Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pantera
Według rzymskiego historyka Celsusa Jezus był synem Tyberiusza Juliusza Abdesa Pantery rzymskiego żołnierza. Co myślicie o tej tezie?
Odpowiedz
Lol, a co tu można powiedzieć? Może był, może był synem kogoś innego. Jestem przekonany, że nie Ducha Świętego czy jak to tam chcą chrystiany Język
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
Anteros napisał(a):Według rzymskiego historyka Celsusa Jezus był synem Tyberiusza Juliusza Abdesa Pantery rzymskiego żołnierza. Co myślicie o tej tezie?

Dosyć oryginalna teza, nie opierająca się własciwie na żadnych przesłankach.
Jest to raczej produkt asocjacji Celsusa, skoro dwie osoby mają to same imię tzn że jest to jedna i ta sama osoba...
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
Żarty żartami, ale żydowskie źródła również o nim wspominają, jest więc prawdopodobne by Pantera był ojcem Jezusa.
Odpowiedz
Anteros napisał(a):Żarty żartami, ale żydowskie źródła również o nim wspominają, jest więc prawdopodobne by Pantera był ojcem Jezusa.

Znajomością historii popisałeś się już w dyskusji o WRF, a tu jak widzę popisujesz się znajomością historii antycznej i Talmudu.
Problem w tym, ze Talmud milczy o Jezusie z Galilei, a kojarzenie ben Stady vel ben Pandiry, własnie odbywa się na mocy asocjacji , ten Jezus i ten Jezus to ta sama osoba, a że dzieli ich odległość jakichś stu lat, to co to ma za znaczenie..., czyż nie...
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Odpowiedz
Tyle, że to nie Talmud o nim wspomina lecz Tosefta.
Odpowiedz
Anteros napisał(a):Tyle, że to nie Talmud o nim wspomina lecz Tosefta.

Oj już nie mogęSzczęśliwy, dobra najpierw sprawdź co to jest ta ''Tosefta''
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Odpowiedz
Czemu ja? Ja tylko potwierdziłem, że źródła żydowskie o tym mówią.
Odpowiedz
Nie będę taki i podpowiem ; Tosefta to nic innego jak uzupełnienie
Miszny, a Miszna to....
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Odpowiedz
Lubisz grać na nerwach. 8) Miszna są to prawne normy postępowania oparte na Torze.
Odpowiedz
Anteros napisał(a):Lubisz grać na nerwach. 8) Miszna są to prawne normy postępowania oparte na Torze.

Czyli są spisaną tradycją ustną, a tradycja ustna to....a w naszym przypadku , jak mnie pamięć nie myli Tosefta Chullin 2:23, to czego częścią jest...?
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Odpowiedz
Chyba nie dokończyłeś :twisted: Tosefta została spisana w III w.n.e.
Odpowiedz
Anteros napisał(a):Chyba nie dokończyłeś :twisted:

...Talmudu Jerozolimskiego lub jak kto woli Palestyńskiego.
Masz jeszcze jakieś inne źródła żydowskie mówiące o Jezusie z Galilei - dla ścisłości o nim samym, nie o uczniach, czy kontynuatorach -?.
Toledoth Jeszu również odpada, no chyba że przynalezysz do szkoły wybitnego biblisty ks Chrostowskiego Waldemara...
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Odpowiedz
Nie wiem czemu tak na mnie naskoczyłeś. Podałem dwa źródła historyczne mówiące o Panterze, ich teza jest dosyć interesująca, bo obalająca naukę kościoła. Nie wszyscy o tym wiedzą, więc poruszyłem ten wątek. Nie jestem historykiem, ani religioznawcą i nie życzę sobie sugerowania mi przynależności do szkoły biblisty ks Chrostowskiego Waldemara.
Odpowiedz
Anteros napisał(a):Nie wiem czemu tak na mnie naskoczyłeś. Podałem dwa źródła historyczne mówiące o Panterze, ich teza jest dosyć interesująca, bo obalająca naukę kościoła. Nie wszyscy o tym wiedzą, więc poruszyłem ten wątek. Nie jestem historykiem, ani religioznawcą i nie życzę sobie sugerowania mi przynależności do szkoły biblisty ks Chrostowskiego Waldemara.

Skoro nie jesteś historykiem, to chyba najpierw należałoby zasięgnąć opinii u jak największej liczby ekspertów.
Tutaj masz swoją Toseftę, czyli część Talmudu:
Cytat:Tosefta Chullin 2:23
[Obrazek: jnarr6.JPG] It once happened that R. Elazar ben Damah was bitten by a snake and Ya'akov of the village Sechania came to heal him in the name of Yeshu ben Pandira, but R. Yishmael did not allow him.

...Palestyńskiego. W Talmudzie pojawia się również Yeshu ben Stada, syn fryzjerki Miram, ukamienowany w mieście Lyd(da). Zawyczaj chrześcijanie zrównują ben Pandira z ben Stada, ale to jest własnie asoscjacja.
Dal ciekawości dodam że w T. Babilońskim Ya'akow ben Sechania jest własnie identyfikowany jako przywódca gminy chrześcijańskiej=> Avoda Zarah 16b/17a. Tylko wnioskujac z tego tekstu rzecz cała ma miejsce na krótko przed powstaniem bar Kochby.
Ps : nie wszytskie edycje T. Jerozolimskiego zawierają ''in the name of Yeshu ben Pandira''.
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Odpowiedz
Posty nie na temat usunąłem, dajcie sobie już spokój z waszymi błyskotliwymi wtrąceniami, panowie.
Get into the car
We'll be the passengers
We'll ride through the city tonight
We'll see the city's ripped backside
We'll see the bright and hollow sky
We'll see the stars that shine so bright
Stars made for us tonight!
Odpowiedz
Dla prawdziwości (lub błędności) nauki Jezusa nie ma żadnegpo znaczenia czyim był dzieckiem.
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)

Odpowiedz
Syn Boga miałby być synem Pantery? To trochę wywraca tezę o niepokalanym poczęciu.
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
adVice sprawdź najpierw o czym piszesz.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dogmat_o_Ni...aryi_Panny

Odpowiedz
Owszem, jest to dogmat o niepokalanym poczęciu NMP, ale przyjęło się dla uproszczenia mówić też tak o poczęciu Jezusa z dziewicy (które musiało być z pewnością niepokalane).
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości