Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wieki mówią tym razem o ateistach ;)
#1
Cytat:Współczesne Czechy to kraj o największej liczbie zadeklarowanych ateistów w Europie. Przyczyn tego zjawiska szukać trzeba w okresie międzywojennym, a nawet w czasach wcześniejszych. W przeciwieństwie do Polaków, Czesi żyjący pod berłem habsburskim budowali poczucie swej odrębności nie dzięki Kościoł owi katolickiemu, ale wbrew niemu. W Austro-Węgrzech Kościół był jednym z filarów państwa, a „arcykatolicki” cesarz miał prawo weta wobec wyboru papieża.

http://portalwiedzy.onet.pl/,1581,134589...pisma.html

Bardzo ciekawy artykuł, warty przeczytania
Odpowiedz
#2
Za wikipedią:

Cytat:Większość ludności deklaruje agnostycyzm (59%), przynależność do danej denominacji religijnej deklaruje odpowiednio: katolicyzm (ok. 27%), protestantyzm (ok. 1,5%), husytyzm (1%), prawosławie (0,2%), judaizm (0,01%) i inne. Deklaracje wyznaniowe Czechów nie pokrywają się jednak z praktykami religijnymi. Wg kościelnych statystyk w nabożeństwach regularnie uczestniczy około 5% obywateli. W pozostałych wyznaniach bywa podobnie.

Jedynym krajem Czech, gdzie ludzie wierzący stanowią większość jest Kraj zliński. Największy odsetek ludności wierzącej mają wśród miast Třinec i Uherský Brod.

Ciekawostką jest, że najbardziej religijną grupą narodowościową w Czechach są Polacy - przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego zadeklarowało 79,1% czeskich Polaków. Aż 18,1% czeskich Polaków stanowią ewangelicy augsburskiego wyznania.


Cóż, o ateistach nie ma wzmianki...

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czechy
Back to the primitive
Fuck all your politics
Odpowiedz
#3
kocham czechy!
pamiętam taką reklamę turystyczną tego kraju:
Gdzieś tam ludzie śpieszą do pracy
gdzieś tam życie płynie wartko
ale na szczęście nie u nas.
republika czeska!

Odpowiedz
#4
Ja mam miłe skojarzenia dzięki pewnej Czeszce - fanatycznej husserlistce, z którą grillowałem do późna przy ognisku omawiając odwieczne kwestie filozoficzne...
Jak się bawię: http://tinyurl.com/rly4x
[Obrazek: zmiewielkogodhatesfags.jpg][Obrazek: mibdscu7.th.gif][Obrazek: zmiewielkojeevesandwoos.jpg]
dziewczyny, wstępujcie do armii! http://www.youtube.com/watch?v=cKQzOei4m...ed&search=
Z komentarzy na YouTube:

"Punk nie umarł, śpi gdzieś najebany"
Odpowiedz
#5
"Przygody dzielnego wojaka Szwejka na wojnie światowej" to zdecydowanie moja ulubiona książką. I faktycznie cała religia jest tam pokazana w wyjątkowo chumorystyczny sposób. A co do ich (czechów) niereliginości, to fajnie by było, gdyby u nas też tak było.
"NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI, JESTEM TYLKO JA"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości