To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ankieta: Co lepsze?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
republika
51.52%
17 51.52%
cesarstwo
48.48%
16 48.48%
Razem 33 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Republika czy cesarstwo
#21
Cytat:Mieszanie Amerykańskich polityków do Republiki Rzymskiej istniejącej prawie dwa tysiące lat wcześniej, to jakiś żart.
A kto tak "pomieszał"? I gdzie?
Odpowiedz
#22
OverHit napisał(a):No nie wiem, dla mnie Konstantynopol to nie Rzym...
A dla mnie Warszawa to nie Kraków. Ale jednak Polska to Polska (do Zygmunta III Wazy i po nim).
Odpowiedz
#23
Ankieta trochę spóźniona. Rządzi $ i korporacje. Republika i cesarstwo se uż ne vrati.
Odpowiedz
#24
Cesarstwo to rządy jednostki nie zawsze mądrej, zazwyczaj przekształca się w despotię.
Odpowiedz
#25
Czy ja wiem, w Europie rządy jednostek przekształciły się w demokracje.
There is a crack in everything. That’s how the light gets in.
Odpowiedz
#26
Tak ale było to zazwyczaj wymuszone.
Odpowiedz
#27
Republika ma przewagę! Hurra! ;]
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
#28
Tym którzy głosowali na cesarstwo marzy się władza cesarska. :twisted:
Odpowiedz
#29
To źle? XD
Bóg nie ma z tym nic wspólnego. W ogóle nie ma go we Francji o tej porze roku.
Odpowiedz
#30
Władza deprawuje!
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
#31
Jakby żyli u schyłku cesarstwa rzymskiego marzyliby o republice.
Odpowiedz
#32
Anteros napisał(a):Jakby żyli u schyłku cesarstwa rzymskiego marzyliby o republice.

Odwrotne rozumowanie daje się zastosować w stosunku do schyłku Republiki. Który nastąpił nie bez powodu.
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
#33
Jednak życie u schyłku cesarstwa było o wiele gorsze niż u schyłku republiki, chociażby dlatego, że wybuchały nieustanne wojny wewnętrzne.
Odpowiedz
#34
Anteros napisał(a):Jednak życie u schyłku cesarstwa było o wiele gorsze niż u schyłku republiki, chociażby dlatego, że wybuchały nieustanne wojny wewnętrzne.

Tak samo jak u schyłku republiki.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#35
U schyłku cesarstwa wojny wewnętrzne były o wiele częstsze niż za republiki, a cesarze często byli obalani. Republika była bardziej stabilna, a jej instytucje istniały jeszcze w pierwszych wiekach cesarstwa, kiedy było ono u szczytu potęgi.
Odpowiedz
#36
W cesarstwie tron był dziedziczny, tak więc jak następca był chory psychicznie, również jako cesarz taki był a to miało zgubne skutki. Za republiki było znacznie mniejsze dojścia do władzy ,,psychola".
Odpowiedz
#37
w którym to roku w cesarstwie było 4 cesarzy?
Największy polski ateista. 110 kilo wagi.

konkluzja, po pewnej rozmowie - by pobić posąg ze Świebodzina, należy wybudować 34-metrową Sashę Grey, miażdzącą obcasem głowę biskupa.
Przerobienie wyspy Niue na raj podatkowy i BDSM-land też w planach.

"Zadbałem o o tę ponurą reputację, by odstraszyć podstępne zło, które dręczy nasz przeklęty kraj. Wiesz o czym mówię? o podatkach." Duży uśmiech

Harry Potter niesie lepsze przesłanie niż biblia.
Odpowiedz
#38
To pytanie retoryczne. Byli cesarze którzy rządzili krócej niż rok.
Odpowiedz
#39
Rzym upadł nie jako republika, lecz jako Cesarstwo.
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
#40
xeo95pl napisał(a):W cesarstwie tron był dziedziczny,

Tron był oparty na poparciu armii, nie dziedziczny. Co zresztą było istotnym problemem. Normalne dziedziczenie byłoby lepsze, bez ryzyka ze strony każdego bardziej sławnego generała, byłoby o wiele lepsze.
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości