Ankieta: Gdzie przyszłe pokolenia powinny się osiedlić?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Na Marsie
41.58%
79 41.58%
Na Księżycu
12.11%
23 12.11%
Na niezamieszkałych dotąd obszarach Ziemi (np. na morzach, pustyniach itp.)
34.74%
66 34.74%
Nie mam zdania
11.58%
22 11.58%
Razem 190 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele)
https://spacex.com.pl/wiadomosci/eksploz...tku-dragon

Ciężko spodziewać się teraz, że załogowy Dragon poleci zgodnie z planem. Smutny
"Dosyć — mówił — naszukałem się po lesie i ledwie tego smolnego pniaka zdybałem, ale czem wy, moje dzieci, będzieta kiedyś świecić, skoro lasy się umykają, i coraz trudniej o smolny kawałek drzewa?”.

Odpowiedz
Na pewno nie poleci jesienią.To może być duża obsuwa. Może nawet kolejny rok opóźnienia. Ciekawe czy kombinowali coś na granicy bezpieczeństwa, czy wybuch był zupełnie niespodziewany.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
kmat napisał(a): A mowa o kraju, który nie stracił pół wieku na budowę raju klasy robotniczej.

Hmm... Niby to offtop, ale jednak jedyna wojna, którą PrL prowadziła w porównywalnym okresie czasu w swoich granicach, to był stan wojenny. No i "interwencja" w Czechosłowacji. A jedyne powstanie, które zagrażało ówczesnemu systemowi, to było powstanie Solidarności. Nie wiem, czy liczne wojny, bitwy i potyczki Izraela z sąsiadami bliskimi i dalekimi oraz ciągłe zagrożenie powstańczo - terrorystyczne wytrzymują porównanie.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem

Jest czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania,
czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania,
czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsania,
czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, czas pieszczot i czas wstrzymania,
czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania,
czas rozdzierania i czas zszywania, czas milczenia i czas mówienia,
czas miłości i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju.

Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Jakiś czas temu pojawił się raport, który stwierdza, że odbycie lotu na Marsa przez NASA nie wydarzy się przed 2037 r. Analizowane było prawdopodobieństwo w oparciu o bieżące założenia trwających programów eksploracyjnych.

Cytat:That work, the STPI report concluded, will take too long to complete in time to support a 2033 mission. “We find that even without budget constraints, a Mars 2033 orbital mission cannot be realistically scheduled under NASA’s current and notional plans,” the report states. “Our analysis suggests that a Mars orbital mission could be carried out no earlier than the 2037 orbital window without accepting large technology development, schedule delay, cost overrun, and budget shortfall risks.”

https://spacenews.com/independent-report...-feasible/

Cytat:The Seattle-based company, best known for arranging launches of small satellites as secondary payloads on larger launch vehicles, purchased a Falcon 9 for a mission called SSO-A SmallSat Express. That dedicated launch, which took place in December from Vandenberg Air Force Base in California, carried 64 smallsats from a variety of commercial and government customers.

Operator misji satelitarnych Spaceflight oświadczył, że w przyszłości zmieni podejście do zarządzania lotami małych satelitek. Ostatni lot, w grudniu 2018, wyniósł 64 orbitery za jednym razem. Teraz kierownictwo przyznaje, że to mógł być ostatni z ich strony tak mnogi ładunek. Misja była udana, ale wg nich zarządzanie taką ilością różnych klientów i ładunków dla jednego lotu jest zbyt skomplikowane.

Cytat:“That’s probably the upper limit of what it makes sense to do,” he said. “It’s difficult to get that much of demand and have that all come together on one launch at one point in time.”

Nieustanne przenoszenie ładunków i wymiana klientów w danym locie za bardzo utrudnia zarządzanie.

Cytat:The problem, he said, is the “constant churn” of customers who move off the mission because their satellites are not ready while others seek new opportunities for launching their satellites. “It sounds like it wouldn’t be that big a deal, but it actually is pretty complicated technically,” he said of swapping out satellites on a mission like that.

Dlatego zdecydowali się ograniczyć ilość klientów i ładunków, ale zwiększyć częstotliwość lotów.

Cytat:“Getting a smaller number of payloads makes sense because you don’t have as much churn,” he said. “If you’re talking 15 customers, 20 customers, that’s a lot easier.”

https://spacenews.com/spaceflight-looks-...er-launch/

Pilastrowe gawędy nie znajdują potwierdzenia w tym przypadku.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
Żarłak napisał(a): Pilastrowe gawędy nie znajdują potwierdzenia w tym przypadku.

Nie znajdą, kiedy to się okaże w praktyce. Koszty zarządzania i administracji to raptem kilka procent wszystkich kosztów. Nawet duże oszcęedności, czy na odwrót, rozrzutności w tym segmencie nie zmienią znacząco Cashflowu. Spaceflight popełnia błąd (ewentualnie jest to taka zmyła dla konkurencji) i bardzo szybko się o tym przekona.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
I znowu bajędy wypisujesz.
.
Odpowiedz
Żarłak napisał(a):Nieustanne przenoszenie ładunków i wymiana klientów w danym locie za bardzo utrudnia zarządzanie.
Słownictwo. Zarządzanie po polsku kojarzy się z ekonomem poganiających tych, włościan w polu, co żadną filozofią nie jest.

Natomiast wyobraźmy sobie, co by było, gdyby w wyniku komplikacji w payload managment któryś z ładunków został nieodwracalnie uszkodzony.

Wyceniają chłopaki ryzyko.
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always
- Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro
Odpowiedz
Nie tylko chodzi o uszkodzenie ładunku, ale bezpieczeństwo całej misji. Zmiana jednego ładunku może zmienić punkt ciężkości i pozostałe parametry rakiety. Częste zmiany parametrów u wielu klientów to więcej problemów w zarządzaniu tym majdanem. Każdy ładunek trzeba sprawdzić, zamontować, sporządzić obliczenia dla niego i całości, sprawdzić znowu itd. A kiedy przychodzi klient i mówi: "zmieniamy rakietę" to wszystko się powtarza. A jeśli tych klientów jest kilkunastu w jednym locie... Robota głupiego.
.
Odpowiedz
Rocket Lab wystrzelił rakietę z jednodniowym opóźnieniem. Nastąpiło to po 37 dniach od poprzedniego startu. Komuś będzie smutno... Duży uśmiech

Cytat:Rocket Lab dostarcza eksperymentalne satelitki Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych podczas pierwszego nocnego startu

Podczas swojego pierwszego nocnego startu, pojazd Elektron wzniósł się na orbitę w niedzielny poranek niosąc trio małych wojskowych ładunków, demonstrując możliwości prywatnej firmy, zaspokajając rosnące potrzeby Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

https://spaceflightnow.com/2019/05/05/ro...ht-launch/

W artykule wspomniano, że firm rozwijających małe nośniki podobne do Electrona jest około setka. Nie wiem kto poczynił takie szacunki. IMHO, są one mocno na wyrost wyliczone. Tak realnie to jest ich może kilkanaście, a ile przetrwa? Nie wiadomo.
.
Odpowiedz
Żarłak napisał(a): Rocket Lab wystrzelił rakietę z jednodniowym opóźnieniem. Nastąpiło to po 37 dniach od poprzedniego startu. Komuś będzie smutno...  Duży uśmiech

Dlaczego smutno? Cwaniak 

Żarłak chyba uważa, że pilaster chciałby, aby RocketLab się wywalił. Wywracanie oczami 

Otóż pilaster nie chciałby. Im więcej firm i nośników na tym rynku, tym lepiej, bo zwiększa to konkurencję i obniża ceny.

Nie zmienia to faktu, że pilaster uważa model biznesowy RL za skrajnie ryzykowny i inwestowanie w tą firmę by odradzał.

Jeżeli uda im się zejść do częstotliwości startów powyżej jednego na miesiąc, można oczekiwać że firma się utrzyma. A przy większej częstotliwości nawet rozwinie. Taką częstotliwość (start co dwa tygodnie) szefostwo obiecywało.

Ale nadal pilaster uważa, że zwyczajnie nie ma takiego rynku. Dopóki RL jest jedyna w tym segmencie, jakoś będzie sobie radzić. Ale co będzie jak pojawi się konkurencja?

Cytat:W artykule wspomniano, że firm rozwijających małe nośniki podobne do Electrona jest około setka. Nie wiem kto poczynił takie szacunki. IMHO, są one mocno na wyrost wyliczone. Tak realnie to jest ich może kilkanaście, a ile przetrwa? Nie wiadomo.

Nie więcej niż jedna. A i to nie wiadomo czy na pewno... Nieśmiały

Teoretycznie jest jeszcze jedna nisza, na usługi takich mikrorakietek. To wynoszenie na LEO ....reklam. W postaci zwiniętych płacht z foli aluminiowej, czy jakiejś innej. Po dostaniu się na orbitę folia by się rozwijała i przez kilka okrążeń Ziemi obwieszczała jej mieszkańcom,że "Coca Cola to je ono!" Cwaniak

Inna sprawa, że taki marketing byłby bardzo dyskusyjny i jego skuteczność byłaby wątpliwa - może nawet więcej widzów by wkurzał niż zachwycał.

Odpowiedz
SpaceX dokonało pierwszego startu satelitów systemu Starlink. Było ich w jednym Falconie i to nawet nie Heavy, równo ...60 (słownie sześćdziesiąt)

Pytania do Żarłaka i innych fanów mikrorakietek.

1. Ilu startów Electrona wymagałoby wypuszczenie sześćdziesięciu takich satelitów?
2. Ile by to kosztowało?
3. ile czasu by to trwało?

Odpowiedz

Prawdopodobnie satelity Starlink widziane z terenu Polski.
"Dosyć — mówił — naszukałem się po lesie i ledwie tego smolnego pniaka zdybałem, ale czem wy, moje dzieci, będzieta kiedyś świecić, skoro lasy się umykają, i coraz trudniej o smolny kawałek drzewa?”.

Odpowiedz
Ciekawe jak to będzie działało, bo Starlink ma zapewnić internet satelitarny dla ludu?
Mnie tylko przeraża liczba potrzebnych satelitów do wystrzelenia (4000!!!).
Będzie tłok, jak na Krupówkach.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
A ktoś wie czy te Starlinki będą tak latały w rządku jak gęsi, czy raczej, jak podejrzewam, udadzą się z czasem na swoje miejsca? Wczoraj próbowałem wypatrzeć, bo warunki były ponoć świetne, ale przeszkodziły chmury i światła miasta Smutny

Odpowiedz
DziadBorowy napisał(a):

Prawdopodobnie satelity Starlink widziane z terenu Polski.
Ja chromolę, w jakichś Amazoniach i Nowych Gwineach muszą mieć niezłą rewolucję religijną.
Mówiąc prościej propedegnacja deglomeratywna załamuje się w punkcie adekwatnej symbiozy tejże wizji.
Odpowiedz
DziadBorowy napisał(a): A ktoś wie czy te Starlinki będą tak latały w rządku jak gęsi, czy raczej, jak podejrzewam, udadzą się z czasem na swoje miejsca? Wczoraj próbowałem wypatrzeć, bo warunki były ponoć świetne, ale przeszkodziły chmury i światła miasta
Ta partia prawdopodobnie ostatecznie rozłoży się równomiernie na jednej okrągłej orbicie - czyli jeden satelita co 6 stopni (~700 km). Potem doślą kolejne na orbity w innych płaszczyznach i też będą je rozmieszczać równomiernie. Ale to zgaduję, niepotwierdzone źródłami Oczko
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości