To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Święta religijne
#21
IwoGurdek napisał(a):Chodzi o to że mimo wszystko jest to jednak chrześcijańskie święto.

Nie przeszkadza mi to. Jestem tradycjonalistą i nie wyobrażam sobie grudnia bez choinki czy karpia Duży uśmiech

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#22
Ktoś już mądrze odpowiedział na Onecie na zarzuty dlaczego ateiści mają czelność świętować w święta katolickie. Jak jest festiwal to każdy może balangować! :lol2:
"Przypadkowa przechadzka po szpitalu wariatów pokazuje, że wiara nie dowodzi niczego" - Heinrich Heine
Odpowiedz
#23
IwoGurdek napisał(a):No tak. A weźmy np. Świeta Narodowe - powiedzmy dzien niepodległości. Skoro w konstytucji zagwarantowana jest równośc wszystkich religii i przekonań to czemu odprawiane są msze, czemu głos zabiera metropolita jakiś tam, skądś tam ? To jest absurd. Równie dobrze mógłby wyjść lama i zacząc medytować.
Wiesz co... Weź najpierw powiedz o co Ci chodzi...? Bo aż się ciśnie, żeby rzucić zaczepnie: sam jesteś lama i weź tu medytuj!
Przepraszam, ale w ten powiedzmy dzień niepodległości, to kto bił w kościelne dzwony? Lama?
Albo taki Hugo Kołłątaj to kim był z zawodu? Mułłą? Ja myślałem, że księdzem.

Równość religii nie oznacza udawania, że się nie zna historii własnego zaścianka.
Odpowiedz
#24
Ale ja niczego nie neguje. Sam nie mam nic przeciwko świętom BN czy innym. Co do świąt narodowych byłem tylko ciekawy czy ta msza nie "obraża" czyiś uczuć religinych w świetle polskiego prawa. Jak chcą nie przemawają niech się modlą - nie mam nic przeciwko. Wiem że dla 90 paru % Polaków to jest ważne i nie mam zamiaru niczego zmieniać choćbym mógł. Wiadomo że tradycja jest ważna, należy ją pielegnować i nie wymazywać tematów które mi nie odpowiadają. Szanuje każdego wierzącego i nie mam zamiaru się tu z nikim sprzeczać co do tego.

Co do 24 grudnia to z tego co słyszałem było to kiedyś pogańskie świeto chyba ku czci słońca. Nie jestem pewien. Kościół ładnie sie w to wpasował. Cieżko by mieli ustalić kiedy tak na prawdę się Jezus urodził Oczko

Socjopata1 napisał(a):Mam trochę wątpliwości czy nie jest to sprzeczne z zasadą neutralności Państwa w kwestiach religijnych, ale problem wydaje mi się marginalny, skoro nie masz obowiązku uczestniczenia w tym obrządku.

Trochę większy problem mają chyba w USA. Na niektórych dokumentach ale przede wszystkim na banknotach wypisane jest "In God We Trust". Oburzali się muzułmanie, hindusi i pewnie jeszcze kilka mniejszości. Chociaż de facto przecież muzułmanie czy hindusi wierzą w Boga wiec nie wiem w czym problem Oczko
Zawsze gdy piszesz głupiego posta Bóg zabija kotka ... :twisted:

"Dla Ciebie jestem ateistą. Dla Boga, konstruktywną opozycją." - W. Allen
Odpowiedz
#25
U nich wybrał inne imię:-)
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#26
Łap linka @IwoGurdek - WIKI

24 grudnia zostało wyjaśnione - przesilenie zimowe

Wszystkich Świętych?
Święto Zmarłych jest 2 listopada
Cytat:2 listopadaDziady. Święto zmarłych poświęcone przodkom. W święto palono ogniska na cmentarzach by ogrzać zmarłych, organizowano obiaty (uczty ku czci zmarłych) by zmarli nie głodowali, na rozstajach dróg palono "grumadki", drewniane polana. Święto poświęcone bogu Welesowi i bogini Marze.

Na jedno wychodzi

Kościół nic nie wykreował tylko wpasował się w inne ważne daty i tyle Uśmiech
Bóg - personifikacja przypadku

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Michał
Odpowiedz
#27
Tak jak mówiłem. Nie znałem szczegółów.

Zero kreatywności Duży uśmiech
Zawsze gdy piszesz głupiego posta Bóg zabija kotka ... :twisted:

"Dla Ciebie jestem ateistą. Dla Boga, konstruktywną opozycją." - W. Allen
Odpowiedz
#28
Socjopata1 napisał(a):Mam trochę wątpliwości czy nie jest to sprzeczne z zasadą neutralności Państwa w kwestiach religijnych.
Nie ma nigdzie zapisu o neutralności. Jest zapis o bezstronności i to nie w odniesieniu do tak szerokiego pojęcia jak kwestie religijne.
Odpowiedz
#29
Fakt jest tylko o wolności wyznania. art 53 pkt 1 konstytucji polskiej Oczko Ale cała reszta świadczy o że panstwo jest neutralne. Nie ma zadnej wzmianki o katolicyzmie. Mogla by to byc konstutucja kazdego państwa pod tym względem. Można nauczać w szkole, budować obiekty sakralne, przekazywać wiare na dzieci itp itd.
Zawsze gdy piszesz głupiego posta Bóg zabija kotka ... :twisted:

"Dla Ciebie jestem ateistą. Dla Boga, konstruktywną opozycją." - W. Allen
Odpowiedz
#30
"Władze publiczne w Rzeczpospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym." Tak brzmi punkt 2 Art.25.
Mi chodzi o brak słowa-neutralność światopoglądowa. W Konstytucji nigdzie nie ma takiego sformułowania.
Odpowiedz
#31
Tu się zgadzam. Ale nie wspomiananie o żadnej religii jest wg mnie jakimś rodzajem wyrażenie neutralności państwa wobec religii.
Zawsze gdy piszesz głupiego posta Bóg zabija kotka ... :twisted:

"Dla Ciebie jestem ateistą. Dla Boga, konstruktywną opozycją." - W. Allen
Odpowiedz
#32
To zależy jak definiujesz neutralność. Jej brak nie oznacza wcale takiego straszaka jakim jest państwo wyznaniowe. Brak neutralności nie musi też wcale działać na korzyść religii. Dlatego jest zapis o bezstronności. Już sam ten przepis wskazuje ,że państwo nie jest wobec religii neutralne, skoro w Konstytucji występuje kilka przepisów o niej mówiących.
Odpowiedz
#33
No możnaby też tak na to patrzeć, co nie zmienia faktu że religia katolicka posiada niesamowite przywileje w naszym państwie. A państwo, które zachwuje bezstronnośc nie powinno popierać czy negować jakiejkolwiek religii. A na co poszły pieniądze podatników ? Na Świątynie Opatrzności Bożej ... Toż to absurd . Uśmiech
Zawsze gdy piszesz głupiego posta Bóg zabija kotka ... :twisted:

"Dla Ciebie jestem ateistą. Dla Boga, konstruktywną opozycją." - W. Allen
Odpowiedz
#34
[FONT=&quot]Art. 10. 1. Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań.

To z ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Nigdzie nie pisałem, że jest w Konstytucji użyto słowa "neutralność".

[/FONT]
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#35
IwoGurdek napisał(a):No możnaby też tak na to patrzeć, co nie zmienia faktu że religia katolicka posiada niesamowite przywileje w naszym państwie. A państwo, które zachwuje bezstronnośc nie powinno popierać czy negować jakiejkolwiek religii. A na co poszły pieniądze podatników ? Na Świątynie Opatrzności Bożej ... Toż to absurd . Uśmiech
Niesamowite to napewno nieodpowiednie słowo.
Co do tych pieniędzy to się zgodze. Pieniądze nie-katolików powinny być wydzielone z tych środków. A najlepiej ,żeby wogóle ograniczać tego typu socjalizm.
Gdyby państwo rzuciło kasą wszystkim organizacjom religijnym, to możnaby było je uznać za bezstronne. Byłoby to jednak absurdalne i śmierdzące niepotrzebnym socjalizmem, więc nie powinno dawać żadnej.

Innych sprzeczności nie zauważam.

Socjopato-Konstytucja to najwyższy akt prawny, a normy ustawowe muszą być z nią zgodne co do zasad prawa w niej wyrażonych( te w konstytucji w przeciwieństwie do ustaw zazwyczaj są określone bezpośrednio).
Kłania się nam tutaj dyrektywa systemowa.
Odpowiedz
#36
Może faktycznie lekka przesada ale przywileje mają co najmniej spore !

Bezstronność religijna, światopoglądowa i filozoficzna władz publicznych - pojęcie zawarte w art. 25 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. będące odpowiednikiem znanej w prawie różnych państw demokratycznych kategorii neutralności światopoglądowej państwa. Jeden z podstawowych terminów polskiego prawa wyznaniowego. Ustrojodawca używając go postanowił, iż władze publiczne nie będą się utożsamiać z żadną religią, światopoglądem lub filozofią, zaś aksjologia Rzeczypospolitej Polskiej będzie wynikiem kompromisu wypracowanego przez obywateli w toku procedury demokratycznej. Korelatem pojęcia bezstronności religijno-światopoglądowej państwa jest konstytucyjna zasada równouprawnienia wszystkich ludzi bez względu na wyznanie (art. 32 Konstytucji), zasada równouprawnienia związków wyznaniowych (art. 25 ust. 1) oraz prawo do milczenia w sprawie światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania (art. 53 ust. 7).

Cytat z wiki. Wciąż wydaje mi się że kłócicie się co do definicji słów które są synonimami Duży uśmiech Ale nie zabraniam Oczko
Zawsze gdy piszesz głupiego posta Bóg zabija kotka ... :twisted:

"Dla Ciebie jestem ateistą. Dla Boga, konstruktywną opozycją." - W. Allen
Odpowiedz
#37
Ja nie uważam ,że są synonimami. Nie wiem kto tworząc ten fragtment dokonywał wykładni przepisu konstytucyjnego. Mnie może interesować jedynie wykładnia formalna.

Termin neutralność światopoglądowa uważam za bzdure, nie mającą nigdzie miejsca.
Odpowiedz
#38
http://sjp.pwn.pl/

Cytat:Neutralny
1. «nieopowiadający się za żadną ze stron w sporze»
Powiązania bezstronności z tym przykładem chyba tłumaczyć nie muszę Uśmiech
Bóg - personifikacja przypadku

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Michał
Odpowiedz
#39
Kłania się znajomość podstaw prawoznawstwa - domniemanie zgodności z Konstytucją każdej normy do czasu jej uznania za niekonstytucyjną przez TK. Widocznie jednak w ramach normy konstytucji powołanej przez Ciebie, mieści się pojęcie neutralności w kwestiach religijnych. Zresztą moim zdaniem z brzmienia przepisu Konstytucji jednoznacznie wynika, że tak jest, ale na potrzeby dysputy dodatkowo powołałem powyższą zasadę.

Swoją drogą, wykładnia na którą się wadliwie powołujesz nie jest wykładnią systemową, tylko wykładnią prokonstytucyjną. Inna rzecz, że jej zastosowanie nie jest konieczne w tym przypadku, ze względu na brzmienie przepisu oraz ze względu na zasadę domniemania zgodności z Konstytucją.

Możesz sobie uważać neutralność światopoglądową za bzdurę (chociaż się mylisz), ale nikt nie pisał o neutralności światopoglądowej, tylko o neutralności religijnej.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#40
Zbysze.k napisał(a):Ja nie uważam ,że są synonimami. Nie wiem kto tworząc ten fragtment dokonywał wykładni przepisu konstytucyjnego. Mnie może interesować jedynie wykładnia formalna.

Cytat ze słownika synonimy.pl (założe się że w bardziej wiarygodnym źrodle bedzie to samoOczko) :

neutralność - bezstronność , obiektywność , obiektywizm , obojętność , rzeczowość , przedmiotowość , apolityczność , niezaangażowanie ,

Jeżeli nie dogadamy się co do tak prostej sprawy to nie wiem czy warto kontynuować dyskusję Oczko
Zawsze gdy piszesz głupiego posta Bóg zabija kotka ... :twisted:

"Dla Ciebie jestem ateistą. Dla Boga, konstruktywną opozycją." - W. Allen
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości