego wyżej przepisu prawnego wynika, że w art. 43 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ustalono również drugi wykaz leków, które świadczeniobiorca posiadający tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” może stosować w związku z oddawaniem krwi lub w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów. W wykazie tym znajduje się 14 preparatów. Listę z tej drugiej grupy produktów prezentuje poniższa grafika.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
No to może jakieś mniejsze "porcje" oddawaj? Moze się da ;Oczkolbo pomysl o innych formach pomocy. Ja nie mogę oddawac krwi b biorę leki na serce. To mnie wylucza. Zamiast tego pomagam w zbiorkach zywnosci i czasem chodze do hospicjow jako wolontariusz.


Odpowiedz
Nie wiem komu odpowiadasz, bo nie użyłeś cytatu.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Staram się oddawać krew kiedy tylko jestem w stanie i czuję się na siłach Oczko. Świadomość, że można komuś pomóc jest wspaniała. Przymierzam się także do oddania szpiku kostnego, czy ma ktoś może doświadczenie w temacie?
Odpowiedz
fear-less napisał(a): Przymierzam się także do oddania szpiku kostnego, czy ma ktoś może doświadczenie w temacie?
Zapisałem się, ale na razie mój szpik nie był potrzebny. Sama rejestracja wiąże się tylko z pobraniem krwi.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Hej! Byłem wczoraj w RCKiKu. Jak stałem w kolejce, to zapytali mnie, czy nie oddałbym płytek zamiast krwi pełnej, bo potrzebne są płytki osoby mojej grupy. Zgodziłem się i podzielę się, jak wygląda procedura.

Dostajesz w miarę normalną igłę, która służy zarówno za pobór, jak i za powrót. Procedura trwa około godziny. W tym czasie maszyna przerabia w drobnych dawkach około 3 litrów Twojej krwi. Dostałem informację, że środek przeciwzakrzepowy może powodować spadek poziomu wapnia i mrowienie. Rzeczywiście czułem mrowienie w ustach, które ustało po podaniu wapnia (doustnie). Powrót krwi troszeczkę bolał, ale nic strasznego. Po całym zabiegu czułem się lepiej, niż po oddaniu pełnej krwi, bo zabieg nie powoduje spadku ciśnienia (dostaje się soli fizjologicznej w zamian za utracone osocze). Cały układ, w którym płynie krew łącznie z wirówką jest jednorazowy, zakładany na pompy perystaltyczne i (chyba) stojan silnika elektrycznego do wirówki. Z ciekawości poszukałem w necie przetargu – zestaw ten kosztuje około pół klocka. Produkt procedury wygląda bardzo niepozornie – cieniutki plastikowy flaczek zawierający trochę osocza z płytkami. Do legitymacji jest to ekwiwalent 500 ml krwi pełnej. Następną donację można zrobić już po miesiącu. Ponoć nie każdy może (trzeba mieć mocne żyły), ale może to być alternatywa dla tych, co mdleją od utraty krwi.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Utoczyli ci 3 litry?
To prawie 60% całej krwi. A jak z poziomem żelaza?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a): Utoczyli ci 3 litry?
W sumie przerobili 3 litry. Ale maleńkimi daweczkami. Nie pamiętam dokładnie, ile te dawki zawierały, ale było to dużo mniej niż jedna donacja krwi pełnej.
Cytat:A jak z poziomem żelaza?
Nie wiem. Erytrocyty dostałem jednak z powrotem. Jedyny tego rodzaju problem, o którym była mowa to poziom wapnia wiązanego przez środek przeciwzakrzepowy.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Dziękuję za opis procedury i wrażenia.
Dla mnie nie ma znaczenia samopoczucie, bo w zasadzie zawsze czuję się dobrze po oddaniu krwi, a jej widok sprawia
Duży uśmiech
Dużo bardziej kusząca jest dla mnie większa częstotliwość donacji. Ja nie mogę równo co 8 tygodni, bo mi odnawia się dłużej, ale podejrzewam że tak samo nie mógłbym równo co miesiąc, więc wychodzi na jedno. Jednak godzinna procedura to jest duży minus. Niewiele dłużej zajmuje mi oddanie pełnej krwi, a gdybym chciał płytki to spokojnie ponad 2g bym siedział. No i ten wapń. Sam nie wiem.

Aha. Mój rekord to jest <5 min. na samo upuszczenie 450 ml.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Oddajecie krew w czasie zarazy? Dostałem ostatnio kilka smsów z mojego RCKiK, że najbardziej brakuje akurat mojej grupy krwi i sam nie wiem czy iść. Nieślubna chce mnie zatłuc za ten pomysł. Sam się waham, bo odnoszę wrażenie, że RCKiK może być obecnie podobnym rozsiewnikiem zarazy co szpitale. Z jednej strony może moja krew komus pomoże, z drugiej mogę przywlec zarazę do domu i wszystkich pozarażać.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Powiem tak. Jak pójdziesz i zarazisz domowników to ludzie, których znasz mogą cierpieć. Jak nie pójdziesz to cierpieć będzie ktoś kogo zapewne nie znasz i się nigdy nie dowiesz co by było gdybyś poszedł.
Sebastian Flak
Odpowiedz
Oddaj online, przez net. Poleci po kablach i szlus.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Ja chyba pójdę w przyszłym tygodniu. Od dawna mam termin, ale przez kilka tygodni nie byłem pewny zdrowia, ale od dwóch tygodni czuję się dobrze, więc pewnie przejdę się na kawę.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości