To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczegoś biedny? Boś głupi!
#41
Mowiłam o tym, że jeśli religia jest wsparta na dogmatach i poznawczo konserwatywna i uczestniczy w życiu politycznym choćby na zasadzie konkordatu/ nie jest sprawa prywatna/ to edukacja nie należy do priorytetow.Tak jest z prawoslawiem.W Chinach kościoły są na marginesie.
Odpowiedz
#42
Cytat:Ponieważ w katolicyzmie wiara i nauka to dwie strony tego samego medalu. Sprzeczności pomiedzy nimi nie ma i być nie może.

A świstak siedzi Uśmiech
I choose not to choose life. I choose something else - Ewan McGregor

Niedostępny na forum. KONTAKT PRZEZ GG LUB MAIL
Odpowiedz
#43
pilaster napisał(a):Poniekąd. Uniwersytety katolickie w pracy kierują się nauką, a "uniwersytety" islamskie - koranem. A dlaczego tak jest? Ponieważ w katolicyzmie wiara i nauka to dwie strony tego samego medalu. Sprzeczności pomiedzy nimi nie ma i być nie może.
To teraz poprosze podstawy wiary dla teorii względności, lub podstawy wiary dla ruchów Browna. Cokolwiek, jeśli to strony tego samego medalu.
W katolicyźmie wiara i nauka to dwie osobne rzeczy i jeśli katolicyzm "prowadzi" się dobrze, to nie wchodzi w naukę. Zapewne i w islamie byłoby to możliwe, gdyż to jest w dużej mierze kwestia interpretacji religii, a ta zawsze może ulec zmianie.

pilaster napisał(a):natomaist w islamie nauka i wiara stoją w sprzeczności, mówiąc po marksistowsku antagonistycznej, czyli absolutnie nie do pogodzenia. Jeżeli uniwersytet w kraju muzułmańskim chce faktycznie być uniwersytetem (jak np Stambuł, czy do niedawna Kair) to musi być wręcz antyislamski
Wiesz. Opis stworzenia świata - genesis, jak najbardziej stoi w sprzeczności z nauka, jeśliby go taktować dosłownie. Podejrzewam, że w sprzyjających warunkach taka reinterpretacja mogłaby zajść i w islamie. Ta sprawa z islamem raczej dowodzi, że wiara katolicka mogłaby być równie groźna i właśnie dlatego ją trzeba oddzielać od nauki we wszyskh przejawach, również instytucjonalnych. Wiara i nauka są jak olej i woda. Możne wlać i wymieszać, ale jedno zawsze wypłynie na górę. Razem są nieprzydatne, bo ani wody nie wypijesz z tego, ani nie nasmarujesz silnika. Jednak oddzielnie mogą być użyteczne.

EDIT: Co niektóre błędy. Uśmiech
Odpowiedz
#44
Nie wiedziałem gdzie to umieścić, nie chciałem tworzyć nowego tematu dla pojedyńczego "newsa", ale od razu skojarzyłem to z tematami pilastra.
Otóż znalazłem ranking uniwersytetów, który - w przeciwieństwie do rankingu szanghajskiego - jest oparty na wskaźnikach ekonomicznych, a nie akademickich.

Tu mamy o tym artykuł:
http://www.cafebabel.com/pol/article/276...elnie.html
a tu mamy właściwy ranking:
http://www.mines-paristech.fr/Actualites...nking.html

Ciekaw jestem jakie wyniki powychodziłyby pilastrowi, gdyby korzystał z tego rankingu. Najlepiej jednak chyba by było jakby korzystał w przyszłych artykułach z obu rankingów Uśmiech.

EDIT Widzę, że na blogu pilaster już wypuścił nowy artykuł - właśnie o uniwersytetach! Widocznie się spóźniłem...
Pilaster raczy sprawdzić co mu wyjdzie przy tym rankingu?
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#45
Jednym słowem, nie ma czegoś takiego jak jedyny słuszny przepis na rankingi wyższych uczelni. Zanim zadamy sobie pytanie kiedy powstanie ranking rankingów, może powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad ich przydatnością – również ideą stworzenia rankingu uniwersytetów, języków i specjalności, które są przecież bardzo zróżnicowane.Nie,nie,nie.Oceniać możemy tylko na postawie listy szanghajskiej, tj. pardon potencjału naukowego (termin równoznaczny z sumą punktów na liście szanghajskiej Duży uśmiech ). Krytykować jej nie należy, analizować ani dyskutować przy używaniu również, tylko używać.

Obie listy mają jedną duże i jednolite i tę samą wadę, punktują wyżej uczelnie duże.Z tego co pamiętam, w polskiej prasie krytykowano ls między innymi za to, że specjalistyczne uczelnie, które nie dostają żadnych punktów za niektóre wydziały, bo ich po prostu nie mają, wypadają nisko. Podobnie stanie się z uczelniami po prostu małymi, choćby odsetek noblistów na studenta był wyśrubowany.

Jest też druga wada, która bardziej dotyczy francuskiego rankingu ale też ls jej nie unika. Skrzywienie ze względu na kraj pochodzenia uczelni. Francuzi wyśrubowali swoje, bo mają dużo przedsiębiorstw w światowej czołówce, ale też zliczanie noblistów, artykułów i cytować wypaczy wyniki, brane pod uwagę nagrody, czasopisma, język i alfabet są europejskie...
Odpowiedz
#46
No tak, ale lepiej zawsze używać dla próbki różnego rodzaju rankingi, nawet jeśli wszystkie mają wady.
BTW W tym francuskim rankingu "siła" japońskiej nauki wydaje się wyższa niż w szanghajskim na pierwszy rzut oka, co wydaje mi się dosyć intuicyjne.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#47
FlauFly napisał(a):Ciekaw jestem jakie wyniki powychodziłyby pilastrowi, gdyby korzystał z tego rankingu. Najlepiej jednak chyba by było jakby korzystał w przyszłych artykułach z obu rankingów Uśmiech.

Najlepiej byłoby wziąć jakąś średnią ważoną. Uśmiech Ranking francuski jest jak wspomniałeś bardizej biznesowy, niż naukowy, pokazuje jakie uczlenie najlepiej przygotowują do prowadzenia biznesu, niekonicznie musi się to pokrywac z jakością samej nauki


Cytat:Pilaster raczy sprawdzić co mu wyjdzie przy tym rankingu?

Pilaster raczy. Nie wie tylko ile mu to zajmie, bo nawet format listy jest niewygodny (chińska jest od razu w excelu)

A mże by sam flaufly się pokusił?


Adam

Cytat:Obie listy mają jedną duże i jednolite i tę samą wadę, [..]
Jest też druga wada, [..]

A gdyby te wady wyelimonowac, toby się okazało że pierwsze sto miejsc zajmują szkoły koraniczne i inne "uczelnie" islamskie. Przecież to oczywista oczywistość Uśmiech
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#48
Cytat:Pilaster raczy. Nie wie tylko ile mu to zajmie, bo nawet format listy jest niewygodny (chińska jest od razu w excelu)

A mże by sam flaufly się pokusił?

Mogę się pokusić. Jak zrobię, to powiadomię.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#49
pilaster napisał(a):A mże by sam flaufly się pokusił?
To byłby dobry pomysł... Duży uśmiech Mógłbyś mu wytłumaczyć co i jak i by się przyuczał... Przecież wszyscy wiemy, jaki masz pociąg ("scholastyczny") do gimnazjalistów. Język

pilaster napisał(a):A gdyby te wady wyelimonowac, toby się okazało że pierwsze sto miejsc zajmują szkoły koraniczne i inne "uczelnie" islamskie. Przecież to oczywista oczywistość Uśmiech
;-) W rankingu uczelni nie, ale w "potencjale intelektualnym" wypadały by nie najgorzej. To tak jak z gospodarkę, jakbyś liczył 500 największych firm, to by się okazało, że w Afryce i Ameryce Pd. nie ma gospodarki, albo jest mniejsza niż w Szwecji (Ikea).
Odpowiedz
#50
Adam napisał(a):To byłby dobry pomysł... Mógłbyś mu wytłumaczyć co i jak i by się przyuczał... Przecież wszyscy wiemy, jaki masz pociąg ("scholastyczny") do gimnazjalistów.

Wiesz Adam, bardzo miło by było jakbym rzeczywiście był młodszy niż jestem, ale już gimnazjalistom nie jestem :].
Poza tym, liczby nie kłamią więc pilaster nie miałby jak mi tłumaczyć "co i jak" :p.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#51
A co chcesz obliczać?

Wyrażenie "gimnazjalista" potraktuj metaforycznie, wiem ile masz lat i kiedy kończy się gimnazjum,a gimnazjalisty to od paru lat tu ze świecą szukać. Co nie zmienia faktu, że pilaster ma pociąg do "głoszenia" dzieciom na forach dobrej nowiny o planie Boga dotyczącym stałych fizycznych, fizjologii menstruacji owulacji itp. oraz dochodów USA w 2010 r. ;-)
Odpowiedz
#52
Cytat:A co chcesz obliczać?

Zastosuję metodę pilastra i obliczę "PN per capita" na podstawie rankingu francuskiego. Porównamy później oba wyniki i co z tego właściwie wynika.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#53
Podam wszystko jak to robił pilaster, aby nie było zamieszania.
Najpierw PN w procentach:

USA - 40,66666667 %
Japonia - 12,60952381 %
Francja - 9,2 %
Niemcy - 5,638095238 %
UK - 5,561904762 %
Chiny - 4,285714286 %
Kanada - 2,533333333 %
Hiszpania - 1,714285714 %
Szwajcaria - 1,6 %
Indie - 1,523809524 %
Holandia - 1,485714286 %
Południowa Korea - 1,447619048 %
Brazylia - 1,371428571 %
Belgia - 1,257142857 %
Włochy - 1,257142857 %
Szwecja - 1,142857143 %
Tajwan - 0,914285714 %
Austria - 0,8 %
Finlandia - 0,685714286 %
Irlandia - 0,685714286 %
Rosja - 0,685714286 %
Australia - 0,533333333 %
Norwegia - 0,495238095 %
RPA - 0,342857143 %
Dania - 0,342857143 %
Meksyk - 0,266666667 %
Nowa Zelandia - 0,228571429 %
Polska - 0,228571429 %
Arabia Saudyjska - 0,114285714 %
Azerbejdżan - 0,114285714 %
Liban - 0,114285714 %
Tajlandia - 0,076190476 %
Turcja - 0,076190476 %

Wyniki choć nieco inne, nie są specjalnie zaskakujące.
Jednak uwaga, ponieważ stosując metodę pilastrową, polegającą na przeliczeniu PN per capita jako PN podzielonemu przez ludność kraju w milonach wychodzą nam zdumiewające wyniki (zaręczam, że nie sfingowałem wyników, możecie sami sprawdzić!).

Szwajcaria - 5,477522595
Irlandia - 4,070464259
Francja - 3,711189145
USA - 3,491620112
Finlandia - 3,37870179
Szwecja - 3,248789366
Belgia - 3,093692187
Norwegia - 2,705269053
Japonia - 2,597433293
Austria - 2,525104651
UK - 2,394423944
Holandia - 2,372246468
Kanada - 1,982648102
Niemcy - 1,803558372
Dania - 1,634581942
Nowa Zelandia - 1,401869159
Tajwan - 1,047518403
Hiszpania - 0,974916017
Południowa Korea - 0,774801972
Liban - 0,7318858258
Australia - 0,652112145
Włochy - 0,551565435
Azerbejdżan - 0,344867226
Brazylia - 0,189008873
RPA - 0,187891441
Polska - 0,157414209
Rosja - 0,126752674
Arabia Saudyjska - 0,108691564
Chiny - 0,085107871
Meksyk - 0,06561526
Indie - 0,03484333
Tajlandia - 0,031726771
Turcja - 0,02796534

Komentarza brak po edycji Duży uśmiech.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#54
Liban jedzie na zbawiennym promieniowaniu Ziemi Obrzezanych, tylko że sami ustrugani jakoś wypadli z rankingu... Chociaż jakby tak liczyć ich agendę w innych krajach... ;-)
Odpowiedz
#55
Cytat:Chociaż jakby tak liczyć ich agendę w innych krajach...

Nie bawmy się w "teoryje spiskowe" :p.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#56
Hmmm, zadziwiające.

FlauFly napisał(a):Podam wszystko jak to robił pilaster, aby nie było zamieszania.

Najpierw PN w procentach:
....
USA - 40,66666667 %
....
Liban - 0,114285714 %

Zakładając hipotetycznie że PN świata = 100 jednostek umownych, mamy:

USA = 40,66 jednostki umownej
Liban = 0,1143 jednostki umownej

Cytat:Wyniki choć nieco inne, nie są specjalnie zaskakujące.
Jednak uwaga, ponieważ stosując metodę pilastrową, polegającą na przeliczeniu PN per capita jako PN podzielonemu przez ludność kraju w milonach wychodzą nam zdumiewające wyniki (zaręczam, że nie sfingowałem wyników, możecie sami sprawdzić!).

Liban - 7,318858258
...
USA - 3,491620112
Ludność w tys. mieszkańców (wikipedia, bez większego znaczenia skąd dane):
Liban 3925
USA 305 548

A zatem PN per capita:

Liban - 0,1143 j.u./ 3925 tys. = 2,9 * 10^-5 ju/tys.
USA - 40,66 j.u./ 305 548 tys. = 1,33 * 10^-4 ju/tys.

Tak więc proporcja PN per capita USA/Liban wynosi 4,58. Czyli w USA jest 4,5 razy wyższa niż w Libanie. Coś nie tak z obliczeniami.
I live to the day I die
I live to the day I cry
I'm dead the day I lie
Odpowiedz
#57
Tak, w liczbie ludności Libanu zjadłem jedno zero Duży uśmiech.
Dlatego też edytuję to zaraz.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#58
No i nie udało się... :-(
Odpowiedz
#59
FlauFly napisał(a):N
Tu mamy o tym artykuł:
http://www.cafebabel.com/pol/article/276...elnie.html
a tu mamy właściwy ranking:
http://www.mines-paristech.fr/Actualites...nking.html

Dla mnie najsmutniejsze jest to, że wynik Polski składa się wyłącznie z edukacji prezesa PKN Orlen, które to stanowisko jak wiemy obsadzane jest tradycyjnie wg klucza politycznego.
I live to the day I die
I live to the day I cry
I'm dead the day I lie
Odpowiedz
#60
Specyfika takich kryteriów - wiadomo, że ranking ma swoje wady. A jakie polskie firmy byś jeszcze dodał?
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości