Ankieta: Gdzie przyszłe pokolenia powinny się osiedlić?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Na Marsie
41.94%
78 41.94%
Na Księżycu
12.37%
23 12.37%
Na niezamieszkałych dotąd obszarach Ziemi (np. na morzach, pustyniach itp.)
33.87%
63 33.87%
Nie mam zdania
11.83%
22 11.83%
Razem 186 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele)
pilaster napisał(a): Ano właśnie - hord. I te hordy będą wysyłane pojedynczo małymi rakietkami, czy jako hordy właśnie - setkami przy jednym starcie?

Zależy o jakiej wielkości i masie mowa. Zupełnie malutkie to można upchać nawet więcej niż jedną w małej rakiecie. Jeśli chodzi o ilości rzędu dziesiątek i setek to oczywiście polecą one dużą rakietą.

pilaster napisał(a): Nie zapotrzebowanie na małe rakiety, ale na małe satelity będzie rosło. A to nie to samo. Jeżeli oczywiście spełnią się te prognozy o których pisał Żarłak.

Jeżeli się spełnią to i tak zapotrzebowanie będzie na duże rakiety zdolne wysłać cała "hordę" za jednym startem.

Już to rozważaliśmy kilka miesięcy temu i nie chce mi się powtarzać. Wszystko zależy od ładunku, klienta i ceny oraz personalizacji usługi.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
Przyszłe pokolenia powinny zasiedlać tereny dotychczas zamieszkałe, po to aby utrzymywać, to co zrobiły poprzednie pokolenia. Jeśli nowe pokolenia zasiedliłyby się na całkiem nowych obszarach niezamieszkałych wcześniej przez ludzkość to co stałoby się z tym co dotychczas zostało zbudowane/stworzone? Uległoby zatraceniu.. Smutny
With or without religion, good people can behave well and bad people can do evil; but for good people to do evil — that takes religion."
Odpowiedz
Taaak. Jak powszechnie wiadomo, po odkryciu Australii Europa popadła w ruinę i przepadł dorobek tysiącleci... A nie, czekaj...
Sebastian Flak
Odpowiedz
Jeśli ktoś jeszcze o tym nie słyszał, to informuję, że Elon Musk obwieścił kto będzie pierwszym pasażerem lecącym do Księżyca już w 2023 r. Osobą, która odważyła się na ten lot, jest japoński przedsiębiorca Yusaku Maezawa. Poinformowano, że zapłacił znaczącą sumę kosztów budowy rakiety, aby nie tylko samemu polecieć, ale móc zabrać ze sobą grupę artystów.
Nie wierzcie, jeśli usłyszycie czy przeczytacie, że jest pierwszym kosmicznym turystą. Tacy już pojawili się wcześniej.

Oprócz tego, Musk wspomniał o opóźnieniu pierwszych lotów kapsuły Dragon 2. Lot załogowy ma się odbyć w lecie przyszłego roku.

https://spacenews.com/spacex-signs-up-ja...fr-flight/


[Obrazek: DnWAnsCXsAE72eo.jpg:large]
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
d[Obrazek: aHR0cDovL3d3dy5zcGFjZS5jb20vaW1hZ2VzL2kv...8tMS5qcGc=]


Japończycy wylądowali na asteroidzie Ryugu!


Cytat:The suspense is over: Two tiny hopping robots have successfully landed on an asteroid called Ryugu — and they've even sent back some wild postcards from their new home.

The tiny rovers are part of the Japan Aerospace Exploration Agency's Hayabusa2 asteroid sample-return mission. Engineers with the agency deployed the robots early Friday (Sept. 21), but JAXA waited until today (Sept. 22) to confirm the operation was successful and both rovers made the landing safely.

In order to complete the deployment, the main spacecraft of the Hayabusa2 mission lowered itself carefully down toward the surface until it was just 180 feet (55 meters) up. After the rovers were on their way, the spacecraft raised itself back up to its typical altitude of about 12.5 miles above the asteroid's surface (20 kilometers).

https://www.space.com/41912-japanese-hop...eroid.html

Ale to nie koniec lądowań i zadań dla tego próbnika.

Cytat:The agency still has two more deployments yet to accomplish before it can rest easy: Hayabusa2 is scheduled to deploy a larger rover called MASCOT in October and another tiny hopper next year. And of course, the main spacecraft has a host of other tasks to accomplish during its stay at Ryugu — most notably, to collect a sample of the primitive world to bring home to Earth for laboratory analysis.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
To jest pierwsze zdjęcie z trzeciego lądownika na asteroidzie Ryugu. Lądownik MASCOT odczepił się od sondy i po 20 minutach sukcesywnie wylądował na powierzchni.
Cytat:https://spaceflightnow.com/2018/10/02/ma...us-center/

[Obrazek: 20181003120426_176211.jpg]7 października ma mieć miejsce pierwsza próba lądowania Falcon 9 na lądzie kalifornijskiego wybrzeża.


Menedżer Raytheona zdradza, że linie wykorzystywane do produkcji pocisków nadają się również do składania małych satelitów. Wynika to z podobnej skali tych produktów.

Cytat:“Small satellites is a good match for our missile production lines,” he told SpaceNews. “When we’re building missiles we’re building small electronics packages, small guidance sections, small seekers.” The test lines used for missile products work for small satellites because they are the same form factor, he said. “We get better utilization out of our test equipment.”


https://spacenews.com/small-satellites-r...mbly-line/NASA przechodzi na emeryturę - to już 60 lat istnienia agencji (wg aktualnej rachuby stażu pracy w Polsce).
To agencja rządowa z chyba największymi sukcesami naukowymi służącymi ludzkości w historii ludzkiej cywilizacji.

[video=youtube]watch?v=1UaBgr_sq9A[/video]"Ci z dołu" zebrali $14 mln na rozwój małych satelitów. RocketLab będzie miał konkurencję po sąsiedzku. Planowany pierwszy lot ma dojść do skutku za dwa lata.

Cytat:The company’s namesake says he now has sufficient capital to see his Queensland, Australia-based venture through to a first launch of an orbital rocket in 2020, but acknowledges he’s still looking for a domestic launch site. Australia hasn’t hosted an orbital launch since 1971 when the U.K’s Black Arrow rocket lifted off from Woomera on its first and only successful satellite launch.

Gilmour Space is building Eris-100, a three-stage rocket for payloads up to 100 kilograms, and a larger variant called the Eris-400 that uses strap-on boosters to carry around 400 kilograms. Both rockets are focused on low Earth orbit. Eris-400 is slated to launch in 2021.

https://spacenews.com/australian-startup...launchers/
LM proponuje lądownik oparty na Orionie, najpierw dla celów księżycowych, a później także dla marsjańskich.

Cytat:[Obrazek: lm-lm-879x485.jpg]

As NASA gears up to support work on lunar lander designs, Lockheed Martin released details Oct. 3 about a proposed reusable human lunar lander that leverages technology used on the Orion spacecraft and concepts that could later be used for missions to Mars.

https://spacenews.com/lockheed-martin-un...r-concept/
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
Nie dobrze, nie dobrze... Sojuz z załogą miał awaryjne lądowanie. Na razie nie wiadomo co się z nimi dzieje.

Ponoć załoga wylądowała bezpiecznie.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
Żarłak napisał(a): Ponoć załoga wylądowała bezpiecznie.

Wirtualna Polska napisał(a):Ekipy ratunkowe są już w kontakcie z załogą Sojuza MS-10. Na pokładzie znajdują się Amerykanin i Rosjanin - Nick Hague i Aleksiej Owczinin. Obaj astronauci żyją, wyszli z kapsuły kosmicznej. Mężczyźni zostaną przetransportowani do Moskwy.

Chodzi o ustalenie wspólnej wersji po uderzeniu rakiety w firmament...?
During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act. G.O.
Remember, remember the fifth of November ...
Odpowiedz
Tak, płaszczaki ściągnęli rakietę wiązką magnetyczną.
Ale poważnie mówiąc, to bardzo niefajna sytuacja. Smutny
Mieli sporo szczęścia. Dobrze, że system ratunkowy - "katapulta" - zadziałał jak należy.

Cytat:[Obrazek: DpOa-SWUcAE_xdo.jpg]
Porównanie separacji członów rakiety podczas bezawaryjnego lotu (na górze) z dzisiejszą misją.
Obecna trzyosobowa załoga MSK kończy swoją misję w grudniu. W związku z tym, stacja będzie niezamieszkała przez kilka miesięcy, zapewne, a może nawet co najmniej pół roku, o ile SpaceX uda się przeprowadzić certyfikację Dragona. Rosjanie chyba stanęli przed faktem uziemienia swojego programu kosmicznego. Komisja ds. zbadania przyczyn awarii już ponoć działa. Ciekawe kiedy wznowią loty sojuzów. Ale prędko to nie nastąpi.Kadr z relacji w rosyjskiej TV.
[Obrazek: o_1588648.jpg]


https://www.vesti.ru/doc.html?id=3070528&cid=7#
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
Żydzi na Księżycu.


[Obrazek: 2018-10-10-231315.jpg]
Zespół z Izraela może być pierwszą prywatną inicjatywą, która posadzi obiekt na Księżycu. W razie sukcesu będzie to też czwarte lądowanie na Księżycu (wg państwa) i oczywiście pierwsze dla Izraela.
Ludzie odpowiedzialni za to przedsięwzięcie biorą udział w konkursie XPrize, który toczy się dalej, pomimo wycofaniu się Google sponsorującego nagrodę pieniężną. Sprawa oprócz SpaceIL, dotyczy czterech finalistów.Cytat:In the history of spaceflight, three nations have successfully landed a spacecraft on the surface of the moon. Israel hopes to be the fourth, as SpaceIL prepares their robotic lander to launch aboard a SpaceX Falcon 9 rocket. SpaceIL noted late on Wednesday that the mission has been delayed – albeit by only a couple of weeks – to the beginning of 2019 with a moon landing around eight weeks after launch.
(...)
Israel’s first mission to the moon – to launch on a Falcon 9 – delayed a few weeks
SpaceIL is a nonprofit organization who planned to use any potential prize money to promote science education in Israel. The team wants to prove a small nation with limited resources, such as Israel, can still accomplish great things. The demanding task of landing on the moon has so far been reserved for superpower nations with multi-billion dollar space budgets. But SpaceIL is on track to achieve the feat with $88 million USD invested into development and construction, $27 million of which has been invested by SpaceIL President Morris Kahn.
Start planowany jest na początek 2019 r.


The project began in 2011, at which point 32 teams were in competition for the Lunar XPrize. SpaceIL became the first team to secure a launch contract in October 2015. The agreement with Spaceflight Industries reserved a ride aboard a SpaceX Falcon 9 rocket as one of the multiple secondary payloads.

https://www.nasaspaceflight.com/2018/10/...yed-weeks/
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
Cytat:Żydzi na Księżycu.

Nasi już tam byli :-P
Sebastian Flak
Odpowiedz
Żarłak napisał(a): Nie dobrze, nie dobrze... Sojuz z załogą miał awaryjne lądowanie. Na razie nie wiadomo co się z nimi dzieje.


Ponoć załoga wylądowała bezpiecznie.

- Te rakiety (Sojuz) latają od kilkudziesięciu lat i na ponad tysiąc startów, trzy miały awarie. To najlepszy wynik ze wszystkich na świecie - zauważył Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy. Powiedział również, że gigantycznym triumfem rosyjskiej misji kosmicznej jest to, że akcja ratunkowa i lądowanie udały się bez większych szkód dla astronautów.

Ciekawe kiedy rakiety Muska osiagną taki wynik... Cwaniak
"Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty tak, by swoim pojmowaniem istoty sprawy nie peszyć przełożonego" - ukaz cara Rosji Piotra I z 9 grudnia 1708 roku
 "Cudów nie ma" - Józef Stalin
Odpowiedz
Nie wiem skąd te dane o tylko trzech awariach. Może chodzi tylko o awarie w lotach załogowych. Jeśliby liczyć tylko te załogowe, to SpaceX na razie nie miał żadnej i oby tak pozostało kiedy zaczną załogowe loty.Kilka dni temu zmarł Paul Allen, twórca nie tylko Microsoftu, ale też prywatnej inicjatywy, która statkiem SpaceShipOne wygrała nagrodę Ansari X Prize dwukrotnie wznosząc się 100 km ponad Ziemię. Do końca angażował się w branżę astronautyczną.
Pierwsze zdjęcie sondy BepiColombo zmierzającej w stronę Merkurego. Parkowanie na orbicie odbyć się ma za 7 lat.


[Obrazek: aHR0cDovL3d3dy5zcGFjZS5jb20vaW1hZ2VzL2kv...FnZS5qcGc=]
https://www.space.com/42206-bepicolombo-...photo.html

Rocket Lab wybrało miejsce na swoją drugą wyrzutnię. Jednak nie na Florydzie, bo powstanie w bazie Wallops w Virginii, USA.

http://www.spacedaily.com/reports/Rocket...e_999.html

Dzisiaj, co do dnia, mija dziesięć lat od pierwszej indyjskiej misji księżycowej.

Cytat:Chandrayaan-1 – pierwsza indyjska sonda kosmiczna i sztuczny satelita Księżyca. Sonda składała się z orbitera i niewielkiego lądownika (impaktora), który uderzył w powierzchnię Księżyca.

wiki

Na styczeń 2019 planowany jest start Chandrayaan-2
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
Kilka dni temu NASA oznajmiła, że misje Keplera (sonda wyszukująca planety pozasłoneczne) i Dawn (wysłana do pasa planetoid; badała m.in. tajemnicze "wzorki" na powierzchni Ceres) zostały zakończone.Sojuz wrócił do startów po ekspresowym śledztwie.

ROSKOSMOS zidentyfikowali przyczynę awarii podczas ostatniego startu. Była nią szpilka trzymająca pomocniczą rakietę. Okazało się, że przy montażu rakiety w Plesiecku szpilka miała zostać wygięta, co uniemożliwiło prawidłową separację. Trzeciego grudnia leci załogowa misja MS-11.
Nagranie:

https://www.youtube.com/watch?v=CrzlMTRVt_I
Ziemowit napisał(a): Problem jest jeden. Założenie prężnie rozwijającej się bazy na Księżycu to koszt przekraczający setki miliardów dolarów.

Własnie to zależy co rozumiemy przez "prężnie". Ostatnio, Robert Zubrin zaproponował kolejny wariant stałej bazy pod nazwa "Moon Direct". Szacuje on, że przy użyciu komercyjnych nośników możliwe byłoby ustanowienie przyczółku dla kilku lunarian za  < $500 mln. To kilkakrotnie mniej niż roczny koszt utrzymywania MSK.

A wahadłowce już są na emeryturze i nie powrócą do służby.

Spoiler!
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
Rocket Lab w końcu wysłał opóźnioną rakietę na orbitę. Wszystko się udało. Następny lot planowany jest na grudzień.

Listopad owocuje w jeszcze co najmniej dwa, warte śledzenia, wydarzenia. Pierwszym z nich będzie start F9 z kilkudziesięcioma satelitkami, pośród których wynoszony będzie polski wynalazek PW-Sat2. Kolejnym jest lądowanie misji InSight na Marsie, w której skład wchodzi inne narzędzie wyprodukowane w Polsce, którym jest "kret" do drążenia marsjańskiego podłoża.

Cytat:Rocket Lab has performed the first operational flight of its Electron rocket, named It’s Business Time. The mission launched six satellites, two for Spire Global, two new additional passengers for Fleet Space Technologies via the lofting of two ‘Proxima’ satellites, one for GeoOptics Inc., and one for Irvine CubeSat STEM Program. It also launched one technology demonstrator for High Performance Space Structure Systems GmbH. The rocket was to liftoff in June before a stand down requiring a realignment into November. The launch window opened at 03:00 UTC on Sunday morning, before launching at 03:50 UTC.

https://www.nasaspaceflight.com/2018/11/...e-payload/
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości