To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Seriale
znaLezczyni napisał(a): I żeby chociaż ci bohaterowie naprawdę byli sprytni, ale nie - są raczej lekko naiwni.

Serial pokazuje śniadych jako lekko naiwnych? Okropne. Wieje straszną stereotypizacją, nieomal rasizmem. To oburzające. W ogóle komedie o śniadych ludziach są przejawem humoru naprawdę niskich lotów, lekko faszyzującego, niejednokrotnie zahaczającego o nazizm w najgorszym wydaniu. Już sam tytuł wzbudził we mnie ostrożność - "Brown Nation" brzmi jeszcze gorzej niż "sos cygański"... serial powinien zwać się "Hindu Nation". Kto to myślał, żeby w dzisiejszych czasach wyzywać Hindusów od jakichś "brązowców"? Przecież nie żyjemy już w ciemnej epoce średniowiecza. Obrzydliwe. Jestem głęboko wstrząśnięty - zwłaszcza ukazaniem tej stereotypowej hinduskiej naiwności podczas gdy jest to najbogatsza grupa etniczna w USA, a to znaczy, że ci ludzie muszą mieć głowę na karku. Bardzo mi przykro i jestem bardzo zaskoczony, że to właśnie Ty poleciłaś ten serial.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Masz jakąś obsesję. Proszę, nie śmieć swoim rasizmem chociaż w takich wątkach jak ten.
Jeśli zabraknie ci argumentów - nazwij mnie kłamczynią i napisz, że łżę.
Odpowiedz
Mnie zastanawia, czy owych słynnych z internetów wiecznie obrażonych lewaków w 100% stanowią prawicowi żartownisie, którzy robią jakąś parodię siebie nawzajem, czy naprawdę istnieje jakiś oryginał. Przecież gdyby to forum było indeksowane w gugolach, to tekst lumberjacka byłby kolejnym przykładem lewackiego szaleństwa, kopiowanym i parodiowanym przez następnych.
Odpowiedz
znaLezczyni napisał(a): Masz jakąś obsesję. Proszę, nie śmieć swoim rasizmem chociaż w takich wątkach jak ten.

Serio?

"Sprytni i śniadzi". Naprawdę? "Brown Nation" przetłumaczyć w ten sposób? Ciężko nie widzieć stereotypowego potraktowania bohaterów ze względu na kolor skóry, by nie użyć wprost słowa rasizm. I żeby chociaż ci bohaterowie naprawdę byli sprytni, ale nie - są raczej lekko naiwni.

Sama zaczęłaś. Widzisz w tytule jakieś rasizmy. "Spryt" jest uwłaczający. Chyba tylko dla Ciebie, w Polsce "sprytny" to jeden z najlepszych komplementów (po "bogaty"). "Sniady" jest uwłaczający. "Brown" nie jest. "Sniady" to kolor skóry. "Brown" to nie jest kolor skóry. Pewnie autorzy oryginału wymyślili tak przypadkowo, spojrzeli na kartę kolorów, machnęli palcem, wyszedł im brąz...

Być może żyjesz w kraju, w którym określenia "black" czy "brown" zostały uznane za neutralne. Ale w Polsce tak nie jest. A tak między nami, mi "brown/brązowy" kojarzy się dosyć się dosyć nieciekawie, to już wolę "śniady". No ale to już moje osobiste asocjacje.

ZaKotem napisał(a): Mnie zastanawia, czy owych słynnych z internetów wiecznie obrażonych lewaków w 100% stanowią prawicowi żartownisie, którzy robią jakąś parodię siebie nawzajem, czy naprawdę istnieje jakiś oryginał.

Na forum przerabiamy właśnie, dlaczego słowo "Murzyn" ma zostać uznane w Polsce za obraźliwe. Jak widać, znaLezczyni uważa za takie każde historyczne słowo na określenie koloru czy rasy, inaczej jej świętego oburzenia sobie wyjaśnić nie mogę.

I najgorsze, że to było na serio, bez kropelki ironii.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
Cytat:Sama zaczęłaś. Widzisz w tytule jakieś rasizmy.


Widzę stereotypizację. Tak interpretuję tłumaczenie. Intencji tłumacza nie znam.


Cytat:"Spryt" jest uwłaczający. Chyba tylko dla Ciebie


Określenie "sprytni", "spryciarze" w odniesieniu do członków jakiejś nacji moim zdaniem komplementem nie jest.


Cytat:"Sniady" to kolor skóry. "Brown" to nie jest kolor skóry. Pewnie autorzy oryginału wymyślili tak przypadkowo, spojrzeli na kartę kolorów, machnęli palcem, wyszedł im brąz...


https://antropologia-fizyczna.pl/antropo...kora-kolor


Cytat:Na forum przerabiamy właśnie, dlaczego słowo "Murzyn" ma zostać uznane w Polsce za obraźliwe. Jak widać, znaLezczyni uważa za takie każde historyczne słowo na określenie koloru czy rasy, inaczej jej świętego oburzenia sobie wyjaśnić nie mogę.


Pojechałeś teraz z tym świętym oburzeniem. Niestety, jak widać, nawet Tobie zdarza się pojechać patosem dla efektu. Nawiasem mówiąc, przyczepiłam się słowa "sprytni".

Poproszę któregoś z moderatorów, jeśli to możliwe, żeby zrobił porządek z tym burdelem w sympatycznym temacie. Moja wina, że podzieliłam się spostrzeżeniem na temat tłumaczenia. Proszę o wybaczenie, nie przypuszczałam, że lumberjack wyjedzie ze swoim ściekowym rasizmem, a bert04 przypisze mi wyrażanie świętego oburzenia.

Ze swojej strony przepraszam i będę wdzięczna za wywalenie tego śmietnika w diabły. Nie ma sensu psuć wątku. Dziękuję.
Jeśli zabraknie ci argumentów - nazwij mnie kłamczynią i napisz, że łżę.
Odpowiedz
ZaKotem napisał(a):Mnie zastanawia, czy owych słynnych z internetów wiecznie obrażonych lewaków w 100% stanowią prawicowi żartownisie,
Mnie od dawna zastanawia, czy oni rzeczywiście wierzą w to co piszą?
Odpowiedz
znaLezczyni napisał(a): Określenie "sprytni", "spryciarze" w odniesieniu do członków jakiejś nacji moim zdaniem komplementem nie jest.

Jak nie jest jak jest? Negatywny to jest "chciwy", to w kraju nad Wisłą jest obelgą. "Naiwny" także. Ale "sprytny"? Rozumiem, że możesz w tym widzieć jakiś soft-rasizm, czyli powielanie stereotypów. Ale to tak, jakbym powiedział "Ma tęgą głowę jak Rosjanin". To jest komplement, choć stereotyp. Obelgą byłoby "Pijany jak Rusek"

Cytat:Proszę o wybaczenie, nie przypuszczałam, że lumberjack wyjedzie ze swoim ściekowym rasizmem,

Jeżeli nie zauważyłaś, lumber objechał CIEBIE. Ironizując i przekręcając Twoje wypowiedzi. Jeżeli nie należysz do żadnej dyskryminowanej lub "zagrożonej" rasy, to anty-znaLezczynizm rasizmem nie jest.

Cytat:a bert04 przypisze mi wyrażanie świętego oburzenia.

No dobra, w tej licytacji przesadyzmów też się włączyłem. Ale na serio, czasem można być przewrażliwionym. Na siłę to w każdym komplemencie można widzieć stereotypizm, więc nie mam mówić "piękne kobiety" bo to też może być tak odebrane?

I na marginesie, mieliśmy tu niedawno oskarżenia pewnego serialu o pedofilię. Na podstawie nie tytułu, ale plakatu. Przejrzyj tamtą dyskusję, porównaj.
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
Spoiler!
Koh 3:1-8 (edycje własne)
Odpowiedz
znaLezczyni napisał(a): Masz jakąś obsesję. Proszę, nie śmieć swoim rasizmem chociaż w takich wątkach jak ten.

A niech to dunder śfiśnie - a mnie się wydawało, że to ty obsesyjnie widzisz wszędzie rasizm - zwłaszcza tam gdzie go nie ma.

ZaKotem napisał(a): Mnie zastanawia, czy owych słynnych z internetów wiecznie obrażonych lewaków w 100% stanowią prawicowi żartownisie, którzy robią jakąś parodię siebie nawzajem, czy naprawdę istnieje jakiś oryginał. Przecież gdyby to forum było indeksowane w gugolach, to tekst lumberjacka byłby kolejnym przykładem lewackiego szaleństwa, kopiowanym i parodiowanym przez następnych.

Wiesz, z całym szacunkiem ale dla mnie kolejnymi przykładami lewackiego szaleństwa są tematy typu "jak bardzo słowo Murzyn jest obraźliwe wobec Murzynów" albo "jak bardzo sos cygański rani uczucia Cyganów". Dla mnie to już są absurdy ale ja żem zakuty ciemnogrodzki średniowieczny łeb i nie rozumiem subtelności współczesnych realiów.

bert04 napisał(a): I najgorsze, że to było na serio, bez kropelki ironii.

Nom, smutne to.
znaLezczyni napisał(a): Poproszę któregoś z moderatorów, jeśli to możliwe, żeby zrobił porządek z tym burdelem w sympatycznym temacie. Moja wina, że podzieliłam się spostrzeżeniem na temat tłumaczenia. Proszę o wybaczenie, nie przypuszczałam, że lumberjack wyjedzie ze swoim ściekowym rasizmem, a bert04 przypisze mi wyrażanie świętego oburzenia.

Ze swojej strony przepraszam i będę wdzięczna za wywalenie tego śmietnika w diabły. Nie ma sensu psuć wątku. Dziękuję.

Aj tam od razu "śmietnik". Może przeniosę dyskusję do jakiegoś tematu o rasizmie, tolerancji lub poprawności politycznej?

znaLezczyni napisał(a): Określenie "sprytni", "spryciarze" w odniesieniu do członków jakiejś nacji moim zdaniem komplementem nie jest.

A jest już obelgą? No bo jeśli nie jest ani komplementem ani obelgą, to gdzie tu do jasnej ciasnej w ogóle jakikolwiek rasizm? A może użycie jakiegokolwiek przymiotnika (nawet niewartościującego ani pozytywnie ani negatywnie) w stosunku do jakiejkolwiek grupy etnicznej lub narodowej jest już z automatu stereotypizacją zahaczającą niemalże o rasizm?

Do licha, do diaska oraz do jasnego ciasnego Wacława - przecież rasizm polega na różnym wartościowaniu różnych grup ludzi.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
Hmm, nie sadze zeby to bylo specjalnie interesujace i moze dlateo nigdy sie z zadnym nie spotkalem.
Natomiast polecam serial Capture - nic o ateizmie, za to trzyma na brzegu krzesla bo nic nie jest takie na jakie wyglada.
Jedno zdanie na temat sporu z postow wyzej - Znalezczyni mieszka w Anglii i jest kobieta i mysle ze dysponuje o wiele wieksza wrazliwoscia od np mnie okreslanego przez wlasne kobiety w domu jako nic nie czujacy troglodyta. Na wlasnym przykladzie wiem ze czesto nie zauwazam rzeczy, ktore dla nich sa wazne - moze stad wynikl powyzszy spor?
Odpowiedz
Tym razem bardzo dobry serial. Poruszający, emocjonalny, zmuszający do myślenia. Ścieżki życia kilkorga głównych bohaterów przecinają się w obozie detencyjnym w Australii. Pochodzą z różnych stron świata, różnych środowisk, bardzo wiele ich dzieli, nie tylko status w kraju, a mimo to także bardzo wiele ich łączy. Każdy z nich dokonuje wyborów, które łatwo jest oceniać, kiedy nie jest się w ich sytuacji - trudniej jest natomiast wyobrazić sobie, że samej któregoś z tych wyborów musi się dokonać. Serial porusza bardzo aktualne problemy, oparty jest na faktach. Świetne aktorstwo (m.in. Cate Blanchett, Yvonne Strahovski, Dominic West).

Bezpaństwowcy





Serial o ludziach wykluczonych zarówno poprzez paragrafy, osobistą sytuację, jak i własne wybory. Polecam.

Przy okazji chciałam prosić, żeby nie robić syfu w tym temacie. Jeśli ktoś chce wypowiedzieć się na temat serialu, to najlepiej po jego obejrzeniu (będzie miło, jeśli ktoś jeszcze podzieli się swoją opinią), nie offtopując własnymi (autocenzura) opiniami, które z serialem nie mają nic wspólnego. Z góry dziękuję za nieśmiecenie w temacie.
Jeśli zabraknie ci argumentów - nazwij mnie kłamczynią i napisz, że łżę.
Odpowiedz
Włosi mają swoją "Gomorre", Niemcy mają "4blocks" a Polacy mają "ślepnąc od Świateł", warto obejrzeć te produkcje, według mnie jest to najlepszy Polski serial ostatnich lat. Szkoda że nie będzie drugiego sezonu

Krzysztof Skonieczny świetnie zagrał tutaj Pioruna - przećpanego rapera patusa, który traci pieniądze, interes a na końcu ociera się o śmierć. A to tylko postać poboczna. W serialu jest więcej barwnych postaci jak Jacek czy Dario
Odpowiedz
Pewnie padło to już na forum, w każdym razie kto nie widział ten powinien zobaczyć Glinę Pasikowskiego. Sam zacząłem oglądać kilka dni temu, porządna produkcja. Stety niestety jest dostepny za free na tvp vod. Reklamy co 15 miunt :/
I hear the roar of big machine
Two worlds and in between
Hot metal and methedrine
I hear empire down


Odpowiedz
Jeżeli ktoś jest fanem Gwiezdnych Wojen to polecam obejrzeć ostatni sezon "Wojen Kolonów". Ależ ta kreskówka jest ślicznie zanimowana. Ruchy są płynne jakby bajka nagrywania była kamerami 144hz. No ale nie ma się co dziwić z takim budżetem
Odpowiedz
Jest już na Netflixie kolejny sezon „Alienisty”. Pochłonęliśmy na 3 posiedzenia. Naprawdę pięknie zrobiony.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Wstyd się przyznać ale dopiero od niedawna mam możliwość "grzebania" w śmietniku nazywającym się NETFLIX i w związku z tym nadrobienia zaległości w oglądaniu seriali. Przyznaję, że da się znaleźć coś wartościowego i godnego polecenia, a to wyniki moich poszukiwań:

Unothodox

opowieść o młodej Chasydce z NJ próbującej wyrwać się z opresyjnej kultury w jakiej wyrosła. Tylko krótki miniserial, chciałoby się więcej.

Bodyguard

dobrze napisany(jak przystało na angielski serial) i dobrze zagrany thriller, do tego według mnie świetnie obsadzony niezłymi aktorami. Dużym atutem były też dla mnie znajome obrazki Londynu w którym ulokowano akcję. Z tymi zaletami tym większym rozczarowaniem było schematyczne i mało wiarygodne zwieńczenie pierwszego sezonu. 
Pomimo niego nie skreślam serialu i liczę na kontynuację.

Warrior Nun

serial z gatunku satanistycznych, których w zasadzie nie cierpię. Pomimo tego zachwycił mnie i zafascynował a powodem była postać głównej bohaterki wbrew swojej woli zmuszonej do walki z siłami ciemności o ocalenie świata.
Brzmi znajomo, prawda? Tym co wyróżnia ten serial i przydaje mu oryginalności jest odtwórczyni roli tytułowej - owej zakonnicy wojowniczki, portugalska aktorka Alba Baptista. Nadaje ona swojej bohaterce, oprócz typowego dla nastolatki buntu wobec świata, wiele humoru podszytego sarkazmem. Świetnie współgra on z mocno sieriozną tematyką, ponadto jest ona bardzo miłym widokiem dla męskiego oka. Oczko

A poza tym z niecierpliwością czekam na premierę Króla:

Król

będąc zachwycony powieścią Szczepana Twardocha.
Odpowiedz
exeter

Jeśli podobał ci się Unorthodox, to powinieneś obejrzeć serial Shtisel, o którym pisałam tutaj
Aktorka grająca główną rolę w Unorthodox występuje również w nim.


A przy okazji, miło widzieć cię na forum :)


Obecnie oglądam (i polecam) nieźle zrobiony, bardzo na czasie, rosyjski serial Ku jezioru
Na czasie, bo opowiada o szybko rozprzestrzeniającej się epidemii. Przyzwoite aktorstwo, niezła muzyka, całkiem udany klimat. Zdecydowanie lepszy niż większość amerykańskich tego typu, które widziałam.

Zwiastun
Jeśli zabraknie ci argumentów - nazwij mnie kłamczynią i napisz, że łżę.
Odpowiedz
znaLezczyni

ja też się cieszę z powrotu, brakowało mi Was.  Poza tym brakowało mi też cierpliwości i wyrozumiałości dla radykałów na Katoliku. Oczko

Dzięki za sugestię, na pewno Shtisel'a poszukam.

A przy okazji, oglądałaś Broadchurch?
Odpowiedz
Tak, widziałam dwa sezony, pisałam o nich tutaj.
Bardzo dobry serial, powinnam obejrzeć trzeci sezon.
Jeśli zabraknie ci argumentów - nazwij mnie kłamczynią i napisz, że łżę.
Odpowiedz
Koniecznie, trzeci sezon utrzymał wysoki poziom dwóch poprzednich - aż szkoda, że na tym poprzestano.
Kwintesencja angielskiego serialu kryminalno-obyczajowego.
Odpowiedz
Dla miłośników brytyjskich seriali komediowych: Drifters

Jeśli komuś podobało się brytyjskie "The office", "Peep Show" lub "Lead Baloon", powinien zobaczyć "Drifters". Serial poprawiający humor, momentami bardzo zabawny, momentami lekko obrzydliwy (na szczęście znacznie bardziej zabawny niż to drugie). Trzy młode kobiety w Leeds i ich codzienność. Serial jest bardzo brytyjski i bardzo śmieszny - w zależności od tego, oczywiście, co kogo bawi. Jeśli ktoś jest w stanie znieść to, że główni bohaterowie zachowują się czasem w superżenujący sposób (jak kierownik z "The Office" lub bohaterowie "Peep Show"), to ten serial jest dla niego. Albo dla niej. Polecam, dobra zabawa.


Jeśli zabraknie ci argumentów - nazwij mnie kłamczynią i napisz, że łżę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości