To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słowianie
Widziałem tylko czy ich wyposażenie można uznać za zgodne z prawdą historyczną. BTW: Widziałem podobnie wyglądających wojowników ruskich.
Odpowiedz
Bo pewnie niewiele się różnili.
Problemem jest brak szczegółowych źródeł - ogólnie prasłowianie są słabo udokumentowani.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a):Bo pewnie niewiele się różnili.
Problemem jest brak szczegółowych źródeł - ogólnie prasłowianie są słabo udokumentowani.
Można jedynie cechy ich języka odtworzyć, porównując języki słowiańskie, ale to na inną dyskusję.
Ja chciałbym tylko wspomnieć /nie wiem, czy ktoś o tym pisał/, że Słowianie prawdopodobnie mieszkali na bardziej zwartym obszarze niż Germanie. Dlaczego tak sądzę?
Biorąc dwa dowolne języki słowiańskie i dwa dowolne germańskie, da się zauważyć większe podobieństwo między tymi pierwszymi, co mogłoby świadczyć, że Słowianie żyli w mniejszym rozproszeniu niż Germanie.
Przecież nawet najbardziej 'niesłowiański' ze słowiańskich języków - bułgarski /rzeczowniki się tam nie odmieniają, co jest ewenementem wśród języków słowiańskich/ da się dosyć dobrze zrozumieć w przeciwieństwie np. do niemieckiego i angielskiego /by daleko nie szukać/.
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
As Sa'iqa napisał(a):Macie może jakieś grafiki orbazujące jak wyglądali słowiańscy wojownicy w czasach przedchrześcijańskich?
Okres przedchrześcijański to bardzo mało precyzyjne określenie. Jeśli chodzi o X to bardzo podobnie jak i za czasów chrześcijańskich. Ogólnie wyposażenie, uzbrojenie było zbliżone do tego co posiadali Wikingowie. Grupy odtworzeniowe (przynajmniej niektóre) starają się odtwarzać wygląd w oparciu o dane historyczne (pisane, wykopaliska archeologiczne).
Mam galerię z obchodów 900-lecia Obrony Głogowa, tam było sporo wyposażenia i uzbrojenia związanego z okresem wczsnośredniowiecznym:
https://picasaweb.google.com/tadeuszfant...ronyGOgowa
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy Oczko
Odpowiedz
As Sa'iqa napisał(a):Macie może jakieś grafiki orbazujące jak wyglądali słowiańscy wojownicy w czasach przedchrześcijańskich?


Trudno o takie materiały, bo brakuje źródeł. Możesz też przyjąć, że przyjęcie Chrztu niewiele zmieniło i jeszcze w głębokim średniowieczu organizowano "krucjaty" w celu nawracania krnąbrnych chłopów. Dla zwykłego mieszkańca terenów Polski tzw. Chrzest Polski nic nie zmieniał. Oni dalej sobie wierzyli w Swarożca itp.

Żeby jednak nie pozostawić Ciebie z niczym, popatrz sobie na zdjęcia z festiwalu w Grzybowie, Wolinie itp. Uderz do grup odtwarzających tzw. "żywą historię" (bractw rycerskich) z okresu wczesnośredniowiecznego i u nich popytaj.
Osoby z tych kręgów wiernie odtwarzają dany okres, bo zależy im na autentyczności. Wiadomo, że w stu procentach nie jest to możliwe i pewne rzeczy trzeba zakładać na podstawie poszlak, ale ich podejście jest wierne temu jak to wyglądało, lub mogło wyglądać.

Wojowie i Wojowie 2 (tutaj obejrzyj; warto przejrzeć całe foldery, może znajdziesz coś ciekawego)

Dla odmiany Madziarskie

Nie mam czasu na więcej. Sam poszukaj.



nonkonformista napisał(a):Można jedynie cechy ich języka odtworzyć, porównując języki słowiańskie, ale to na inną dyskusję.
Ja chciałbym tylko wspomnieć /nie wiem, czy ktoś o tym pisał/, że Słowianie prawdopodobnie mieszkali na bardziej zwartym obszarze niż Germanie.


No nie bardzo. Wielkość obszaru jest podobna albo na korzyść słowiańszczyzny.
Chyba, że masz na myśli jakieś zamierzchłe czasy, a nie okres powstawania pierwszych państw. Z drugiej strony, Germanie mają swój rodowód w Skandynawii, więc... No, tak sobie można zakładać różne rzeczy bez odniesienia do jakiegoś elementu porównawczego.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Żarłak napisał(a):No nie bardzo. Wielkość obszaru jest podobna albo na korzyść słowiańszczyzny.
Chyba, że masz na myśli jakieś zamierzchłe czasy, a nie okres powstawania pierwszych państw. Z drugiej strony, Germanie mają swój rodowód w Skandynawii, więc... No, tak sobie można zakładać różne rzeczy bez odniesienia do jakiegoś elementu porównawczego.
Było to tylko moje przypuszczenie.
Czym zatem wytłumaczyć większe podobieństwo języków słowiańskich do siebie? To ciekawe, prawda?
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
nonkonformista napisał(a):Było to tylko moje przypuszczenie.
Czym zatem wytłumaczyć większe podobieństwo języków słowiańskich do siebie? To ciekawe, prawda?

Pochodzą z jednej rodziny - języka Prasłowian. Podobno język, który skupia w sobie najwięcej podobieństw ze wszystkich słowiańskich rodzajów języka to słowacki, ale nie jestem pewien czy dobrze pamiętam. Albo też, chodziło o to, że któryś z języków słowiańskich jest najbardziej uniwersalny. Jakoś tak.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
As Sa'iqa napisał(a):Widziałem tylko czy ich wyposażenie można uznać za zgodne z prawdą historyczną. BTW: Widziałem podobnie wyglądających wojowników ruskich.

A wojownicy ruscy to nie Słowianie?
Odpowiedz
Żarłak napisał(a):Pochodzą z jednej rodziny - języka Prasłowian. Podobno język, który skupia w sobie najwięcej podobieństw ze wszystkich słowiańskich rodzajów języka to słowacki, ale nie jestem pewien czy dobrze pamiętam. Albo też, chodziło o to, że któryś z języków słowiańskich jest najbardziej uniwersalny. Jakoś tak.

Najbardziej uniwersalne są dwa sztuczne języki pomocnicze: slovianski i slovio. Nie podam linkow bo piszę z telefonu. Smutny
Odpowiedz
BlackMagic napisał(a):A wojownicy ruscy to nie Słowianie?

zależy. Ruscy wojownicy to w sporym stopniu Waregowie.
"Hope can drown lost in thunderous sound
Fear can claim what little faith remains
But I carry strength from souls now gone
They won't let me give in...
(...)
Death will take those who fight alone
But united we can break a fate once set in stone
Just hold the line until the end
Cause we will give them hell..."


EH
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości