To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
20 pytań dla każdego
#21
Athei Overlord napisał(a):Jakie jest prawdopodobienstwo, ze przezyjesz wybuch jadrowy siedzac okrakiem na bombie ? i tak dalej...
demo Maxwela! :wink:

Odpowiedz
#22
AO: Ale skąd wiesz, czy ja istnieję? Może to pisze jakiś klon innego użytkownika forum? Zmierzam do tego, że zarzucam(y) chwiejność teizmowi, a w sumie nauka też nie jest raczej 100% pewna.
Odpowiedz
#23
OK. W takim razie mam jeszcze jedno ciekawe (przynajmniej dla mnie) pytanie. Załóżmy, że urodziłem się w czerwcu. Teraz ktoś zadaje mi pytanie, w jakim miesiącu urodziło się najwięcej tegorocznych maturzystów?

Niestety, ale znam tylko jedną informację, czyli ten jeden czerwiec. Czy na tej podstawie prawdopodobieństwo czerwca wzrasta? (wiem, że bardzo minimalnie, np. o 0,0001%, ale zawsze)

Czyli - czy mogę na podstawie jednego tylko przypadku różnicować prawdopodobieństwo zaistnienia czegoś w dużo większej grupie przypadków?
Odpowiedz
#24
Jest to problem estymacji parametru populacji na podstawie proby. Jest to problem dobrze opisany wliteraturze i Internecie.

Dla wartosci przypadkow < 30 nalezaloby zastosowac rozklad t-studenta, ale dla 1-5 przypadkow przedzialy ufnosci beda tak duze, ze "na dwoje babka wrozyla". NIE WNIOSKUJE SIE z jednego przypadku. A w praktyce - gdy danego parametru dotyczy mniej niz 5% przypadkow.

Za kazdym razem nalezy przeprowadzic odpowiednie testy statystyczne, zalezne od rozkladu. To, ze np. korelacja wychodzi wysoka jeszcze nic nie znaczy. Nalezy znac istotnosc otrzymanej wartosci statystyki. Duzo zalezy tez od umiejetnosci osoby, ktora prowadzi wnioskowanie, bo musi dobrze dobrac testy statystyczne i sciezke testowania.

Tyle o problemie estymacji. To, o czym piszesz nazywa sie tez "dowodzeniem z wiedza minimalna", ale to juz inna historia. Do zastosowania w przewidywalnej matematyce, gdzie jest zamkniety (skonczony) zbior warunkow.
Null pointer exception
Odpowiedz
#25
Athei Overlord napisał(a):estymacji parametru populacji na podstawie proby
łoł! ale czadowa nazwa!

tu się ładnie rozjeżdża statystyka z życiowym doświadczeniem gdzie TRZEBA wnioskować z faktów pojedyńczych.

trochę jak u Lema w "śledztwie":
jak przez okno wlatuje pocisk do pokoju to wg. statystuki następny powinien w yo okno wleciec coś jakby za sto lat, ale rozsądek podpowiada kłaść się na ziemi.

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości