Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mity
Odnośnie tego:
http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?k...904352.077
a konkretnie tej wypowiedzi:
Cytat:Benito 2006.07.14 20:04
W histori, większość symboli na których opiera się istnienie narodów, to tylko mity. Ale dzięki nim narody żyją, i są dumne. A w Europie niszczy się wszystko, na czym zbudowana jest tożsamość Europejska. To jest droga do nikąd. Tylko w naszej cywilizacji, ma miejsce taka destrukcja. Mongołowie wynoszą pod niebo Czyngiza (chociaż był jednym z największych ludobójców), ponieważ jest symbolem.

Jak uważacie? Co jest ważniejsze: prawda czy mity i duma wynikająca z nich? Dla mnie to ważne pytanie bo np. na tym forum spotkałem już socjalistę wychwalającego nasze powstania narodowe.
Odpowiedz
Ważniejsza jest prawda, bo duma w tym przypadku narodowa
nie przynosi niczego dobrego.
Polska oparta jest na mitach, podtrzymywanych np.
przez literatów. Większość Polaków woli Mickiewicza, Słowackiego,
Sienkiewicza od Gombrowicza, a to dlaczego ?!
Dlatego, że tych pierwszych trzech budowało mit wielkich Polaków
i Polski, "poklepując po ramieniu", zamiast tak jak Gombrowicz,
pokazać czarno na białym wszystkie polskie skazy i niedoskonałośći.
Ujrzenie realnego stanu państwa i narodu pozwala na to
by zmienić to co jest nie takie jak być powinno,
zamydlanie stanu rzeczy, karmienie naciąganymi historiami
odciąga od potrzeby zmian.
Zero tolerancji - zakrzynkął gromko w kierunku młodzieży pan minister.
- Tak jest! - ochoczo odkrzyknęła młodzież - Wyp...aj !

Cytat:na tym forum spotkałem już socjalistę wychwalającego nasze powstania narodowe.

Ale jak się mają wogóle mity do powstań narodowych?
---
Kochaj sztukę, której się nauczyłeś, i w niej znajdź spokój.
Marek Aureliusz
Odpowiedz
Jak rozumiem chodzi tu nie o mity religijne, ale o świeckie np. Piłsudski, Sienkiewicza obrona jasnej góry itp. Jeśli faktycznie są ludziom potrzebne, to niech będą byle nie przeczyły faktom i prawdzie historycznej. Zasadniczo jestem jednak na nie.
Amerykanie mają swój mit od pucybuta do milionera, który przyciąga rzesze nowych, tanich pracowników. To fakt, że można wskazać pojedyńcze osoby, które odniosły niebywały sukces i dorobiły się od zera dużych pieniędzy. Jednak większość nielegalnych imigrantów pracuje i będzie pracowała za półdarmo, bez żadnych praw ani ochrony, do końca życia. Być może ich potomkowie coś więcej zyskają, a może będą żyli w gettach, a część będzie zaludniała coraz liczniejsze prywatne więzienia.

Niektóre mity dla niektórych mogą być pożyteczne, dla innych te same mogą być szkodliwe.
Odpowiedz
Jacek napisał(a):
Cytat:na tym forum spotkałem już socjalistę wychwalającego nasze powstania narodowe.

Ale jak się mają wogóle mity do powstań narodowych?
Zauważ, że większość naszych mitów dotyczy powstań właśnie (Ordon, Plater). Wychwalają całkowicie nierozsądne i nieracjonalne zachowanie -marnowanie życia obywateli, którzy lepiej przysłużyliby się ojczyźnie żyjąc niż gnijąc pod brzózką. W wyniku powstań Królestwo Polskie utraciło tylko autonomię niczego w zamian nie zyskując.
Odpowiedz
Jeśli chodzi o Ordona, tego z wiersza o reducie, to zdaje się, że w rzeczywistości strzelił sobie z rewolweru w głowę, tyle, że nie w czasie żadnego powstania, ale we Francji.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości