To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co to jest??
#1
Witam!

Wlasnie udalo mi sie zlapac takie cos jak to w sloiku na zdjeciach, ale nie wiem co to. Ma może ktoś pomysl?

Przepraszam za slaba jakosc zdjec, ale robione aparatem, i w dodatku przez sloik.

Bardzo mnie to intryguje....

http://img193.imageshack.us/gal.php?g=zdjcie0022cw.jpg

http://img193.imageshack.us/g/zdjcie0022cw.jpg/
Odpowiedz
#2
Witam , postaram pomóc jeszcze raz ! Uśmiech

ale najpierw :

Cytat:ale robione aparatem
Ja ostatnio robiłem zdjęcie zębami.Domyślam się ,że chciałeś napisać
Cytat:ale robione telefonem
Aczkolwiek przejdźmy do głównego nurtu.

Czy to ma skrzydła ? jeśli ma to stawiam ,że to jakiś gatunek chruścika ,a jeśli nie to powęszę dalej.
Czekam na odpowiedź.
Na pewno jeśli chodzi o taksonomię to jakiś stawonóg , tchawkodyszny , owad , a pod gromada to ; (jeszcze niepewna) uskrzydlony.
Odpowiedz
#3
Tak, mialem na mysli robione telefonem. Tak, ten owad ma skrzydła.
Odpowiedz
#4
Stawiam ,że to jakiś gatunek chruścika.Jeśli to chruścik to możesz iść na ryby o ile lubisz ,bo to ponoć dobra przynęta ( sam nie chodzę ale tak słyszałem).

pzdr
Odpowiedz
#5
Tronik napisał(a):Witam!

Wlasnie udalo mi sie zlapac takie cos jak to w sloiku na zdjeciach, ale nie wiem co to. Ma może ktoś pomysl?

Przepraszam za slaba jakosc zdjec, ale robione aparatem, i w dodatku przez sloik.

Bardzo mnie to intryguje....

http://img193.imageshack.us/gal.php?g=zdjcie0022cw.jpg

http://img193.imageshack.us/g/zdjcie0022cw.jpg/
Hej, wypuść go z tej butelki! Uśmiech
Odpowiedz
#6
Cytat:Hej, wypuść go z tej butelki! Zdezorientowanymile:
To słoik Duży uśmiech
Odpowiedz
#7
@Tronik
Jak na moją słabą znajomość robactwa i słabe zdjęcia to mi wygląda na chrząszcza z rodziny kózkowatych - mają długie czułki (jak Twój egzemplarz).
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#8
Machefi może mieć w sumie rację , prosiłbym o lepsze zdjęcia tego owada.
Aczkolwiek jeśli jest to chrząszcz z rodziny kózkowatych to przypomina to
Cytat:http://pl.wikipedia.org/wiki/Wonnica_pi%C5%BCm%C3%B3wka

pzdr
Odpowiedz
#9
O! O własnie ! Taki sam kształt, tylko kolor inny. Czyli to pewnie wonica. I tez rozmiar do 4 cm, i dluuugie czułki, prawie połowa długości.

Wypuscilem tego owada ze sloika juz wczoraj, trzymalem go tam zeby latwiej bylo zrobic fotki.
Odpowiedz
#10
Jak miał jedną parę skrzydełek przekształconą w osłonkę na drugą parę - to chrząszcz.
Odpowiedz
#11
Wczoraj iście dobijał mnie jeden dziwny owad. Coś niby osa przez godzine wlatywało i wylatywało w przestrzeń pomiędzy uchylonym oknem a jego ramą. Wyraźnie było tam coś bardzo ważnego dla tego owada. Wydawało przy tym głośny brzyczący dźwięk. I za nic w świecie nie mogłem tego czegoś odpędzić z mojego okna. Dziś rano sytuacja sytuacja się powtórzyła. Ba, "osa" aż mnie obudziła tym dźwiękiem ale udało mi się ją obezwładnić łapką.

Owad przypomina osę ale jest czarny (flesz z aparatu trochę go rozjaśnij) z plamkami żółci na odwłoku i ma dziwnie wyszczuplony odwłok. Na dole zamieszczam fotkę. Co to jest??

[Obrazek: p1030932a.jpg]

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#12
Skywalker napisał(a):Owad przypomina osę ale jest czarny (flesz z aparatku trochę go rozjaśnij) z plamkami żółci na odwłoku i ma dziwnie wyszczuplony odwłok. Na dole zamieszczam fotkę. Co to jest??

Trzonkówki zwane również stylikowcami, stylikówkami lub stylikoodwłokymi (Apocrita) - podrząd owadów z rzędu błonkówek.
Stylikowce charakteryzują się przewężeniem (trzonek, stylik) między tułowiem a odwłokiem.
Podział w zależności od tego czy mają żądło - żądłówki czy nie - owadziarki
To duża grupa owadów. Może to być np. osa z rodziny Nastecznikowate (Pompilidae). Tiphia sp. - też podobna.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#13
Podziwiam zasób wiedzy - szacun
Odpowiedz
#14
Przy nacisku na odwłok wychodzi żądło. Machefi możesz teraz ustalić dokładny gatunek??

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#15
Jeśli jest to żądłówka to stawiam na Chrysidoidea aczkolwiek na tym zdjęciu dość ''chudo'' wygląda ;].


pzdr
Odpowiedz
#16
Cytat:Jeśli jest to żądłówka to stawiam na Chrysidoidea aczkolwiek na tym zdjęciu dość ''chudo'' wygląda ;]
Tyle że Chrysidoidea (złotolitki) to w praktyce nigdy dłuższe niż 15mm a toto większe.

@Skywalker - niestety nie podejmuje się, za dużo gatunków.
Samych Chrysidoidea jest 6000.
Rodzina osowatych to 5000 a to nie jest jedyna rodzina os.

Przydałby się klucz do oznaczania owadów z terenów Polski.
Już samo kryterium występowania w Polsce dużo by odsiało.

Najlepiej spytać na jakimś forum entomologicznym.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#17
Nie trzeba pytać. To Sceliphron sp. z rodziny grzebaczowatych, nazywany gliniarzem. Jest nieagresywny i niegroźny. Złotolitki wyglądają całkowice inaczej. Są znacznie mniejsze i połyskują metalicznie.


Załączone pliki
.jpg   złotolitka.jpg (Rozmiar: 89.68 KB / Pobrań: 18)
Pomyśl tylko-tryliony organizmów kręcących sie dokoła, każdy pod hipnotycznym działaniem jedynej prawdy, wszystkie te prawdy identyczne i wszystkie logicznie sprzeczne ze sobą: Moje dziedziczne tworzywo jest najważniejszym tworzywem na Ziemi; jego przetrwanie usprawiedliwia twoją frustrację, ból, a nawet śmierć. I ty jesteś jednym z tych organizmów, i przeżywasz swoje życie w niewoli logicznego absurdu.
R.Wright [i]Moralne zwierzę
Odpowiedz
#18
Sceliphron curvatum?
Ma prążki na odwłoku ale niezbyt wyraźne tak, że można wziąć za plamki.
Dość rzadki w Polsce. Sprawdź czy nie zaczął ci tam gniazda zakładać (lubi na oknach).
[Obrazek: Sceliphron-curvatum-mort.jpg]
Nie wiem czemu ale wydaje się że u twojej sztuki to przewężenie jest krótsze niż u gliniarzy ale ja nie mam doświadczenia "ocznego" z obiektami w naturze. Avidal takie obiekty fotografuje więc w rozpoznawaniu z fotografii jest dobry.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#19
Machefi napisał(a):Sceliphron curvatum?

Tak! To dokładnie to co widziałem. Generalnie wszystko się zgadza.

avidal pisałeś że owad jest niegroźny ale podczas sekcji wyraźnie widziałem u niego żądło. Szkoda że już się go pozbyłem. Nie wiedziałem że jest taki rzadki.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#20
Groźny dla pająków.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości