Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zaćmienie (i inne niebieskie wydarzenia)!
Już odkurzam lornetkę (mam x20) i zobaczymy.
Z tego co widzę, nie będzie kłopotów z namierzeniem, bo trajektoria przecina dwa charakterystyczne gwiazdozbiory Dużej i Małej Niedźwiedzicy.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a):Już odkurzam lornetkę (mam x20) i zobaczymy.
Z tego co widzę, nie będzie kłopotów z namierzeniem, bo trajektoria przecina dwa charakterystyczne gwiazdozbiory Dużej i Małej Niedźwiedzicy.

Musisz jeszcze wyjechać w miarę z dala od tej szarej Łodzi Język Ja sam nie wiem czy znajdę jakieś w miarę wolne od świateł miejsce mieszkając w centrum Wrocławia. Do swojego rodzinnego miasta raczej nie będe miał kiedy pojechać.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
Fakt. Nawet przy braku zachmurzenia widzę tylko Jowisza i kilka najjaśniejszych gwiazd.
Odpowiedz
NAD URALEM EKSPLODOWAŁ METEOR!! OKOŁO 500 OSÓB RANNYCH

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,D...omosc.html

Cytat:W obwodach swierdłowskim i czelabińskim rozgrzane do czerwoności kosmiczne kamienie powybijały szyby i uszkodziły dachy. Świadkowie mówią, że włączały się alarmy samochodowe i pękały szyby w oknach; odnotowano przerwy w działaniu telefonów komórkowych. - O godz. 11 (godz. 6 czasu polskiego) mieliśmy liczne zgłoszenia różnych urazów, zranień i kontuzji - powiedział agencji przedstawiciel lokalnych władz.

Pierwsze informacje były zaskakujące. Mieszkańcy obwodu swierdłowskiego twierdzili, że w powietrzu eksplodował samolot. Dostrzegli na niebie błysk i usłyszeli huk. Fala uderzeniowa wybiła szyby w oknach i uszkodziła nadajniki telefonii komórkowej.

Zaskoczyło mnie to że pomimo takich systemów obserwacyjnych nie potrafiliśmy wykryć takiego obiektu. Moim zdaniem mógł on mieć 5-10 m średnicy więc nie rozumiem dlaczego nie wykryto go już kilka miesięcy temu.

EH
Odpowiedz
Nie jest czasem tak, że został wykryty, ale jako jeden z 1000 nie stanowiących wielkiego zagrożenia? Czytałem kiedyś artykuł, w którym ktoś z NASA mówił, że gdyby mieli ostrzegać o każdym potencjalnie niebezpiecznym meteorze, musieliby wszczynać alarm co kilka dni.
Odpowiedz
Skywalker napisał(a):Zaskoczyło mnie to że pomimo takich systemów obserwacyjnych nie potrafiliśmy wykryć takiego obiektu. Moim zdaniem mógł on mieć 5-10 m średnicy więc nie rozumiem dlaczego nie wykryto go już kilka miesięcy temu.
Jeśli zobaczysz te filmy, to widać, że nadleciał od strony Słońca, a wtedy dupa.
Ostatnio słuchałem wywiadu z astronomem, który pracuje przy śledzeniu takich NEO i jednoznacznie stwierdził, że nie ma możliwości namierzenia obiektów o takiej trajektorii i rozmiarach ok. 10 m.

PS. Z dzisiejszych obserwacji chyba kicha.
Na razie same chmury.
Odpowiedz
Co do tego meteoru, to czy nie jestem jedynym, któremu wydaje się bardzo prawdopodobne, że ma on związek z dzisiejszym przelotem planetoidy w pobliżu Ziemi? Co o tym sądzicie?
Odpowiedz
Likaon napisał(a):Co do tego meteoru, to czy nie jestem jedynym, któremu wydaje się bardzo prawdopodobne, że ma on związek z dzisiejszym przelotem planetoidy w pobliżu Ziemi? Co o tym sądzicie?

Sądzimy, że nie jesteś jedynym któremu się to wydaje bardzo prawdopodobne. Uśmiech Ja też tak uważam.

Z drugiej strony, można powiedzieć, że to drugi znak apokalipsy, odkąd ustąpił papież (pierwszym było uderzenie pioruna w bazylikę św. Piotra).
I live to the day I die
I live to the day I cry
I'm dead the day I lie
Odpowiedz
mx1 napisał(a):Sądzimy, że nie jesteś jedynym któremu się to wydaje bardzo prawdopodobne. Uśmiech Ja też tak uważam.
Miałem oczywiście na myśli, co sądzicie o takim przypuszczeniu. Niezbyt jasno się wyraziłem. Język
Odpowiedz
Likaon napisał(a):Co do tego meteoru, to czy nie jestem jedynym, któremu wydaje się bardzo prawdopodobne, że ma on związek z dzisiejszym przelotem planetoidy w pobliżu Ziemi? Co o tym sądzicie?
Jedynym nie jesteś, dużo ludzi tak uważa, ale o ile mi wiadomo, to nie macie racji Oczko Z tego co czytałem, to trajektorie asteroidy i meteoru są kompletnie różne, co znaczyłoby, że to zbieg okoliczności.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
Fizyk napisał(a):Jedynym nie jesteś, dużo ludzi tak uważa, ale o ile mi wiadomo, to nie macie racji Oczko Z tego co czytałem, to trajektorie asteroidy i meteoru są kompletnie różne, co znaczyłoby, że to zbieg okoliczności.

Czyli jednak opcja 2: znak zbliżającej się apokalipsy Uśmiech
I live to the day I die
I live to the day I cry
I'm dead the day I lie
Odpowiedz
El Commediante napisał(a):Nie jest czasem tak, że został wykryty, ale jako jeden z 1000 nie stanowiących wielkiego zagrożenia? Czytałem kiedyś artykuł, w którym ktoś z NASA mówił, że gdyby mieli ostrzegać o każdym potencjalnie niebezpiecznym meteorze, musieliby wszczynać alarm co kilka dni.

Bardziej prawdopodobna wydaje mi się opcja Sofeicza że chodziło o lot od kierunku Słońca. Takich obiektów się nie bagatelizuje i nie jest prawdą że są one cotygodniową normą.

To mało prawdopodobne zważywszy na trajektorię tak jak pisał Fizyk.

EH
Odpowiedz
W Wawce miały być obserwacje organizowane przez planetarium, niestety również odwołano ze względu na pełne zachmurzenie Smutny
The spice must flow
Odpowiedz
Rita napisał(a):W Wawce miały być obserwacje organizowane przez planetarium, niestety również odwołano ze względu na pełne zachmurzenie Smutny

We Wrocławiu też chmury. Zamiast więc obserwować niebo piłem piwo i wódkę się w klubie Język

Pniżej zdjęcie wczorajszego upadku jednego z fragmentów meteoru czelabińskiego. Odłamek wybił na środku jeziora przerębel o średnicy 8 m.

[Obrazek: meteor-ice-hole_2482345k.jpg]

EH
Odpowiedz
Powinno być więcej kraterów/przerębli, bo jak widać na zdjęciach, bolid w którymś momencie zszedł do poddźwiękowej prędkości i rozpadł się na wiele fragmentów.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a):Powinno być więcej kraterów/przerębli, bo jak widać na zdjęciach, bolid w którymś momencie zszedł do poddźwiękowej prędkości i rozpadł się na wiele fragmentów.

I z tego co podają eksperci jest ich więcej.

Cytat:Zdaniem resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych największe odłamki spadły na terytorium obwodu czelabińskiego, w tym na niezaludnionym obszarze około 80 km od miejscowości Satki. Jeden z fragmentów runął do jeziora koło miasta Czebarkuł, 70 km od Czelabińska.

Nurkowie ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych przez kilka godzin penetrowali dno jeziora Czebarkuł, jednak z powodu słabej widoczności i zamulenia dna śladów meteorytu nie znaleźli.

Rosyjska Akademia Nauk oszacowała, że bolid wszedł do atmosfery z prędkością 15-20 kilometrów na sekundę. Destrukcji uległ na wysokości 30-50 km nad ziemią. Miały miejsce trzy eksplozje.

Według wstępnych obliczeń NASA meteor, który eksplodował w okolicach Czelabińska w Rosji miał 17 metrów średnicy, a jego eksplozja miała siłę 500 kiloton.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,O...aid=11013c

EH
Odpowiedz
Cytat:"Nurkowie ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych przez kilka godzin penetrowali dno jeziora Czebarkuł, jednak z powodu słabej widoczności i zamulenia dna śladów meteorytu nie znaleźli."
Łowcy meteorytów byli szybsi. Wot maładcy!!!
Odpowiedz
Ponoć w zeszłym tygodniu i nad Kubą eksplodował meteor:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1...eksza.html
Odpowiedz
Likaon napisał(a):Ponoć w zeszłym tygodniu i nad Kubą eksplodował meteor:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1...eksza.html

Na razie traktuję te doniesienie z przymrużeniem oka. Coś takiego nie mogło umknąć obserwatorom z Florydy a o niczym nie informowano. Poczekajmy na dalsze szczegóły.

EH
Odpowiedz
Znalazłem to:
http://www.youtube.com/watch?v=sdhKLoFiXHk
Czyżby to był właściwy krater?
Jest nieporównanie większy od tego przerębla.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości