To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomoc w zadaniach
#21
Wicked napisał(a):No, ale wciaz, dla innej temperatury bedzie inna przerwa tak? No a tak byc nie bedzie
Dla każdej temperatury będziesz mieć też inny opór. Różnice w temperaturze i w oporze z grubsza się zniosą, dając mniej więcej tę samą wartość przerwy energetycznej (z dokładnością do niepewności pomiarowej) - a przynajmniej powinny, jeśli nic w pomiarach nie poszło bardzo źle Oczko
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#22
No okej. A co z niepewnością? O ile z temp. nie mam problemu, to w przypadku oporu to ja muszę to przez logarytm przecisnąć:wall:
Odpowiedz
#23
Wicked napisał(a):No okej. A co z niepewnością? O ile z temp. nie mam problemu, to w przypadku oporu to ja muszę to przez logarytm przecisnąć:wall:

Chyba niepewność jest związana z pomiarem, nie?
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#24
Ja może troche konkretniej.

1. Może zacznę od końca ale: wyliczam sobie B ze wzoru ln®=B/T. Dla każdego pomiaru oczywiście jest inne, ale zmienia sie o bardzo niewiele (od 0,01 do 0,005). Wciąż muszę wybrać jakąś wartość, biorę średnią arytmetyczną, co mi tam. Tu jest pierwsza niedokładność wynikająca z liczby pomiarów (im więcej pomiarów tym większa dokładność)?

2. Niepewności wynikają też z dokładności urządzenia. Mam na boku zapisany wzór, którym powinienem podążać. Dla pierwszego z pomiarów mam temperaturę równą 25 [Cels] i 19,40 [kOhm]. W rzeczywistości wartości wynoszą (zgodnie ze wzorkami):
T - 25 +/- 0,225
R - 19,40 +/- 0,34
Ale przecież jeśli się wrócę z tym do punktu 1. to przeciez moje 19,4 przepuściłem przez logarytm, co się stanie z niedokładnością? Mam ją wrzucić do logarytmu razem z wartością? Odnoszę wrażenie, że za dużo tu liczenia w tym wszystkim.
Odpowiedz
#25
Ogólnie jak masz zmierzoną jakąś wielkość x +/- delta_x, to niepewność wielkości y = f(x) oblicza się jako delta_y = df/dx * delta_x.

Jak zależność jest od większej liczby zmiennych, tak jak tutaj masz Eg = f(R, T), to delta_Eg = df/dR * delta_R + df/dT * delta_T (gdzie d/d[coś] tutaj oznaczają pochodne cząstkowe).

W każdym razie akurat w tym przypadku użyłbym dopasowania prostej. Przerabiasz sobie zależność na zależność liniową, np. tak:

Eg = 2*ln(R/R0)*kT

ln(R/R0) = Eg/2*(1/kT)

Jest liniowa zależność ln(R/R0) od 1/kT. Odkładasz na osiach ln(R/R0) i 1/kT, robisz wykres punktów pomiarowych, dopasowujesz prostą i współczynnik nachylenia jest wtedy Eg/2. Już nie pamiętam dokładnie, jak liczyło się niepewność współczynników dopasowania, ale to a) łatwo będzie wygooglać, b) jeśli dopasujesz prostą w jakimś programie, to zazwyczaj on sam wypluje niepewności.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#26
Tu masz w docu to o czym pisał Fizyk.
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#27
Wicked napisał(a):No okej. A co z niepewnością? O ile z temp. nie mam problemu, to w przypadku oporu to ja muszę to przez logarytm przecisnąć:wall:

Jeżeli chcesz to zrobić analitycznie niestety trzeba policzyć stosowne pochodne (niepewność złożoną).


Policzyć ?
<dl><dd>На границе тучи ходят хмуро</dd><dd>Край суровый тишиной объят</dd><dd>У высоких берегов Амура</dd><dd>Часовые Родины стоят</dd></dl>
Odpowiedz
#28
Wybrnąłem z tego trochę inaczej, a nóż komuś się kiedyś przyda (oczywiście jeśli ktoś kompetenty potwierdzi). Do wyznaczenia prostej regresji możemy użyć ot choćby Excela. Wyrzuci nam wspołczynniki, dotatkowo odchylenie. We wzorze Wg=2kB (B-wspolczynnik 'a' funkcji y=ax+b), k jest stała, więc wyliczyłem Wg używając B oraz B+/- odchylenie, a niepewnośćprzerwy energetycznej zdaje się 'przechodzić' ze współczynnika regresji tak?
Odpowiedz
#29
Mam na jutro zad. domowe by powypisywać wszystkie najwazneijsze wydarzenia geograficzno-astronomiczne od wrzesnia 2011 do dziś. W każdym miesiącu kilka-kilkanaście wydarzeń. ktoś mógłby mi pomóc? Pilne.
Odpowiedz
#30
Niewiele tego, ale tutaj coś jest o zdarzeniach astronomicznych 2011, a na następnej stronie 2012.

Jak coś znajdę to wrzucę tu.

edit1: ok, tutaj jest coś z wydarzeń astronomicznych 2012, całkiem sporo do dzisiaj.
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#31
Xe0n napisał(a):Mam na jutro zad. domowe by powypisywać wszystkie najwazneijsze wydarzenia geograficzno-astronomiczne od wrzesnia 2011 do dziś. W każdym miesiącu kilka-kilkanaście wydarzeń. ktoś mógłby mi pomóc? Pilne.

23.10.2011 - Trzęsienie ziemi w Wan w Turcji (7,1 w skali Richtera)
31.10.2011 - Populacja Ziemi osiągnęła liczbę 7 mld
25.11.2011 - Częściowe zaćmienie Słońca widoczne z płd. Afryki i Antarktydy
10.12.2011 - Całkowite zaćmienie Księżyca widoczne z Azji i Europy
16/17.12.2011 - Wielka powódź na południu Filipin
30.12.2011 - Samoa i Tokelau zmieniają strefę czasową o dobę
04.01.2012 - Częściowe zaćmienie Księżyca widoczne z Pacyfiku
03.03.2012 - Opozycja Marsa
13.03.2012 - Koniunkcja Wenus i Jowisza
20.03.2012 - Trzęsienie ziemi w regionie Oaxaca w Meksyku (7,4 w skali Richtera)
11.04.2012 - Bardzo silne trzęsienie ziemi pod Oceanem Indyjskim (8,6 w skali Richtera)

Jak sobie coś przypomnę więcej to dodam.

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#32
Wszystkim dzięki. Dawać wiecej xP
Odpowiedz
#33
08.11.2011 - Przelot planetoidy 2005 YU55 w odległości zaledwie 325 tys. km od Ziemi

[Obrazek: Banner-the-skywalker-family-10169607-600-120.jpg]

EH
Odpowiedz
#34
Witam wszystkich!
Wybaczcie, że mój pierwszy post dodaję w tym temacie, ale potrzebuję szybkiej pomocy.
[Obrazek: 257px-Circularsegment.svg.png]
Muszę wyliczyć pole odcinka koła mając dane:
h, c i R (najlepiej jakby obyło się bez c)
Na wikipedii jest wzór na wyliczenie tego mając dany kąt, niestety ja mogę mieć problem ze zmierzeniem go, gdyż jest to obiekt (walec, a w zasadzie rura) dość duży.
Nie mam jeszcze danych liczbowych, dlatego poproszę o wzór i ewentualnie - jak ten wzór wyliczyć.
Jeśli dałoby radę policzyć przy pomocy tych danych kąt, a następnie samo pole, to także poproszę o nakierowanie.

Z góry dzięki za pomoc i jeszcze raz witam wszystkich. Obym został tu na dłużej, bo na czytaniu tego forum spędziłem długie godziny 8)

EDIT: Poradziłem sobie wyliczając potrzebny mi kąt z zależności trygonometrycznych (czemu wcześniej tego nie zauważyłem?), a następnie licząc pole ze wzoru: [Obrazek: 60ad8016b22c84355cb163359c6d04a0.png], także pytanie nieaktualne.

Pozdrawiam!
WoKu
Odpowiedz
#35
No i w ogóle koło nie ma odcinka, chyba, że mowa jest o odcinku obwodu koła.
Jak już to wycinek - ten ma pole. Uśmiech
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#36
http://pl.wikipedia.org/wiki/Odcinek_ko%C5%82a Szczęśliwy
Pozdrawiam!
Odpowiedz
#37
W każdym razie u nas na ćwiczeniach z algebry na odcinek mówi się wycinek ograniczony cięciwą Język
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#38
Nie wiem gdzie to dać

Ma zagwozdkę z open officem

mam 100 tysięcy danych, jedna pod drugą
i chce liczyć średnią co 1000

= ŚREDNIA( B1 : B1000 )
= ŚREDNIA( B1001 : B2000 )
= ŚREDNIA( B2001 : B3000 )
etc

jak wpiszę kilka pierwszych i przesiągnę to następne co mi wykluwa to
= ŚREDNIA( B4 : B1003 )

zamiast = ŚREDNIA( B3001 : B4000 )

Jak sobie z tym poradzić?

Jak nie w OO to może być rozwiązanie w exelu
albo w GNUmericu :roll:
Odpowiedz
#39
Wklejamy do C1 i przeciągamy na pozostałe wiersze kolumny C
= ŚREDNIA(ADR.POŚR(ZŁĄCZ.TEKSTY("B";1+1000*(WIERSZ()-1))) : ADR.POŚR(ZŁĄCZ.TEKSTY("B";1000*WIERSZ())) )
Odpowiedz
#40
Mógłby ktoś powiedzieć jak rozwiązać te zadania?
[Obrazek: Schowek01_jpg_600x400_q85.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości