Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stanisław Michalkiewicz – Najwybitniejszy hipokryta
pilaster napisał(a): samo imię i nazwisko bez adresu nie stanowią jeszcze danych osobowych w rozumieniu ustawy

Imię i nazwisko to nie dane osobowe

Co to zasady - imię i nazwisko nie powiązane z innymi informacjami nie będzie danymi osobowymi. W przeważającej ilości przypadków nie będzie możliwe wskazanie konkretnej osoby, ponieważ takie samo imię i nazwisko może nosić kilkadziesiąt, bądź kilkaset osób. Przykładem będzie często spotykane i bardzo popularne imiona i nazwiska jak np. Jan Kowalski, Adam Nowak itp. Zidentyfikowanie osoby o takim imieniu i nazwisku byłoby trudne i czasochłonne.

Imię i nazwisko to dane osobowe

Od każdej reguły istnieje wyjątek jakim są unikatowe imiona i nazwiska np. Elif Bortolomeo. Identyfikacja osoby posiadającej tak unikatowe imię i nazwisko będzie stosunkowo szybka i prosta. Wówczas imię i nazwisko staje się daną osobową.

W Polsce najczęściej spotykane pięć nazwisk nosi około 590 tysięcy osób, jednak nawet najbardziej popularne imię i nazwisko, w zestawieniu z dodatkową informacją może stać się daną osobową. Jeśli połączymy imię i nazwisko z pełnioną przez daną osobę funkcją publiczną, jak np.: Jak Kowalski - premier, lub po prostu dodamy nazwę firmy np.: Adam Kowalski - pracownik firmy X, wówczas bez większego wysiłku - nakładu czasu ani pieniędzy - możemy zidentyfikować osobę, której dane dotyczą.


Być może pilaster odczuwa tu pewną niesprawiedliwość, gdyż według tej wykładni imię i nazwisko pilastra jest dobrem niezbyt cennym i jakoś słabiej chronionym w porównaniu na przykład z imieniem i nazwiskiem ZaKotem. Albo z imieniem i nazwiskiem Kasi od Księdza. Nie wszyscy mają na tym świecie równo Smutny Imię i nazwisko rzadkie w połączeniu z choćby z adresem kancelarii adwokackiej już bardzo ułatwia zidentyfikowanie osoby. Nawet napisanie "Jan Kowalski, który robi zakupy w monopolowym w Zapupiu Dolnym" jest już wystarczająco konkretną identyfikacją osoby, chociaż żadna z podanych danych nie jest dla niego wyjątkowa.

https://lexdigital.pl/czy-imie-i-nazwisk...ne-osobowe
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Stanisław Michalkiewicz – Najwybitniejszy hipokryta - przez ZaKotem - 03.12.2019, 13:54

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości