To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ile zła wyrządził Kościół Katolicki?
#1
@Pilaster
Właściwie to nie chce mi sie z tobą gadać i odpowiadać na te irytujące odzywki.
Ale mógłbym ci zadać jedno takie ogolne pytanie:
Za jakie, wobec powyższego, winy KRK swego czasu przepraszał JPII?
[SIZE="1"]Człowieku żyj i pozwol żyć bliźniemu swemu.
Czesław Szymoniak[/SIZE]
Odpowiedz
#2
anonim1 napisał(a):@Pilaster
Właściwie to nie chce mi sie z tobą gadać i odpowiadać na te irytujące odzywki.

Z powodu braku odpowiedniej wiedzy, jak należy domniemywać.

Cytat:Za jakie, wobec powyższego, winy KRK swego czasu przepraszał JPII

No właśnie za jakie? Czy anonim posiada treść owych przeprosin?
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#3
http://www.dialog.org/dialog_pl/kosciol-...czenie.htm

"Wśród najcięższych grzechów Kościoła papież, który celebrował mszę w bazylice św. Piotra, wymienił podziały wśród chrześcijan, wojny religijne, nieufność i nietolerancję wobec innych kultur i religii."

"Kardynał Joseph Ratzinger, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary (dawne Święte Oficjum), wezwał papieża i dziesięć tysięcy duchownych i pielgrzymów zgromadzonych w bazylice do wyznania "grzechów popełnionych w imię prawdy". Wymienił metody ewangelizacji, wyprawy krzyżowe i działalność Inkwizycji. "W niektórych epokach dziejów chrześcijanie przyzwalali czasem na praktykę nietolerancji i nie kierowali się przykazaniem miłości, oszpecając przez to oblicze Kościoła (...) Okaż miłosierdzie swoim grzesznym synom" - prosił papież."

"Kolejną częścią modlitwy powszechnej było wyznanie win przeciw miłości, pokojowi, prawom narodów oraz godności kultur i religii. To prośba o przebaczenie za pychę, nienawiść, żądzę panowania nad innymi i niechęć wobec wyznawców innych religii oraz słabszych grup społecznych. Następnie papież prosił o przebaczenie za dyskryminację kobiet. "Módlmy się za kobiety tak często poniżane i dyskryminowane, i uznajmy, że istnieją formy biernego przyzwolenia, za które winę ponosili również chrześcijanie" - mówił."

Hmm, jak dla mnie wygląda na to, ze Kościół ma srogo za uszami. No ale i tak wyjdzie, że prześladowani sami sobie winni, bo szerzyli nieporządek, zaś tak w ogóle to prześladowania były dla ich dobra...
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#4
von.grzanka napisał(a):Hmm, jak dla mnie wygląda na to, ze Kościół ma srogo za uszami.

Wręcz przeciwnie. Ma mniej niż jakakolwiek inna organizacja tego typu. I nawet do tej niewielkiej ilosci jest w stanie się przyznać, w przeciwieństwie do innych tego typu ideologii i organizacji, które zawsze idą w zaparte. Smutny
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#5
A jakie inne organizacje tego typu znasz? Z resztą znów odwracasz kota ogonem - nie chodzi o inne organizacje, ale o Kościół. Nie możesz wprost zaprzeczyć, że Kościół czynił zło, chowasz się więc za (rzeczywistym czy wyimaginowanym) Większym Złem. Tyle że to niczego nie dowodzi, a tylko odwraca uwagę o sensu tej dyskusji - Kościół jest wybielany, zaś uczniom w szkołach prezentowana jest jego jednostronna analiza.
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#6
von.grzanka napisał(a):Kościół jest wybielany, zaś uczniom w szkołach prezentowana jest jego jednostronna analiza.

Nie jednostronna, tylko obiektywna. Jednostronną ocenę proponujecie wy.


Cytat:
A jakie inne organizacje tego typu znasz?

kościoły protestanckie, islam, komunizm, etc..

Cytat:
Nie możesz wprost zaprzeczyć, że Kościół czynił zło

Jednakowóż uczynił go mniej niż ktokolwiek inny. A dobra z kolei zdecydowanie więcej.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#7
pilaster napisał(a):Nie jednostronna, tylko obiektywna. Jednostronną ocenę proponujecie wy.
Nie ma "wy". Nie jestem "wy" tylko ja, zapamiętaj.

Czy obiektywną oceną nazywasz taką, która przemilcza wszystkie złe rzeczy uczynione przez kościół? Bo mi na przykład kojarzy się to z... przemilczaniem właśnie.

pilaster napisał(a):Jednakowóż uczynił go mniej niż ktokolwiek inny. A dobra z kolei zdecydowanie więcej.
Jak zamierzasz to udowodnić? A może nie zamierzasz?
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#8
von.grzanka napisał(a):Czy obiektywną oceną nazywasz taką, która przemilcza wszystkie złe rzeczy uczynione przez kościół? Bo mi na przykład kojarzy się to z... przemilczaniem właśnie.

A obiektwyna to zapewne wypisywanie wyłącznie złych rzeczy w większej częsci wymyslonych, a w całości przesadzonych?

Może by von grzanka podal przykład źródła, które wg niego pisze obiektywnie o KrK i jego historii?



Cytat:Jak zamierzasz to udowodnić? A może nie zamierzasz?

Wiele artykułów na ten temat napisałem.

A np taki drobiazg. Los tubylców amerykańskich tam, gdzie Kościół miał jakieś realne wpływy (kolonizacja hiszpańska i portugalska) i tam gdzie wpływów nie miał (kolonizacja angielska)
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#9
pilaster napisał(a):A obiektwyna to zapewne wypisywanie wyłącznie złych rzeczy w większej częsci wymyslonych, a w całości przesadzonych?

Może by von grzanka podal przykład źródła, które wg niego pisze obiektywnie o KrK i jego historii?
A może byś przestał zwracać się do mnie w trzeciej osobie? W ten sposób swojej wyższości z pewnością mi nie udowodnisz. Ta dyskusja wymaga ode mnie pewnego wysiłku i miło by mi było, gdybyś był w stanie go uszanować.

Obiektywna historia to wypisywanie zarówno rzeczy dobrych jak i złych. Nie tylko dobrych i nie wyłącznie złych. Nie wiem dlaczego sprawia ci takie problemy przyznanie, że książki od religii pokazują jedynie te dobre sprawy, przemilczając te złe.

pilaster napisał(a):A np taki drobiazg. Los tubylców amerykańskich tam, gdzie Kościół miał jakieś realne wpływy (kolonizacja hiszpańska i portugalska) i tam gdzie wpływów nie miał (kolonizacja angielska)
Widzisz - w tym problem, że chociaż wykazujesz przypadki kiedy Kościół postępował lepiej w porównaniu do swoich konkurentów, nadal nie pokazujesz tej dobrej strony. Z "mniej zła, więcej dobra" jak na razie pokazujesz tylko "mniej zła". Ja chciałbym zobaczyć "więcej dobra", czego naprawdę trudno jest się doszukać w twoich artykułach pokazujących jak dobrze Kościół wypada na tle innych. Nie zmienia to jednak tego, że rzeczy które czynił Kościół lepiej od innych grup wyznaniowych są złe (jak przymusowe nawracanie, represjonowanie innowierców, ostracyzm, działalność Inkwizycji).
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#10
1) Kolonizacja całego kontynentu Amerykańskiego odbywała się krwawo, niezależnie czy była prowadzona przez Anglików, Francuzów, Hiszpanów czy Portugalczyków, to nie jest żadna tajemnica.
2) Nie było ludobójstw w imię wiary katolickiej? Chociażby już wspomniana kolonizacja ameryki, pogromy tubylców w dzisiejszej Ameryce Łacińskiej (np. Aztekowie); wprost masowe mordy w średniowieczu na tych, którzy prezentowali odmienny obraz świata niż ten głoszony przez KRK; wojny religijne, gdyż KRK nie chciał się pogodzić z utratą nieograniczonej władzy i prawa do wyłączności na ''prawdę''; działalność chorwackich biskupów w czasie 2 Wojny Światowej, którzy propagowali bestialskie mordy na Serbach, papież Pius XII nie reagował.
Oczywiście KRK czynił też i dobre rzeczy. Jak otwieranie uczelni, działalność charytatywna. Do tego nie ma wątpliwości, nie neguję tego. Jednakże system komunistyczny też czynił rzeczy dobre. Budowa szkół i przedszkoli, przepisy pracy, wspieranie rozwoju przemysłu. I uważa się go za system zbrodniczy (całkowicie słusznie). I co ciekawe, KRK w swej historii prowadził działalność bardzo zbliżoną do zbrodniczej działalności komunistycznej, czasem nawet przewyższającej komunizm swym bezkompromisowym działaniem, a mimo to nie uważa się go instytucję zbrodniczą. Coś tu jest nie tak.
[Obrazek: ukiephotolead.jpg]
[b]United Europe, rise up!
[/b]
Odpowiedz
#11
enax napisał(a):1) Kolonizacja całego kontynentu Amerykańskiego odbywała się krwawo, niezależnie czy była prowadzona przez Anglików, Francuzów, Hiszpanów czy Portugalczyków, to nie jest żadna tajemnica.
2) Nie było ludobójstw w imię wiary katolickiej? Chociażby już wspomniana kolonizacja ameryki, pogromy tubylców w dzisiejszej Ameryce Łacińskiej (np. Aztekowie);
KK podbijał Amerykę?, hoho nie wiedziałem.
enax napisał(a):wprost masowe mordy w średniowieczu na tych, którzy prezentowali odmienny obraz świata niż ten głoszony przez KRK;
Które?, podaj liczby, dane. I kiedy według ciebie występuje mord zwykły, a kiedy masowy? Masowy to znaczy jaki? Ile musi zginąć?
"Łatwo jest mówić o Polsce trudniej dla niej pracować jeszcze trudniej umierać a najtrudniej cierpieć"
NN
Odpowiedz
#12
von.grzanka napisał(a):A może byś przestał zwracać się do mnie w trzeciej osobie? W ten sposób swojej wyższości z pewnością mi nie udowodnisz. Ta dyskusja wymaga ode mnie pewnego wysiłku i miło by mi było, gdybyś był w stanie go uszanować.

Pisanie o kimś w trzeciej osobie jest wyrazem braku szacunku? O sobie też pilaster pisze w trzeciej osobie. Smutny

Cytat:Obiektywna historia to wypisywanie zarówno rzeczy dobrych jak i złych. Nie tylko dobrych i nie wyłącznie złych. Nie wiem dlaczego sprawia ci takie problemy przyznanie, że książki od religii pokazują jedynie te dobre sprawy, przemilczając te złe.

Proszę w takim razie wskazać jakiś przykład obiektywnie napisanej historii Krk, czy jakiegoś jej fragmentu. Nie musi byc od razu opasłe tomisko 800 stron drobnym maczkiem. Może być jakis krótki esej, czy artykuł.


Cytat:Widzisz - w tym problem, że chociaż wykazujesz przypadki kiedy Kościół postępował lepiej w porównaniu do swoich konkurentów, nadal nie pokazujesz tej dobrej strony. Z "mniej zła, więcej dobra" jak na razie pokazujesz tylko "mniej zła". Ja chciałbym zobaczyć "więcej dobra", czego naprawdę trudno jest się doszukać w twoich artykułach pokazujących jak dobrze Kościół wypada na tle innych.

Przeciez to jedyny sposób, aby takiej oceny dokonać. Nigdy, w żadnym społeczeństwie Krk nie był, nie jest i chyba nigdy nie bedzie jedyną siłą społeczno-polityczną. I nigdy też nie miał takich ambicji. Dlatego jakiekolwiek zjawiska obserwujemy w realnie istniejących, teraz lub w przeszłości społeczeństwach, zjawiska pozytywne, czy negatywne, nigdy nie możemy mieć pewności, czy sa one spowodowane przez oddziaływanie Kościoła czy przez inne czynniki. Dlatego oceniać możemy wyłącznie przez porównanie. Społeczeństw z kościołem ze społeczeństwami bez kościoła

Cytat: Nie zmienia to jednak tego, że rzeczy które czynił Kościół lepiej od innych grup wyznaniowych są złe (jak przymusowe nawracanie, represjonowanie innowierców, ostracyzm, działalność Inkwizycji).

Inkwizycja była złem? To skazanie Irvinga też było złem?

Wystarczyło jednak usunąc inkwizycję i od razu nastapiła eksplozja wściekłego fanatyzmu którego ofiary trzeba liczyć na dzisiątki tysięcy. Smutny


enax

Cytat:Kolonizacja całego kontynentu Amerykańskiego odbywała się krwawo, niezależnie czy była prowadzona przez Anglików, Francuzów, Hiszpanów czy Portugalczyków, to nie jest żadna tajemnica.

Dlaczegóż zatem na terenach kolonizowanych przez kraje katolickie pierwotni mieszkańcy i ich potomkowie stanowią znaczną część, a w wielu miejscach nawet większość ludności, podczas gdy na terenach kolonizowanych przez kraje niekatolickie to znikomy promil?

Cytat:Nie było ludobójstw w imię wiary katolickiej?

No, nie było 8) W ogóle ludobójstwo w naszym rejonie świata pojawiło się wraz z Oświeceniem i przekonaniem, że życie ludzkie jest bezcenne. Wczesniej ludzi mordowac się po prostu nie opłacało, bo każdy żywy człowiek oznaczał wymierny zysk.

Cytat:działalność chorwackich biskupów w czasie 2 Wojny Światowej, którzy propagowali bestialskie mordy na Serbach

Którzy chorwaccy biskupi i w jaki spośób propagowali bestialskie mordy na Serbach?

Cytat:
Jednakże system komunistyczny też czynił rzeczy dobre.

Doprawdy, jakie?

W myśl opisanej wyżej zasady porównując kraje komunistyczne ze wspólczesnymi im niekomunistycznymi dochodzimy do słusznego wniosku, że komunizm był szkodliwy.

Porównując kraje chrześcijańskie o silnej pozycji Krk (później od XVI wieku katolickie) z niechrześcijańskimi dochodzimy do słusznego wniosku, ze obecność i działalność kościoła była korzystna dla tych krajów.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#13
enax napisał(a):1) Kolonizacja całego kontynentu Amerykańskiego odbywała się krwawo, niezależnie czy była prowadzona przez Anglików, Francuzów, Hiszpanów czy Portugalczyków, to nie jest żadna tajemnica.

Szerzenie słowa Bożego było tylko pretekstem do rabunku. Taka jest prawda.

Cytat:2) Nie było ludobójstw w imię wiary katolickiej? Chociażby już wspomniana kolonizacja ameryki, pogromy tubylców w dzisiejszej Ameryce Łacińskiej (np. Aztekowie); wprost masowe mordy w średniowieczu na tych, którzy prezentowali odmienny obraz świata niż ten głoszony przez KRK; wojny religijne, gdyż KRK nie chciał się pogodzić z utratą nieograniczonej władzy i prawa do wyłączności na ''prawdę''; działalność chorwackich biskupów w czasie 2 Wojny Światowej, którzy propagowali bestialskie mordy na Serbach, papież Pius XII nie reagował.

Nie przesadzałbym z tymo masowymi mordami. Wojny religijne były czymś normanym w tamtym okresie. A prześladowania inaczej myślących nie były prowadzone na taką skalę, jak to się dziś mówi. Poczytaj sobie o inkwizycji.

Cytat:Oczywiście KRK czynił też i dobre rzeczy. Jak otwieranie uczelni, działalność charytatywna. Do tego nie ma wątpliwości, nie neguję tego. Jednakże system komunistyczny też czynił rzeczy dobre. Budowa szkół i przedszkoli, przepisy pracy, wspieranie rozwoju przemysłu. I uważa się go za system zbrodniczy (całkowicie słusznie).

A hitler autostrady budował.

Cytat:I co ciekawe, KRK w swej historii prowadził działalność bardzo zbliżoną do zbrodniczej działalności komunistycznej, czasem nawet przewyższającej komunizm swym bezkompromisowym działaniem, a mimo to nie uważa się go instytucję zbrodniczą. Coś tu jest nie tak.

Liczby kolego i skala. Jak już mówiłem, poczytaj sobie o inkwizycji, która ustami niektórych lewackich działaczy, ma na rękach miliony ofiar. Mówić należy prawdę.Największym grzechem kościoła i wszystkich religii wogóle, jest to, że ludzie w XXI wieku gotowi są się za zbiór bajek i pustynnych mitów zarzynać.
Odpowiedz
#14
pilaster napisał(a):Pisanie o kimś w trzeciej osobie jest wyrazem braku szacunku? O sobie też pilaster pisze w trzeciej osobie. Smutny
Ale ja nie chcę, żebyś tak pisał o mnie.


pilaster napisał(a):Proszę w takim razie wskazać jakiś przykład obiektywnie napisanej historii Krk, czy jakiegoś jej fragmentu. Nie musi byc od razu opasłe tomisko 800 stron drobnym maczkiem. Może być jakis krótki esej, czy artykuł.
Nie umiem wskazać jednej pozycji. Obiektywny obraz kościoła obecny jest zwykle w hasłach encyklopedycznych, przykładem niech będzie hasło na anglojęzycznej wersji Wikipedii.

Obiektywną, mam nadzieję, wiedzę o Kościele zdobywam czytając artykuły przychylne Kościołowi i te, które nie zostawiają na nim suchej nitki. Najkrótszym obiektywnym opisem Kościoła jest stwierdzenie: "Organizacja religijna, która ma zarówno dobre jak i złe strony.". Przyznasz, że nie ma w nim ani krzty subiektywizmu. Na podstawie tego opisu i mojej znajomości książek od religii (znajomość osobista) mogę stwierdzić, że nie są one obiektywne, ponieważ najczęściej w ogóle pomijają te złe strony, pisząc o Kościele w samych superlatywach.

pilaster napisał(a):Przeciez to jedyny sposób, aby takiej oceny dokonać. Nigdy, w żadnym społeczeństwie Krk nie był, nie jest i chyba nigdy nie bedzie jedyną siłą społeczno-polityczną. I nigdy też nie miał takich ambicji. Dlatego jakiekolwiek zjawiska obserwujemy w realnie istniejących, teraz lub w przeszłości społeczeństwach, zjawiska pozytywne, czy negatywne, nigdy nie możemy mieć pewności, czy sa one spowodowane przez oddziaływanie Kościoła czy przez inne czynniki. Dlatego oceniać możemy wyłącznie przez porównanie. Społeczeństw z kościołem ze społeczeństwami bez kościoła
Jakiej oceny? Oceny Kościoła w porównaniu z innymi organizacjami? Oczywiście, ale nie o takiej ocenie mówimy. Ocena którą ty proponujesz jest efektem twoich sympatii, bo pozwala wybielić Kościół. Wybielić bezpodstawnie, bo niezależnie od tego jak dobrze wypada na tle innych (chociaż są lepsi), jego niektórych czynów nie da się określić inaczej jak "złe". Naprawdę nie rozumiem dlaczego z takim trudem idzie ci to przyznać. ???

pilaster napisał(a):Inkwizycja była złem? To skazanie Irvinga też było złem?
Oczywiście, że jej działalność przyniosła więcej szkody niż pożytku (motywy jej powstania także nie są "święte") i oczywiście, że skazanie Irvinga było złe. Sprawę Irvinga też już tołkowaliśmy, ale widocznie albo zapomniałeś, albo znów chcesz mi coś przypisać.
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#15
von.grzanka napisał(a):Nie umiem wskazać jednej pozycji.

Ani jednej?


Cytat:Obiektywną, mam nadzieję, wiedzę o Kościele zdobywam czytając artykuły przychylne Kościołowi i te, które nie zostawiają na nim suchej nitki.

Nie ma tu jednak symetrii. Teksty "wybielające" Krk, czesto, owszem pomijają niewygodne fakty i eksponują pozytywy. Gdyby tak samo powstawały teksty "oczerniające", wówczas moglibyśmy mówić o pewnej średniej. Niestety, publikacje oczerniające nie ograniczają się do pomijania stron pozytywnych i eksponowania negatywnych, ale ida dalej i fakty negatywne po prostu kreują. Jak "miliony ofiar inkwizycji", czy "poparcie kościoła dla nazimu"


Cytat:Jakiej oceny? Oceny Kościoła w porównaniu z innymi organizacjami? Oczywiście, ale nie o takiej ocenie mówimy. Ocena którą ty proponujesz jest efektem twoich sympatii, bo pozwala wybielić Kościół.

Prosze to zapamiętać. wg mojego polemizatora ocena Kościoła poprzez porównanie go z innymi podobnymi organizacjami, ideologiami, etc, to "wybielanie Kościoła" Duży uśmiech

Cytat: Wybielić bezpodstawnie, bo niezależnie od tego jak dobrze wypada na tle innych (chociaż są lepsi),

Którzy są lepsi? Mówimy o instytucjach o podobnym zasięgu oddziaływania

Cytat: jego niektórych czynów nie da się określić inaczej jak "złe".

No zapewne. Czyny np dentysty tez można ocenić jako "złe", bo wierci on dziury w zebach, boruje i w ogóle sprawia potężny ból :roll:

W zasadzie jedyne co można złego o Krk i jego instytucjach powiedzieć, to to, że czasami bywały wykorzystywane do celów niezgodnych z przeznaczeniem, równiez złych


Cytat:Oczywiście, że jej [inkwizycji -p] działalność przyniosła więcej szkody niż pożytku (motywy jej powstania także nie są "święte")

Odwrotnie. gdyby nie inkwizycja, to pogromy, polowania na czarowników, wszelkiego rodzaju ideologiczne mordy i rzezie wypełniłyby większą częśc Średniowiecza.

W końcu komu udało się powstrzymać katarów?
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz
#16
pilaster napisał(a):Ani jednej?
Odwrotnie. gdyby nie inkwizycja, to pogromy, polowania na czarowników, wszelkiego rodzaju ideologiczne mordy i rzezie wypełniłyby większą częśc Średniowiecza.

W końcu komu udało się powstrzymać katarów?
Ooo Pilaster okazuje sie , słyszal jednak o Inkwizycji i Katarach? Albo na chwilę przestał trochę rżnąc głupa? Trochę przestał, bo nadal udaje że nie wie kto i jak "powstrzymał" Katarow?
Mysl, mysl dalej kombinuj.
[SIZE="1"]Człowieku żyj i pozwol żyć bliźniemu swemu.
Czesław Szymoniak[/SIZE]
Odpowiedz
#17
Główną cechą KK jest skrajny oportunizm. Działalność "duchowa" zajmuje tam któreś z kolei miejsce, po Maybachach, ornatach, zdobieniach, itd.

Można nawet powiedzieć, że dla kasy zrobią wszystko.

Nie można zatem powiedzieć, że KK czyni zło czy dobro. Dzięki swojemu majątkowi na pewno przyczynił się do rozwoju nauki w Średniowieczu. Brał czynny udział w ewangelizacji nowych światów i tym sposobem doprowadził do zwiększenia roli Starego Świata na świecie (kosztem Nowego). Z drugiej strony, w tak wielkiej instytucji muszą się zdarzać zjawiska negatywne. Problemem jest, że tak ciężko przychodzi szefom Kościoła przez gardło zwykłe "przepraszam" i przyznanie się do winy. Czasem pół wieku musi minąć, aby to nastąpiło.
Odpowiedz
#18
TripleSix
Cytat:Czasem pół wieku musi minąć, aby to nastąpiło.
Galileusza zrehabilitowali dopiero w XX wieku. To kila razy dłużej niż pół wieku.

Pilaster
Cytat:Wystarczyło jednak usunąc inkwizycję i od razu nastapiła eksplozja wściekłego fanatyzmu którego ofiary trzeba liczyć na dzisiątki tysięcy. Zdezorientowanyad:
Skoro Kościół jest taki dobry to czemu nie zlikwidował inkwizycji i zakał mordów na tle religijnym?!
Odpowiedz
#19
anonim1 napisał(a):Ooo Pilaster okazuje sie , słyszal jednak o Inkwizycji i Katarach? Albo na chwilę przestał trochę rżnąc głupa? Trochę przestał, bo nadal udaje że nie wie kto i jak "powstrzymał" Katarow?
Mysl, mysl dalej kombinuj.
widać Anonim1 naprawdę niewiele słyszał o Inkwizycji i Katarach...
nie wie bowiem czym była Inkwizycja ani co takiego głosili i wywijali Katarzy...
ale jak chce przydzwonić w Kościół Katolicki to są to najlepsze argumenty!

Odpowiedz
#20
XEo95Earth napisał(a):Skoro Kościół jest taki dobry to czemu nie zlikwidował inkwizycji i zakał mordów na tle religijnym?!


Zakazywał. Niewiele to dawało. W końcu inkwizycja wprowadziła jakiś ład w ten krwawy burdel.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości