To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Garść pytań dot. Jezusa
#1
Ostatnio zastanawiałem się - może to i głupie ale mnie to intryguje. Jak wiemy, Jezus Chrystus w 33 r.n.e został wychłostany po czym zmarł na krzyżu za grzechy wszystkich ludzi. Pytanie moje: czy umierał za grzechy Indian? Pigmejów? Aborygenów? Żydzi i różne, żyjące mniej więcej na przełomie er ludów słyszało o Chrystusie i co robić, by otrzymać zbawienie. Czemu Bóg nie zadbał o wszystkich ludzi?

To pytanie kieruje głównie do ludzi wierzących, że z Biblii można czerpać oprócz wiary, wiedzę naukową. Ale wypowiedzi wszystkich są mile widziane Uśmiech
"Natura dała nam dwoje oczu i dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili."
Sokrates, pamiętajcie o tym Uśmiech

Trzeba zrobić ściepę narodową i zorganizować akcję wskrzeszenia Platona, co by porządek na tym forum zrobił...
Odpowiedz
#2
Altair92 napisał(a):Ostatnio zastanawiałem się - może to i głupie ale mnie to intryguje. Jak wiemy, Jezus Chrystus w 33 r.n.e został wychłostany po czym zmarł na krzyżu za grzechy wszystkich ludzi. Pytanie moje: czy umierał za grzechy Indian? Pigmejów? Aborygenów?
Zgodnie z teorią, faktycznego twórcy chrześcijaństwa, czyli Pawła z Tarsu tak. Przy czym nie dosłownie za grzechy, ale za nowe przymierze, czyli możliwość odkupienia tychże.
Altair92 napisał(a):Żydzi i różne, żyjące mniej więcej na przełomie er ludów słyszało o Chrystusie i co robić, by otrzymać zbawienie. Czemu Bóg nie zadbał o wszystkich ludzi?
Brakuje chyba przeczenia przed ''słyszało''. :lol2:
Otóż JHWH zadbał o wszystkich ludzi i w tym właśnie miejscu tracą sens Pawłowe wywody. Po to też ustanowił Siedem Praw( tzw prawo naturalne) i dał je Noachidom.
Marcin Basiński
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


Keep calm and blame Russia
Odpowiedz
#3
Altair92 napisał(a):Jak wiemy, Jezus Chrystus w 33 r.n.e został wychłostany po czym zmarł na krzyżu za grzechy wszystkich ludzi.

Jeśli chodzi o ścisłość, to Dionizy Mały dał ciała przy przepisywaniu kalendarza, dlatego najprawdopodobniej nie był to rok 33. n.e.
Odpowiedz
#4
Altair92 napisał(a):Ostatnio zastanawiałem się - może to i głupie ale mnie to intryguje. Jak wiemy, Jezus Chrystus w 33 r.n.e został wychłostany po czym zmarł na krzyżu za grzechy wszystkich ludzi. Pytanie moje: czy umierał za grzechy Indian? Pigmejów? Aborygenów? Żydzi i różne, żyjące mniej więcej na przełomie er ludów słyszało o Chrystusie i co robić, by otrzymać zbawienie. Czemu Bóg nie zadbał o wszystkich ludzi?
Skąd wiesz? Może Indianie mieli swojego Deszcz-W-Twarz, który zmarł na palu męczeństwa...?
Skoro jesteś ateistą, dlaczego pytasz o teologię?
A jeśli nie jesteś - czemu wątpisz w Bożą Wszechdobroć?
:lol2:
Odpowiedz
#5
Bachus napisał(a):Jeśli chodzi o ścisłość, to Dionizy Mały dał ciała przy przepisywaniu kalendarza, dlatego najprawdopodobniej nie był to rok 33. n.e.

Jeśli chodzi o ścisłość to Dionizy Mniejszy i prawdopodobnie walnął się o 4 lata Ustalił rok 754 a powinien 750 (możliwe, że nawet 748) Oczko
Odpowiedz
#6
Chrystus, chociaż był Bogiem, nie miał zielonego pojęcia o dinozaurach. Ani razu o nich nie wspomina. To też ciekawe... :p
Odpowiedz
#7
Cytat:Chrystus, chociaż był Bogiem, nie miał zielonego pojęcia o dinozaurach. Ani razu o nich nie wspomina. To też ciekawe...
Bo wtedy nikt tego nie wiedział, żaden ewangelista nie mógł dopisać przypowieści o gotowaniu jaj pterodaktyla... nawet Absolut zapominał co stworzył.
Odpowiedz
#8
roqwor napisał(a):Jeśli chodzi o ścisłość to Dionizy Mniejszy i prawdopodobnie walnął się o 4 lata Ustalił rok 754 a powinien 750 (możliwe, że nawet 748) Oczko
jeśli chodzi o ścisłość, to powiedzenie, że był to Dionizy Mały - jest poprawne
źródło:wiki
Kod:
Dionizy Mały jest najbardziej znany jako ten, który ustalił datę narodzin [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezus_Chrystus]Jezusa Chrystusa[/url] w nowej tabeli paschalnej wzorowanej na tabeli [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/Cyryl_z_Aleksandrii]Cyryla aleksandryjskiego[/url]. Dionizy popełnił jednak błąd w swych obliczeniach wyznaczając początek ery chrześcijańskiej na roku [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/754]754[/url] ery rzymskiej, podczas gdy poprawną datą jest rok [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/750]750[/url], lub nawet [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/748]748[/url].
Walnął się o około 4-6 lat.

Zresztą mogło być więcej takich kruczków w historii i więcej błędów.
Odpowiedz
#9
Altair92, też kiedyś roztrząsałem podobną kwestię Język A co jeśli prócz Ziemian istnieją inne formy zycia ? Czy oni też mieli swojego zbawiciela, który ... został narażony na promieniowanie słoneczne i spalony żywcem Język gdzieś na odległym planecie w innym układzie słonecznym lub nawet galaktyce Duży uśmiech
Albo czemu Jezus nie dał szansy uraczyć się niebem amatorom Zeusa, biedaki...
Szkoda czasu na wiarę,jest tyle rzeczy do poznania...Oczko
Odpowiedz
#10
Altair92 napisał(a):Jak wiemy, Jezus Chrystus w 33 r.n.e został wychłostany po czym zmarł na krzyżu za grzechy wszystkich ludzi. Pytanie moje: czy umierał za grzechy Indian? Pigmejów? Aborygenów?
Tak.
Wiele nurtów chrześcijańskich nie uznaje chrztu za warunek konieczny zbawienia.
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)







Odpowiedz
#11
Jeśli chodzi o datę urodzin Chrystusa - początek ery liczy się od jego narodzin, a żył 33 lata. Więc, ludzi nie rozśmieszajcie mnie - jak mógł umrzeć w innym roku? Jego datę urodzin uznano dopiero w 350 roku.


Palmer Eldritch napisał(a):Skąd wiesz? Może Indianie mieli swojego Deszcz-W-Twarz, który zmarł na palu męczeństwa...?
Skoro jesteś ateistą, dlaczego pytasz o teologię?
A jeśli nie jesteś - czemu wątpisz w Bożą Wszechdobroć?
:lol2:
Czemu pytam? Ponieważ po prostu mnie to intryguje, czemu mam nie wiedzieć, skoro mogę wiedzieć.

A tak szerzej: są ludzie, którzy są przekonani, że Biblia to oprócz zbioru przypowieści, praw i takich tam, posiada również podstawy NAUKOWE (przecież o to chodzi wszystkim kreacjonistom). George Coyne - chrześcijanin, wieloletni dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego sam wypowiadał się, że między spisywaniem Biblii, a początkiem współczesnej nauki, tj. Newtonem, Darwinem itp. jest tak kolosalna przepaść, że nie ma szans na szukanie jakiejkolwiek nauki w Biblii.

Dlatego, skoro ludzie mówią z wielkim przekonaniem, że Chrystus urodził się 24 grudnia o północy, 2000 lat temu (już tam nie chcę podawać dokładnych liczb bo znowu ktoś mi zarzuci nieścisłość), to dla mnie już jest to głupie, bo co jeśli urodził się np. 9 lipca. Kalendarzy poza tym - po tym już było sporo...

Rojza Genendel napisał(a):Tak.
Wiele nurtów chrześcijańskich nie uznaje chrztu za warunek konieczny zbawienia.
Dziękuję za rozjaśnienie mroków mojej niewiedzy.
"Natura dała nam dwoje oczu i dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili."
Sokrates, pamiętajcie o tym Uśmiech

Trzeba zrobić ściepę narodową i zorganizować akcję wskrzeszenia Platona, co by porządek na tym forum zrobił...
Odpowiedz
#12
Altair92 napisał(a):A tak szerzej: są ludzie, którzy są przekonani, że Biblia to oprócz zbioru przypowieści, praw i takich tam, posiada również podstawy NAUKOWE (przecież o to chodzi wszystkim kreacjonistom).
Owszem, posiada.
Biblia dość dokładnie opisuje wiele wydarzeń historycznych, na przykład Powstanie Machabeuszów.
Historia także jest nauką.
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)







Odpowiedz
#13
Tak, jak wszystkie dokumenty historyczne, przedstawia pewne zdarzenia, tu nie można się kłócić. Ale czerpać wiedzę z zakresu astronomii z Biblii mógłby tylko idiota, a tu proszę... znalazło się takich.
"Natura dała nam dwoje oczu i dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili."
Sokrates, pamiętajcie o tym Uśmiech

Trzeba zrobić ściepę narodową i zorganizować akcję wskrzeszenia Platona, co by porządek na tym forum zrobił...
Odpowiedz
#14
Altair92 napisał(a):Tak, jak wszystkie dokumenty historyczne, przedstawia pewne zdarzenia, tu nie można się kłócić. Ale czerpać wiedzę z zakresu astronomii z Biblii mógłby tylko idiota, a tu proszę... znalazło się takich.

Kotku, czytałeś Biblię w całości chociaż raz?
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)







Odpowiedz
#15
Rojza Genendel napisał(a):Kotku, czytałeś Biblię w całości chociaż raz?

Przyznam się bez bicia, że całej nie przeczytałem. Jaki cel ma twoje pytanie? Czy teraz powiesz: "a to nie mamy o czym rozmawiać"?
"Natura dała nam dwoje oczu i dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili."
Sokrates, pamiętajcie o tym Uśmiech

Trzeba zrobić ściepę narodową i zorganizować akcję wskrzeszenia Platona, co by porządek na tym forum zrobił...
Odpowiedz
#16
No, niezupełnie.
Gdybyś przeczytał, wiedziałbyś że z ksiąg ST i NT korzystają naukowcy różnych dziedzin. Biblia zawiera wiedzę historyczną, archeologiczną, botaniczną, zoologiczną, higieniczną, rolniczą i prawną (o której wspominałeś).
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)







Odpowiedz
#17
Rojza Genendel napisał(a):Tak.
Wiele nurtów chrześcijańskich nie uznaje chrztu za warunek konieczny zbawienia.

Jakie na przykład?

Chrzest jako warunek konieczny do zbawienia:
Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem (Kyrios), i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie.
Rz. 11,9
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#18
Rojza Genendel napisał(a):No, niezupełnie.
Gdybyś przeczytał, wiedziałbyś że z ksiąg ST i NT korzystają naukowcy różnych dziedzin. Biblia zawiera wiedzę historyczną, archeologiczną, botaniczną, zoologiczną, higieniczną, rolniczą i prawną (o której wspominałeś).

Oj, tak, nie czytałem. Ale wiedza botaniczna, zoologiczna, z której korzystają WSPÓŁCZEŚNI naukowcy!? Jakoś nie mogę tego przetrawić... ano, racja. Teraz, kiedy ludzie znają cały świat i odnajdują gatunki których przetrwało powiedzmy tylko kilkadziesiąt osobników, znajdują skamieliny gatunków, o których ludzie piszący twoją księgę nie mieli pojęcia... no tak. I wiedzę czerpiemy z Biblii. To samo z botaniką. Jeśli chodzi o prawo - chodziło mi tu o prawo boże. Cóż, może jestem głupi i niewyedukowany, ale jeśli o mnie chodzi to porównując współczesną wiedzę do Biblii, to jednak żądałbym od ciebie konkretnych przykładów, jak Biblia przysługuje się współczesnej nauce i odpowiada na pytania, na które bez niej nie znalibyśmy odpowiedzi (oprócz wydarzeń historycznych i nie typu "czym dla żyda był koń 3000 lat temu?")
"Natura dała nam dwoje oczu i dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili."
Sokrates, pamiętajcie o tym Uśmiech

Trzeba zrobić ściepę narodową i zorganizować akcję wskrzeszenia Platona, co by porządek na tym forum zrobił...
Odpowiedz
#19
Altair92 napisał(a):Jeśli chodzi o datę urodzin Chrystusa - początek ery liczy się od jego narodzin, a żył 33 lata. Więc, ludzi nie rozśmieszajcie mnie - jak mógł umrzeć w innym roku? Jego datę urodzin uznano dopiero w 350 roku.
Teoretycznie tak, praktycznie-nie.
Odpowiedz
#20
Bachus napisał(a):Teoretycznie tak, praktycznie-nie.


Zatem uważasz, że czas od urodzin człowieka który żył 33 lata do jego śmierci może być inny niż 33 lata?
"Natura dała nam dwoje oczu i dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili."
Sokrates, pamiętajcie o tym Uśmiech

Trzeba zrobić ściepę narodową i zorganizować akcję wskrzeszenia Platona, co by porządek na tym forum zrobił...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości