Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak nam daleko do kontroli nad DNA?
gąska9999 napisał(a):Widzę, że niektóre osoby mają trochę/więcej niż trochę więcej wiedzy o genetyce i DNA.
Takie pytanie, mamy dwoje ludzi:
kobieta: DNA1
mężczyzna: DNA2

Jaka jest dokładna ilość (lub przybliżona liczba o ile dokładna nie jest znana) potencjalnych dzieci tej pary o różnym DNA3-i?Upewniam się: (bez chichów!) czy dla każdej pary kobiety i mężczyzny ta ilość jest taka sama?
To już proste pytanie - ktoś kojarzy ile może być niepowtarzalnych kombinacji DNA człowieka?

Dziękuję NotInPortland za szczyptę odpowiedzi.
W szczególności chciałabym jeszcze wiedzieć chociaż to co w cytacie:
Jak się ma do siebie spektrum możliwych kombinacji DNA dzieci danej pary do wszystkich możliwych kombinacji DNA w ogóle dla człowieka?
Ile to jest %?

Nie mam pojęcia jak to policzyć, czy wystarczy do tego dostępna tabelka na Wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/Chromosom z ilością genów dla poszczególnych 23 par chromosomów człowieka?
Wielkość w parach zasad już nie wiele mi mówi, a nie bardzo mam teraz czas żeby za tym szperać.
Odpowiedz
Oprócz ilości genów jeszcze przydatna byłaby informacja o allelach. Chociaż dla wstępnym obliczeń możesz przyjąć same geny.

Odpowiedz
gąska9999 napisał(a):Dziękuję NotInPortland za szczyptę odpowiedzi.
W szczególności chciałabym jeszcze wiedzieć chociaż to co w cytacie:
Jak się ma do siebie spektrum możliwych kombinacji DNA dzieci danej pary do wszystkich możliwych kombinacji DNA w ogóle dla człowieka?
Ile to jest %?
Gąska, proponowałbym, abyś do swoich rozważań, celem uproszczenia obliczeń, wprowadziła szereg założeń:
  1. Polimorfizm (SNP) może zachodzić tylko na 10 milionach konkretnych par zasad, a reszta genomu człowieka, czyli jakieś 99,7%, jest identyczna w całej populacji.
  2. Różnego typu wariacje genetyczne zachodzące w mejozie, podczas tworzenia gamet, odbywają się na podstawie materiału genetycznego, który jest identyczny z materiałem pierwszej komórki organizmu - zygoty. Czyli w czasie życia osobnika, nie zachodzą żadne mutacje, które mogłby być dziedziczone.
  3. Proces rekombinacji DNA podczas produkcji gamet zachodzi na taką samą skalę w obu płciach.
Komórki organizmu (oprócz gamet) posiadają diploidalne DNA, to znaczy, że w DNA człowieka polimorfizm może zajść na 20 milionach nukleotydów.
Daje to liczbę możliwych kombinacji: 4^20 000 000 = 6,7 x 10^12 041 199

Liczba kombinacji gamet (haploidalnych), które może wyprodukować pojedyńczy człowiek: 2^10 000 000 = 9,0 x 10^3 010 299

Liczba możliwych kombinacji diploidalnego DNA człowieka, jaką może dać konkretna para osobników: (2^10 000 000) x (2^10 000 000) = 8,2 x 10^6 020 599

Zatem liczba możliwych kombinacji DNA, jaką może dać para, stanowi następujący procent wszystkich możliwych kombinacji:
( (8,2 x 10^6 020 599) x 100 ) / (6,7 x 10^12 041 199) = (1,2 x 10^-6 020 598 ) %

Powyższe obliczenia zostały wykonane na kalkulatorze http://www.alpertron.com.ar/BIGCALC.HTM który posiada zastrzeżenie: "This is an alpha version, so many errors can be still present."
Zamierzam stworzyć mężczyznę i kobietę z grzechem pierworodnym. Następnie zamierzam zapłodnić kobietę samym sobą, tak abym mógł się narodzić. Będąc człowiekiem, zabiję się w ramach ofiary dla samego siebie aby ocalić Cię od grzechu na który Cię początkowo skazałem... TA DA!!!
Odpowiedz
Bardzo dziękuję NotInPortland aczkolwiek brakuje mi trochę wiedzy aby upewnić się czy zgadzam się z twoimi obliczeniami. Próbowałam trochę doczytać ale jeszcze tego tematu nie zgłębiłam.

Zadam dodatkowe pytanie.
Chodzi mi oto, jaka powinna być minimalna liczba osobników na początku wyodrębnienia się gatunku człowieka lub stworzenia przez Bozię człowieka w grupie aby było możliwe uzyskanie każdego teoretycznie możliwego kodu DNA metodą naturalnych krzyżówek człowieka?

Moglibyśmy wtedy określić co w ogóle wart jest kod DNA człowieka i czy metodą aby był on jakoś wyselekcjonowany możemy dużo uzyskać - np. życie 300lat z okresem starości po 270roku życia?
I czy jakieś DNA człowieka może być na tyle wyjątkowe, żeby uważać Jezusa jako człowieka za kogoś wyjątkowego (jeśli ciało Jezusa po zmartwychwstaniu nie zmieniło swojego DNA, to co miałoby decydować o tym, że nagle stało się nieśmiertelne...?)

Druga część pytania jest taka, że jeżeli początkowa grupa osobników gatunku człowieka wynosiła 1mln, to ile przy najkorzystniejszym rozkładzie genów, nukleotydów, par zasad u tych pierwotnych ludzi, można zrealizować z puli potencjalnego możliwego DNA metodą doboru/krzyżówek naturalnych. Ile %? Ile różnych ludzi, o niepowtarzalnym DNA moglibyśmy uzyskać z tej początkowej puli 1mln? Czy na Ziemi żyło dotąd tyle ludzi?

I jeszcze ile musiałoby być minimalnie tych ludzi pierwotnych gdy wyodrębniał się gatunek człowieka, aby przy najkorzystniejszym do tego celu rozkładzie genów, nukleotydów, par zasad możliwe było ( w dowolnie długim czasie) osiągnięcie pełnego spektrum 100% możliwego potencjału różnorodności DNA.
Nie chodzi mi o to, aby urodzili się wszyscy ludzie każdy z innym możliwym do osiągnięcia DNA tylko o to, aby możliwość uzyskania człowieka o dowolnym, napisanym wzorem kodem DNA była teoretycznie możliwa metodą doboru naturalnego i wynikająca z tego jaki potencjał na różnorodność potomstwa ma określona para.

---------------------------------
NotInPortland postaram się doczytać, ale czy możesz mi podpowiedzieć lub gdzieś mnie pokierować aby mi wyjaśnić taką niewiedzę:

Napisałeś, że w DNA człowieka możemy kombinować z 10 mln par zasad czyli 20 mln nukleotydów.
Z wiki przypomiałam sobie, że"

" W kwasach nukleinowych, poza nukleotydami z pięcioma podstawowymi zasadami heterocyklicznymi kwasów nukleinowych (A, C, G, T, U),"

"natomiast zasady skierowane są do wnętrza i tworzą pary zasad połączone według wzoru:

A-T (A-U)
G-C
T-A (U-A)
C-G"

widzę, że tych par zasad może być 4 sztuki.
Nie rozumiem, czy w procesie tworzenia DNA osobnika będącego potomkiem
pary zasad o numerze np. 2087 u obu rodziców rekombinują ze sobą i jeśli tak to co (jakie możliwości) może być potomną parą zasad (u potomka) na pozycji 2087?

Jeśli np. na pozycji 2087 jest:
a.kobieta: A-T
mężczyzna: T-A

b.kobieta: A-T
mężczyzna C-G
jakie są możliwości dla potomka?
Gubię się w tym, jeśli mógłbyś mi podsunąć krótki przystępny tekst na ten temat rozjaśniający mi niewiedzę w tym miejscu?
Odpowiedz
Mieszają się całe geny, a nie pojedyncze pary zasad.

Odpowiedz
Czy to jest tak Rexerex, że np. w Chromosomie 1szym, gen 238 (z wszystkich 2968genów, http://pl.wikipedia.org/wiki/Chromosom) potomek w całości dziedziczy albo po matce albo po ojcu? I tak z każdym genem?
I czy każdy gen człowieka jest zbudowany z tej samej czy różnych ilości par zasad, z ilu?

Zadaje takie podstawowe pytania, bo biologii w szkole uczyłam się dawno i wtedy było sporo mniej wiadomo i tego nie pamiętam.

Czy wobec tego jest tak, że współczesny człowiek ma do dyspozycji tylko takie geny jakie występowały w populacji pierwotnej człowieka?
A pod pojęciem pełnego teoretycznego spektrum DNA człowieka należałoby rozumieć także kombinacje z nieistniejącymi w naturze genami, które można byłoby sztucznie zbudować w oparciu o zapisany wzorem układ par zasad w każdym genie?
Czyli, że pula możliwych do uzyskania drogą doboru naturalnego możliwych praktycznych DNA człowieka jest mniejsza od tej teoretycznej, która zakładałaby, że możliwe są geny zbudowane z każdej teoretycznej kombinacji par zasad w genie?

A NotInPortland liczył możliwe DNA teoretyczne człowieka w oparciu nie o istniejące faktycznie, dostępne od powstania człowieka geny ale o pary zasad jakie teoretycznie mogłyby te geny budować, ale takich genów brak i nie można ich naturalnymi metodami uzyskać.
Wobec tego nie wiemy, jakie praktyczne spektrum możliwości DNA jest do uzyskania metodami naturalnymi. Bo chyba w tym celu należałoby wszystkim przebadać i zapisać i wrzucić do kompa DNA albo mieć do dyspozycji DNA całej pierwotnej populacji ludzi.
Ciekawi mnie wobec tego ile może wynosić % spektrum DNA praktycznego (możliwego do uzyskania z tego układu genów co są) w stosunku do spektrum teoretycznego DNA - jakby kombinować nowe geny zbudowane z dostępnych par zasad?
Odpowiedz
usunęłam post
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości