To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ankieta: Panta Rhei - wszystko płynie. Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Tak
0%
0 0%
Nie
0%
0 0%
Nie mam na ten temat zdania
0%
0 0%
Razem 0 głosów 0%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Panta Rhei - wszystko płynie.
#1
- Czy to stwierdzenie jest w 100% słuszne?
- Czy napewno wszystko we wszechświecie jest w ciągłym ruchu względem czegoś innego?
- Czy można wogóle mówić o braku ruchu, który występuje nawet w temperaturach bliskich zera bezwzględnego?
- Czy w tem. zera bezwzględnego materia miała by któryś z 3 stanów skupienia, czy przeszła by w 4?
- Czy osiągnięcie zera bezwzględnego jest wogóle możliwe, czy w takim ciele pozostaje pewna zerowa energia, której nie można już odprowadzić?
- Czy tak będzi już zawszy?
- Czy bezruch wogóle może istnieć we wszechświecie?
Odpowiedz
#2
Zaznaczyłem nie mam zdania,ale bardziej skłaniam się ku tak.Wszędzie widać ruch,a gdyby założyć,że tak naprawdę tzw.prawdziwa rzeczywistość jest niezmienna to w takim razie wychodzi na to,że nasza świadomość jest w ruchu
Odpowiedz
#3
Duch napisał(a):Czy osiągnięcie zera bezwzględnego jest wogóle możliwe

z tego co wiem to nie jest to możliwe, bo jest to sprzeczne z III zasadą termodynamiki, ale prosiłbym o rozwinięcie tego wątku przez kogoś kto ma większą wiedze w tej dziedzinie Oczko
Odpowiedz
#4
Duch napisał(a):Czy w tem. zera bezwzględnego materia miała by któryś z 3 stanów skupienia, czy przeszła by w 4?

Odkryto już 6 stanów skupienia:
- gaz
- ciecz
- ciało stałe
- plazma
- kondensat fermionów
- kondensat Bosego-Einsteina

Możliwe, że coś namieszałem, tylko trochę o tym gdzieś słyszałem, jeżeli coś jest nie tak to proszę mnie poprawić.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#5
Nasz Wszechświat się nieodwracalnie zmienia. Rozszeża się, najprawdopodobniej również rozrzedza, coraz mniej jest w nim wodoru czyli paliwa. czyli wszechświat się starzeje. Nigdy nie będzie taki jaki był kiedyś. Czyli wszystko płynie. Nie można wejść do tej samej rzeki. Całkowity bezruch nastąpi po nieskończenie długim czasie czyli nigdy. A tu na Ziemi też płynie i to dużo szybciej. Cywilizacja ludzka zmienia się tak szybko jak nigdy dotąd. Nie mamy precedensu do podglądu ani w historii ani u innych. Co będzie dalej to bardzo ciekawe, ale to już nie w tym poście.
Odpowiedz
#6
Cytat:- Czy w tem. zera bezwzględnego materia miała by któryś z 3 stanów skupienia, czy przeszła by w 4?

Mianem czwartego stanu skupienia określana jest plazma, która powstaje w warunkach wysokich temperatur i jonizacji. Dlatego może powinieś powiedzieć o 5-tym stanie materii Oczko
Odpowiedz
#7
Dodam tak na marginesie, ze nawet zero bezwzgledne nie gwarantuje spoczynku molekol. Zawsze beda wystepowac fluktuacje wynikajace z zasady nieoznaczonosci.
Drewniak szkarłatny - Hypoxylon fragiforme
Odpowiedz
#8
sadze ze bezruch wzgledem siebie samego nie jak i wzgledem otoczenia i innych rzeczy to tez nie mozliwe... i chyba troszke irracjonalne biorac pod uwage iz wszystko znajduje sie tak naprawde w ruchu. No i zrobilo sie maslo maslane Duży uśmiech
Odpowiedz
#9
Ajć. Późna (wczesna) pora i przez to zamiast "Tak" zaznaczyłem odpowiedź "Nie".

Bezruch względem czegoś jest możliwy, ale nie jest możliwy względem całego wszechświata. Nawet jeśli jakieś cząstki osiągną zero bezwzględne, to i tak będą się poruszać razem z Ziemią do okoła Słońca, które będzie krążyć wokół jądra galaktyki, która będzie dryfować we wszechświecie, który będzie...
Odpowiedz
#10
sołtysie!
a co ze śmiercią cieplną wszechświata - wtedy zostaną wielkie połacie bezruch dezczasowości i bezrzecywistości...

Odpowiedz
#11
Zgodnie z zasada nieoznaczonosci proznia bedzie nadal kipiec od wirtualnych czastek :wink: . Poza tym, nie ma pewnosci, czy Wszechswiat tak "skonczy" :roll: .
Drewniak szkarłatny - Hypoxylon fragiforme
Odpowiedz
#12
Drewniak napisał(a):od wirtualnych czastek
czyli jakich...?
możliwych...
kipieć czymś nierealnym cienszko...

Odpowiedz
#13
Naukowy termin "wirtualny" nie oznacza "nieralny". Sa to pojawiajace sie i szybko zanikajace czastki, bedace kwantowymi fluktuacjami. Nazwano je "wirtulane" z powodu ich krotkiego czasu zycia oraz lokalnego "naruszania" zasady zachowania energii (z tym "naruszaniem" jest pewna subtelnosc, poniewaz energia nie komutuje z czasem, czyli nie mozna jej zmierzyc, nawet teoretycznie, z absolutna dokladnoscia - tak naprawde nie mozemy ustalic, ile energii znajduje sie w danym punkcie przestrzeni w konkretnej chwili). Sa one odpowiedzialne na przyklad za efekt Casimira, ktory jest mierzalny, oraz doskonale odpowiada wielkoscia teoretycznym, wyznaczonym za pomoca modelu zakladajacego obecnosc czastek wirtualnych.
Drewniak szkarłatny - Hypoxylon fragiforme
Odpowiedz
#14
Płynie (zmienia się, przemieszcza) forma, kształt zaś sama materia trwa wiecznie. "Płyną" byty, gatunki, idee, zaś sama macież Wszechświata pozostaje tak samo stałym faktem. I myślę, że nigdy nie przeminie.
"Hope can drown lost in thunderous sound
Fear can claim what little faith remains
But I carry strength from souls now gone
They won't let me give in...
(...)
Death will take those who fight alone
But united we can break a fate once set in stone
Just hold the line until the end
Cause we will give them hell..."


EH
Odpowiedz
#15
Dowodem na to, że wszystko płynie jest "lanie wody" przezemnie.
Odpowiedz
#16
Dowodem tego, iż jednak nie wszystko płynie jest mój dobry znajomy. Gdy wejdzie do wody, od razu leci na dno Uśmiech
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości