Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kołakowski odeszed
umarł. kopnął w kalendarz, uderzył w dzwon, wącha kwiatki od spodu. połołał go bóg. jest w niebie teraz.
poważna strata na polskim horyzoncie kulturowym. po zakończeniu działalności teoretycznej oddał się bowiem, jak żaden inny w ostatnich czasach, ciężkiej sprawie popularyzacji filozofii. choć nigdy nie wyzbył się manierycznego sposobu mówienia, z fenomenologii rodem (koturnowego a zagmatwanego składniowo żargonu mającego głębi, chyba w zamyśle przydać, a dającego jedynie zamęt), jego przemowy do telewidzów i radiosłuchaczy były przykładem doskonałego stylu zarówno pisarskiego jak i dydaktycznego.
nigdy nie poważałem jego zdolności analitycznych, zatem przy tej okazji nie będę się do niniejszej sprawy odnosił. co jednak zawsze imponowało mi u Kołakowskiego jako autora, przed czym nie mogłem kryć podziwu? był to jego warsztat erudycyjny. za co by się nie brał widać było, że facet przeczytał wszystko co mają w mieście na ten temat i jeszcze wszystko na literę S na wszelki wypadek.
Milosz, Herbert, Lem, teraz Kołakowski...
to odchodzi XX wiek.
zostajemy sami.

Odpowiedz
idiota napisał(a):co jednak zawsze imponowało mi u Kołakowskiego jako autora, przed czym nie mogłem kryć podziwu? był to jego warsztat erudycyjny.

wiesz, trudno by było inaczej, gdy przez około 60 lat się czytało.
....jak łatwo wy­wołać echo w pus­tych głowach.

Odpowiedz
Uwielbiałem ten jego styl mówienia, o mniemaniach, czy to mądrości mu dało czy tylko zamęt w głowach rodziło, to już nie wnikam, szkoda , trochę jego książek mam, sympatią też dażyłem postać, ano co zrobić ...
Odpowiedz
Katolik, łeee... Z polskich myślicieli wolę Lema.
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
Jak na forum ateistów, to śmierć Kołakowskiego nie wywołała specjalnego poruszenia... Oczko
Mateusz Banasik - Redaktor
Dlaczego podaję nazwisko?

Bohoh to chuja wart filozof
Ze schodów się zjebał na podłogę (by Bart Duży uśmiech)

..:: SELBSTBEFREIT AUF DEM WEG ZUM MEER ::..
Odpowiedz
Co warto przeczytać z Kołakowskiego?
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
Mini wykłady o maxi sprawach polecam!!!
Odpowiedz
forge napisał(a):Co warto przeczytać z Kołakowskiego?
Jeśli na tym forum są marksiści to mnie zjedzą, ale i tak poleciłbym "Główne nurty marksizmu", szczególnie tom pierwszy.

Chociaż mnie jako fylozofa z zacięciem do historii najbardziej zaciekawiła pierwsza część trzeciego tomu, gdzie opisuje upadek intelektualny stalinizmu.

Choć są i tacy, co twierdzą, że z całej książki prawdziwe jest tylko pierwsze zdanie I tomu: "Marks był filozofem niemieckim." Oczko

Odpowiedz
Bohoh napisał(a):Jak na forum ateistów, to śmierć Kołakowskiego nie wywołała specjalnego poruszenia... Oczko

Może wyznają zasadę "ciszej nad tą trumną"? Oczko

---------------- Słucham właśnie: Mark Knopfler - 5.15 a.m. via FoxyTunes
Odpowiedz
Ech, a coś z tych dostępnych w formacie .pdf Język

Odpowiedz
Bart napisał(a):Może wyznają zasadę "ciszej nad tą trumną"? Oczko
Mam jeszcze dwie interpretacje Oczko :
1. Może niewielu cokolwiek czytało ze spuścizny Filozofa, że nie czują się upoważnieni do zabierania głosu (szacun, jeśli to prawda, szczególnie po tym, co wypisują forumowicze Racjonalisty.pl Oczko );
2. Ale może też nie warto pisać o starcu, co to się klerowi był zaprzedał... Oczko

Odpowiedz
Pierwsze do mnie pasuje, czytałem tylko "O co nas pytają wielcy filozofowie" :lups:
Odpowiedz
Jeszcze a propo uwag Idioty w pierwszym poście tego wątku: nie jestem przekonany, czy prof. Kołakowski wielkim popularyzatorem filozofii był; tj. niewątpliwie jeśli się w mediach przez ostatnie dziesięciolecie cokolwiek o filozofii mówiło, to była to głównie zasługa Zmarłego - audycje, programy telewizyjne, etc.

ALE

Przypominam sobie, jak przed paru laty siedząc z moimi rodzicami przed telewizorem i skacząc po kanałach trafiliśmy na pogadankę prof. Kołakowskiego nt. Kanta - moi rodzice (nie mający nic wspólnego z filozofią - no, może poza tym, że syn im się nie udał...Oczko) obejrzeli z uwagą 20minutowy program. Po jego zakończeniu, pierwszym pytaniem mojej Mamy było: "O co chodziło?" Oczko

EDIT: No, ale Kant jest mega specyficzny, subtelność abstrakcji w najlepszym wydaniu.
EDIT2: Bart, Bohoh się jak zwykle popisał - przecież moja interpretacja #2 to właśnie "cisza nad tą trumną"...
Ehh, a ty się dziwisz, że nie piszę już na forum Język

Odpowiedz
Ja się bez bicia przyznam, że czytałem tylko jego tekst o Prawach Człowieka (dobry tekst) i, dawno temu, jakąś jego książkę o fenomenologii. O Kołakowskim, jako filozofie, nie mam wyrobionego zdania. Jeśli Idioto jesteś obeznany z jego pismami, to jestem skłonny uznać twoją opinię, bo wiem, że nie rzucasz słów na wiatr. Aczkolwiek i tak sam sprawdzę (co by na cudzych opiniach tylko nie polegać) co i jak pisał Kołakowski.

Jeśli miałbym Kołakowskiego ocenić z perspektywy mojej moralności, to go trochę nie lubię za to, że kiedyś sfrajerzył swojego wykładowcę - Władysława Tatarkiewicza (za to, że nie robił on wykładów z perspektywy marksizmu-leninizmu). Tatarkiewiczowi odebrano przez to na jakiś czas możliwość wykładania... przysporzyło mu to trochę kłopotów...

Za ten okres marksistowskiego fanatyzmu Kołakowskiego nie lubię, ale ponoć później zmienił się na lepsze...
---
Kochaj sztukę, której się nauczyłeś, i w niej znajdź spokój.
Marek Aureliusz
Odpowiedz
Ktoś napisał, że Kołakowski był katolikiem? Na pewno? O ile mi wiadomo, to się nie przyznawał. Ale takie na przykład "Opowieści biblijne" nie wyglądają jak dzieło katolika.
I'm an atheist, and that's it. I believe there's nothing we can know except that we should be kind to each other and do what we can for other people.
Odpowiedz
Bohoh napisał(a):EDIT2: Bart, Bohoh się jak zwykle popisał - przecież moja interpretacja #2 to właśnie "cisza nad tą trumną"...

Nie sądzę. Punkt 2 to pogarda, a ciszy nad trumną bliżej do szacunku Uśmiech
Odpowiedz
Cytat:Ktoś napisał, że Kołakowski był katolikiem? Na pewno? O ile mi wiadomo, to się nie przyznawał.

Lem o nim napisał, że to katolik.

Cytat:Dziennikarz: A może zamiast nas wolałby pan mieć takiego interlokutora jak na przykład Leszek Kołakowski, który ma za sobą bataliony argumentów?

Lem: Ale z którym Kołakowskim? Bo jest ich przecież dwóch: ten sprzed i ten po konwersji na katolicyzm. Nie interesuje mnie rozmowa z żadnym z nich. On przecież lekceważy wszystko co pachnie naturalizmem, czyli nauką. Przebywa w świecie Spinozy, rozmaitych mistyków i ma własną wykładnię chrześcijaństwa, która mnie nie interesuje ani w jego ani w niczyim innym wydaniu.
---
Kochaj sztukę, której się nauczyłeś, i w niej znajdź spokój.
Marek Aureliusz
Odpowiedz
Bart napisał(a):Nie sądzę. Punkt 2 to pogarda, a ciszy nad trumną bliżej do szacunku Uśmiech
Chyba nie, Strońskiemu chodziło o pomniejszenie rangi zabójstwa Narutowicza...

Odpowiedz
Bart napisał(a):Pierwsze do mnie pasuje, czytałem tylko "O co nas pytają wielcy filozofowie" :lups:

Rozbrajająca szczerosć .

Ja też :lups:
Stalk the weak, crush their skulls, eat their hearts, and use their entrails to predict the future.
Odpowiedz
Bohoh napisał(a):Mam jeszcze dwie interpretacje Oczko :
1. Może niewielu cokolwiek czytało ze spuścizny Filozofa, że nie czują się upoważnieni do zabierania głosu (szacun, jeśli to prawda, szczególnie po tym, co wypisują forumowicze Racjonalisty.pl Oczko );
2. Ale może też nie warto pisać o starcu, co to się klerowi był zaprzedał... Oczko

albo
3. nie ma co pisać o kimś, kto właściwie nic istotnego po sobie nie zostawił.
bardzo dobry był z niego historyk filozofii i to raczej tyle.
....jak łatwo wy­wołać echo w pus­tych głowach.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości