To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ankieta: Gdzie przyszłe pokolenia powinny się osiedlić?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Na Marsie
41.33%
81 41.33%
Na Księżycu
11.73%
23 11.73%
Na niezamieszkałych dotąd obszarach Ziemi (np. na morzach, pustyniach itp.)
35.20%
69 35.20%
Nie mam zdania
11.73%
23 11.73%
Razem 196 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele)
dammy napisał(a): Czeka nas jeszcze zainstalowanie na orbicie przez Europejczyków amerykańskiego teleskopu Webba ...
Ten teleskop, to zaczyna przypominać budowę Sagrada Familia - końca nie widać Smutny
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Patrząc na to co się początkowo działo z teleskopem Hubble'a to gorzej być nie może. Dali radę wtedy, dadzą radę teraz z teleskopem Webba.
Odpowiedz
Ale Hubble dało się naprawić. Tego nie dałoby się naprawić. I było gorzej, bo nie nauczyli się na błędach. Ja już dawno przestałem się ekscytować tym teleskopem, ale oby w końcu poleciał. Ile można czekać...

Rok zapowiada się bardzo interesująco. : ) Oby misja sondy Juno została przedłużona. Powinni więcej orbiterów wysyłać do dużych planet.
A kret przestał działać. Zakończyli próby niepowodzeniem misji.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Prototyp nr 9 "marsjańskiego statku" SpaceX miał dzisiaj próbę lotu, szybowania i lądowania. Lot i szybowanie były piękne. Lądowanie mniej udane niż w przypadku 8 wersji. Rozbił się bardzo widowiskowo. : )
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Żarłak napisał(a): Ale Hubble dało się naprawić. Tego nie dałoby się naprawić. I było gorzej, bo nie nauczyli się na błędach. Ja już dawno przestałem się ekscytować tym teleskopem, ale oby w końcu poleciał. Ile można czekać...

Zależy co by się zepsuło. Poza tym już zapowiedzieli start Ariane z Webbem na październik tego roku.

Cytat:Rok zapowiada się bardzo interesująco.  : ) Oby misja sondy Juno została przedłużona. Powinni więcej orbiterów wysyłać do dużych planet.
A kret przestał działać. Zakończyli próby niepowodzeniem misji.

A mnie ciekawi jak rozwinie się Artemis. Start Oriona się zbliża. Przez pandemie wiele rzeczy się pośliźnie w czasie. Niemniej do Marsa w tym miesiącu dotrą trzy misje. Węgrzy właśnie starają się potwierdzić istnienie obłoków Kordylewskiego.
Odpowiedz
Jutro pierwsze manewry marsjańskie. Zaczynaja orbiter z ZEA, pojutrze Chińczycy, a za 10 dni kolejny łazik NASA.

dammy napisał(a): Zależy co by się zepsuło. Poza tym już zapowiedzieli start Ariane z Webbem na październik tego roku.

No nie. Tego nie da się naprawić, bo ma zostać wysłany tam, gdzie żaden statek go nie dosięgnie. I chyba, po tych perypetiach, nie byłoby ochoty do podejmowania takich prób.
Artemisowi muszą podtrzymać finansowanie, przynajmniej żeby to się jakoś toczyło naprzód swoim trybem.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Orbiter z Zjednoczonych Emiratów Arabskich wszedł pomyślnie na orbitę.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz
Żarłak napisał(a): Jutro pierwsze manewry marsjańskie. Zaczynaja orbiter z ZEA, pojutrze Chińczycy, a za 10 dni kolejny łazik NASA.
Ruscy i Hindusi powinni jeszcze wysłać swoje i urządzić kosmiczną strzelankę
Uśmiech

Cytat:
dammy napisał(a): Poza tym już zapowiedzieli start Ariane z Webbem na październik tego roku.

Ten Webb, to chyba prędzej spleśnieje w hangarze. Nie sądzę, żeby tak długie skladowanie nie wpłynęło negatywnie na sprawność układów.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Żarłak napisał(a): No nie. Tego nie da się naprawić, bo ma zostać wysłany tam, gdzie żaden statek go nie dosięgnie. I chyba, po tych perypetiach, nie byłoby ochoty do podejmowania takich prób.

Za 3-4 lata będzie Orion MPCV. To tylko kwestia determinacji. Tyle, że jak zaczęła działać ALMA to nie wiem czy by jej starczyło.

Żarłak napisał(a): Artemisowi muszą podtrzymać finansowanie, przynajmniej żeby to się jakoś toczyło naprzód swoim trybem.

A czemu nie mieliby?

Sofeicz napisał(a): Ten Webb, to chyba prędzej spleśnieje w hangarze. Nie sądzę, żeby tak długie skladowanie nie wpłynęło negatywnie na sprawność układów.

Amerykanie cały czas coś przy nim dłubią. Stąd opóźnienia.
Odpowiedz
DziadBorowy napisał(a): Orbiter z Zjednoczonych Emiratów Arabskich wszedł pomyślnie na orbitę.

Chiński też. :-)

Sofeicz napisał(a): Ruscy i Hindusi powinni jeszcze wysłać swoje i urządzić kosmiczną strzelankę


Wszystko przed nami, tylko że na orbicie ziemskiej i księżycowej.


dammy napisał(a): Za 3-4 lata będzie Orion MPCV. To tylko kwestia determinacji. Tyle, że jak zaczęła działać ALMA to nie wiem czy by jej starczyło.


A zmienili w nim coś tak, że może być serwisowany? Ogłaszali taką ewentualność? I jak ten Orion się do niego przyczepi? Kanadyjska agencja zbuduje kolejne CanadaArm? Na szybko poszperałem i nie widzę, aby Oriona zmienili i nadali mu funkcję przebywania w dalszej przestrzeni kosmicznej. To nadal kapsuła załogowa.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Żarłak napisał(a): A zmienili w nim coś tak, że może być serwisowany? Ogłaszali taką ewentualność? I jak ten Orion się do niego przyczepi? Kanadyjska agencja zbuduje kolejne CanadaArm?  Na szybko poszperałem  i nie widzę, aby Oriona zmienili i nadali mu funkcję przebywania w dalszej przestrzeni kosmicznej. To nadal kapsuła załogowa.

Nie wiem czy ogłaszali. Orion będzie w stanie przebywać w dalszej przestrzeni kosmicznej. Już sam lot do Księżyca i planowane kilkukrotne jego okrążenie o czymś świadczy. Jeśli chodzi o dokowanie to nie mam pojęcia. Na pewno będzie w stanie zadokować do Gateway. Ale czy do Webba? Ewentualnie taki segment w sumie można zbudować. Ale masz rację. Jeśli Amerykanie będą chcieli utrzymać program Artemis to nie ma to sensu. Mamy przecież też ALMĘ. Chyba, że go anulują, a z Oriona nie będą chcieli rezygnować. Ciekawy artykuł, a tam m.in.:
"Mamy możliwe dwa scenariusze. Na początku przyszłego roku ogłoszone zostanie przesunięcie załogowej misji lądowania na Księżycu programu Artemis o kilka lat (do 2026 albo nawet do 2028 roku), a w bardziej pesymistycznym scenariuszu diametralne zmiany w programie. To ostatnie jest też możliwe. Po zwycięstwie Obamy w 2008 roku program Constellation, który zakładał powrót ludzi na Księżyc został całkowicie anulowany, a w jego miejsce narodził się nowy program, choć z wieloma wspólnymi cechami w stosunku do poprzednika.

Możemy podejrzewać, że agencja NASA pod wodzą nowej administracji ponownie bardziej skupi się na badaniach zmian klimatu i szeroko rozumianych badaniach Ziemi."

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/pow...-zapytania
Odpowiedz
dammy napisał(a): Nie wiem czy ogłaszali. Orion będzie w stanie przebywać w dalszej przestrzeni kosmicznej. Już sam lot do Księżyca i planowane kilkukrotne jego okrążenie o czymś świadczy. Jeśli chodzi o dokowanie to nie mam pojęcia. Na pewno będzie w stanie zadokować do Gateway. Ale czy do Webba? Ewentualnie taki segment w sumie można zbudować. Ale masz rację. Jeśli Amerykanie będą chcieli utrzymać program Artemis to nie ma to sensu. Mamy przecież też ALMĘ. Chyba, że go anulują, a z Oriona nie będą chcieli rezygnować.


Ten teleskop ma być 4 razy dalej od Księżyca... Na K. 3 dni, 3 dni powrót, a tam...? Czym tam polecą, w ilu polecą, żeby to było sensowne? Kolejne kilkaset mln za jedną misję, a na tę chwilę chyba tylko FH mógłby takie manewry wykonać. Bajki :-)

dammy napisał(a): Możemy podejrzewać, że agencja NASA pod wodzą nowej administracji ponownie bardziej skupi się na badaniach zmian klimatu i szeroko rozumianych badaniach Ziemi."

I bardzo dobrze. Właśnie tym powinni się zajmować.

Czwartek coraz bliżej. Oby poszło wszystko okej i bez opóźnień. Godzina lądowania jest całkiem przyjazna dla Polski. Po 9 wieczorem. Język


Pierwsze foty arabskiego i chińskiego próbnika.


[Obrazek: al-amal_mars.jpg?itok=fDndzE4R]


[Obrazek: 2021-02-13%2016_26_28-%28315%29%20Dynami...k=vRYuVIlc]
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Te kable na chińskim sprzęcie, to chyba jakiś ichni Janusz układał, po taniości Uśmiech
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Duży uśmiech Ważne, że działa. Zobaczymy co pokażą przy swojej następnej stacji orbitalnej. Znowu jakiś paździerz czy lepsze wykonanie.


Perseverance wylądował! Szczęśliwy Ekstra. Są pierwsze zdjęcia.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
No i Jankeski łazik wylądował zgodnie z planem.
Były nerwy ale poszło jak po maśle.
Ma kilka fajnych gadżetów:
- helikopterek, który ma wykonać loty testowe w rzadkiej atmosferze marsjańskiej
- Wiertło, które wywierci rdzenie, a te rdzenie zostaną zapakowane do sterylnych kapsuł, które to zostaną wystrzelone na orbitę i w przyszłości przechwycone przez kolejne sondy i dostarczone na Ziemię.

PS. No i acting administrator NASA ma swojskie nazwisko Jurczyk Uśmiech
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Chcę dożyć kolonizacja Marsa i Księżyca. Jasny gwint, jak bym chciał to wszystko z bliska na własne oczy zobaczyć...
Sebastian Flak
Odpowiedz
Łe tam, totalne pustkowie.
jak mówią Rosjanie "i skuczno, i grustno, i nikomu mordy obit".
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Toż piszę o kolonizacji Duży uśmiech Taką kolonię zwiedzić, obejrzeć krajobrazy jak z filmu... Bajka.
Sebastian Flak
Odpowiedz
To chyba pozostaje przestawić się na wiarę w reinkarnację (i to międzyludzką, bo z perspektywy żuka czy ćmy to średnio ciekawa perspektywa), bo za naszego życia (zakładam, że większość forumowiczów to ludziki 30+) w takiej skali na pewno tego nie doczekamy Oczko
"Gdzie kończy się logika, tam zaczyna się administracja".
Nie cierpię administracji.
Jestem absolwentem administracji.
Chcę zmieniać administrację.
Odpowiedz
Na stałą bazę księżycową jest szansa, jeśli rządy się uprą.


Oprócz czarnobiałych zdjęć. Pokazano na razie tylko jedno inne - z góry.


[Obrazek: 25596_FLR_0000_0666952977_663ECM_T001004...etched.png]

[Obrazek: rover_drop.jpg?itok=Szjpa6ka]


To jest blog z zapisem misji.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości