To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zaćmienie (i inne niebieskie wydarzenia)!
I nawet zrobiem zdjecie!
[Obrazek: hsWWVIhBzg27oibYSB.jpg]
Dane exif:
model:
Panasonic DMC-FZ8
data wykonania:
17.01.15, 23:23
czas naświetlania:
10 sec
przesłona:
ogniskowa:
72,0 mm
Tylko całkowity, gospodarczy PiSdziec (пиздец) i hiperinflacja jak z 1989 mogą uratować Polskę. Skurwerenowi musi zabraknąć na chleb, wódę i kiełbę. Wtedy pogoni PiSbolszewię widłami.
Odpowiedz
Jaka to kometa?
Odpowiedz
Zapewne Lowelas.
Odpowiedz
Dokladnie, to kometa Lovejoy, ktora widac dobrze przez lornetke

[Obrazek: pnDWZbCtJKv2WGwAuB.jpg]
Tylko całkowity, gospodarczy PiSdziec (пиздец) i hiperinflacja jak z 1989 mogą uratować Polskę. Skurwerenowi musi zabraknąć na chleb, wódę i kiełbę. Wtedy pogoni PiSbolszewię widłami.
Odpowiedz
Przypominam już teraz aby co niektórzy (jak ja) mogli już sobie na tę okoliczność wziąć urlop

20 marca 2015 roku (piątek) będzie widoczne z Polski częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko rozpocznie się o godz. 09:43 (polskiego czasu zimowego), kulminacja o 10:52 a koniec o 12:03. To są dane dla Krakowa. W zależności od różnych regionów Polski momenty te mogą się różnić o nie więcej niż 10 minut. Najsłabsza faza około 68% średnicy tarczy Słońca zasłonięte, wystąpi na południowym wschodzie. Najgłębsza 78% na północno zachodnich krańcach. Całkowite zaćmienie będzie widoczne między innymi z Wysp Owczych i Svalbardu.

[Obrazek: 2015.gif]

Faza maksymalna zaćmienia w Krakowie

[Obrazek: Animation_solar_eclipse_of_March_20%2C_2015.gif]

Symulacja zaćmienia całkowitego

Zaćmienie moim zdaniem będzie dość interesujące. Niestety nie tak widowiskowe jak te z 11.08.1999, 31.05.2003 czy 04.01.2011 kiedy było widać wyraźne przytłumienie oświetlenia otoczenia. Warto ruszyć dupska na ulicę czy parki bo następne zaćmienie dopiero w 2021 roku i do tego wyjątkowo mało interesujące.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
[Obrazek: solecl-2015-03-20-europe-max.jpg]

PS. Widzialem i sfotografowalem 2 zacmienia calkowite i 1 obraczkowe.

Jak ktos lubi liczyc, moze pobawic sie w obliczenia.
https://www.calsky.com/?cha=5&sec=6&sub=...terLine=on
Tylko całkowity, gospodarczy PiSdziec (пиздец) i hiperinflacja jak z 1989 mogą uratować Polskę. Skurwerenowi musi zabraknąć na chleb, wódę i kiełbę. Wtedy pogoni PiSbolszewię widłami.
Odpowiedz
Wron NIEmiecki napisał(a):PS. Widzialem i sfotografowalem 2 zacmienia calkowite i 1 obraczkowe.

A które i gdzie?

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
Skywalker napisał(a):A które i gdzie?

1. Calkowite, Siofok nad Balatonem 11.08.1999, Wegry.
2. Obraczkowe, Madryt 03.10.2005, Hiszpania.
3. Calkowite, Side nad Morzem Srodziemnym 29.03.2006, Turcja.

Wszystkie zdjecia wykonalem Zenitem E z 1978 roku.
Tylko całkowity, gospodarczy PiSdziec (пиздец) i hiperinflacja jak z 1989 mogą uratować Polskę. Skurwerenowi musi zabraknąć na chleb, wódę i kiełbę. Wtedy pogoni PiSbolszewię widłami.
Odpowiedz
Wron NIEmiecki napisał(a):1. Calkowite, Siofok nad Balatonem 11.08.1999, Wegry.
2. Obraczkowe, Madryt 03.10.2005, Hiszpania.
3. Calkowite, Side nad Morzem Srodziemnym 29.03.2006, Turcja.

Wszystkie zdjecia wykonalem Zenitem E z 1978 roku.

Nieźle. Mi to się marzy choć raz całkowite obejrzeć Uśmiech Jakie zjawiska udało się dostrzec w trakcie zaćmień całkowitych? Mrok jest bardzo głęboki? Temperatura rzeczywiście spada? I czym różni się to od warunków w trakcie zaćmienia obrączkowego?

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
Skywalker napisał(a):Nieźle. Mi to się marzy choć raz całkowite obejrzeć Uśmiech Jakie zjawiska udało się dostrzec w trakcie zaćmień całkowitych? Mrok jest bardzo głęboki? Temperatura rzeczywiście spada? I czym różni się to od warunków w trakcie zaćmienia obrączkowego?

Nie wszysto da sie zaplanowac i wszystko zobaczyc. Jesli obserwujesz korone, nie masz czasu aby probowac zobaczyc scyntylacje swiatla na ziemi. Podniecenie jest zbyt wielkie. Jasne gwiady widac oraz planety bez problemu. Robi sie tak samo ciemno jak 30 min po zachodzie slonca. Tylko ten zachod jest...wszedzie. Zmierzylem spadek temperatury prawie o 7°C w czasie zacmienia obraczkwego . Z reszta zobacz sam:
W czasie zacmienia
[Obrazek: IMG021.JPG]
Po zacmieniu
[Obrazek: IMG023.JPG]

A czym to sie wszystko rozni opowiem ci jutro.
Tylko całkowity, gospodarczy PiSdziec (пиздец) i hiperinflacja jak z 1989 mogą uratować Polskę. Skurwerenowi musi zabraknąć na chleb, wódę i kiełbę. Wtedy pogoni PiSbolszewię widłami.
Odpowiedz
Wron NIEmiecki napisał(a):A czym to sie wszystko rozni opowiem ci jutro.

Minęły dwa tygodnie Uśmiech

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
Zaginął podczas zaćmienia - zrozum, było ciemno Uśmiech
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Raczej wybrał się kajakiem na wyspy Owcze na kolejne zaćmienie i neta nie ma.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
Przypominam o jutrzejszym zaćmieniu bo pogoda w Polsce ma być prawie wzorowa. Podaję przydatne mapki z portalu Twojapogoda.pl:

[Obrazek: 00003703b.png]

[Obrazek: 00003710b_01.png]

[Obrazek: 00003706b.png]

[Obrazek: 00003705b.png]

[Obrazek: 00003704b.png]

[Obrazek: 00003708b_01.png]

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
Skywalker napisał(a):Zaćmienie moim zdaniem będzie dość interesujące. Niestety nie tak widowiskowe jak te z 11.08.1999, 31.05.2003 czy 04.01.2011 kiedy było widać wyraźne przytłumienie oświetlenia otoczenia. Warto ruszyć dupska na ulicę czy parki bo następne zaćmienie dopiero w 2021 roku i do tego wyjątkowo mało interesujące.
Obserwowałem zaćmienie z 1999 r. oraz obecne, i moim zdaniem teraz było wyraźnie ciemniej. Może to rezultat niższego marcowego Słońca?
Odpowiedz
Patafil napisał(a):Obserwowałem zaćmienie z 1999 r. oraz obecne, i moim zdaniem teraz było wyraźnie ciemniej. Może to rezultat niższego marcowego Słońca?

W 1999 roku w mojej miejscowości w trakcie maksimum wystąpiło lekkie zachmurzenie. Słońce było wtedy widoczne ale efekt "pocienienia" nie był wtedy aż tak odznaczający. Może u ciebie też było wtedy pochmurno.

Co do obecnego roku to w życiu bym nie przypuszczał że będę miał aż takie szczęście i zachmurzenie wyniesie 0%, chociaż w styczniu 2011 również było pięknie kiedy oglądałem je z opolskiego. 20 marca tradycyjnie przeprowadziłem projekcję przez teleskop i wszystko udokumentowałem na zdjęciach. Faktycznie zrobiło się wyraźnie ciemniej i zauważyli to także ci których patrzenie się na "rogalik" nie porywa zbytnio. Z chęcią bym się tym pochwalił ale imageshack każe sobie teraz płacić. Ma ktoś dojście do jakichś darmowych stron hostingowych?

A tak wyglądał efekt przygaszenia z Belfastu gdzie faza wynosiła 95%


[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
Skywalker napisał(a):Z chęcią bym się tym pochwalił ale imageshack każe sobie teraz płacić. Ma ktoś dojście do jakichś darmowych stron hostingowych?
Wrzuć na fotosik.pl
Cytat:A tak wyglądał efekt przygaszenia z Belfastu gdzie faza wynosiła 95%

Zmierzyłem światłomierzem i o godz. 11 pociemnienie wyniosło ponad pół przysłony czyli ok 60-65%.
Wyraźnie nawet gołym okiem odczuwało się przytłumienie światła słonecznego.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Ok, no to załączam jedno spośród kilkudziesięciu, wykonane w momencie kulminacyjnym Oczko

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d4ea...8658e.html

Zaćmienie wykorzystałem też do sprawdzenia czy ta słynna camera obscura działa. Jednak działa bo przez okrągłe dziury, światło które padało na ścianę było już "zrogalizowane", czyli uzyskałem obrazy Słońca bez użycia soczewek.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1491...b0d26.html

Skywalker napisał(a):bo następne zaćmienie dopiero w 2021 roku

Tak pisałem ale pobadałem temat trochę głębiej i nie jest to tak do końca prawda bo częściowe zaćmienie Słońca z Polski będzie widoczne już rok wcześniej 21 czerwca 2020. Wtedy to ścieżka związana z afrykańsko - azjatyckim zaćmieniem obrączkowym muśnie nieco nasze terytorium w rejonie "Bieszczadzkiego Parku Narodowego". Niestety nawet tam, na najdalej wysuniętym na SE skraju, Księżyc nie zakryje więcej niż... 0,6% średnicy tarczy słonecznej. Chyba tylko największy fanatyk wdrapie tam wtedy swój teleskop, bo żadna szybka spawalnicza wtedy nic już nie da Duży uśmiech

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
Pamiętajcie, aby zapewnić właściwą ochronę oczu w czasie takich wydarzeń:

[Obrazek: 0_1_63063_Ochrona_oczu_podczas_zacmienia...abando.jpg]
Zamierzam stworzyć mężczyznę i kobietę z grzechem pierworodnym. Następnie zamierzam zapłodnić kobietę samym sobą, tak abym mógł się narodzić. Będąc człowiekiem, zabiję się w ramach ofiary dla samego siebie aby ocalić Cię od grzechu na który Cię początkowo skazałem... TA DA!!!
Odpowiedz
NotInPortland napisał(a):Pamiętajcie, aby zapewnić właściwą ochronę oczu w czasie takich wydarzeń:

Gdybym był obcym i namierzył tego kolesia z prawej celującego we mnie mikrofalówką, to zastanowiłbym się czy jednak nie wcisnąć dużego czerwonego przycisku na moim statku.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości