To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przyczyny tzw. "kryzysu"
#1
Znalazłem taki oto filmik prezentujący mechanizm powstania kryzysu.
Część 1
Część 2

Film oczywiście pomija sedno, jak zauważył sam tłumacz ale obrazuje w dość ciekawy sposób pozostałe mechanizmy. Czy po obejrzeniu go (i ewentualnie zrozumieniu tego co zostało właściwie pominięte czyli sam model pieniądza i jego kreacji) macie jakiś pomysł na zapobieganie takim sytuacjom w przyszłości?
Kto (co) jest najbardziej odpowiedzialny za to wszystko?
Odpowiedz
#2
ale temu zjawisku sie nie da zapobiec niestety, tak działa rynek, a film faktycznie taki troche nijami, chciałam to odniesc do kryzysu w polsce ale jednak troche sie mija, u nas dużą role odegrały jeszcze te kredyty 3 000zł na "byleco" bez zaświadczeń, za to z dużym oprocentowaniem, ale tak to jest z kredytami że jeżeli wymaga sie tylko dowodu osobistego to zaczną brac je ludzie którzy są niewypłacalni, ale kredyt wziąc muszą bo trzeba plazme kupic (niewiadomo po co), taki cos sie musi w końcu złamac, o tyle o ile ludzie związani z gospodarką znają rynek o tyle zwykli ludzie niebardzo a są w większosci i to od ich decyzji (często mało trafnych ) duzo zależy, podam przykład jakieś 2 lata temu, fundusze inwestycyjne (kiedy jest hossa to jest żyła złota) kiedy zaczeły sie spadki ludzie powoli zaczeli wycofywac kase z funduszy, potem media złapały temat (no bo i oni muszą z czegoś życ) rozdmuchały tą cała sprawe, pamietam jeszcze te tytuły na pierwszych stronach, że kryzys że spadki, niewiadomo co, wiec ludzie sie wystraszyli zaczeli masowo wypłacac pieniądzie z funduszy co przyczyniło sie do jeszcze większych spadków niz wtedy gdyby tego nie zrobili

może to zabrzmi troche brutlnie ale podczas krysysu rynek sie oczyszcza zwalniani są słabsi pracownicy, okazuje sie że można zrobic oszczędności gdzie wcześniej sie ich nie przewidywało, więc kryzys tez nie jest takim złem koniecznym, a z drugiej strony co by było jakby tak wszystko cały czas ładnie szło do góry? kiedy już każdy miałby wille z basenem i ferrari to niemiałby kto połozyc kostki na chodniku przed domem i też by sie to w końcu złamało
[SIZE="1"]Jedyna rzeczą, która nas ogranicza jest nasza wyobraźnia.

Żyj jakbyś miał umrzeć jutro, ucz się jakbyś miał żyć wiecznie.

[/SIZE]
Odpowiedz
#3
U nas nie doszło do powstania kryzysu, u nas spowolnienie wynika z tego, że system finansowy to naczynia połączone. Kryzys w USA to kryzys w Europie, a kryzys w Europie to również kryzys lub spowolnienie w Polsce. U nas problemem jest spadek eksportu czy obawa o zagraniczne banki.
Odpowiedz
#4
Pieniądze, bankowość i rezerwa federalna
Słowa, które są warte przytoczenia ( 20:58 ): "Każdy rząd chce mieć możliwość tworzenia nowych pieniędzy, to alternatywa do podnoszenia podatków. Podnoszenie podatków zwykle wywołuje opór społeczeństwa. Znacznie mniej bolesne jest zwiększenie ilości pieniędzy. Negatywne skutki nie występują aż do 6 miesięcy-roku-dwóch lat później, w tym czasie za wzrost cen można obwiniać inne czynniki: pogodę, spekulantów, i tak dalej"
Odpowiedz
#5
Dawno temu PISAŁEM O TYM, ŻE BĘDZIE KRYZYS, bo z LIBERTARIAŃSKIEGO PUNKTU WIDZENIA BYŁO TO OCZYWISTE ! Ekonomia Austriacka.

http://www.forum.ateista.pl/showthread.p...ryzys+2006
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
#6
Tak, Avx, do dzisiaj uważam cię za geniusza i wizjonera równego Adamowi Smithowi, więc nie musisz o tym przypominać w każdym wątku powiązanym z kryzysem i to DUŻYMI LITERAMI.

EDIT
Prościej już byłoby wstawić sobie do podpisu wyjebisty napis "To ja przewidziałem kryzys" i link do wątku.
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości