To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zaćmienie (i inne niebieskie wydarzenia)!
#41
Wypatrywaliśmy z psem ale na razie ciemno jak w ......
Chyba niestety jesteśmy za bardzo na południe.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#42
Z tego co widzę na mapie to zorze ciągle się rozrasta i granica widoczności wciąż przesuwa się na południe. Ale czy będziemy mieli szczęście i do rana sięgnie Polski? Nie wiem Uśmiech Mieszkańcy Pomorza powinni pełnić dyżury nad ranem.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#43
Kto ma czyste niebo, niech patrzy na zachód - dzisiaj na niebie minęły się o 3 stopnie Wenus z Jowiszem. Poza Słońcem i Księżycem są najjaśniejszymi obiektami na niebie, więc ciężko je z czymś pomylić. Będą blisko siebie jeszcze przez ładnych parę dni, ale obecnie są najbliżej.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#44
Nadchodzi kolejne ciekawe zjawisko.
6 czerwca 2012 r. planeta Wenus będzie widoczna na tle tarczy słonecznej.
To zjawisko będzie można zobaczyć po raz ostatni w tym stuleciu.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#45
Ostatni tranzyt fociłem jeszcze analogowym Zenitem, guzik widać ale jakąś kropkę dawało się wypatrzeć. Teraz też sprzęt nienajlepszy, (hybryda Fujitsu) no i co zrobić aby sobie matrycy nie uszkodzić przy fotce? Znów klisza rentgenowska na obiektyw?
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#46
Machefi napisał(a):Ostatni tranzyt fociłem jeszcze analogowym Zenitem, guzik widać ale jakąś kropkę dawało się wypatrzeć. Teraz też sprzęt nienajlepszy, (hybryda Fujitsu) no i co zrobić aby sobie matrycy nie uszkodzić przy fotce? Znów klisza rentgenowska na obiektyw?

Najbezpieczniej zrobić projekcję. Na dole jest zdjęcie z mojej projekcji zaćmienia Słońca z 4 stycznia 2011 roku. Robiłem ją z pokoju bo znajduje się na pierwszym piętrze a Słońce było nisko. Projekcję można i z powodzeniem wykonywać lornetką. Grunt by kartka (ekran) pozostawała w cieniu.

[Obrazek: e0298fca25.jpg]

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#47
Niezastąpiony jest ruski obiektyw MTO-11CA, z tylnym mocowaniem filtrów, można założyć szary czy mylarowy filtr. U mnie najdłuższym szkłem jest 200 co daje 300 na formacie matrycy APS-C ale niebo jest dziś w ogóle niewidoczne, zachmurzenie 8/8 Smutny
<dl><dd>На границе тучи ходят хмуро</dd><dd>Край суровый тишиной объят</dd><dd>У высоких берегов Амура</dd><dd>Часовые Родины стоят</dd></dl>
Odpowiedz
#48
Moja hybryda ma niewymienny obiektyw.Smutny
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#49
Lekkie pozatemacie.
Ostatnio oglądałem ciekawy program o meteorytach.
Facet pokazał, jak łatwo jest znaleźć mikrometeoryty.
Po prostu spłukał wodą dach swojego domu.
Potem odsączył osad i potraktował go magnesem.
Okazało się, że zebrało się całkiem sporo magnetycznych drobin.
Po weryfikacji pod mikroskopem znalazł wiele mikrometeotytów.
Może ktoś mógłby powtórzyć to u siebie w domu?
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#50
W sierpniu kolejny rój, a czerwiec to przejście Wenus przez tarczę Słońca.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
#51
Sofeicz napisał(a):Lekkie pozatemacie.
Ostatnio oglądałem ciekawy program o meteorytach.
Facet pokazał, jak łatwo jest znaleźć mikrometeoryty.
Po prostu spłukał wodą dach swojego domu.
Potem odsączył osad i potraktował go magnesem.
Okazało się, że zebrało się całkiem sporo magnetycznych drobin.
Po weryfikacji pod mikroskopem znalazł wiele mikrometeotytów.
Może ktoś mógłby powtórzyć to u siebie w domu?

Eksperymentu nie powtórze, bo nie mam własnego dachu (budynek wielorodzinny), ale służę ewentualną obserwacją na mikroskopach - optycznych i skaningowych.
<dl><dd>На границе тучи ходят хмуро</dd><dd>Край суровый тишиной объят</dd><dd>У высоких берегов Амура</dd><dd>Часовые Родины стоят</dd></dl>
Odpowiedz
#52
Zdjęcie obrączkowego zaćmienia Słońca (tu faza jeszcze niecałkowita) 21 maja 2012 z Phoenix w Arizonie.

[Obrazek: solar-eclipse-phoenix-1-630.jpg]

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#53
chireadan napisał(a):Eksperymentu nie powtórze, bo nie mam własnego dachu (budynek wielorodzinny), ale służę ewentualną obserwacją na mikroskopach - optycznych i skaningowych.
Spróbuję zebrać trochę tego z dachu pracowni i potraktować neodymem.
Jak coś się przyczepi, to Ci mogę przesłać - zobaczymy co wyjdzie.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#54
Przypominam aby nikt nie zapomniał:

6 czerwca 2012 roku będzie miało miejsce ostatnie w tym wieku przejście Wenus na tle Słońca. W Polsce Słońce wzejdzie od 04:03 (na Suwalszczyźnie) do 04:39 (na Dolnym Śląsku. Niestety będzie się to odbywać już w trakcie zjawiska dlatego z Polski nie obejrzymy go całego. Na Słońcu będzie widaczna wówczas idealnie okrągła plama którą będzie właśnie planeta Wenus. Tarczka będzie się powoli przesuwać w kierunku zachodniego brzegu którego dotknie o godzinie 06:37 i opuści o O6:54.

Następne takie zjawisko będzie miało miejsce w 2117 roku. W Polsce dopiero w 2125.

Jeśli chodzi o metodę obserwacji to osobiście polecam projekcję za pomocą lornetki albo teleskopu. Wprawnym okiem można dostrzec Wenus przez zwykłą szybkę spawalniczą.

[Obrazek: tov2012map11.jpg]

Schemat zjawiska widocznego z Polski od wschodu do końca (podkreślone na czerwono). Położyłem obrazek na boku aby zasymulować ułożenie Słońca względem horyzontu o wschodzie (mniej więcej).

[Obrazek: 640px-Venus_Transit_2004.JPG]

Zdjęcie z poprzedniego przejścia Wenus 8 czerwca 2004 roku. Wówczas z Polski było widoczne całe zjawisko. W XX w. z Ziemi nie było widać przejść Wenus przed tarczą Słońca.

Wszelkie niezbędne informacje po polsku tutaj:

http://vt2012.astronomia.pl/

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#55
Wstałem sobie popatrzeć, ale chmury niestety. Poczekam jeszcze trochę, ale nie wygląda, żeby pogoda miała się poprawić. Cóż, przynajmniej widziałem tranzyt w 2004.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#56
Fizyk napisał(a):Wstałem sobie popatrzeć, ale chmury niestety. Poczekam jeszcze trochę, ale nie wygląda, żeby pogoda miała się poprawić. Cóż, przynajmniej widziałem tranzyt w 2004.

Ja też zainwestowałem w filtr i... dupa blada (a raczej zachmurzona). Ale przynajmniej nie musiałem wstawać Duży uśmiech
Odpowiedz
#57
A ja się załapałem, przynajmniej na ostatnie dziesięć minut kiedy chmury się przejściowo rozeszły 8) Udało mi się nawet nakręcić trochę filmu, ale jeszcze go nie obrobiłem i nie wiem jak wyjdzie :roll:.

No cóż - ostatnia okazja w życiu...
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#58
Nie, no. Nie będę wstawał o 5 rano żeby zobaczyć jakąś kropkę na tarczy Słońca Język

Za to obejrzałem już kilka minut z NASA streamu. Jak ktoś nie widział a chce zobaczyć, to tutaj fajna stronka z kilkoma filmikami zrobionymi przez Sun Dynamics Observatory Atmospheric Imaging Assembly.
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#59
We Wrocławiu bezchmurnie było!! Uśmiech Nie mam tutaj teleskopu dlatego pojechałem do kumpla i robiliśmy projekcję na kartkę w warunkach bardzo polowych. Widziałem wszystko od samego wschodu po opuszczenie Słońca przez Wenus. Fajnie było też widać plamy słoneczne których naliczyłem 7.

Jak mi podeśle zdjęcia to się pochwalę.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#60
http://astronomia.pl/forum/viewtopic.php?f=14&t=9829
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości