To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moherowe berety - fanatycy, czy subkultura
#1
Co myślicie na temat tzw. "moherów". Czy są jedynie fanatykami wierzącymi w Rydzyka, czy już swoistą subkulturą porównywalną do ruchu faszystowskiego?

http://glosrydzyka.blox.pl/2008/12/Hymn-...erety.html

http://www.blogmedia24.pl/node/5701

http://www.youtube.com/watch?v=gqOEhzd0GRo

:?:
Odpowiedz
#2
uważam ich za efekt niechęci starszego społeczeństwa wobec skutków transformacji ustrojowej i zbliżenia z laickim zachodem Oczko ostatni krzyk polskiego zaścianka
"Hope can drown lost in thunderous sound
Fear can claim what little faith remains
But I carry strength from souls now gone
They won't let me give in...
(...)
Death will take those who fight alone
But united we can break a fate once set in stone
Just hold the line until the end
Cause we will give them hell..."


EH
Odpowiedz
#3
Cóż, Rydzyk zaktywizował pewne środowisko, starszych ludzi, którzy z punktu widzenia społeczeństwa nie są już potrzebni. Są w wieku post-produkcyjnym, na rentach czy emeryturach. Jednak nie przelewa im się, żeby było ich stać na jakieś większe rozrywki, więc nie interesowały się nimi media, koncerny itp. Tyle, że było ich całkiem sporo a Radio Maryja okazało się strzałem w dziesiątkę. Pomińmy już to, że Rydzykowi bliżej do szatana niż do dobrego pasterza. Moim zdaniem nie są to ani fanatycy ani subkultura, raczej biedni manipulowani ludzie. Radio Maryja przyciąga, bo jest skierowane dla konkretnej grupy wiekowej, zajmuje im czas: można się wspólnie pomodlić, pojechać na pielgrzymkę, poznać nowe osoby. W radiu tłumaczą też, że Polacy są okradani przez zachód (wróg) więc trzeba się zaktywizować - przelać pieniądze, lub przyjechać gdzieś zastrajkować, napisać listy w "obronie życia". Można też stworzyć kółka różańcowe. Wszystko to jest formą spędzenia wolnego czasu, potrzebą bycia pożytecznym. Ci ludzie uważają, że robią coś dobrego, niestety są sterowani.

Sam Rydzyk, zaś możne na szczęście jest nieudolnym biznesmenem, póki co oprócz RM nic mu nie wypaliło, TV Trwam przynosi straty. Zaś pokolenie moherowych beretów powoli przemija.
Odpowiedz
#4
"Subkultura moherowych beretów". :lol2: Kurde bele, chyba nowy Vacarius nam się rodzi Duży uśmiech

Nic nie mam do tych starszych osób. Są nieszkodliwi, a ja nie oceniam ludzi tylko ze względu na to czy lubią Rydzyka.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#5
lumberjack napisał(a):"Subkultura moherowych beretów". :lol2: Kurde bele, chyba nowy Vacarius nam się rodzi Duży uśmiech

Nie przesadzajUśmiech Zapytałam o opinię, a to różnica.. :p
Więc jak jest? Subkultura, czy fanatycy?
Odpowiedz
#6
To tak jakbyś pytała "a ten film to według Ciebie debilizm czy idiotyzm?". Jeśli pytasz o zdanie to nie sugeruj od razu odpowiedzi Oczko
Odpowiedz
#7
Może inaczej:

temat moherowych beretów to pozostałość po aferze zakusami księdza T.R. i w tym momencie jest niczym więcej jak humoreską. Wałkowanie go jest nudne i dziecinne.
"Moherowe berety" są zwykłymi ludźmi, zazwyczaj starszymi o prawicowych poglądach, ot, cała sztuka
Get into the car
We'll be the passengers
We'll ride through the city tonight
We'll see the city's ripped backside
We'll see the bright and hollow sky
We'll see the stars that shine so bright
Stars made for us tonight!
Odpowiedz
#8
Ok, więc wprost. Nazwałam niechybnie "moherów" subkulturą, a mój doktor obraził się nie na żarty i zarzucił mi brak jakiejkolwiek wiedzy na temat subkultury (jako pojęcia) i samej religii (jako takiej). Więc chcę znać opinię innych.. Czy proszę o zbyt wiele?
Odpowiedz
#9
Musimy zadać sobie pytanie, czy istnieje wystarczająco wiele elementów łączących daną grupę ludzi, by można nazwać ich subkulturą.

Czy brak beretu jest czymś niegrzecznym (inaczej- czy istnieją sztywne zasady określające ubiór i zachowanie)?
Czy poza kościołem i rozgłośnią coś łączy tych ludzi?
Czy to nie media wykreowały w większej części obraz tej grupy społecznej jako subkultury?

Itede, itepe. "Kumasz"? Uśmiech
Get into the car
We'll be the passengers
We'll ride through the city tonight
We'll see the city's ripped backside
We'll see the bright and hollow sky
We'll see the stars that shine so bright
Stars made for us tonight!
Odpowiedz
#10
To podaj kryteria na jakich opierasz pojęcie "moherowych beretów" Ok?
Jak ktoś nosi MB i nie jest wierzący to też nim jest?
Jak ktoś nie nosi MB i słucha RM też nim jest?
Jak ktoś jest niewierzący i nie nosi MB, ale słucha RM ponieważ lubi muzykę tam puszczaną to też jest MB?
W końcu co dla ciebie oznacza pojęcie MB i dlaczego jest negatywne? Konkrety.

Odpowiedz
#11
Moherowy beret to pejoratywne określenie osoby, która jest wierną słuchaczką RM, bezkrytycznie przyjmuje wszystko co jest tam mówione i jest w dość zaawansowanym wieku.

Określenie to jest negatywne, ponieważ przyjęło się nim określać osobę starą, mało inteligentną, ksenofobiczną i bezkrytycznie przyjmującą poglądy Ryzyka.
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#12
To zupełnie jak tutejsi forumowicze :] Każdy bezkrytycznie przyjmuje poglądy, które są zgodne z jego własnymi. Ja też do nich się zaliczam jak każdy inny człowiek.

Odpowiedz
#13
Co ich łączy - agresja, antysemityzm, światopogląd utopii, jaką kreuje Rydzyk; ubiór - beret z moheru (ale do tego bym nie przywiązywała zbytniej uwagi); styl wypowiedzi - doktrynalny; działania grupowe - w oparciu o silne emocje; muzyka - przyśpiewki religijne (wybacz, ale nie znam określenia na ten rodzaj muzyki).
Nie wszyscy słuchający RM, są moherami.. Znam ludzi, którzy na przemian słuchają RM i TOK FMUśmiech
Nie wytworzyłam swojej opinii na podstawie przedwyborczej propagandy antymoherowej PO. Przyglądam się im od dawna i słucham wypowiedzi ludzi, którzy sami mówią o sobie "mohery" (serio!).
Czasem odnoszę wrażenie, że Rydzyk (jako guru), zaczął tworzyć coś na kształt sekty. Całkowicie zgadzam się z wcześniejszymi wypowiedziami, że to zakrojone na szeroką skalę i obliczone na konkretne zyski działania manipulacyjne.. Ale skąd w takim razie tak ogromne poparcie Watykanu, dla tego typu praktyk?
Odpowiedz
#14
Jakich praktyk? Modlitwy katolickiej? No nie wiem skąd te "poparcie" haha.

Odpowiedz
#15
Najsłynniejszy chyba moherowy beret.
[Obrazek: kwiatkowska17.jpg]

Pani Irena Kwiatkowska. Nawet wśród zwolenników RM znajdują się osoby z klasą.
Pomyśl tylko-tryliony organizmów kręcących sie dokoła, każdy pod hipnotycznym działaniem jedynej prawdy, wszystkie te prawdy identyczne i wszystkie logicznie sprzeczne ze sobą: Moje dziedziczne tworzywo jest najważniejszym tworzywem na Ziemi; jego przetrwanie usprawiedliwia twoją frustrację, ból, a nawet śmierć. I ty jesteś jednym z tych organizmów, i przeżywasz swoje życie w niewoli logicznego absurdu.
R.Wright [i]Moralne zwierzę
Odpowiedz
#16
Chodzi o działania Rydzyka:roll: Ile jeszcze "czarownic spalą", zanim ktoś powie - basta!?
Odpowiedz
#17
avidal napisał(a):Pani Irena Kwiatkowska. Nawet wśród zwolenników RM znajdują się osoby z klasą.

Dobre:lol2:
Odpowiedz
#18
Gdzie te spalone czarownice? Basta czego? Istnienia?

Odpowiedz
#19
To może inaczej.. Jak daleko będzie mógł posunąć się Rydzyk ze swymi wyznawcami, żeby ktoś zaczął dostrzegać w tym problem społeczny? Świadomie oddajemy senioralną cześć naszego społeczeństwa w łapska tego demagoga..
Odpowiedz
#20
[farba w spreju] MOHERS NOT DEAD [/farba w spreju]
|. .. ... |. .. ... |. .. ... |. .. ... |. .. ... |. .. ... |
|. .. ..|. . .. |... . .|. ... .| .. ...| . .. .|.. . ..| ...
http://radiojazz.fm/
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości