Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 1.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
J*B*NA KOPALNIA.....
pitbbpl napisał(a):Fakt my nie mamy, ale może lepiej wejść w geotermę i mieć coś pewnego na dziesiątki lat.
W głębi ziemi zawsze będzie ciepło, nie skończy się od tak zwłaszcza że mamy wybitnie dobre warunki do tego.

Coś w tym jest. Nie znam kosztów utworzenia takich elektrowni, ale poniższe podsumowanie potencjału energii geotermalnej Polski, zrobione przez Polską Geotermalną Asocjację daje do myślenia.

http://www.pga.org.pl/artykuly/pga/Poten...a_2005.pdf
Odpowiedz
Bloo napisał(a):Coś w tym jest. Nie znam kosztów utworzenia takich elektrowni, ale poniższe podsumowanie potencjału energii geotermalnej Polski, zrobione przez Polską Geotermalną Asocjację daje do myślenia.

http://www.pga.org.pl/artykuly/pga/Poten...a_2005.pdf

To może rozwiązać problem niskiej emisji, tańsze ogrzewanie, ale hali produkcyjnej z tego przecież nie zasilisz. :p
Give me your lips for just a moment,
And my imagination will make that moment live.
Give me what you alone can give,
A kiss to build a dream on.
Odpowiedz
eheon napisał(a):To może rozwiązać problem niskiej emisji, tańsze ogrzewanie, ale hali produkcyjnej z tego przecież nie zasilisz. :p

Kwestia głębokości odwiertu, można z geotermy wytwarzać prąd jak i ogrzewać budynki.
Pytanie ile z tego można osiągnąć energii?
Odpowiedz
Skywalker napisał(a):Energia z wód geotermalnych to nic w porównaniu z potrzebami Polski. Wystarczy jej jedynie dla wojewódstw centralnych. I to przy maksymalnym wykorzystaniu tych źródeł.

Można także odzyskiwać ciepło z gruntu, wiadomo im głębiej w ziemi tym cieplej.
Mamy niekorzystne prawo uchwalone w 2005 czyli ktoś chce to zablokować. Ja w tym widzę same zalety.
Nawet gdyby nie starczyło na cały kraj to i tak jest to opłacalne, bo pewne na lata i czyste. Gdzie się da to powinno stawiać się taką elektrownię.

http://www.pgi.gov.pl/pdf/wegiel_geo2006_kepinska.pdf
Odpowiedz
pitbbpl napisał(a):Pytanie ile z tego można osiągnąć energii?

Odpowiedź jest w podanym powyżej linku (w podsumowaniu).
Odpowiedz
Coś bliżej o stosunkach w kopalniach do poczytania.
Odpowiedz
Szanowni internauci przecież energia jest potrzebna bo bez niej nie mielibyśmy możliwości pisać na necie.Pytanie tylko skąd tą energię wziąć. Jedni twierdzą że elektrownie węglowe i atomowe są be, a inni że wodne i wiatrowe też są be. Trzeba wybrać bo inaczej zostaną nam tylko lampy naftowe i świeczki.
Odpowiedz
Zadziwiający jest ten upór, z jakim lobby geotermlane usiłuje wcisnąć nam swoje pomysły, pomysły, które po prostu nie maja prawa działać.

Pisałem już o tym

I o geotermii Tu, tu i tu

W naszych realiach przyrodniczych nie mamy innego wyjścia jak elektrownie atomowe. Wszystkie alternatywy są albo nieekologiczne i ryzykowne politycznie (węgiel, ropa gaz), albo drogie i niewydajne.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
Ja myślę jednak, że ta odkrywka uzasadnienie ekonomiczne ma. Może byłbym przeciwny, gdybym wiedział, że nasze władze szybko ruszą z efektywnym programem energetyki atomowej. A wiem, że tak nie będzie. O dopuszczeniu prywatnego inwestora do takiej inwestycji też możemy zapomnieć. Chociaż nawet jeśli, to i tak przez pewien okres przejściowy (który przecież nie będzie krótki, całkowita zmiana profilu energetycznego to przedsięwzięcie ogromnej wagi) trzeba i tak korzystać z różnych źródeł energii. Odkrywka ma swoje uzasadnienie ekonomiczne i polityczne (no węgiel jest nasz), a że to rozwiązanie nieekologiczne. Cóż, bywa, trzeba zrobić bilans zysków i strat.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości