To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Potrzeby seksualne księży
Rodica napisał(a): Sens celibatu zapewne wynika z polityki ekonomicznej.
Faktycznie. Gmina protestancka utrzymuje pastora z rodziną. Pastorowi przysługuje zazwyczaj "służbowy" dom jednorodzinny. Księża katoliccy są tańsi w utrzymaniu.

Cytat:Nie słyszałam, żeby jakieś zdesperowane siostry zakonne molestowały dzieci. Są takie przypadki?
Zaryzykuję stwierdzenie, że proporcjonalnie jest ich tyle, co wśród zdesperowanych nauczycielek.

Cytat: Mam nadzieję, że zniesienie celibatu będzie obowiązywało też siostry.  Uśmiech
W końcu mamy równouprawnienie.
Celibat to nakaz dla księży. Siostry zakonme obowiązuje nakaz czystości, więc ewentualne hipotetyczne zniesienie celibatu da im tyle, co franciszkanom czy kapucynom.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Celibat obowiązuje księży.
Zakonnicy/e składają ślub czystości.

W zasadzie wychodzi na to samo. Księża nie mogą się żenić (a poza małżeństwem w myśl zasad KK seksu uprawiać nie wolno, nawet z samym/ą sobą). Zakonnice/y ślubują czystość, czyli jak podaje wikipedia: 
Cytat:od osób bezżennych wymaga się całkowitego powstrzymania się od współżycia seksualnego i wysublimowania seksualności, czyli nastawienia jej na jakość afektywną i duchowość

Z tego co wiem (proszę mnie poprawić, jeśli się mylę), papież może zezwolić wyświęconemu księdzu na zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego.
Ze złożonych ślubów też chyba można być zwolnionym, ale nie wiem, może to zależy od statutu zgromadzenia.
Jeśli zabraknie ci argumentów - nazwij mnie kłamczynią i napisz, że łżę.
Odpowiedz
Rodica napisał(a): Jestem świeckim człowiekiem i nie bardzo odróżniam nakaz czystości od celibatu.

Dla tego tematu różnice są nieistotne. W kontekście Twojej tezy o "równouprawnieniu" natomiast - jak najbardziej. Celibat jest nakazem dla kapłanów, duszpasterzy. Sluby czystości obowiązują wspólnoty mnisze. Nawet człowiek świecki powinien wiedzieć, że zakonnica to nie jest "ksiądz-baba". Zakonnica spełnia różne posługi w Kościele, ale nie są w nich posługi duszpasterskie.

W zakonach męskich różnie bywa, są mnisi "prości" oraz mnisi-księża. W niektórych zakonach (jezuici, redemptoryści) to drugie jest nawet nakazane dotyczy to większości członków. W innych jest opcjonalne.

Cytat:Mam rozumieć,  że problemy seksualne nie dotyczą kapucynów, franciszkanów i siostr zakonnych z racji tego, że są bardziej uduchowieni?

Przypuszczam, że problemy seksualne dotyczą wszystkich ludzi w podobnych  proporcjach, przy czym większe różnice będą między franciszkanami a klaryskami, niż między franciszkanami a pastorami.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Cytat:Przypuszczam, że problemy seksualne dotyczą wszystkich ludzi w podobnych  proporcjach, przy czym większe różnice będą między franciszkanami a klaryskami, niż między franciszkanami a pastorami.

Może masz rację, kto wie. A może nie masz - bo zwykło się lekceważyć i zaniżać siłę kobiecego popędu seksualnego.

1. Oczywiście, wszystko zależy, co nazwiemy problemem seksualnym.

2. Czy jeśli heteroseksualna osoba (franciszkanin, klaryska) z powodu braku możliwości nawiązania głębszej więzi z osobą płci przeciwnej zakocha się (i poczuje pociąg seksualny) do swojej współsiostry/ współbrata - czy to naturalna reakcja na zaburzony rodzaj kontaktów z płcią przeciwną (naturalna a więc pozytywna) czy to już problem seksualny?

3. Zapominasz, że wśród pastorów są i kobiety.
Jeśli zabraknie ci argumentów - nazwij mnie kłamczynią i napisz, że łżę.
Odpowiedz
@znaLezczyni

1 Nie napisałem, że kobiety nie mają problemów, tylko że będą one inne. W kontekście ostatniej serii postów - zakładam - jeden problem będzie występował znacznie rzadziej. Przynajmniej tak jest w reszcie społeczeństwa.

2 Z tego co wiem problematyka opisana przez Ciebie dotyczy także więźniów, żołnierzy czy - ponoć - haremów. A zwie się situational sexual behavior

3 Nie zapominam, ale wtedy pisałbym "między klaryskami a pastorkami". Możnaby jeszcze kilka porównań dopisać, ale po co?
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Co do punktu drugiego, to prawie oczywiście masz rację - prawie, bo w wymienionych przez Ciebie miejscach można (pod pewnymi warunkami, czasami) uprawiać seks a tym bardziej zakochiwać się w kimś bez poczucia winy. W klasztorze oprócz (teoretycznie przynajmniej) całkowitego zakazu seksu dochodzi jeszcze poczucie winy za jakiekolwiek jego złamanie.
Jeśli zabraknie ci argumentów - nazwij mnie kłamczynią i napisz, że łżę.
Odpowiedz
Gdyby poczucie winy sprawiało zmianę orientacji, to przed czasami wszechobecnego dżenderu homoseksualiści (i, nie zapomniałem, homoseksualistki), powinni analogicznie zmieniać orientację na hetero. No bo chyba poczucie winy było niewspółmiernie większe, a i sankcje społeczne / karne też.

Ale uważam, że nie sądzę, że to takie proste.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Cytat:Gdyby poczucie winy sprawiało zmianę orientacji, to przed czasami wszechobecnego dżenderu homoseksualiści (i, nie zapomniałem, homoseksualistki), powinni analogicznie zmieniać orientację na hetero. No bo chyba poczucie winy było niewspółmiernie większe, a i sankcje społeczne / karne też.

Nic takiego nie napisałam ani nie próbowałam zasugerować. Chodziło mi tylko o to, że choć istnieje wiele punktów wspólnych między koszarami/więzieniem/haremem itd. a klasztorem w kwestii, którą omawiamy, to nie są te miejsca (pozostałe względem klasztorów) całkowicie analogiczne.

Mam pytanie, jeśli pozwolisz. Napisałeś:
Cytat: Nie napisałem, że kobiety nie mają problemów, tylko że będą one inne.

Co to znaczy? Na czym polegają te różnice?
Pytam głównie w kontekście tematu, tj. osób duchownych i zakonników/zakonnic.
Jeśli zabraknie ci argumentów - nazwij mnie kłamczynią i napisz, że łżę.
Odpowiedz
Ludzie! Rodacy!
Jakiś seksualny obłęd zapanowal wśród usakralnionych szamanow Kościoła rzymsko katolickiego. W ramach nauk wieliego JaPa2…kolejna perełka wydawnicza:
“Teologia ciała. Seks według Jana Pawła II cię wyzwoli” – autor Magdalena Siemion. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest wydawcą książki – podręcznika, skierowanej głównie do młodzieży.
Promocja książki zakończyła się warsztatami z teologii ciała - będą one towarzyszyć także kolejnym spotkaniom autorskim.
Czy zajęcia praktyczne też były w programie?
Seks-obsesja to choroba jaka trawi konsekrowanych szamanów Kościoła rzymskiego od wieków. Wchodzenie pod kołdrę opanowali niemalże do perfekcji. Ostatnio odkryli, że małżonkowie nie idą do Boga pojedynczo, ale razem, we wspólnocie małżeńskiej - twierdzi nowa sekta w łonie czyli kościelny Ruch Trzech Ołtarzy. Gdzież to ten świętobliwy mąż zwany Ojcem Świętym nabrał praktyk w dziedzinie życia seksualnego?
Religia jest obrazą godności człowieka! I dlatego olewam punktację_reputację.
Odpowiedz
Umiłowani Siostry i Bracia!
Co się dzieje w tej usakralnionej Stajni Augiasza? Szatan ich opętał czy co?
Ks. Adrian Kosendiak z Milicza publicznie oskarżył jednego z wrocławskich proboszczów o gwałt. - Próbował kupić mnie pieniędzmi, karierą. Żebym świadczył mu dalej usługi seksualne - mówi Kosendiak. Wrocławska kuria powołała specjalną komisję, by zbadać sprawę.
Sprawca to ksiądz Krzysztof Sz.
http://wyborcza.pl/7,75248,21443056,ksi ... wideo.html
++++++++++++
Na liście kur(w)ii wrocławskiej jest tylko dwóch księży "Krzysztof Sz" - natomiast tylko jeden jest proboszczem wrocławskim i tylko jeden kapelanem woskowym:
Dekanat Wrocław - zachód (Leśnica) rzymskokatolicka parafia pw.
św. Jadwigi Śląskiej Wrocław-Leśnica
ul. Wolska 6
54-076 Wrocław
Proboszcz: Ks. ppłk dr Krzysztof SZUWART Kan. grem. Kap. Koleg. - ust. 1991
Wszelkie zapytania w tej sprawie jak i wyrazy miłosierdzia bożego, opieki Niekopulanej Dziewicy i troski o zbawienie tej duszy kierować na adres:
lesnica@archidiecezja.wroc.pl;
Religia jest obrazą godności człowieka! I dlatego olewam punktację_reputację.
Odpowiedz
Księży powinno się kastrować, bo tylko wspomagają prostytucję.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości