Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Mumie" dinozaurów i nie tylko.
#21
Moa to wymarłe ptaki zamieszkujące Nową Zelandię w plejstocenie aż do ok. 1700 roku n.e. Zostały one wówczas ostatecznie wybite przez Maorysów. Ich wysokość dochodziła do 3,5 m.

Pod spodem rekonstrukcja oraz dwa okazy bardzo dobrze zachowanych stóp oraz głów.

[Obrazek: moa.jpg]

[Obrazek: 20238131.JPG]

[Obrazek: MIDB2PINO00653808o800_WM.jpg]

[Obrazek: p11382wmu.jpg]

[Obrazek: Moaupland.jpg]

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#22
Monumentalne ptaszysko. Istnieją podejrzenia, ze to właśnie im nadszyszkownik Kilkujadek rzucał na pożarcie polococtowców.

Mam nadzieję, ze ludzie i moa jeszcze się spotkają w przyszlości. Oko w oko.
Pomyśl tylko-tryliony organizmów kręcących sie dokoła, każdy pod hipnotycznym działaniem jedynej prawdy, wszystkie te prawdy identyczne i wszystkie logicznie sprzeczne ze sobą: Moje dziedziczne tworzywo jest najważniejszym tworzywem na Ziemi; jego przetrwanie usprawiedliwia twoją frustrację, ból, a nawet śmierć. I ty jesteś jednym z tych organizmów, i przeżywasz swoje życie w niewoli logicznego absurdu.
R.Wright [i]Moralne zwierzę
Odpowiedz
#23
Inkluzje stawonogów w bursztynie są bardzo pospolitym znaleziskiem. Bardzo rzadko udaje się jednak odnaleźć inkluzje małych kręgowców. Oto przykłady takich okazów:

[Obrazek: jaszczurka04a-WEB.jpg]

Jaszczurka (gekon) odnaleziona została na gdańskiej plaży w 1997 roku. Okaz ma 37 mm i jest prawie kompletny. Brakuje jej jedynie częsci ogana, grzbietu i czubka pyska. Sam okaz jest wieku eoceńskiego (40-50 mln lat).

Na dole zaś są dwie małe żaby wieku oligoceńskiego (25 mln lat). Pierwsza z Meksyku, druga z Dominikany.

[Obrazek: 070217-frog-amber_big.jpg]

[Obrazek: frog-b.jpg]

Zastanawiacie się pewnie co znajduje się we wnętrzu inkluzji. Otóż nic się tam nie znajduje Uśmiech. Obojętnie czy mamy do czynienia z muchami, pająkami czy jaszczurkami w bursztynie to przestrzeń wypełniona przez te inkluzje jest już całkowicie pusta. Zanjduje się tam tylko czasami trochę substancji węglistej.

Można by teoretycznie znaleźć inkluzję kręgowców z zachowanym szkieletem lub nawet tkankami miękkimi. Wymagałoby to jednak żywicy bardzo ubogiej we wszelakie bakterie i grzyby.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości