To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hannibal
#1
Dział "Nauka" powstał również z myślą o naukach humanistycznych, więc trochę historii. Zachęcony recenzją w niezawodnej Esensji zakupiłem książkę pana Kęcika "Wojna Hannibala". Od "zawsze" interesuję się amatorsko historią, taktyka i strategią, a tu dostałem wszystko doskonale podane. Pochłaniam ową pozycję w każdej wolnej chwili, idąc z pracy wpadam na słupy i latarnie walcząc z wiatrem przewracającym mi strony.

Książka opisuje szczegółowo prawie całą Drugą Wojnę Punicką, a punktem kulminacyjnym jest bitwa pod Kannami, będąca jednym z najbardziej spektakularnych zwycięstw taktycznych w historii. Liczne dygresje pozwalają zrozumieć zależności panujące w starożytnym Rzymie i jego okolicach oraz lepiej zrozumieć motywację władców ówczesnego świata.

Muszę kończyć, bo właśnie czytam rozdział o bitwie pod Kannami Duży uśmiech
Odpowiedz
#2
Jest ktoś w kolejce po Tobie do tej ksiązki? :] Bo jak nie, to ja chcialabym się zapisać... :wink:
Odpowiedz
#3
Eurydiale napisał(a):Jest ktoś w kolejce po Tobie do tej ksiązki? :] Bo jak nie, to ja chcialabym się zapisać... :wink:

Proszę bardzo - jesteś pierwsza Uśmiech
Odpowiedz
#4
Cieszy to, że Kęciek rozprawił się z paroma popularnymi mitami na temat tej wojny (np że przeciwnicy byli równie potężni) a także zrywa z niedobra tradycją obecną w polskiej historiografii, która każe widzieć wydarzenia historyczne w postaci skrajnie spersonalizowanej i w zwiąku z tym poklepywac Hanibala po plecach i wykrzykiwać O tu w tym meiesjcu stary to popełniłeś błąd! Duży uśmiech Tymczesem Kręciek przekonywujaco dowodzi że Hanibal włąściwie żadnych większych błędów nie popełnił (jeżeli już to popełniali je jego ziomkowie - w ciągu całej wojny Hanibal w Italii ani razu nie otrzymał posiłków z Afryki, ani nawet z Hiszpanii!) A wynik wojny był raczej z góry przesądzony i nawet największy geniusz nie mógł go odwrócic, chyba tylko w przypadku, gdyby Rzymianie zaczeli postępowac skrajnie nieudolnie i głupio, na co wszak trudno było liczyć.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#5
Czy Ty czytałeś wszystko, co jest dostępne na rynku? Duży uśmiech Takie odnoszę czasem wrażenie Oczko
Odpowiedz
#6
Wszystko? To gruba przesada. O astronomii, fizyce, kosmologii - być może. O biologii - zwłaszcza ewolucyjnej tak z 50% z dziedziny historycznej - tylko wyrywkowo za dużo się ukazuje opracowań. Uśmiech

A ostatnio przeczytałem

Perski Ogień Hollanda. Aż trudno uwierzyc, ale jest to pierwsze w języku polskim tak szerokie i dogłębne opracowanie dotyczące wojen persko-greckich. I w dodatlu świetnie napisane!
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#7
pilaster napisał(a):Wszystko? To gruba przesada. O astronomii, fizyce, kosmologii - być może.

To co polecasz dla laika? Najlepiej tak zebym znalazl w bibliotece Uśmiech W tym momencie czytam Ditfurtha i wydaje mi sie swietny... choc pewnie jest juz troche "nie na czasie" Uśmiech
Jak wielki jest upadek ludzkości najlepiej pokazuje fakt, że nie ma już ani jednego ludu czy plemienia u którego fakt narodzin wywoływałby żałobę i lamenty. (Cioran)

Odpowiedz
#8
Z historii starożytnej to Krawczuk pisze moim zdaniem całkiem ciekawie.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#9
Kilgore Trout napisał(a):To co polecasz dla laika? Najlepiej tak zebym znalazl w bibliotece Uśmiech W tym momencie czytam Ditfurtha i wydaje mi sie swietny... choc pewnie jest juz troche "nie na czasie" Uśmiech

To zalezy od tego pod jakim kątem chciałbys się zapoznawać. Czy ze stanem wiedzy wspólczesnej, czy z historią astrnomii, czy jeszcze inaczej, holistycznie (zapewne tak, skoro czytasz Ditfurtha - nie polecam, mocno przestarzały.) I jaki, powiedzmy poziom trudnosci byś preferował. Najogólniej zacznij może od Briana Greena, który o najbardziej zawikłanych sprawach pisze bardzo prosto, oraz Atkinsa "Palec Galileusza

Rzecz jak uważam absolutnie obowiązkowa. Duży uśmiech

Z rzeczy bardziej zaawansowanych to nie wydano w Polsce do tej pory niczego lepszego, niż Frank Shu
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#10
Jak dla mnie "Hannibal" Serge'a Lancela jest lepszy. Kompletniejszy. U Kęcieka jest dokładne omówienie tego co nazywa fazą wojny błyskawicznej czyli do Kann, a potem jescze trochę więcej o Zamie, a to co pomiędzy bardzo skrótowo. No i napisany lepszym językiem - Lancel pisze b. przyjemnie do czytania. A u Kęcieka irytują mnie często powtarzane pretensjonalne sformułowania typu 'Synowie Wilczycy' (chodzi o Rzymian Język), 'trąbowce' (chodzi o słonie Język ). Co nie znaczy, że to zła książka, jest b. dobra. Najcenniejsze chyba są opisy tego co K. nazywa "mechaniką bitwy" starożytnej, jeszcze w żadnej publikacji nie spotkałem tak obszernej analizy tych spraw. BTW polecam jeszcze "Dzieje Kartagińczyków...." tegoż autora, znakomita książka. Tam też jest rozdział pt. ;Wojna Hannibala' (ta xiążka to właściwie poszerzona i wzbogacona wersja tego rozdziału).

pzdr
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości