To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
USA i Japonia wkrótce zbankrutują?
#1
Nouriel Roubini ostrzega przed narastającym zadłużeniem Japonii i USA.


„Podczas gdy dziś rynki martwią się Grecją, to tylko wierzchołek góry lodowej albo kanarek w kopalni, a problemy fiskalne są znacznie szersze.”
http://forsal.pl/artykuly/417404,nouriel...i_usa.html
Odpowiedz
#2
Nie zdziwiłbym się =)
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
#3
I co wtedy?
Odpowiedz
#4
Remont generalnyOczko
"NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI, JESTEM TYLKO JA"
Odpowiedz
#5
Co masz na myśli? Wojnę domową?Język
Mierzy się ponad cel, by trafić do celu.
K.Bunsch

Odpowiedz
#6
Czy aż wojna domowa to nie wiem, ale w USA zamieszki z użyciem broni palnej by mnie nie dziwiły. Może totalitaryści wysłaliby w końcu na ulice wojsko, w roli policyjnej.
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
#7
W obliczu bankructwa? Wojna domowa też możliwa, w końcu to federacja, jakby nie patrzeć tendencje odśrodkowe w coponiektórych stanach mogłyby okazać się wystarczająco silne, a ogarnięte chaosem państwo mogłoby mieć problemy z okiełznaniem np Texasu czy Kaliforni.

Ale dla świata miałoby to ogromne znaczenie. Przecież w obliczu takich problemów nie pozwoliliby se na dalsze panoszenie się z armią po świecie, a znaczenie USA drastycznie by spadło. Przecież inne potęgi już depczą USA po piętach w wyścigu o plamę pierszeństwa w świecie.

Każda potęga musi kiedyś upaść, prawidłowość historyczna jest taka a nie inna, a USA pewnie nie będzie tu żadnym wyjątkiem. Nie można być wiecznym hegemonem.

Np objęcie prymatu przez ChRL mogłoby mieć miejsce i oznaczałoby przebiegunowanie ładu światowego
"NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI, JESTEM TYLKO JA"
Odpowiedz
#8
Drednot napisał(a):W obliczu bankructwa? Wojna domowa też możliwa, w końcu to federacja,

Byłoby pięknie (współczesne secesyjne ugrupowania z USA są na ogół bardziej liberalne od rządu federalnego), ale nie chcę wyjść na przesadnego optymistę.
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
#9
A gdyby takie USA ogłosiło, że jej dług wynosi 0$, bo zwyczajnie go nie spłaci to co wtedy? Skoro społeczeństwo funkcjonowała bez tej kasy to czemu teraz miałoby się zawalić?

Odpowiedz
#10
To wtedy, że nikt o zdrowych zmysłach nie udzieli już USA pożyczki; a więc i tak będą musiały być gwałtowne cięcia wydatków lub podwyżki podatków. Co z kolei jest destabilizujące, wylazłoby na ulice mnóstwo grup interesów, w które by te nieuchronne rzeczy uderzyły.
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
#11
A teraz pożyczają mimo, że jest pewne, że kasa nigdy nie wróci...

Odpowiedz
#12
Najwyraźniej dla pożyczających nie jest to jeszcze "pewne". Znam prostsze od kupowania obligacji skarbowych sposoby na zniszczenie sobie majątku Oczko

Generalnie, jak dotąd jakoś spłacały. Ale rzeczywiście - ostatnio wydatki rosną wyjątkowo szybko, wzrost gospodarczy jest wyjątkowo niski, a - co za tym idzie - wpływy podatkowe wzrastają wyjątkowo wolno. Dodajmy do tego pomysły socjalne pana Obamy (bez żadnych cięć w np. wojsku, wprost przeciwnie) i mamy obraz sytuacji wyjątkowo dziwnej.

Czy jednak bankructwo będzie, nie jestem pewien. Nie analizowałem dokładnie statystyk.
Zły neoliberalny/libertariański Kot (czarny & drapieżny).

-----------------------------------
Pisywałem od długiego czasu; część moich starszych wypowiedzi można traktować jako nieaktualne.
BARDZO NIEAKTUALNE.
Odpowiedz
#13
AVX
Cytat:Czy jednak bankructwo będzie, nie jestem pewien. Nie analizowałem dokładnie statystyk.
A mógłbyś? To dla mnie bardzo ważne ;p (złośliwy żarcik)
Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej. Karol Marks
Jedyne, co - jak sobie pochlebiam - zrozumiałem bardzo wcześnie, jeszcze przed dwudziestką, to to, że nie powinno się płodzić. Emil Cioran
Kapitalizm bez bankructwa jest jak chrześcijaństwo bez piekła. Frank Borman

EL Duży uśmiech
Odpowiedz
#14
To od kogo USA i Japonia pożyczają tą kasę, od Chin? Czy chodzi tylko o dług wewnętrzny wobec własnych obywateli, czy też zewnętrzny?
Chamstwo jest jak chwast: ile by nie rwać zawsze zostanie kawałek korzenia, ale jak przestaniemy rwać to zarośnie cały świat.
Odpowiedz
#15
Drednot napisał(a):Każda potęga musi kiedyś upaść, prawidłowość historyczna jest taka a nie inna, a USA pewnie nie będzie tu żadnym wyjątkiem. Nie można być wiecznym hegemonem.

I zdaniem drednota na USA przyszedl już ten czas? Dlaczego

Cytat:Np objęcie prymatu przez ChRL mogłoby mieć miejsce i oznaczałoby przebiegunowanie ładu światowego

Jeżeli USA upadną, to pociagną Chiny za sobą. I Chiny upadna jeszcze bardziej Smutny

Zresztą zestawianie ze soba Japonii i USA świadczy o ignorancji.

Dług USA wynosi jakieś 60-65 % PKB i jest niższy niż był na początku lat 90 XX wieku (wtedy przekraczał grubo 70%)

Tymczasem dług Japonii to prawie 200 % japońskiego PKB. :p

Trochę spora różnica Duży uśmiech
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#16
Rexerex napisał(a):A teraz pożyczają mimo, że jest pewne, że kasa nigdy nie wróci...
Widocznie nie jest, skoro pożyczają.
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#17
Amerykanie mogą teoretycznie jedną ustawą sprawić, że cały papier, którym USmeni płacili Chinolom stanie się w jednej chwili bezwartościowy. Nie jestem pewien, kto tu trzyma kogo za ryja. Chyba trzymają się nawzajem Oczko
There is a crack in everything. That’s how the light gets in.
Odpowiedz
#18
pilaster napisał(a):I zdaniem drednota na USA przyszedl już ten czas? Dlaczego

A czy ja napisałem, że to już? Stwierdziłem tylko, że kiedyś każde imperium musi upaść, a na jego miejscu prędzej, czy później pojawia się inne.
"NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI, JESTEM TYLKO JA"
Odpowiedz
#19
Kluczowe jest słowo "teoretycznie".
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#20
Klfov napisał(a):Amerykanie mogą teoretycznie jedną ustawą sprawić, że cały papier, którym USmeni płacili Chinolom stanie się w jednej chwili bezwartościowy.
Chyba nie tylko "Chinolom" ?
Bo niby jak - ustawą mówiącą, że "USD w Chinach są bezwartościowe, a w USA już nie" ?
Natomiast zmiana waluty USD na "Dolar Liberty" i pozbawienie "USD" statusu środka płatniczego dotknęłaby całego świata :p
Może coś innego miałeś na myśli ?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości