To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zaćmienie (i inne niebieskie wydarzenia)!
#1
Zanim w sylwestrową noc urwą wam się filmy to warto spojrzeć jeszcze na niebo, bowiem czeka nas częściowe zaćmienie Księżyca 31 grudnia 2009 roku. Niestety faza zaćmienia będzie niewielka (część południowego skraju tarczy Księżyca) ale dla podpitego towarzystwa i to może być frajdą Uśmiech. Podaję momenty dla czasu polskiego:

początek fazy częściowej (U1): 19:51
maksimum: 20:22
koniec fazy częściowej (U2): 20:53


W tym czasie Księżyc powinien być już wysoko nad SE horyzontem, tak więc przeszkodą może być jedynie pogoda.

Schemat zaćmienia wraz z fazą maksymalną:

[Obrazek: Lunar_eclipse_chart_close-2009Dec31.png]

W tym temacie będe powiadamiał o podobnych, ciekawych wizualnie zjawiskach astronomicznych.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#2
Uff, już myślałem, że ci o to chodzi.

Poza tym, ciekawa akcja, nie jestem jednak pewny, czy wystarczająco dużo osób nie będzie zaćmionych, żeby obserwować to zjawisko. No i nie wiadomo jak będzie pogoda. Uśmiech
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#3
SuperUśmiech
Ja nie zamierzam pić, więc z jasnym umysłem będę mogła obserwować to zjawisko (o ile oczywiście pogoda dopisze), co z pewnoscią będzie lepsze od oglądania schlanego towarzystwa.
Odpowiedz
#4
Njjjeee ma njiiic lepsieeego niżżżżżżżż schchchlane totototwaaarzystwo. Uśmiech
Odpowiedz
#5
ktosieniemodlitensiepodli napisał(a):Njjjeee ma njiiic lepsieeego niżżżżżżżż schchchlane totototwaaarzystwo. Uśmiech

Być może. Jeśli samemu się do tego towarzystwa należy.
Odpowiedz
#6
Wlasnie sprawdzalem, niestety przewidywane zachmurzenie, nad Polska bedzie bardzo duze, 80-100%. Smutny
Give me your lips for just a moment,
And my imagination will make that moment live.
Give me what you alone can give,
A kiss to build a dream on.
Odpowiedz
#7
eheon napisał(a):Wlasnie sprawdzalem, niestety przewidywane zachmurzenie, nad Polska bedzie bardzo duze, 80-100%. Smutny


Jak coś to pozostanie mi tylko wkleić zdjęcie z zaćmienia które znajdę w necie ;]

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#8
Irse napisał(a):Być może. Jeśli samemu się do tego towarzystwa należy.

Otóż to Uśmiech
Get into the car
We'll be the passengers
We'll ride through the city tonight
We'll see the city's ripped backside
We'll see the bright and hollow sky
We'll see the stars that shine so bright
Stars made for us tonight!
Odpowiedz
#9
Największe szanse na obejrzenie choć części zaćmienia mają mieszkańcy północnej Polski. W pozostałych regionach zachmurzenie 100% i śnieg ALE i w takich warunkach można liczyć na lukę w chmurach. Proponuję wieć jednak zaglądać niekiedy na niebo.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#10
Oglądałam zaćmienie w okolicach Bydgoszczy, akurat nie było całkowitego zachmurzenia i widać było dość wyraźnie zjedzony mały kawałek księżyca :]
.
.
.
.

Odpowiedz
#11
U mnie niestety chmury i mgła. Na dole zdjęcie maksymalnej fazy zaćmienia w Irlandii:

EDIT:

Z tego co widzę to zdjęcie zostało zrobione już po fazie maksymalnej.

[Obrazek: December_2009_partrial_lunar_eclipse-cropped.png]

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#12
Ja też mogłem sobie niestety pooglądać tylko chmury. No nic, może następnym razem będzie lepiej.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#13
żałuję że nie widziałem zaćmienia. Patrzyłem w księżyc równo o północy - zachwycając się piękną pełnią w sylwestrową noc, gdybym wiedział o zaćmieniu to zapewne postarałbym się nie przegapić.

W Bieszczadach o północy niebo było stosunkowo czyste. Śniegu jak na lekarstwo.
Odpowiedz
#14
Od zaćmienia Księżyca mija pół miesiąca i czas na częściowe zaćmienie Słońca 15 stycznia 2010 roku (zjawiska te często występują parami). Niestety od razu zgaszę wasz entuzjazm gdyż będzie to chyba najgorsze zaćmienie Słońca widoczne z Polski w tym wieku. Stanie się tak z trzech powodów:

1) zaćmienie będzie widoczne jedynie z SE połowy Polski
2) zaćmiona będzie jedynie cząstka tarczy Słońa
3) całe zjawisko będzie widoczne od wschodu Słońca do kilku minut po nim

Mapka prezentująca obszar Polski z którego będzie szanasa na obserwację zaćmienia (szary obszar, im dalej ku SE tym lepiej)

[Obrazek: 2010fl.png]

Maksymalna faza zaćmienia widocznego z Polski (małe wcięcie na dole)

[Obrazek: 2010h.png]

Podaję momenty dla Krakowa (czas polski)

Wschód Słońca (zaćmionego): 07:38
Koniec zaćmienia: 08:00


Pamiętajmy aby nie patrzeć na Słońce bezpośrednio a jedynie przez zaciemnioną szybkę!

Mieszkańcy środkowej Afryki i SE Azji obejrzą tego dnia obrączkowe zaćmienie Słońca. Zaznaczam że będzie to najdłuższe obrączkowe zaćmienie w tym wieku. Faza maksymalna miejscami będzie trwać ponad 11 minut. Na dole animacja prezentująca przebieg zaćmienia na świecie. Jak widać Polska będzie ledwie muśnięta.

[Obrazek: SE2010Jan15A.gif]

Najbliże zaćmienie (Księżyca) dopiero w grudniu, a potem w styczniu 2011 roku czeka nas głębokie, częściowe zaćmienie Słońca Uśmiech

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#15
Kulminacja zaćmienia w Republice Środkowej Afryki:

[Obrazek: %28closeup%29_Solar_annular_eclipse_of_J...public.JPG]

Zwróćcie uwagę na różnicę w wielkości tarczy Słońca i Księżyca. Dzięki temu zaćmienie trwało tak długo.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#16
Jutro (27 stycznia 2010 roku) Mars znajdzie się najbliżej Ziemi od około dwóch lat. Odległość ta wyniesie ok. 99,3 mln km, choć wcale nie będzie rekordowo mała (w 2003 roku było to 55,8 mln km). Natomiast 29 stycznia Mars znajdzie się w opozycji czyli że Słońce, Ziemia i Mars ustawią się w jednej lini. Do kolejnej opozycji Marsa dojdzie 3 marca 2012 roku (100,8 mln km).

Przez cały styczeń i luty Mars będzie widoczny przez całą noc jako bardzo jasna "gwiazda" o czerwonawym zabarwianiu. Dzięki tej barwie łatwo go odróżnić od gwiazd. Mars górować będzie około północy około 65 stopni nad horyzontem.

Nie ma szans aby przez lornetki zaobserwować coś więcej niż jeszcze jaśniejszy punkcik. Natomiast przez amatorskie teleskopy będzie widać wyraźną czerwoną tarczkę a i może nawet jakieś szczegóły na powierzchni (białe czapy polarne, czy ciemniejsze obszary)

[Obrazek: mars1.jpg]

Mars przez mały amatorski teleskop.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#17
Tej nocy (20/21 września 2010 roku) Jowisz znajdzie się najbliżej Ziemi od 47 lat. Co prawda opozycje Jowisza mają miejsce co ok. 13 miesięcy to w tym roku, w wyniku wyjątkowo korzystnego położenia na orbitach obu planet, będziemy mieli do czynienia z Wielką Opozycją. Minimalna odległość do największej planety wyniesie 589 mln km. Z odnalezieniem planety nie może być problemu. Jest to bardzo jasny obiekt który wieczorem znajduje się nad wschodnim horyzontem (aktualnie na lewo od Księżyca). W ciągu nocy będzie stopniowo podnosić się wyżej i przesuwać na zachód. O północy będzie już wisiał nad południem.

Nawet przez zwykłe lornetki będzie można dostrzec jego małą tarczkę i 4 największe Księżyce po obu stronach, ustawione w jednej lini. Warunki miejskie nie powinny być tu wielką przeszkodą. Posiadacze małych teleskopów bez trudów dostrzegą pasy chmur na powierzchni Jowisza. Do identyfikacji księżyców może być przydatny ten symulator. Przypominam że obraz w teleskopie jest odwrócony "do góry nogami".

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#18
10 grudnia 2011 roku (dzisiaj) będziemy z Polski oglądać końcówkę całkowitego zaćmienia Księżyca. Księżyc wzejdzie ok. 15.30 nad północnym wschodem i wtedy też będzie miała miejsce faza kulminacyjna. Faza całkowita zakończy się o 15.57 kiedy wciąż będzie pozostawał niziutko a faza częściowa zakończy się o 17.18 kiedy Księżyc będzie już kilkanaście stopni nad wschodnim horyzontem. Im dalej na północny wschód Polski tym lepsze warunki do obserwacji.

[Obrazek: lunar_eclipse_15.jpg]

Taki widok zastaniecie wczesnym wieczorem nad wschodem.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#19
Może mniej spektakularne ale jutro 4 stycznia 2012 r. Księżyc i Jowisz będą bardzo blisko - prawie się zderzą.
Następna taka okazja za niecały miesiąc ok. 1-2 lutego.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#20
Sofeicz napisał(a):Może mniej spektakularne ale jutro 4 stycznia 2012 r. Księżyc i Jowisz będą bardzo blisko - prawie się zderzą.
Najbliżej siebie na niebie w ostatnim czasie były 2 stycznia ok. 22:00, od tamtej pory się oddalają. A co do zderzenia, to minęły się pewnie o jakieś 800 mln km Oczko

Polecam do sprawdzania takich rzeczy program Celestia (bezpłatny).
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości