To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prawda o Krzyżakach i Grunwaldzie
#21
exeter napisał(a):a obejrzyj w Malborku, Golubiu czy Olsztynie, co Krzyżacy potrafili budować w XIII i XIV wieku.

A Wawel jest gorszy bo polski. O to ci chodzi??

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#22
exeter napisał(a):Palmer,

Ale przede wszystkim w podejściu do gospodarności. Czy to przypadek, że ziemie będące przez pewien czas w orbicie wpływu kultury niemieckiej, tak bardzo wyróżniają się na tle innych ?
Zamiast zastanowić się nad przyczynami, zarzucamy sobie brak patriotyzmu. Fe, to takie PIS-owskie. Smutny
Masz rację poniekąd8)
Kiedyś lat temu 40 staliśmy sobie w zakładzie w zakładzie pracy i gadaliśmy paląc papierosy.
Obok nas kręcił sie jakiś typ (typu Maliniak) i skrobał łopatą po asfalcie.
Nagle pojawił się jakiś facet i woła z daleka.....
Widać od razu, że stoi trzech goroli i jeden hanys.
Pytam go po czym poznał?
A on na to:
Wy gorole stoicie i kurzycie, a hanys jeszcze przez Hitlera wytraszony, rusza łopatą8)
Jedynym szczytem, który możemy osiągnąć bez wysiłku - jest szczyt głupoty.... Niezdecydowany

Wszystko co lubię, jest albo nielegalne, albo niemoralne, albo się z tego tyje......Duży uśmiech
Odpowiedz
#23
Skywalker,

Wawel dla nas zawsze będzie miejscem najważniejszym. Ale to nie zmienia faktu, że twierdza Malbork w średniowieczu była prawdopodobnie najpotężniejszą twierdzą ŚWIATA.
Niebywałym osiągnięciem sztuki fortyfikacyjnej i nowatorskich rozwiązań technicznych.
Odpowiedz
#24
exeter napisał(a):Palmer,

Polskę podzielono w XVIII wieku i skutki widać do dziś. Choćby w wynikach wyborów.

Ale przede wszystkim w podejściu do gospodarności. Czy to przypadek, że ziemie będące przez pewien czas w orbicie wpływu kultury niemieckiej, tak bardzo wyróżniają się na tle innych ?
Zamiast zastanowić się nad przyczynami, zarzucamy sobie brak patriotyzmu. Fe, to takie PIS-owskie. Smutny
Nie jestem pisowcem, jednak wiem, że Polacy też stawiali zamki, katedry, ratusze, itd.
Odpowiedz
#25
exeter napisał(a):Polskę podzielono w XVIII wieku i skutki widać do dziś. Choćby w wynikach wyborów.

Ale przede wszystkim w podejściu do gospodarności. Czy to przypadek, że ziemie będące przez pewien czas w orbicie wpływu kultury niemieckiej, tak bardzo wyróżniają się na tle innych ?
Zamiast zastanowić się nad przyczynami, zarzucamy sobie brak patriotyzmu. Fe, to takie PIS-owskie. Smutny

Tak, niech żyje niemiecka rasa nadludzi :lol2: co Ty tu jeszcze robisz exeter wśród tej słowiańskiej hołoty, co taki germański ubermensch robi między Polaczkami?

Bierzesz okruchy historii i wulgaryzujesz ją, przekręcasz i równie dobrze nie rozumiesz, lub świadomie manipulujesz nią co naziści. Ja pierdolę, przez ostatnie 3 wieki tylu walczyło w imię niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, a Ty ot tak na to plujesz i jawnie pragniesz zniszczenia Polski. Jesteś degeneratem, jesteś takim samym ścierwem co oprawcy z Katynia lub Oświęcimia.
"Hope can drown lost in thunderous sound
Fear can claim what little faith remains
But I carry strength from souls now gone
They won't let me give in...
(...)
Death will take those who fight alone
But united we can break a fate once set in stone
Just hold the line until the end
Cause we will give them hell..."


EH
Odpowiedz
#26
exeter napisał(a):Wawel dla nas zawsze będzie miejscem najważniejszym. Ale to nie zmienia faktu, że twierdza Malbork w średniowieczu była prawdopodobnie najpotężniejszą twierdzą ŚWIATA.
Niebywałym osiągnięciem sztuki fortyfikacyjnej i nowatorskich rozwiązań technicznych.

Była tak idealna że aż ją zdobyliśmy, niszcząc Zakon i stając ostatecznie hegemonem tej części Europy aż do XVIII w.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#27
Malbork został wykupiony za prawie pół tony złota.
Sprzedała go nieopłacana przez krzyżaków załoga wojsk zaciężnych.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#28
No, jak się buduje twierdze tak wielkie, że potem nie stać na ich utrzymanie, to jak taki stan nazwiemy?

Chyba przerostem formy nad treścią, czy jakoś podobnie.
Odpowiedz
#29
Seth,

wyluzuj, dyskutujemy a nie walimy się po głowach maczugami !


Palmer,

masz rację. Ale ta sytuacja, była konsekwencją przegranej kampanii 1410, i wojny 13 letniej w której Polacy nadwyrężyli finansowe fundamenty Zakonu.
Gdyby poszło po myśli Krzyżaków, Malbork byłby centrum wielkiego państwa opartego o Bałtyk, sięgającego granicami do centralnej Polski i dzisiejszej Białorusi.

Warto było zawrzeć sojusz z Litwą.
Odpowiedz
#30
Zamek służył zakonowi 175lat, krzyżaków nie stać było jedynie na opłacanie załogi.
Wcześniej korzystali z ochotników z całej Europy, teraz musieli płacić wojskom zaciężnym. Jagiellończyk opierał armię na nieskutecznym pospolitym ruszeniu (drogo za to płacił przywilejami podatkowymi) i wsparciu finansowemu mieszczan pruskich.
Koniec końców też musiał się oprzeć na wojsku zaciężnym tyle tylko, że było go na to bardziej stać niż krzyżaków.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
#31
exeter napisał(a):Seth,

wyluzuj, dyskutujemy a nie walimy się po głowach maczugami !
.

nie wyluzuje, obrażasz naród polski i Polskę, wypowiadasz się w sposób żywcem wyjęty z ust niemieckiego skinheada. Przy czym nazywając się polskim patriotą, obrażasz tym samym wszystkich patriotów
"Hope can drown lost in thunderous sound
Fear can claim what little faith remains
But I carry strength from souls now gone
They won't let me give in...
(...)
Death will take those who fight alone
But united we can break a fate once set in stone
Just hold the line until the end
Cause we will give them hell..."


EH
Odpowiedz
#32
mnie też trochę śmieszy to "tłumaczenie historii" od nowa, że Krzyżacy nie byli tacy źli... moim skromnym zdaniem Polska wtedy powstrzymała wielką zbrodniczą machinę, podziw że Krzyżacy wybudowali Malbork i w ogóle mieli dobrą organizację to jakieś takie śmieszne i faktycznie dziwnie przypomina zachwyt nad dobrą organizacją nazistów

śmieszy mnie jeszcze coś, wydaje mi się, że kościół jakoś cierpi, bo to jednak panowie z krzyżami na plecach dostali łupnia i trudno im teraz krzyczeć, że Polak patriota to katolik i kocha kościół, to takie przypomnienie, że jednak bycie patriotą wymagało walki z kościołem
poszła sobie rzepkę skrobać...
Odpowiedz
#33
Kobe napisał(a):śmieszy mnie jeszcze coś, wydaje mi się, że kościół jakoś cierpi, bo to jednak panowie z krzyżami na plecach dostali łupnia i trudno im teraz krzyczeć, że Polak patriota to katolik i kocha kościół, to takie przypomnienie, że jednak bycie patriotą wymagało walki z kościołem

Tu też wielki szacun dla odwagi Jagiełły. Narażenie się Watykanowi w ówczesnych czasach było wdepnięciem w niezłe gówno które mogło się bardzo źle skończyć.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#34
Jakiej tam walki z kościołem?
To była walka Watykanu z Zakonem Krzyżackim.
Po prostu posłużyli się głupimi Polakami i Litwinami, po co mieli sami walczyć? :-)
A Krzyżacy padli ofiarą papieża.
Żeby zachęcić chłopaków do ewangelizacji, papież Grzegorz IX obiecał im na własność ziemie, które zewangelizują. Później im ten przywilej odebrał.
Krzyżacy się wkurzyli i olawszy papieża zaczęli podbijać kolejne tereny.

Papież widząc, że rozłam w kościele gotowy, że tworzy się nowa władza kościelna, gotowa przejąć kontrolę nad Polską a co gorsza fundusz z niej płynące, uruchomił swoich zewangelizowanych królów. Aby pokazali, czy są wierni maryi zawsze i wszędzie dziewicy.
A że Polacy jak na katolików przystało, każdą sektę nawracają, to po krótkim odśpiewaniu bogurodzicy i odmówieniu modlitwy o łatwe odcinanie głów wroga, ruszyli do ataku.
Odpowiedz
#35
kontrolę nad Polską to przejęli czarni za Zygmusia Wazy, przedtem jednak Zygmunt Stary rozwiązał zakon przy protestach Watykanu, czyli dokończył to co zaczęło się pod Grunwaldem a Watykan to mógł Krzyżakom obiecywać gruszki na wierzbie, naprawdę to tylko dawał tym bandytom moralne poparcie dla ich działalności "misyjnej"
poszła sobie rzepkę skrobać...
Odpowiedz
#36
Seth,

według mnie, bycie patriotą nie polega na owinięciu się sztandarem i przekonywanie siebie i innych, że Polska jest najlepsza.
Polega na krytycznej analizie własnych dokonań NA TLE INNYCH KRAJÓW. I sprawiedliwej ocenie.

Jeśli u nas było coś złego, patriota nie zmiecie tego pod dywan. Ale też nie będzie puszył się przed innymi sukcesami.

Dla mnie przykładem Wielkiego Polskiego Patrioty jest William Lindley, bo wyposażył moją stolicę w unikalny system wodno-kanalizacyjny. Tak doskonały, że funkcjonuje do dziś przez ponad 120 lat.
Ten człowiek wyniósł Warszawę do grona europejskich metropolii.
Odpowiedz
#37
aztec napisał(a):Żeby zachęcić chłopaków do ewangelizacji, papież Grzegorz IX obiecał im na własność ziemie, które zewangelizują. Później im ten przywilej odebrał.
Krzyżacy się wkurzyli i olawszy papieża zaczęli podbijać kolejne tereny.
Następnym razem, jak będziesz czytał te debilne gazety, to się przez chwilkę zastanów, czy to co tam piszą ma jakikolwiek sens. Jeśli mieli możliwość podbijania bez pytania Watykanu o zgodę, to po co im były "przywileje" i czemu się "wkurzyli"? Jeśli z kolei byli podlegli Watykanowi we wszystkim, to jakim cudem mieli możliwość zbuntowania się. Dodatkowo, jeśli wojna z Polską była efektem ich buntu, to czemuż nie zakończyła się ich ostatecznym pogromieniem?
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
#38
aztec napisał(a):Jakiej tam walki z kościołem?
To była walka Watykanu z Zakonem Krzyżackim.
Po prostu posłużyli się głupimi Polakami i Litwinami, po co mieli sami walczyć? :-)
A Krzyżacy to czyimi byli sąsiadami (ze wszystkimi tego faktu ciężkimi konsekwencjami)? Państwa Kościelnego? Czy Polski i Litwy?

Wiem, że w Faktach i Mitach PK jest nazywane Watykanem, ale to bzdura.
Państwo Watykańskie powstało dopiero za Mussoliniego, wcześniej, od VIII do XIX wieku istniało PK, które zajmowało całą środkową Italię, a nie tylko jedno wzgórze.
Odpowiedz
#39
exeter napisał(a):według mnie, bycie patriotą nie polega na owinięciu się sztandarem i przekonywanie siebie i innych, że Polska jest najlepsza.
Polega na krytycznej analizie własnych dokonań NA TLE INNYCH KRAJÓW. I sprawiedliwej ocenie.

Ale bycie patriotą nie polega też na sprzedaniu naszej niezależności byle by tylko nałapać nowinek technologicznych.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#40
Skywalker,

problem w tym, że bez tych nowinek technologicznych utrzymanie niezależności może być niemożliwe.

Przekonało się o tym wiele narodów. Smutny

I nie musi to być od razu brutalny podbój, wystarczy zależność ekonomiczna.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości