To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego chrześcijaństwo odniosło sukces?
#1
Ciekawi mnie dlaczego to właśnie chrześcijaństwo spośród takiej mnogości kultów odniosło tak duży sukces - stało się największą religią na świecie. Jak to możliwe, że mała, żydowska sekta pokonała takie giganty?

Jakie cechy pozwoliły odnieść jej sukces? Czy można je spostrzec w innych wielkich religiach? Jak chrześcijaństwo zniosło zderzenie z innymi cywilizacjami? I czy można powiedzieć, że wygrała religia najlepsza, czy tylko najlepiej się rozprzestrzeniająca?
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#2
adVice napisał(a):Ciekawi mnie dlaczego to właśnie chrześcijaństwo spośród takiej mnogości kultów odniosło tak duży sukces - stało się największą religią na świecie. Jak to możliwe, że mała, żydowska sekta pokonała takie giganty?

Jakie cechy pozwoliły odnieść jej sukces? Czy można je spostrzec w innych wielkich religiach? Jak chrześcijaństwo zniosło zderzenie z innymi cywilizacjami? I czy można powiedzieć, że wygrała religia najlepsza, czy tylko najlepiej się rozprzestrzeniająca?

To pytanie do Avidal'a chyba. Można by je tylko nieco zmienić - np na "dlaczego ssaki odniosły sukces?..."
Ani ssaki, ani chrześcijaństwo nie jest na pierwszym miejscu.
Ale sukces jest - bezsprzecznie.
Myślę, że po pierwsze - ktoś musiał (wygrać) - bo tak to już jest. trafiło na chrześcijaństwo...
Dlaczego? Bo mieli najlepszych speców + zbieg okoliczności ...

8)
Świat nie potrzebuje Ciebie, nie potrzebuje Nikogo.

[SIZE="1"]http://chomikuj.pl/em_en[/SIZE]
Odpowiedz
#3
Ja znam kilka. To, że ta religia pozwala ludziom na wiele oraz to, że jest w niej dobry i wszechmogący Bóg, pomagający wszystkim w potrzebie.
Odpowiedz
#4
BO KTOŚ MUSIAŁ. a swoją drogą - aztekowie byli silni. dominujący w znanym (sobie) świecie. prawda? czemu odnieśli sukces, aż do przybycia konfiskadorów? przecież też pewnie byli na początku niewielkim plemieniem->los jest głuuuupi.
Największy polski ateista. 110 kilo wagi.

konkluzja, po pewnej rozmowie - by pobić posąg ze Świebodzina, należy wybudować 34-metrową Sashę Grey, miażdzącą obcasem głowę biskupa.
Przerobienie wyspy Niue na raj podatkowy i BDSM-land też w planach.

"Zadbałem o o tę ponurą reputację, by odstraszyć podstępne zło, które dręczy nasz przeklęty kraj. Wiesz o czym mówię? o podatkach." Duży uśmiech

Harry Potter niesie lepsze przesłanie niż biblia.
Odpowiedz
#5
Chyba konkwistadorów Uśmiech

Aztekowie mieli najbardziej rozbudowany system społeczny pośród swoich pobratymców. Jak mogły im zagrozić plemiona koczownicze, które ich otaczały? Los nie jest głupi. Zasady darwinizmu działają w dzisiejszych czasach bardzo sprawnie.

Matt, czy chrześcijaństwo "pozwalało na wiele", to bym się spierał. Religie pogańskie dopuszczały czczenie różnych bóstw, ubóstwiały pijaństwo, rozwiązłość. Chrześcijaństwo na ich tle jawiło się bardzo purytańsko (choć nie wystarczająco purytańsko, bo plagą we wczesnym Kościele były odchylenia typu ucinanie sobie jajek). Poza tym groziły mu cały czas prześladowania i zwykła presja społeczna (głupi dziwak, my tu idziemy na niezłą imprezkę ku czci Wenery, a temu coś nie pasuje). Być może paradoksalnie to radykalność chrześcijaństwa była odpowiedzią na pytania ówczesnego człowieka.

Proponuję rozmawiać o chrześcijaństwie do czasów Bitwy na Moście Mulwijskim. Potem mamy już element państwowy znacznie mu pomagający.
Odpowiedz
#6
Według mnie, ludzie od zawsze byli skłonni podążać za nowinkami. Judaizm, a później chrześcijaństwo, wybijało się spośród innych religii tym, że było religią monoteistyczną. A co jest bardziej potężne - liczni bogowie, każdy posiadający swoją specjalizację, czy jeden, wszechmocny? A do tego miłosierny!
nil melius est quam cum ratione tacere

nil mirari, nil indignari, sed intellegere
Odpowiedz
#7
Myślę, że dlatego iż jako jedyna wiara i religia potrafi odpierać składnie i logicznie takie argumenty jak tutaj prezentują ateiści. Jest jedyną religią, która potencjalnie jest prawdziwa i jej dogmatyka, filozofia, metafizyka/ontologia jest wręcz niesamowicie, że tak powiem "racjonalna w swojej irracjonalności". Potrafi funkcjonować w warunkach dla niej niesprzyjających i na odwrót. To z takiego widzenia bez "wiary". Zupełnie jak ateizm :]

Odpowiedz
#8
A to czemu niby chrześcijaństwo jest "jedyną religią, która potencjalnie jest prawdziwa"?

Ja jeszcze nie spotkałem się z logicznym dowodem w chrześcijaństwie, który nie byłby jakimś metafizycznym i irracjonalnym bełkotem. Zresztą każda wypowiedź o Bogu takim bełkotem jest.
I'm an atheist, and that's it. I believe there's nothing we can know except that we should be kind to each other and do what we can for other people.
Odpowiedz
#9
Islam i judaizm też to potrafią. Ba, hinduizm także. Buddyzm.

One też potrafią argumentować dobrze swoje racje, oczywiście tylko "wewnątrz" swojej wiary.

Każda religia, która opiera się tylko na wierze może dobrze argumentować swoje racje, ponieważ każda religia może coś ustalić tylko na podstawie wiary. Ustalając taka rzecz jak wszechmoc, czy wszechwiedza lub miłosierdzie, bardzo łatwo można "dowieść" też innych.

Chrześcijaństwo nie jest jedyne.
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#10
Buddyzm odpada, bo tam się nie wierzy w boga. Polecam postudiowanie Islamu to zmienisz zdanie raz dwa :]. To samo z "Judaizmem', który dzisiaj jest już nie wiadomo czym. Hinduizm to samo.

Odpowiedz
#11
Cytat:Buddyzm odpada, bo tam się nie wierzy w boga.

Mocny argument Duży uśmiech

Hadrian, ty próbujesz te religie opisać z perspektywy swojej, i dlatego odpadają. Ci np. od islamu studiują go, i nie zmieniają zdania, co więcej utwierdzają się w nim.
Odpowiedz
#12
Ale buddyzm jest religią, która "ustala" pewne rzeczy.

A co do pozostałych:

zawsze, będąc władnym ustalić pewne rzeczy z góry można dowieść różnych, dziwnych rzeczy. Coś jak w tym temacie, gdzie uczy zainspirował mnie do przedstawienia "religijnego" dowodu na tożsamość Bertranda Russela i obecnego papieża.
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#13
Systemy religijne zwalniają ludzi od samodzielnego myślenia. Każdy człowiek ma sumienie, działające jak dobrze wyregulowany kompas. Religia narzuca ci pewien system wartości, a tym samym tępi w tobie naturalne wyczucie dobra i zła.

W przypadku chrześcijaństwa widać to bardzo wyraźnie: ta religia daje dokładną listę przykazań, grzechów i cnót. Ponadto podaje człowiekowi gotowe lekarstwo. W zasadzie leczy chorobę, którą samo wywołuje: grzech- wyrzuty sumienia- spowiedź- ulga.

W judaizmie na przykład jest tak, że Bóg może odpuścić człowiekowi bluźnierstwo, grzech wobec osoby boskiej. Natomiast krzywdę wyrządzona drugiemu człowiekowi- nie. To pozostaje w gestii osoby pokrzywdzonej. Jest to na pewno dużo trudniejsze.
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)







Odpowiedz
#14
Cytat:Systemy religijne zwalniają ludzi od samodzielnego myślenia.
Ja ostatnio doszedłem jednak do wniosku, że nie tyle zwalniają ich od samodzielnego myślenia, ale blokują pewne drogi rozumowania.
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#15
Moim zdaniem chrześcijaństwo to oryginalnie religia dla biednych, przegranych i cierpiących (całkiem spora rzesza ludzi, prawda?). Zawsze też daje kolejną szansę. Na etapie małych plemień by się nie sprawdziło bo mniej więcej ludzie byli sobie równi. Tymczasem zaczęły się pojawiać miasta, ludzie sukcesu a co za tym idzie dużo więcej osób przegranych. Będąc chrześcijaninem łatwiej było trwać w biedzie.
Najlepiej oddaje to cytat:

"O jak obrzydliwą jest ta kraina nieszczęścia, boleści, śmierci i niezadowolenia, jeżeli wierzymy w niebo, tę krainę szczęścia i ukojenia, spokoju, zadowolenia i wiecznego życia. Myśl więc często o niebie i odrywaj duszę swą od tej ziemi."

Chrześcijaństwo miało więc dużo do zaoferowania,oczywiście wszystko bez pokrycia więc pozwoliło sobie na wiele. Zresztą podobnie zrobili islamiści.

Poza tym czy jesteście pewni, że chrześcijaństwo jest monoteistyczne? Niby jeden Bóg ale w trzech osobach, do tego kult Marii, niezliczonej rzeszy świętych, relikwie oraz obrazy (mój ojciec jak był na pogrzebie znajomego, to widział w kościele jak jeden ważny obraz po mszy zakrywano kolejnym mniej ważnym, podobno stała praktyka i nie chodzi o kradzieże :]). To czynienie przez świętych cudów. Czy to jeszcze monoteizm?
Odpowiedz
#16
adVice napisał(a):Ja ostatnio doszedłem jednak do wniosku, że nie tyle zwalniają ich od samodzielnego myślenia, ale blokują pewne drogi rozumowania.
Owszem. Wydaje mi się jednak, że ludziom słabym, zagubionym i ogólnie rzecz biorąc potrzebującym rady i opieki- dużo to daje.
Zola pisał swojego czasu że chrześcijaństwo jest jak kij dla ślepca, gdyby go zabrakło- błądziłby po omacku, korzystał z pomocy innych albo ciągle się przewracał. Ludzie wyraźnie widzący takich protez nie potrzebują.
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)







Odpowiedz
#17
adVice napisał(a):Ciekawi mnie dlaczego to właśnie chrześcijaństwo spośród takiej mnogości kultów odniosło tak duży sukces - stało się największą religią na świecie. Jak to możliwe, że mała, żydowska sekta pokonała takie giganty?

Jakie cechy pozwoliły odnieść jej sukces? Czy można je spostrzec w innych wielkich religiach? Jak chrześcijaństwo zniosło zderzenie z innymi cywilizacjami? I czy można powiedzieć, że wygrała religia najlepsza, czy tylko najlepiej się rozprzestrzeniająca?

Po pierwsze : chrześcijaństwo to nie mała żydowska sekta.Chrześcijaństwo to twór niejakiego Szawła z Tarsu, które nie ma za wiele wspólnego z judaizmem, pomimo że samo na ów korzeń się powołuje.
Sekta ktorej przewodził Jezus z Galilei, w łonie samego judaizmu przetrwała gdzieś mniej więcej do powstania Bar Kochby. Po upadku tego powstania, istnieją co prawda Ebionici, ale dzisiaj trudno powiedzieć na ile owa grupa zachowala pierwotne nauki Galilejczyka, a na ile korzystała na równi z pomysłów frakcji Pawłowej.
Po drugie : źródła sukcesu. Chrześcijaństwo żądając tak niewiele, oferuje tak wiele - to jest jego motor napędowy. Do tego należy jeszcze dodać:
- bardzo prostą liturgię,
- pluralizm, a raczej brak kastowości,
- klarowne i przejrzyste reguły postępowania, będące gwarantem automatycznego i pewnego zbawienia - 10 przykazań.
- świat jest postrzegany dualistycznie, albo białe albo czarne, brak strefy szarości
- a przede wszystkim, dosłownie każdy może się dołaczyć, a reguły przyłączenia też są niezwykle proste.

Tak to mniej więcej wyglądało w początkowym okresie.
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
#18
Cytat:Chrześcijaństwo żądając tak niewiele, oferuje tak wiele
Zmieniłbym to na "chrześcijaństwo żądając tak niewiele obiecuje tak wiele.
Jak to nie ma nic wspólnego z judaizmem, skoro jest ten sam bóg, Stary Testament, żydowski folklor...
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#19
Cytat:Ciekawi mnie dlaczego to właśnie chrześcijaństwo spośród takiej mnogości kultów odniosło tak duży sukces - stało się największą religią na świecie.

- bardzo dobry PR
- elastyczność i dynamiczne dostosowanie do zmieniających się warunków politycznych
- relatywizm moralny
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#20
lumberjack napisał(a):- bardzo dobry PR
Tu się zgodzę.
Cytat:- elastyczność i dynamiczne dostosowanie do zmieniających się warunków politycznych
Kiepsko to wyglądało z elastycznością za Nerona, Trajana, Dioklecjana...
Cytat:- relatywizm moralny
Większy relatywizm moralny niż... (każdy w jakimś stopniu ww. relatywizm praktykuje, więc pytam w kontekście konkurencyjnych religii, dlaczego chrześcijaństwo się wyróżnia)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości