To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ankieta: Gdzie przyszłe pokolenia powinny się osiedlić?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Na Marsie
41.33%
81 41.33%
Na Księżycu
11.73%
23 11.73%
Na niezamieszkałych dotąd obszarach Ziemi (np. na morzach, pustyniach itp.)
35.20%
69 35.20%
Nie mam zdania
11.73%
23 11.73%
Razem 196 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele)
Ja patrzę na to dalekowzrocznie. Chciałbym zobaczyć cywilizację międzyukładową. To by było wpaniale. Mars to dopiero początek
Odpowiedz
SpaceX na razie nie nadaje. Oglądam sobie program publicznego nadawcy z USA (PBS). Emitują różne felietony związane z astronautyką.
https://www.youtube.com/watch?v=lQx6YBtQZbw

10 minut.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Już wystartował i leci
Odpowiedz
Sukces! Niewiarygodne... W 4 minuty zmienili bieg historii...

Nie zasnę przez nich.




Wystrzelenie tego manekina w samochodzie było strasznie głupie. Głupie i jakie fajne.


[Obrazek: DVYWukdVAAAFvMu.jpg] Szczęśliwy
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Musk sam nie zdaje sobie sprawy czego dokonal a to dlatego ze zawsze lekcewazyl księżyc
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
To było jak film fantastycznonaukowy. Tylko naprawdę. Szczególnie lądowanie bocznych członów.
Samochód sobie zasłużył na swoją orbitę.
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
W kilkanaście lat Musk i SpaceX dokonał więcej niż Ruskie w ciągu 60 lat razem wziętych. W ciągu co najwyżej 10 następnych ma szansę prześcignąć NASA... Ja już byłem zadowolony kiedy boczne człony odpadły bez zarzutu. Trudno w to uwierzyć :-)

Nie wiem ilu było oglądających, ale najwięcej widziałem prawie 2 mln na samym kanale SpaceX. Gdyby tylko sprzedawali bilety w cenie klasy biznes to mieliby już teraz wielu klientów...
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Poza wszystkim fajna jest atmosfera tego odpału.
Te tłumy wyluzowanych i rozentuzjazmowanych geeków, to niesamowity kontrast w porównaniu z ponurymi pułkownikami sowieckimi czy chińskimi.
Esencja american way of life.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Tak. Bardzo chce się tam być podczas startu.

Droczę się pisząc, że przescigneli Ruskich. Jeszcze nie, ale już prawie. Wystarczy, że wylądują czymś na Marsie i poleca wokół księżyca. Niech im się uda program załogowy. W ćwierć wieku od rozpoczęcia działalności powinni już mieć te osiągnięcia na koncie.

Transmisja z samochodu. Drugi powszechnie dostępny obiekt na niskiej orbicie, który nadaje na żywo obraz z orbity. Cwaniak

https://m.youtube.com/watch?v=aBr2kKAHN6...e=youtu.be
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Ja oglądałem tylko chwilę. To co się stało w końcu z tą rakietą?
Odpowiedz
Quinque napisał(a): Ja oglądałem tylko chwilę. To co się stało w końcu z tą rakietą?

Poprawnie wyniosła ładunek testowy (samochód Tesla, żeby było ciekawiej). Dwa boczne człony, zaprojektowane do wielokrotnego użytku, poprawnie wylądowały. Człon środkowy miał wylądować na barce oceanicznej; rozbił się kilkadziesiąt metrów od niej (odzyskiwanie części jest mniej istotne; misja jako całość jest sukcesem).
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
Żarłak napisał(a): Transmisja z samochodu. Drugi powszechnie dostępny obiekt na niskiej orbicie, który nadaje na żywo obraz z orbity.  Cwaniak

https://m.youtube.com/watch?v=aBr2kKAHN6...e=youtu.be

To on w końcu jest na niskiej orbicie czy miał lecieć obok Marsa i wejść na orbitę okołosłoneczną?
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
Żarłak napisał(a):  Żeby większe rakiety przejęły rynek to ich koszt musiałby spaść chyba jeszcze bardziej, niż Musk proponuje albo ilość klientów musiałaby wzrosnąć znacznie bardziej niż mówią prognozy.
I tak się stanie. Już w tej chwili Musk sprzedaje loty o rząd wielkości taniej niż konkurencja FH wynosi 3* większy ładunek za mniej niż 1/4 ceny Delty IVH, która tym samym wylądowała w lamusie - pewnie jeszcze z jeden start się odbędzie i koniec. Do muzeum z nią.
Tak drastyczne obniżenie ceny znacznie poszerza potencjalny rynek. A przecież to nie koniec, bo cena będzie nadal spadać. Za chwilę wejdzie New Glenn, potem BFR, pewnie zachęceni sukcesami w tej branży i inni inwestorzy się pojawią.
W końcu dojdzie do tego że duże rakiety (powyżej 20 ton na LEO) będą startować codziennie, albo i częściej. Może to zajmie kilka lat (max 10), ale nadejdzie nieuchronnie. Wtedy rynek na mikrorakiety drastycznie się skurczy. Tak jak napisał już pilaster. W lotnictwie transportowym nie ma żadnych małych samolotów transportowych. Wyłącznie średnie i duże.
Cytat:Czyli jednak to była ściema z lotem wokół księżyca.

Ależ skąd. Lot wokółksiężycowy z udziałem Dragona i FH był jak najbardziej realny. Tyle że zarówno Dragon jak i FH doznały sporych opóźnień, po drugie FH wskutek znacznego polepszenia parametrów F9, przestał być tak pilnie potrzebny i Spacex kilka razy już chciała go nawet skasować. Na pewno nie będzie latał tak często, jak to było planowane jeszcze kilka lat temu.

Zamiast rozwijać FH Musk chce się skupić na BFR, podobno pierwsze suborbitalne (nie jest jeszcze rozwiązany problem z osłonami termicznymi) loty może on odbyć już ...w przyszłym, 2019 roku. Teraz jeszcze muszą dokończyć wersję B5 i Dragona 2, bo tu też mają opóźnienia. Przebudują tez owiewki żeby je można było odzyskiwać (dotychczasowe próby były niezadowalające)

Wreszcie Musk Księżyc i jego potencjał komercyjny, zawsze lekceważył i myślał wyłącznie o Marsie

Zatem rezygnacja z załogowego lotu księżycowego jest uzasadniona ekonomicznie i inżynieryjnie. 

A jednak szkoda. Może wrócą do tematu, jeżeli prace nad BFR utkną gdzieś na dłużej.



Cytat:Droczę się pisząc, że przescigneli Ruskich. Jeszcze nie, ale już prawie.

Oni Ruskich już załatwili na cacy i na amen. Teraz jeszcze jest tylko kwestia czasu, kiedy Ruscy to zrozumieją. Do pełni szczęścia SpaceX brakuje jeszcze tylko lotów załogowych.

DziadBorowy



Cytat:To on w końcu jest na niskiej orbicie czy miał lecieć obok Marsa i wejść na orbitę okołosłoneczną?
Poleciał na orbitę wokółsłoneczną z aphelium w okolicy Ceres, czyli znacznie dalej niż zapowiadali przed startem. Przez kilka godzin krążył tylko po wysokiej orbicie wokółziemskiej i stamtąd pochodzą te filmy i zdjęcia.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
Quinque napisał(a): Widzę że Pilaster jak zwykle mąci

Jak zwykle. Wielki mąciciel ten pilaster  Smutny

Cytat:Jaki jest sens osiedlania się na Marsie?

A jaki jest sens osiedlania się na Antarktydzie? Początkowo prawie wyłącznie naukowy. Potem, kiedy populacja wzrośnie do odpowiedniego poziomu, rozwinie się tez normalna ekonomia, usługi, przemysł, w końcu i rolnictwo. Potem jeszcze  dojdzie do tego ruch turystyczny.


Cytat:Chciałbym zobaczyć cywilizację międzyukładową.

To się będzie musiał Quinque zahibernować. Pierwsza załogowa podróż międzygwiezdna nie wyruszy wcześniej niż pod koniec XXIII wieku. Jak dobrze pójdzie, bo wiek XXIV jest bardziej prawdopdobny
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
Temu Muskowi barkanie pieniędzy jak będzie tak sobie rozbijał rakiety

Pilaster

Jaki czas wybudowania osledni na Marsie obstawia Pilaster? Ja stawiam na przed 2040

Na Antarktydzie poza stacjami badawczymi nadal nic nie ma

Co do cywilizacji miedzyukladowej to nie oczekuje że dożyję do tego
Odpowiedz
Quinque napisał(a): Temu Muskowi brkanie pieniędzy jak będzie tak sobie rozbijał  rakiety

A znasz jakieś inne rakiety, które się nie rozbijają?
Właśnie unikalność rozwiązań Muska polega na tym, że to sprzęt wielokrotnego użytku. Co oszczędza kupę kasy.
Dwa człony wspomagające wylądowały perfekcyjnie, trzeci chybił.
To i tak wyczyn pierwsza klasa.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Zwłaszcza, że to lot pierwszy i jedyny jak do tej pory. Tacy Ruscy to chwalili się osiągnięciami dopiero wtedy kiedy im wyszło. A często nie był to ani pierwszy ani nawet drugi raz.
Sebastian Flak
Odpowiedz
Quinque napisał(a): Temu Muskowi barkanie pieniędzy jak będzie tak sobie rozbijał  rakiety

Do tej pory na 50 prób startu F9 i FH, Musk rozbił dwie rakiety. To niezbyt duży odsetek



Cytat:Jaki czas wybudowania osledni na Marsie obstawia Pilaster? Ja stawiam na przed 2040 


Przed rokiem 2030 coś powstanie. Na pewno na Księżycu, pewnie też na Marsie. Brak lotów załogowych poza LEO po 1972 roku był spowodowany brakiem odpowiednio dużych rakiet nośnych. Teraz wreszcie one są.

Cytat:Na Antarktydzie poza stacjami badawczymi nadal nic nie ma 


To już są małe miasteczka, jest ruch turystyczny, etc.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
Wicie rozumicie jest ciągle jeden problem Grawitacja. Ludzki organizm nieważkości nie lubi. Pytanie co będzie przy grawitacji słabszej. Mniejsza osteoporoza? Mniej kamieni nerkowych niż w pustym kosmosie? Coś mi chodzi po głowie, że pierwsze osiedla pozaziemskie to będą po prostu wirujące kółka w przestrzeni kosmicznej.
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
Jakakolwiek grawitacja sprawia, że hydraulika działa jak należy. Co za różnica czy 1g czy 0,3g? Ciało to układ zamknięty i brak grawitacji działa nań w całości czyli zaburza działanie układu a nie tylko organu. Skoro wystąpi przyciąganie to i układ będzie działał jak należy.
Sebastian Flak
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości