Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słowianie
#1
W notce encyklopedycznej PWN znajdujemy takie oto podsumowanie Słowian:
Cytat:Słowianie, wielka grupa ludów indoeuropejskich, zamieszkujących znaczne obszary środkowej, wschodniej i południowo-wschodniej Europy. Etnogeneza, próby ustalenia pierwotnych siedzib Słowian i ich wczesnych dziejów należą do spornych kwestii w nauce historycznej; identyfikowani z wymienianymi przez starożytnych autorów ludami Sklawenów (Sklawinów) i Antów, Słowianie pod własną nazwą pojawili się w źródłach historycznych w VI w.; obecnie najczęściej ich pierwotnych siedzib upatruje się w dorzeczu górnego i środkowego Dniepru; w efekcie wędrówek VI–VIII w. plemiona słowiańskie rozprzestrzeniły się na rozległych terenach: Słowianie zachodni — po Łabę i Kotlinę Czeską, a Słowianie południowi — na Bałkanach, dochodząc do Peloponezu; ekspansję we wschodniej Europie rozpoczęli Słowianie wschodni. (...)

Krótko podsumowane, jednak treściwe i na szczęście pozbawione pewnych ideologicznych przekłamań, dość często pojawiających się w tekstach dotyczących Słowian. Dla przykładu podam ten tekst - Co jeszcze łączy Słowian. Kim jest tamtejszy Słowianin? To anarchista, nieumiejący poradzić sobie w życiu politycznym. Jest serdeczny i gościnny, jednak tylko z tego powodu, że "nie jest Niemcem". Żywiołowy, emocjonalny i naiwny, jednak niemogący skoncentrować się na niczym prawdziwie pożytecznym i trwałym. Barbarzyńca, nieposiadający prawdziwiej kultury dzikus ze wschodu, mogący jedynie skradać ułamki prawdziwiej sztuki ludom zachodnim. Bardzo religijny.

Stek bzdur.

Rzeczą znamienną jest postrzeganie słowiańskości poprzez pryzmat tego, co sądzą o nas ludy zachodnie. Często przez pryzmat krzywdzących i, szczerze mówiąc, wyssanych z palca stereotypów, powstałych na nasz temat. W XIX wieku ostatecznie ukształtował się stereotyp murzyna jako leniwego, nieprzydatnego do niczego idioty. Na pocieszenie dano mu wyjątkowe zdolności muzyczne. My, Słowianie, mielibyśmy być anarchistami niezdolnymi do żadnej współpracy politycznej. Na pocieszenie jesteśmy gościnni. Obraz nas, Słowian, ukształtowany został przez nieprzychylne nam rządy Niemiec oraz patrzących na Wschód z góry mieszkańców Zachodu. Obraz ten został nam narzucony - do dzisiaj można czuć tego skutki. Wstydliwie jest przyznać się do bycia Słowianinem, Słowianie to przecież wschodnia dzicz bez kultury.

„Szkoda, że są niereformowalni. Nie wiem, na ile jest to genetyczna skaza, a na ile skutek wychowania przez historię? Tacy jak Niemcy nigdy nie będziemy, jako jednostki i społeczeństwo. Niemiec podporządkowuje się ogółowi i potrafi pracować zespołowo. Słowianin hoduje przekonanie, że najlepsza jest anarchiczna wolność. Nie traci życia na banałach i lubi bujać w obłokach. W życiu społecznym jest to straszna wada. Mnie na co dzień słowiańszczyzna denerwuje. Ta krótkowzroczność i niemożność skupienia się, ale nasza artystyczna dusza jest dziedzictwem Europy”, mówi Janusz Majewski.

Zachód jest punktem odniesienia - to do niego ciągle się porównujemy, zawsze jako "ci gorsi". A przecież nie ma podstaw do tego by sądzić, że jesteśmy w jakiś znaczący sposób "skażeni" swoją słowiańskością. Państwo polskie, od zarania dziejów słowiańskie, w czasach swojego powstania nie było niczym innym niż zwyczajnym państwem europejskim. Słowianie wschodni aż do czasów najazdu mongołów nie przedstawiali niższego poziomu kultury niż ludy Europy zachodniej. Kijów przed najazdem miał 300 świątyń, których kopuły tak olśniły jednego z wodzów mongolskich, że za wszelką cenę chciał to miasto ocalić od zniszczenia, co było codzienną praktyką wojowników ze wschodu.

Należy zerwać z myśleniem, że Słowianin to romantyczny idiota, wpuszczony do wspólnoty europejskiej tylko z litości. To krzywdzący stereotyp, każący nas postrzegać z takim samym dystansem jak lekko upośledzone dzieci. Takie myślenie znajdujemy nawet u tych, którzy nie są przeciwni Słowianom a nawet u samych Słowian, chcących innego traktowania nas w Europie, ze względu na pochodzenie. Słowianie dadzą sobie radę, nie trzeba nas pilnować.

Bardzo chciałbym rozwinąć ten temat. Gdyby ktoś zechciał, podam fragmenty dzieł Pawła Jasienicy, które zrywają ze stereotypowym myśleniem o Słowianach.
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#2
von.grzanko,

każdy stereotyp jest fałszywym uproszczeniem ! Ten o Słowianach również. W końcu, połowa ostatniego stulecia upłynęła pod dominacją dwóch mocarstw światowych, w tym jednego słowiańskiego.
Lekarstwem na takie brednie, jest szersza perspektywa. Kim byliby Germanie, bez wcześniejszych cywilizacji ? Bez kontaktów z Celtami, i Imperium Rzymskim ?
Czym byłoby Imperium Romanum bez cywilizacji greckiej ? A ta bez kontaktów i wymiany kulturowej z Azją ?

Miarą wielkości cywilizacji jest otwartość na inne kultury i umiejętność czerpania od innych.

Tu mamy unikalny wkład do europejskiej kultury politycznej - tradycję wielonarodowego państwa, powstałego w drodze porozumienia, a nie podboju.
Prekursora dzisiejszej Unii. Uśmiech
Odpowiedz
#3
Fajny tekst, ale raczej jest tak, że rzadko można spotkać ludzi mających tego rodzaju kompleks niższości. Sam dawno zresztą nie miałem styczności z ludźmi bijącymi się w pierś za swoją słowiańskość.
---
Kochaj sztukę, której się nauczyłeś, i w niej znajdź spokój.
Marek Aureliusz
Odpowiedz
#4
Dziwi mnie określenie "my, Słowianie". My, Polacy nie jesteśmy Słowianami, a większości z nas wystarczy spojrzeć w lustro żeby się o tym przekonać. Owszem, są wśród nas typy słowiańskie, ale także celtyckie, nordyckie, południowe, semickie, azjatyckie... a przede wszystkim mieszane. Przy trwających od zawsze migracjach w obie strony trudno się zresztą dziwić.
Jak więc można rzekomą słowiańskość w jakikolwiek sposób łączyć z narodowym charakterem Polaków?
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)Odpowiedz
#5
lumberjack napisał(a):Fajny tekst, ale raczej jest tak, że rzadko można spotkać ludzi mających tego rodzaju kompleks niższości. Sam dawno zresztą nie miałem styczności z ludźmi bijącymi się w pierś za swoją słowiańskość.
Nie chodzi mi tylko o kompleks niższości, ale o pewne przekonanie w Polsce, że Słowianie (w tym Polacy) są mniej zdolni niż narody zachodnie, i że od zawsze byliśmy jakoś tak "na bakier" z normami europejskimi, że Słowianie nie mogą tak samo szczęśliwi ze swojego pochodzenia jak każdy inny naród. Na przykład doszukiwanie się w Piastach władców normańskich, ekscytowanie się normańskim Jomsborgiem albo przekonanie, dosyć dziwne, że żaden władca Polski nie władał nigdy ludnością germańską. Pewni ludzie mogą być zadowoleni z takiego wizerunku Słowian, "bo to romantyczne", ale w ten sposób ujawniają się poważne kompleksy narodowe.

Rojza Genendel napisał(a):Dziwi mnie określenie "my, Słowianie". My, Polacy nie jesteśmy Słowianami, a większości z nas wystarczy spojrzeć w lustro żeby się o tym przekonać. Owszem, są wśród nas typy słowiańskie, ale także celtyckie, nordyckie, południowe, semickie, azjatyckie... a przede wszystkim mieszane. Przy trwających od zawsze migracjach w obie strony trudno się zresztą dziwić.
Nie chodzi mi o "typy słowiańskie" ale o to, że Polacy należą do kręgu ludów słowiańskich, wywodzących się z tego samego miejsca oraz dzielących podobieństwa językowe i kulturowe. Polacy są stuprocentowymi Słowianami, zważywszy na nasz język, pochodzenie oraz kulturę.

Rojza Genendel napisał(a):Jak więc można rzekomą słowiańskość w jakikolwiek sposób łączyć z narodowym charakterem Polaków?
Ja nie łączę słowiańskości z narodowym charakterem Polaków, bo po pierwsze nie jestem pewien, czy taki narodowy charakter istnieje (jako zespół cech posiadanych przez każdego Polaka, oczywiście jest narodowa kultura, ale to nie to samo), a po drugie uważam, że Słowiańskość jest terminem odnoszącym się do pochodzenia, języka i po części historii narodu, i nie jest zespołem konkretnych cech, posiadanych przez każdego Słowianina.
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#6
von.grzanka napisał(a):...Polacy należą do kręgu ludów słowiańskich, wywodzących się z tego samego miejsca oraz dzielących podobieństwa językowe i kulturowe. Polacy są stuprocentowymi Słowianami, zważywszy na nasz język, pochodzenie oraz kulturę...
To określenie także budzi moje wątpliwości. Powiedziałabym raczej, że współcześni Polacy wywodzą się od Słowian... między innymi.
Polska leży w takim miejscu, że zarówno do naszej kultury, jak i do języka dołożyło się wiele elementów z zupełnie innych kręgów.
Polecam bardzo dobry artykuł na ten temat:
http://www.wprost.pl/ar/71296/Mieszancy-Europy/?I=1152
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)Odpowiedz
#7
Rojza Genendel napisał(a):To określenie także budzi moje wątpliwości. Powiedziałabym raczej, że współcześni Polacy wywodzą się od Słowian... między innymi.
Polska leży w takim miejscu, że zarówno do naszej kultury, jak i do języka dołożyło się wiele elementów z zupełnie innych kręgów.
Polecam bardzo dobry artykuł na ten temat:
http://www.wprost.pl/ar/71296/Mieszancy-Europy/?I=1152
To prawda, że na naszą obecną kulturę i język złożyło się wiele czynników, jednak czynnikiem najmocniejszym jest czynnik słowiański. W powstawaniu narodu Polaków najważniejszą rolę odegrały plemiona zachodniosłowiańskie (Polanie, Ślężanie, Wiślanie, Mazowszanie, Pomorzanie) i to kontynuatorami ich kultury jesteśmy. Współcześni Polacy wywodzą się od Słowian, to prawda, jednak nie sprawia to, że nie jesteśmy Słowianami, wręcz przeciwnie.
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#8
Rojza Genendel napisał(a):To określenie także budzi moje wątpliwości. Powiedziałabym raczej, że współcześni Polacy wywodzą się od Słowian... między innymi.

Tak to można powiedzieć o każdym dziś narodzie, no może poza Baskami Uśmiech
Tysiące lat migracji robią swoje a jednak jakoś się różnimy. Kilka ciekawych map obrazujących różnice w genotypie >>link
Temat Słowian jest bardzo interesujący jednakże ilość informacji jest dla mnie nie do przebrnięcia Uśmiech Polecam histmag.org
Na koniec mała ciekawostka. Fotki bardzo swojsko wyglądających afgańczyków, pakisów i hindusów Uśmiech
--
--
Sprzedawca propagandy.
Odpowiedz
#9
http://www.stormfront.org/forum/t434271/

Może kogoś to zainteresuje.
Hardcore squadrista!
Hardcore fascista!
Hardcore squadrista!
Hate For Breakfast!
http://www.ultrapatriot.xn.pl/
Odpowiedz
#10
Pochodzenie Słowian uważam za najciekawszy aspekt tego tematu. Nie po raz pierwszy genetyka "wywraca do góry kołami" naszą wiedzę o historii człowieka.

Dane przytoczone przez ProfesoraSparksa, potwierdzają moje z innych źródeł, które z Europy tworzą fenomen w skali świata. Jest to chyba jedyne miejsce gdzie nie nastąpiła całkowita wymiana lokalnej populacji łowców-zbieraczy na przybyłych producentów żywności. Zmieszali się oni w proporcjach pół na pół.

A więc teza o odwiecznym zamieszkiwaniu terenów Polski przez naszych przodków, może okazać się prawdą.
Odpowiedz
#11
exeter napisał(a):A więc teza o odwiecznym zamieszkiwaniu terenów Polski przez naszych przodków, może okazać się prawdą.

Albo i nie Uśmiech Prawdy chyba nigdy nie poznamy, czy nasi przodkowie wyroili się z naddnieprzańskich stepów kolonizując Europę i półwysep indyjski czy może przybyli z niego do Europy. Mogli też migrować z europy aż po indie, bo zdaję się taka hipoteza też jest. Interesująca też jest kwestia podobieństwa naszego języka do języka irańskiego. Który na którym odcisnął piętno?

W sumie to mnie boli też że nauka historii w szkole zaczyna się od chrztu Mieszka, przynajmniej było tak za moich czasów. Zupełnie jakby spadł meteoryt i pojawili się Słowianie i Polacy. O kulturze Słowian to już w ogóle nikt nie wspomina.
--
--
Sprzedawca propagandy.
Odpowiedz
#12
exeter napisał(a):Pochodzenie Słowian uważam za najciekawszy aspekt tego tematu. Nie po raz pierwszy genetyka "wywraca do góry kołami" naszą wiedzę o historii człowieka.

Dane przytoczone przez ProfesoraSparksa, potwierdzają moje z innych źródeł, które z Europy tworzą fenomen w skali świata. Jest to chyba jedyne miejsce gdzie nie nastąpiła całkowita wymiana lokalnej populacji łowców-zbieraczy na przybyłych producentów żywności. Zmieszali się oni w proporcjach pół na pół.

A więc teza o odwiecznym zamieszkiwaniu terenów Polski przez naszych przodków, może okazać się prawdą.

Teksty na eiobie... Radziłbym nie czerpać z nich rzeczowej wiedzy naukowej, chyba że poparte są setką źródeł, a i to przy zachowaniu środków ostrożności.

Sam tytuł jest już co najmniej dziwny. Potem jest mieszanie haplogrup, wyłączanie Celtów ze wspólnoty indoeuropejskiej i ogólna masakryczność wraz z żałością. Haplogrupy nie odpowiadają poszczególnym narodom. Żaden naród nie posiada haplogrupy na własność.

Cytat:Teraz może się okazać, że to Ariowie pochodzą od Polaków jeśli uczeni odnajdą polską haplogrupę w śród Braminów indyjskich.
Yyy, no lol, Polacy starsi od Ariów (narodziny tej grupy to około 2000 r p.n.e.).
A potem jeszcze ciekawiej.
Cytat:Okaże się wtedy,że na podbój Wschodu wyruszyli z polskich ziem spod świętego dla nich miejsca na Wawelu, gdzie mieści się ich czakram energetyczny.
Święty czakram aryjsko-polski pod Wawelem.

Ten artykuł to fatalnie skombinowany tekst pseudonaukowy, napisany tylko po to, żeby przyciągnąć czytelników.

ProfesorSparks napisał(a):Albo i nie Uśmiech Prawdy chyba nigdy nie poznamy, czy nasi przodkowie wyroili się z naddnieprzańskich stepów kolonizując Europę i półwysep indyjski czy może przybyli z niego do Europy. Mogli też migrować z europy aż po indie, bo zdaję się taka hipoteza też jest.
Dlaczego nie? Kiedyś twierdzono, że nie zdołamy poznać składu chemicznego Słońca, albo że maszyny latające cięższe od powietrza są bzdurą. Czas pokazał, że nie jest to wcale tak niemożliwe jak się wydaje.

ProfesorSparks napisał(a):Interesująca też jest kwestia podobieństwa naszego języka do języka irańskiego. Który na którym odcisnął piętno?
Raczej żaden na żadnym. Po prostu oba te języki pochodzą od wspólnego przodka, po którym owe podobieństwo odziedziczyły. Dla wszystkich zainteresowanych polecam bardzo ciekawą, ale trudną do strawienia książkę "The Oxford Introduction to Proto-Indo-European and the Proto-Indo-European World", do zdobycia przez torrenty.
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#13
von.grzanka napisał(a):Teksty na eiobie... Radziłbym nie czerpać z nich rzeczowej wiedzy naukowej, chyba że poparte są setką źródeł, a i to przy zachowaniu środków ostrożności.

Sam tytuł jest już co najmniej dziwny. Potem jest mieszanie haplogrup, wyłączanie Celtów ze wspólnoty indoeuropejskiej i ogólna masakryczność wraz z żałością. Haplogrupy nie odpowiadają poszczególnym narodom. Żaden naród nie posiada haplogrupy na własność.

Artykuł na eiobie to tylko zaczepka. Poza tym chyba nie ma co kwestionować map z rozłożeniem haplogrup a to już wygląda ciekawie. Dzięki za namiary na książkę, jest jakaś po polsku, która warto byłoby poczytać w kontekście tego wątku?
--
--
Sprzedawca propagandy.
Odpowiedz
#14
http://niniwa2.cba.pl/o_mnogosci_idei_na...czykow.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_...europejski
Tego pierwszego nie czytałem, tylko przejrzałem.
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#15
Szkoda tylko, że ProfSparks podał dane dla genów w chromosomie Y, a nie w mitochondriach, bo wszyscy wiemy, jak szybko chromosom Y się rozprzestrzeniał w tamtych mało spokojnych czasach...
Wydaje się, że nie można rozprawiać filozoficznie nie oglądając się przy tym na odkrycia naukowe, bo się zrobi z tego intelektualny pierdolnik. — Palmer Eldritch
Absence of evidence is evidence of absence. – Eliezer Yudkowsky
If it disagrees with experiment, it's wrong. — Richard Feynman
學而不思則罔,思而不學則殆。 / 己所不欲,勿施于人。 ~ 孔夫子
Science will win because it works. — Stephen Hawking
Science. It works, bitches. — Randall Munroe


Odpowiedz
#16
Polacy byli, są i będą Słowianami! I nic tego nie zmieni.
Odpowiedz
#17
doncuero napisał(a):Polacy byli, są i będą Słowianami! I nic tego nie zmieni.
Święte słowa.
Zawsze to mówię, kiedy wychodzę z domu i widzę te same dziury w jezdni.
Dla mnie autorytetem w sprawach "słowiańskości" jest Alosza Awdiejew.
Kiedy mówi, że "Słowianie rozwiązują problemy w sposób racjonalny, kiedy wszelkie nieracjonalne sposoby zawiodły" - to jestem w domu.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#18
Mówcie co chcecie, ale ja tam uwielbiam ten słowiański burdel.
Będąc na zachodzie za każdym razem czuję się dziwacznie. Wszystko takie jakieś mdłe i poukładane. Smutny
Odpowiedz
#19
http://www.sprawynauki.edu.pl/index.php?...&Itemid=30
W językach zachodnioeuropejskich, a nawet i innych, na przykład w arabskim, Słowianin i niewolnik to synonimy
[SIZE=1][SIZE=2][SIZE=1][SIZE=2]Burdel na forum powstaje, gdy moderatorzy forum postanawiają sprzeciwić się części działań członków Ekipy Honor.

Czat / IRC: http://pokazywarka.pl/jpqkgu/ - prosta instrukcja dołączania.[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
Odpowiedz
#20
Generalnie smutne to, bo wyciągając z historii silne państwa słowiańskie otrzymujemy co...?
- Potęgi regionalno-światowe: Rosja, RON (chociaż w momencie kiedy głównym wyznacznikiem była kolonizacja innych terenów, to było biednie. Ale faktem jest, że w tej części Europy trzęsła także państwami żądnymi władzy za morzem (Szwecja, Rosja)).
- Potęgi regionalne - Czechy, Serbia Dusana (25 lat), Bułgaria Iwana Asena II (17 lat), Ruś Kijowska (dawno i nieprawda)

Trochę biednie. Wiecznie bici przez Niemców, Greków, Węgrów czy wszelkie inne narodowości. Mongołowie też swoje nasrali.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości