Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koniec Świata
W gimnazjum ale to było lat kilka temu . Twoja pani polonistka prowadziła lekcje ładnie z kluczem odpowiedzi . Wiedz że interpretacja wiersza jest kwestia problematyczną ponieważ każdy może go zrozumieć inaczej. Wisława Szymborska dostała 3 za interpretacje swojego wiersza ponieważ nie trafiła w klucz to pokazuje dobrze ten problem .
Pozdrowienia dla polskiego systemu edukacji .
Odpowiedz
[SIZE=2]PIOSENKA O KOŃCU ŚWIATA

W dzień końca świata
Pszczoła krąży nad kwiatem nasturcji,
Rybak naprawia błyszczącą sieć.
Skaczą w morzu wesołe delfiny,
Młode wróble czepiają się rynny
I wąż ma złotą skórę, jak powinien mieć.

W dzień końca świata
Kobiety idą polem pod parasolkami,
Pijak zasypia na brzegu trawnika,
Nawołują na ulicy sprzedawcy warzywa
I łódka z żółtym żaglem do wyspy podpływa,
Dźwięk skrzypiec w powietrzu trwa
I noc gwiaździstą odmyka.

A którzy czekali błyskawic i gromów,
Są zawiedzeni.
A którzy czekali znaków i archanielskich trąb,
Nie wierzą, że staje się już.
Dopóki słońce i księżyc są w górze,
Dopóki trzmiel nawiedza różę,
Dopóki dzieci różowe się rodzą,
Nikt nie wierzy, że staje się już.

Tylko siwy staruszek, który byłby prorokiem,
Ale nie jest prorokiem, bo ma inne zajęcie,
Powiada przewiązując pomidory:
Innego końca świata nie będzie,
Innego końca świata nie będzie.
=================================================
=================================================
Znaczenie wiersza jest mniej więcej takie, że śmierć kończy życie jednostki, niezależnie czy jest to krowa czy człowiek. Dla tej jednostki jest to "koniec świata". A gromy i błyskawice to bajki podobnie jak Nostradamus

A do wspomnianej Szymborskiej wkleję wypowiedź jednego z internautów tej iście "wspaniałej" poetki:
[/SIZE]
Cytat:Po śmierci Stalina:
"Pod sztandarem rewolucji wzmocnić warty
wzmocnić warty u wszystkich bram
Oto Partia - ludzkości wzrok
Oto Partia siła ludów i sumienie?
Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie".
Idolka Szymborska zaprasza młodych Polaków by wstępowali do partii bolszewickiej:
"Pytania brzmią ostro,
ale tak właśnie trzeba
bo wybrałeś życie komunisty
i przyszłość czeka
twoich zwycięstw
Partia. Należeć do niej.
Z nią działać. Z nią marzyć. Z nią w planach nieulękłych.
Z nią w trosce bezsennej. Wierz mi to najpiękniejsze
co się może zdarzyć".
Oto wiersz o rewolucji bolszewickiej w czasie której wymordowano kilkanaście milionów ludzi:
Gdy się wdarli na te schody marmurowe,
kołowały światła złoceń jak w lichtarzach,
dygotały ściany płowe, stropy płowe
i warczało echo kroków w korytarzach.
Stary świecie oto przyszła noc zapłaty.
Gdzie się kryjesz przed wyklętym, który powstał
(...)
Więc zapadaj się jak w topiel w głąb zwierciadła
jazdo moru, jazdo głodu, pańska jazdo
z każdą chwilą podobniejsza do widziadła
Kawalerio kapitału, na dno, na dno".
Według Szymborskiej Lenin ,to:
"nowego człowieczeństwa Adam".
Odpowiedz
Bachus - taki właśnie był cel i moja interpretacja wiersza. Co do Szymborskiej to była jedną z wielu osób które zachwyciły się ideami komunistycznymi . Prze pierwsze lata po wojnie ludzie myśleli że komunizm będzie wybawieniem po piekle wojny z hitleryzmem . Spora część inteligencji polskiej wyrażało bezkrytyczną aprobatę dla tego systemu . Wielu później się opamiętało stając się przeciwnikami tego systemu . Każdy człowiek popełnia błędy ale ważne jest to że potrafi je dostrzec i się zmienić. Jeżeli więc chodzi o aspekt twórczy Szymborska wniosła wielki wkład do polskiej literatury pięknej Ocena jej działań poza sferą sztuki to już inna sprawa .
Odpowiedz
Markuss
L...O...L 8) :

wkleiłem ten wiersz nie czytając poprzednich postów (tylko te na początku czytałem), bo sobie go przypomniałem widząc tytuł wątku "koniec świata" ---- nie wiedziałem że już go ktoś wkleił przede mną!!!

Co do Szymborskiej - nie wiem jak to było do końca, pewnie tylko ona to wie.
Fakt faktem - nie czytam poezji, jednak niektóre z jej wierszy pamiętam do dziś, więc są zauważalne w gąszczu innych wierszy. Mistrzowsko włada piórem i widać w tym jej inteligencję, więć oczywiście - nie wolno przekreślać jej twórczości z powodu chwili słabości dawno temu.
Odpowiedz
Kaziola88 napisał(a):Markuss, wiersz przerabiany w gimnazjum:p. Zapewne wyjaśniali wam tam jego drugi sens? Jeśli nie, to wiedz, że chodzi o zapomnienie/zatracenie.
Nie można "wyjaśnić sensu wiersza" (ani tym bardziej drugiego sensu). Można co najwyżej przedstawić wyrażoną w bełkotliwy sposób, nieweryfikowalną hipotezę na temat stanu umysłu nieżyjącego już człowieka w jakiejś konkretnej chwili jego życia. Nie daj się zmanipulować okupującym szkolnictwo chómanistom i wmówić sobie, że ich bełkotanie o wierszydłach ma cokolwiek wspólnego z wiedzą.
I jakże to nazwać – ten Absolut, tak niepodobny do ciszy lodowców Goethego, do piorunowej na cherubimach toczącej się chmury Mojżeszowego Boga?... Czerwony śmiech – Czarne Maski – Bezdno – jak nazywali autorowie rosyjscy? Karma, jak mówią teozofowie? Czy też „Cosik”, jak nazywała Wieszczka Mara?
Odpowiedz
Przepraszam, powinienem był wziąć to w cudzysłów. Bo to była głęboka ironia. Nienawidzę czegoś takiego jak "analiza wiersza". Chociaż w LO jest znośnie, bo polonistka spoko i sam się tym mało przejmujeDuży uśmiech.

Co do pani Szymborskiej, to czy ona nie pisała matury z polaka interpretując swój wiersz? Ponoć miała dostać ~70% za niego.
nr GG: 960611 - napisałbym, że "dla spragnionych kazika", ale nie chciałem być tak prostolinijny:]

Odpowiedz
Chce tu zamieścić cytat który według mnie tu dobrze pasuje

"Nie wiem jaka broń zostanie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie." Albert Einstein
UśmiechUśmiechUśmiechUśmiech
"Człowiek cnotliwy dobre wypowiada słowa, ale nie zawsze ten, kto dobre powiedział słowo, jest cnotliwy."
-Konfucjusz
Odpowiedz
CreatedMind napisał(a):Chce tu zamieścić cytat który według mnie tu dobrze pasuje

"Nie wiem jaka broń zostanie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie." Albert Einstein
UśmiechUśmiechUśmiechUśmiech
Łeee, przejedzony cytat:p. Zabawne jest to, że Einstein przyczynił się w znacznym stopniu do wymyślenia broni jądrowej. Ironia losu.
nr GG: 960611 - napisałbym, że "dla spragnionych kazika", ale nie chciałem być tak prostolinijny:]

Odpowiedz
Kaziola88 napisał(a):Łeee, przejedzony cytat:p. Zabawne jest to, że Einstein przyczynił się w znacznym stopniu do wymyślenia broni jądrowej. Ironia losu.

Widać dobrze wiedział o czym mówiłOczko
"Człowiek cnotliwy dobre wypowiada słowa, ale nie zawsze ten, kto dobre powiedział słowo, jest cnotliwy."
-Konfucjusz
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości