To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zagadki matematyczne
#41
Danych jest wystarczająco. Rozwiązałam to, chociaż zajęło trochę czasu. Dodam, że informacja: ,,Prawdę powiedziawszy nie wiedziałem, że masz syna" jest całkowicie zbędna i nie wpływa na rozwiązanie. Oczko
Odpowiedz
#42
jakie jest rozwiązanie? bo mi wyszło 3,3,6 i 9...


Hastur napisał(a):[...] są to tak samo wirtualne "straty" jak pieniądze, które skarb państwa "traci" na niezapłaconych podatkach; [...] Dodatkowym absurdem w tym przypadku jest fakt, że rzekomo "ukradzione" pieniądze zostają w kieszeni... ich pierwotnego posiadacza :o Co nieuchronnie prowadzi do konkluzji, iż człowiek może okraść państwo z własnych pieniędzy :lol2:


Odpowiedz
#43
Mi wyszło 4,6,10,24 Oczko
3,3,6,9 nie może być, bo p. Bobocki wie ile lat ma JEGO syn. Gdyby miał 9 lat, to oznaczałoby, że axb to 9, a jedyne dwie liczby w przedziale 2-9 które spełniają to równanie to właśnie dwie trójki (3x3=9) więc p. Bobacki od razu znałby wiek Antoniego i Bernarda.
Odpowiedz
#44
Afra napisał(a):Mi wyszło 4,6,10,24 Oczko
3,3,6,9 nie może być, bo p. Bobocki wie ile lat ma JEGO syn. Gdyby miał 9 lat, to oznaczałoby, że axb to 9, a jedyne dwie liczby w przedziale 2-9 które spełniają to równanie to właśnie dwie trójki (3x3=9) więc p. Bobacki od razu znałby wiek Antoniego i Bernarda.
Uff, w takim razie dobrze myślę. Z 10 minut mi zajęło dojście do tego, jaką oni w ogóle informację przekazują tymi listami:wall:. Zagadka bardzo fajnie wymyślona, edytuję posta jak skończę i napiszę czy wyszło mi tak samo.

Edit: Wyszło mi to samo. Antoni ma 6 lat, Bolesław 4, Czesław ma 24 a Damian 10.
"Equality is a lie. A myth to appease the masses. Simply look around and you will see the lie for what it is! There are those with power, those with the strength and will to lead. And there are those meant to follow – those incapable of anything but servitude and a meager, worthless existence."
Odpowiedz
#45
@Afra, ta wiadomość jest istotna, bo wyklucza wynik (8,2) (Jakby Babacki miał iloczyn 16, to przed ostatnim listem pt „nie wiem” wahałby się między (4,4) a (8,2) i nie mógłby powiedzieć: „Miałem wrażenie, że Antoni jest starszy (4), niż naprawdę jest (8)”Oczko.

Oto moje rozwiązanie:

Kod:
23456789
XXXXBX B 2
XAXAXCX 3
  CX XXA 4
   XXXXX 5
    AXXX 6
     XXX 7
      XX 8
       X 9
Gdzie X to wyniki wykluczone przez pierwszy list, A przez drugi, B przez trzeci, a C przez czwarty.
Wydaje się, że nie można rozprawiać filozoficznie nie oglądając się przy tym na odkrycia naukowe, bo się zrobi z tego intelektualny pierdolnik. — Palmer Eldritch
Absence of evidence is evidence of absence. – Eliezer Yudkowsky
If it disagrees with experiment, it's wrong. — Richard Feynman
學而不思則罔,思而不學則殆。 / 己所不欲,勿施于人。 ~ 孔夫子
Science will win because it works. — Stephen Hawking
Science. It works, bitches. — Randall Munroe


Odpowiedz
#46
Afra napisał(a):Danych jest wystarczająco. Rozwiązałam to, chociaż zajęło trochę czasu. Dodam, że informacja: ,,Prawdę powiedziawszy nie wiedziałem, że masz syna" jest całkowicie zbędna i nie wpływa na rozwiązanie. Oczko

Tak, tamta jest ważna, ale mi chodziło o tę.
Odpowiedz
#47
A ta rzeczywiście jest zbędna. OK.
Wydaje się, że nie można rozprawiać filozoficznie nie oglądając się przy tym na odkrycia naukowe, bo się zrobi z tego intelektualny pierdolnik. — Palmer Eldritch
Absence of evidence is evidence of absence. – Eliezer Yudkowsky
If it disagrees with experiment, it's wrong. — Richard Feynman
學而不思則罔,思而不學則殆。 / 己所不欲,勿施于人。 ~ 孔夫子
Science will win because it works. — Stephen Hawking
Science. It works, bitches. — Randall Munroe


Odpowiedz
#48
"
Po zgaszeniu światła Wabacki każdemu z siedmiu przyjaciół włożył na głowę kapelusz wyjęty z pudła. W pudle - o czym wszyscy wiedzieli - było siedem kapeluszy białych i cztery czarne. Po zapaleniu światła okazało się, że każdy z panów widział pięć kapeluszy białych i jeden czarny, z wyjątkiem jednego pana, który widział sześć białych kapeluszy.

Na pytanie zadawane przez Wabackiego każdemu z nich:
"Jakiego koloru kapelusz masz na głowie?", odpowiadali krótko: biały, czarny lub nie wiem.

Jakie były kolejne odpowiedzi wszystkich panów przy założeniu, że pan w czarnym kapeluszu odpowiadał jako piąty, oraz że wszyscy rozumowali logicznie i odpowiadali poprawnie?
"
Odpowiedz
#49
1. Nie wiem
2. Nie wiem
3. Nie wiem
4. Nie wiem
5. Nie wiem
6. Nie wiem
7. Nie wiem
8. Nie wiem
9. Nie wiem
10. Nie wiem
11. Nie wiem
12. Nie wiem

IMO żaden z Panów nie ma dość informacji żeby cokolwiek jednoznacznie stwierdzić. W najlepszej sytuacji jest Pan w czarnym kapeluszu, który z prawdopodobieństwem 4/5 może powiedzieć, że ma czarny kapelusz. Reszta nie ma takiego luksusu.
"To czy klęknę czy nie klęknę jest mu idealnie obojętne. "
52
Odpowiedz
#50
To jest bardziej podchwytliwe. Nie mam w tej chwili siły, żeby to rozkminić, ale odpowiedzi "nie wiem" dostarczają pewnej informacji następnym osobom i od pewnego momentu coś już będą wiedzieć.

Osoby w kapeluszach widzą, kto w danej chwili odpowiada?
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#51
Tak, widza. Powiedzmy, ze siedza w kolku.
Odpowiedz
#52
Apocalipse napisał(a):1. Nie wiem
2. Nie wiem
3. Nie wiem
4. Nie wiem
5. Nie wiem
6. Nie wiem
7. Nie wiem
8. Nie wiem
9. Nie wiem
10. Nie wiem
11. Nie wiem
12. Nie wiem

IMO żaden z Panów nie ma dość informacji żeby cokolwiek jednoznacznie stwierdzić. W najlepszej sytuacji jest Pan w czarnym kapeluszu, który z prawdopodobieństwem 4/5 może powiedzieć, że ma czarny kapelusz. Reszta nie ma takiego luksusu.
A ty w ogóle przeczytałeś ze zrozumieniem treść?

Bo nie wiem skąd ci się wzięło to 12.
A zagadka jest rozwiązywalna, gdzieś już ją słyszałem (albo podobną).
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#53
Apocalipse napisał(a):1. Nie wiem
2. Nie wiem
3. Nie wiem
4. Nie wiem
5. Nie wiem
6. Nie wiem
7. Nie wiem
8. Nie wiem
9. Nie wiem
10. Nie wiem
11. Nie wiem
12. Nie wiem

Ups, kapeluszy Ci chyba zabrakło Oczko
Wydaje się, że nie można rozprawiać filozoficznie nie oglądając się przy tym na odkrycia naukowe, bo się zrobi z tego intelektualny pierdolnik. — Palmer Eldritch
Absence of evidence is evidence of absence. – Eliezer Yudkowsky
If it disagrees with experiment, it's wrong. — Richard Feynman
學而不思則罔,思而不學則殆。 / 己所不欲,勿施于人。 ~ 孔夫子
Science will win because it works. — Stephen Hawking
Science. It works, bitches. — Randall Munroe


Odpowiedz
#54
Windziarz napisał(a):Ups, kapeluszy Ci chyba zabrakło Oczko
Nie wspominając o przyjaciołach.Duży uśmiech
Odpowiedz
#55
Zagadka umarla? Coz... Nizej podaje rozwiazanie.



sdfsdfsagsgasgsg spojeler
sdfhgjsahg as
g sa
g sa
dg
sag
2. gsag
1. Gdw
3. Dom
to kalmstwa wyzej
tutaj prawdzwe rozwiazanie ponizej
1. Nie wiem.
2. Nie wiem.
3. Nie wiem.
4. Biały.
5. Czarny.
6. Biały.
7. Biały.
Odpowiedz
#56
No dobrze, a teraz podaj drogę rozumowania.
Odpowiedz
#57
Postepuje sie po kolei dla kazdego w ten sam sposob (powiedzmy). Gdy dojdziemy do 4 myslimy tak (wchodzimy w jego buty):


"No dobrze... Widze 1 czarny kapelusz i 5 bialych. Trzech przyjaciol przede mna z bialymi kapeluszami powiedzialo, ze nie wiedza co maja na glowie. Zalozmy, ze ja mam czarny kapelusz. Jesli ja mam czarny, to jak wygladaloby rozumowanie przyjaciela, ktory odpowiadal jako trzeci? Pewnie tak:
"Widze 2 czarne. Zakladam, ze mam czarny. Co w takiej sytuacji pomyslaly kolega odpowiadajacy jako drugi? Pewnie to:
"Widze 3 czarne. Zakladam, ze mam czarny. Ale chwila... Wtedy 1. odpowiedzialby "bialy", a nie "nie wiem"."""

Czyli gdyby czwarty mial czarny, to juz trzeci moglby stwierdziec, ze ma bialy, bo gdyby on mial czarny, to drugi juz moglby stwierdziec, ze ma bialy, bo gdyby mial czarny, to pierwszy by stwierdzil, ze ma bialy.

Taka "Incepcja". Trzeba wchodzic w umysly i patrzec co sie tam dzieje.
Odpowiedz
#58
mocna zagadka. dawno takiej tu nie było. choć nie wiem czy nadaje się do działu matematycznego, czy bardziej do tego "puzzlowego".
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#59
rnk napisał(a):Postepuje sie po kolei dla kazdego w ten sam sposob (powiedzmy). Gdy dojdziemy do 4 myslimy tak (wchodzimy w jego buty):


"No dobrze... Widze 1 czarny kapelusz i 5 bialych. Trzech przyjaciol przede mna z bialymi kapeluszami powiedzialo, ze nie wiedza co maja na glowie. Zalozmy, ze ja mam czarny kapelusz. Jesli ja mam czarny, to jak wygladaloby rozumowanie przyjaciela, ktory odpowiadal jako trzeci? Pewnie tak:
"Widze 2 czarne. Zakladam, ze mam czarny. Co w takiej sytuacji pomyslaly kolega odpowiadajacy jako drugi? Pewnie to:
"Widze 3 czarne. Zakladam, ze mam czarny. Ale chwila... Wtedy 1. odpowiedzialby "bialy", a nie "nie wiem"."""

Czyli gdyby czwarty mial czarny, to juz trzeci moglby stwierdziec, ze ma bialy, bo gdyby on mial czarny, to drugi juz moglby stwierdziec, ze ma bialy, bo gdyby mial czarny, to pierwszy by stwierdzil, ze ma bialy.

Taka "Incepcja". Trzeba wchodzic w umysly i patrzec co sie tam dzieje.

Byłoby to prawdziwe, gdyby wszyscy nie siedzieli w kółku i nie widzieli pozostałych. Nikt nie mógł założyć, że są trzy czarne kapelusze, ponieważ sześć osób widziało pięć kapeluszy białych i jeden czarny a jedna osoba - sześć kapeluszy białych; sześć osób mogło założyć zatem, że jest maksymalnie pięć kapeluszy białych i dwa czarne a jedna osoba mogła założyć, że jest sześć kapeluszy białych i jeden czarny. Konkluzja - nikt nie mógł założyć, że jest więcej niż dwa czarne kapelusze.

Chyba, że coś pomyliłem. Oczko
Odpowiedz
#60
Tutaj akurat nic nie wnosi, ponieważ otrzymujemy za mało danych, zarówno na wstępie jak i potem, wraz z kolejnymi odpowiedziami "nie wiem". Według mnie zagadka jest nierozwiązywalna. Miałem to pisać już wczoraj, ale chciałem poczekać na oficjalne rozwiązanie. Oczko
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości