Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roosevelt i Churchill zablili Piłsudskiego
#1
Ostatnio wiele się mówi o cudzie nad wisłą. Że uchronił Europę przed inwazją komunizmu, że to jedna z bitew które zmieniły dzieje świata. Ale po co to wszystko jeśli i tak kilkanaście lat później komuchy weszły do Polski i robiły co im się żywnie podoba?
Odpowiedz
#2
Bo mowa o uchronieniu Europy, a nie Polski. Co prawda Polskę też ochronił, ale do czasu. Gdyby komuniści w latach 20 przeszli przez Polskę, historia Europy by była znacznie bardziej czerwona.
Nations do not survive by setting examples for others. Nations survive by making examples of others.
Odpowiedz
#3
Czemu Churchill? Co ma Churchill do komunizacji Polski?
Oczywiście, jeśli umieściłeś go tu w roli "winnego"... to jako znawca powinieneś wiedzieć, że ze wszystkich przywódców, to on najbardziej się przejmował tym, że Stalin będzie chciał zagarnąć wschodnią Europę. Po to przecież chciał otworzyć front na Bałkanach - żeby Anglicy wyzwolili m.in. Polskę. Ale papa Stalin zagroził, że w takim wypadku się wypnie na aliantów.
I'm an atheist, and that's it. I believe there's nothing we can know except that we should be kind to each other and do what we can for other people.
Odpowiedz
#4
Primo nie jest takie pewne czy komunizm by zmienił dzieje europy. W poczatku lat dwudziestych bolszewia miała sporo problemów we własnytm państwie, jej dominacja (o ile by w ogóle powstała) trwała by zaledwie przez kilka lat, jeśli nie krócej(państwo było miażdżone przez sprzeciw białych, zielonych, a także kryzys ekonomiczny).

Secundo Piłsudski - jako agent niemiecki - miał przede wsystkim za zadanie odsunąć zagrożenie od Rep. Weimarskiej - także nie kierował się interesem polski mtylko niemiec.

Pytanie tylko czy Uljanow (Lenin) urwał się ze smyczy niemcom, że zaczął stanowić dla nich zagrożenie?
Odpowiedz
#5
Aryman napisał(a):Pytanie tylko czy Uljanow (Lenin) urwał się ze smyczy niemcom, że zaczął stanowić dla nich zagrożenie?

Bez wątpienia tak. Lenin był agentem Niemiec, ale tylko w takim sensie, w jakim ja mógłbym być agentem ChRL czy Kuby, gdyby mi w zamian zaproponowano region libertariański Oczko Sojusz nie związany z ideologią, czysto praktyczny i tymczasowy z założenia. Kiedy Lenin przestał Niemiec potrzebować, stały się one jego wrogiem, bo jako kapitalistyczne były sprzeczne z ideologią. Nie mam watpliwości co do wiary Lenina w komunizm - był szczerym komunistą. Niestety. Wsparcie Niemiec wykorzystał (tylko idiota nie brałby, jak dają !) czysto praktycznie, przedmiotowo, bez sentymentów dla tego kraju.

Aryman napisał(a):Primo nie jest takie pewne czy komunizm by zmienił dzieje europy. W poczatku lat dwudziestych bolszewia miała sporo problemów we własnytm państwie, jej dominacja

Polska (na pewno), Niemcy (prawdopodobnie); nie zdziwiłbym się, gdyby też Francja i cała reszta Europy - nie byłyby państwami "pod dominacją" ZSRR, tylko jego bezpośrednią częścią. Idee światowej republiki rad.

Z drugiej strony, mogłaby wybuchnąć szybciutko wojna Wielka Brytania & kolonie + USA vs. powiększone ZSRR. W przypadku próby zajęcia Francji czy w ogóle czegokolwiek na zachód od Niemiec (same Niemcy pewnie by jeszcze przeszły) wydaje mi się to wręcz pewne. Druga wojna światowa w latach '20 mogłaby w takim przypadku być... Ale to już bardzo ciężko przewidywać, straszne gdybanie. Zbyt dużo zmienionych czynników i wpływu przypadkowych, a więc nieprzewidywalnych, wydarzeń.
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
#6
Shaw89 napisał(a):Po to przecież chciał otworzyć front na Bałkanach - żeby Anglicy wyzwolili m.in. Polskę. Ale papa Stalin zagroził, że w takim wypadku się wypnie na aliantów.
To znaczy że co zrobi?Przejdzie na stronę Hitlera?
Odpowiedz
#7
Cytat:Secundo Piłsudski - jako agent niemiecki - miał przede wsystkim za zadanie odsunąć zagrożenie od Rep. Weimarskiej - także nie kierował się interesem polski mtylko niemiec.
Powiedz mi więcej bo tego w szkole nie uczą Język
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
#8
Cytat:To znaczy że co zrobi?Przejdzie na stronę Hitlera?
Stalin nie toczył wojny przeciw nazizmowi. Przecież, póki Hitler nie napadł ZSRR, byli obaj wzorowymi sojusznikami (między sierpniem '39 a czerwcem '41).

Stalin walczył przeciw państwom burżuazyjnym i póki Hitler robił to samo, silnie wspierał Rzeszę.
Odpowiedz
#9
Stalin odgrażał się, że zostaną na "swoim" podwórku i zaprzestaną atakować - dla aliantów byłaby to istotna niedogodność.

O tym, że Niemcy wyprawili Piłsudskiego do Polski chyba jednak uczą? Aryman trochę przegina z interpretacją tego faktu - Piłsudski brał co mu dali (i słusznie), ale agentem niemieckim nie był. Przypadkowo jego cele były w części zbieżne z celami Niemiec i tyle.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#10
Cytat:O tym, że Niemcy wyprawili Piłsudskiego do Polski chyba jednak uczą? Aryman trochę przegina z interpretacją tego faktu - Piłsudski brał co mu dali (i słusznie), ale agentem niemieckim nie był. Przypadkowo jego cele były w części zbieżne z celami Niemiec i tyle.
K, teraz jasne.
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
#11
Tak offtopic.
Avx ;> Ty serio masz fobię na punkcie polityki Duży uśmiech
Rzecz jasna w tym pozytywnym świetle.
Odpowiedz
#12
XEo95Earth napisał(a):Ostatnio wiele się mówi o cudzie nad wisłą. Że uchronił Europę przed inwazją komunizmu, że to jedna z bitew które zmieniły dzieje świata. Ale po co to wszystko jeśli i tak kilkanaście lat później komuchy weszły do Polski i robiły co im się żywnie podoba?


W Posce nigdy nie było komunizmu , był socjalizm .Komunizm to jest w Korei Północnej i w lżeajszej formie na Kubie .Były próby wprowadzenia komunizmu do 1953 r. Zresztą Polska nigdy by nie została skomunizowana przez Rosjan , wbiliby by sobie wtedy odrazu nóż w plecy.

Zresztą na początku jeszcze w okresie międzywojennym Polacy sami optowali za socjalizmem .
Piłsudski ? To dziwny człowiek chciał ratować kraj a w efekcie doprowadzil do jego militarnego zacofania . Gdyby nie on i jemu podobni doskonałe na owe czasy projekty militarne , wyszłyby dalej niż za papiery i projekty . I nawet w wyniszczonej po I Wojnie Światowej Polsce armia byłaby dużo nowocześniejsza i przygotowana dużo lepiej na realia nadciągającego konfliktu .

Piłsudski to postać wielobarwna i trudno powiedzieć czy coś więcej zrobił dobrego dla naszej ojczyzny niźli odzyskanie niepodległości . W zasadzie to był taki ,,Lech Wałęsa" swoich czasów .

Cudu nad Wisłą nie było , jedna wykorzystana sytuacja ,jeden manewr i tyle . Ale za to doszliśmy dość daleko w głąb rosji . Trzeba było iść dalej to może nie byłoby Stalina i II Wojna by niewybuchła ,ale to tylko może.
Odpowiedz
#13
Falco Salutoris napisał(a):Trzeba było iść dalej to może nie byłoby Stalina i II Wojna by niewybuchła ,ale to tylko może.
Stalin już wtedy żyłDuży uśmiech Jeśli Polacy szliby dalej w głąb Rosji to najpewniej skończyli by tak jak wcześniej Napoleon a później Hitler. A tak poza tym Polska była wtedy zbyt słaba aby podjąć się takiego działania.
Odpowiedz
#14
Czytałem taką wizję: Rosyjska FSRR po zajęciu Warszawy zajmuje resztę Polski z wyjątkiem Pomorza i Wielkopolski które oddają Niemcom w imię dobrych stosunków (Grn. Śląsk wtedy nie został jeszcze przyłączony do RP). W Niemczech nie wybucha rewolucja gdyż władza ma większą popularność z tytułu odzyskania terenów na wschodzie. A Polska? No cóż, staje się Polską SRR (z wschodnią granicą na Linii Curzona, ewentualnie z Lwowem po naszej stronie-terytorium mniejsze niż miała Kongresówka) i po pewnym czasie staje się częścią ZSRR.

MOJE dalsze wnioski: nie wyobrażam sobie żeby po upadku II RP Litwa, Łotwa i Estonia nie skończyły podobnie. Ewentualnie mogłoby to się nienacznie odwlec w czasie gdyby Sowiety poszły w kierunku południowym na Węgry (w której istniała 4 miesiące Węgierska Republika Rad), Czechosłowację i Austrię.
W razie gdyby młoda Republika Weimarska naprawdę się utrzymała sądzę iż znacznie. wcześniej byłaby mocno zmilitaryzowana-mocarstwa zachodnie traktowałyby ją jak bufor przed Bolszewią. Być może pozwolono by jej przyłączyć Austrię, Sudety a może i całe Czechy.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości