To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Octan sodu
#1
Jest to mój pierwszy post, witam wszystkich.

Zna się ktoś tutaj na chemii? Uśmiech

Potrzebuję otrzymać octan sodu.
W jaki sposób będzie to najlepiej zrobić w domowych warunkach?

Myślałem o czymś takim:

1. Otrzymanie wodorotlenku sodu z środka do czyszczenia rur (np. Kret)

2Na + 2H2O -> 2NaOH + H2

2. Reakcja ze stechiometryczną ilością kwasu octowego

NaOH + CH3COOH -> NaCH3COO + H2O

3. Odparowanie wody (octan topnieje w temperaturze ponad 300 stopni Celsjusza)

Co o tym myślicie, macie jakiś lepszy pomysł?
Odpowiedz
#2
Ja brałem wodorowęglan sodu (soda kuchenna), i zalewałem go po prostu octem. Nie dbałem przy tym o właściwe proporcje, więc nie mogę ich przytoczyć, ale z tym sobie na pewno poradzisz. Oczko
Odpowiedz
#3
Rzeczywiście, nie pomyślałem o tym.
Dzięki!
Odpowiedz
#4
@Sheo mam nadzieję, że nie chciałeś tak otrzymanego "octanu sodu" użyć do kurczaka?

ad meritum: solucja już jest
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#5
Zasłyszałem gdzieś kiedyś, że octan sodu dodany do wody tworzy fajny efekt, przypomniałem sobie niedawno więc chciałem zobaczyć jak to wygląda Oczko
Odpowiedz
#6
Sheo napisał(a):Zasłyszałem gdzieś kiedyś, że octan sodu dodany do wody tworzy fajny efekt, przypomniałem sobie niedawno więc chciałem zobaczyć jak to wygląda Oczko

To chyba właśnie sód kuchenna dodana do octu daje fajny efekt, tzw. wulkanu Język

CH3COOH + NaHCO3 → CH3COONa + H2O + CO2

Gdzie CO2 jest odpowiedzialny za ów wulkan
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#7
Na allegro do kupienia za 14 złotych za kilogram. Język Czystego octanu sodu nie uzyskasz w warunkach domowych, nawet z wyposażeniem laboratoryjnym jest to uciążliwe. chyba, że nie chodzi ci o czysty produkt.
Odpowiedz
#8
Sheo napisał(a):Zasłyszałem gdzieś kiedyś, że octan sodu dodany do wody tworzy fajny efekt, przypomniałem sobie niedawno więc chciałem zobaczyć jak to wygląda Oczko

Trójwodny octan sodu można efektownie przechłodzić (ciepły lód).
Odpowiedz
#9
Ten ciekawy efekt to jak przypuszczam chodzi o opalizujące "kłaczki"?
Da radę to otrzymać bez potrzeby produkcji czystego octanu sodu.
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy Oczko
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości