Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Seriale
znaLezczyni napisał(a): I żeby chociaż ci bohaterowie naprawdę byli sprytni, ale nie - są raczej lekko naiwni.

Serial pokazuje śniadych jako lekko naiwnych? Okropne. Wieje straszną stereotypizacją, nieomal rasizmem. To oburzające. W ogóle komedie o śniadych ludziach są przejawem humoru naprawdę niskich lotów, lekko faszyzującego, niejednokrotnie zahaczającego o nazizm w najgorszym wydaniu. Już sam tytuł wzbudził we mnie ostrożność - "Brown Nation" brzmi jeszcze gorzej niż "sos cygański"... serial powinien zwać się "Hindu Nation". Kto to myślał, żeby w dzisiejszych czasach wyzywać Hindusów od jakichś "brązowców"? Przecież nie żyjemy już w ciemnej epoce średniowiecza. Obrzydliwe. Jestem głęboko wstrząśnięty - zwłaszcza ukazaniem tej stereotypowej hinduskiej naiwności podczas gdy jest to najbogatsza grupa etniczna w USA, a to znaczy, że ci ludzie muszą mieć głowę na karku. Bardzo mi przykro i jestem bardzo zaskoczony, że to właśnie Ty poleciłaś ten serial.
Wspomóż mię mrówko, bo z głodu umieram
Prosił ze łzami konik w nędznym stanie;
Lecz ta mu rzekła: dla siebie ja zbieram,
Śpiewałeś w lecie, potańcz w zimie panie.
Odpowiedz
Masz jakąś obsesję. Proszę, nie śmieć swoim rasizmem chociaż w takich wątkach jak ten.
Jeśli zabraknie ci argumentów - nazwij mnie kłamczynią i napisz, że łżę.
Odpowiedz
Mnie zastanawia, czy owych słynnych z internetów wiecznie obrażonych lewaków w 100% stanowią prawicowi żartownisie, którzy robią jakąś parodię siebie nawzajem, czy naprawdę istnieje jakiś oryginał. Przecież gdyby to forum było indeksowane w gugolach, to tekst lumberjacka byłby kolejnym przykładem lewackiego szaleństwa, kopiowanym i parodiowanym przez następnych.
Odpowiedz
znaLezczyni napisał(a): Masz jakąś obsesję. Proszę, nie śmieć swoim rasizmem chociaż w takich wątkach jak ten.

Serio?

"Sprytni i śniadzi". Naprawdę? "Brown Nation" przetłumaczyć w ten sposób? Ciężko nie widzieć stereotypowego potraktowania bohaterów ze względu na kolor skóry, by nie użyć wprost słowa rasizm. I żeby chociaż ci bohaterowie naprawdę byli sprytni, ale nie - są raczej lekko naiwni.

Sama zaczęłaś. Widzisz w tytule jakieś rasizmy. "Spryt" jest uwłaczający. Chyba tylko dla Ciebie, w Polsce "sprytny" to jeden z najlepszych komplementów (po "bogaty"). "Sniady" jest uwłaczający. "Brown" nie jest. "Sniady" to kolor skóry. "Brown" to nie jest kolor skóry. Pewnie autorzy oryginału wymyślili tak przypadkowo, spojrzeli na kartę kolorów, machnęli palcem, wyszedł im brąz...

Być może żyjesz w kraju, w którym określenia "black" czy "brown" zostały uznane za neutralne. Ale w Polsce tak nie jest. A tak między nami, mi "brown/brązowy" kojarzy się dosyć się dosyć nieciekawie, to już wolę "śniady". No ale to już moje osobiste asocjacje.

ZaKotem napisał(a): Mnie zastanawia, czy owych słynnych z internetów wiecznie obrażonych lewaków w 100% stanowią prawicowi żartownisie, którzy robią jakąś parodię siebie nawzajem, czy naprawdę istnieje jakiś oryginał.

Na forum przerabiamy właśnie, dlaczego słowo "Murzyn" ma zostać uznane w Polsce za obraźliwe. Jak widać, znaLezczyni uważa za takie każde historyczne słowo na określenie koloru czy rasy, inaczej jej świętego oburzenia sobie wyjaśnić nie mogę.

I najgorsze, że to było na serio, bez kropelki ironii.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Cytat:Sama zaczęłaś. Widzisz w tytule jakieś rasizmy.


Widzę stereotypizację. Tak interpretuję tłumaczenie. Intencji tłumacza nie znam.


Cytat:"Spryt" jest uwłaczający. Chyba tylko dla Ciebie


Określenie "sprytni", "spryciarze" w odniesieniu do członków jakiejś nacji moim zdaniem komplementem nie jest.


Cytat:"Sniady" to kolor skóry. "Brown" to nie jest kolor skóry. Pewnie autorzy oryginału wymyślili tak przypadkowo, spojrzeli na kartę kolorów, machnęli palcem, wyszedł im brąz...


https://antropologia-fizyczna.pl/antropo...kora-kolor


Cytat:Na forum przerabiamy właśnie, dlaczego słowo "Murzyn" ma zostać uznane w Polsce za obraźliwe. Jak widać, znaLezczyni uważa za takie każde historyczne słowo na określenie koloru czy rasy, inaczej jej świętego oburzenia sobie wyjaśnić nie mogę.


Pojechałeś teraz z tym świętym oburzeniem. Niestety, jak widać, nawet Tobie zdarza się pojechać patosem dla efektu. Nawiasem mówiąc, przyczepiłam się słowa "sprytni".

Poproszę któregoś z moderatorów, jeśli to możliwe, żeby zrobił porządek z tym burdelem w sympatycznym temacie. Moja wina, że podzieliłam się spostrzeżeniem na temat tłumaczenia. Proszę o wybaczenie, nie przypuszczałam, że lumberjack wyjedzie ze swoim ściekowym rasizmem, a bert04 przypisze mi wyrażanie świętego oburzenia.

Ze swojej strony przepraszam i będę wdzięczna za wywalenie tego śmietnika w diabły. Nie ma sensu psuć wątku. Dziękuję.
Jeśli zabraknie ci argumentów - nazwij mnie kłamczynią i napisz, że łżę.
Odpowiedz
ZaKotem napisał(a):Mnie zastanawia, czy owych słynnych z internetów wiecznie obrażonych lewaków w 100% stanowią prawicowi żartownisie,
Mnie od dawna zastanawia, czy oni rzeczywiście wierzą w to co piszą?
"Nie będę karaluchy grywał z wami w kalambury"
~ Ostatni Sarmata
Odpowiedz
znaLezczyni napisał(a): Określenie "sprytni", "spryciarze" w odniesieniu do członków jakiejś nacji moim zdaniem komplementem nie jest.

Jak nie jest jak jest? Negatywny to jest "chciwy", to w kraju nad Wisłą jest obelgą. "Naiwny" także. Ale "sprytny"? Rozumiem, że możesz w tym widzieć jakiś soft-rasizm, czyli powielanie stereotypów. Ale to tak, jakbym powiedział "Ma tęgą głowę jak Rosjanin". To jest komplement, choć stereotyp. Obelgą byłoby "Pijany jak Rusek"

Cytat:Proszę o wybaczenie, nie przypuszczałam, że lumberjack wyjedzie ze swoim ściekowym rasizmem,

Jeżeli nie zauważyłaś, lumber objechał CIEBIE. Ironizując i przekręcając Twoje wypowiedzi. Jeżeli nie należysz do żadnej dyskryminowanej lub "zagrożonej" rasy, to anty-znaLezczynizm rasizmem nie jest.

Cytat:a bert04 przypisze mi wyrażanie świętego oburzenia.

No dobra, w tej licytacji przesadyzmów też się włączyłem. Ale na serio, czasem można być przewrażliwionym. Na siłę to w każdym komplemencie można widzieć stereotypizm, więc nie mam mówić "piękne kobiety" bo to też może być tak odebrane?

I na marginesie, mieliśmy tu niedawno oskarżenia pewnego serialu o pedofilię. Na podstawie nie tytułu, ale plakatu. Przejrzyj tamtą dyskusję, porównaj.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
znaLezczyni napisał(a): Masz jakąś obsesję. Proszę, nie śmieć swoim rasizmem chociaż w takich wątkach jak ten.

A niech to dunder śfiśnie - a mnie się wydawało, że to ty obsesyjnie widzisz wszędzie rasizm - zwłaszcza tam gdzie go nie ma.

ZaKotem napisał(a): Mnie zastanawia, czy owych słynnych z internetów wiecznie obrażonych lewaków w 100% stanowią prawicowi żartownisie, którzy robią jakąś parodię siebie nawzajem, czy naprawdę istnieje jakiś oryginał. Przecież gdyby to forum było indeksowane w gugolach, to tekst lumberjacka byłby kolejnym przykładem lewackiego szaleństwa, kopiowanym i parodiowanym przez następnych.

Wiesz, z całym szacunkiem ale dla mnie kolejnymi przykładami lewackiego szaleństwa są tematy typu "jak bardzo słowo Murzyn jest obraźliwe wobec Murzynów" albo "jak bardzo sos cygański rani uczucia Cyganów". Dla mnie to już są absurdy ale ja żem zakuty ciemnogrodzki średniowieczny łeb i nie rozumiem subtelności współczesnych realiów.

bert04 napisał(a): I najgorsze, że to było na serio, bez kropelki ironii.

Nom, smutne to.
znaLezczyni napisał(a): Poproszę któregoś z moderatorów, jeśli to możliwe, żeby zrobił porządek z tym burdelem w sympatycznym temacie. Moja wina, że podzieliłam się spostrzeżeniem na temat tłumaczenia. Proszę o wybaczenie, nie przypuszczałam, że lumberjack wyjedzie ze swoim ściekowym rasizmem, a bert04 przypisze mi wyrażanie świętego oburzenia.

Ze swojej strony przepraszam i będę wdzięczna za wywalenie tego śmietnika w diabły. Nie ma sensu psuć wątku. Dziękuję.

Aj tam od razu "śmietnik". Może przeniosę dyskusję do jakiegoś tematu o rasizmie, tolerancji lub poprawności politycznej?

znaLezczyni napisał(a): Określenie "sprytni", "spryciarze" w odniesieniu do członków jakiejś nacji moim zdaniem komplementem nie jest.

A jest już obelgą? No bo jeśli nie jest ani komplementem ani obelgą, to gdzie tu do jasnej ciasnej w ogóle jakikolwiek rasizm? A może użycie jakiegokolwiek przymiotnika (nawet niewartościującego ani pozytywnie ani negatywnie) w stosunku do jakiejkolwiek grupy etnicznej lub narodowej jest już z automatu stereotypizacją zahaczającą niemalże o rasizm?

Do licha, do diaska oraz do jasnego ciasnego Wacława - przecież rasizm polega na różnym wartościowaniu różnych grup ludzi.
Wspomóż mię mrówko, bo z głodu umieram
Prosił ze łzami konik w nędznym stanie;
Lecz ta mu rzekła: dla siebie ja zbieram,
Śpiewałeś w lecie, potańcz w zimie panie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości