To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomoc w zadaniach
#61
dziekuje wam za pomoc, mam jeszcze pytanko co do wiazan peptydowych. mianowicie jesli mam zwiazki typy asp i lys, to wiazania peptydowe zawsze zachodza z grupą COOH lub NH2 ktora jest najblizej innej grupy COOH lub NH2 w tym samym zwiazku?
Odpowiedz
#62
czy jak do galaktozy dodam Br2 i grupa aldehydowa zmieni sie w karboksylowa to bedzie to reakcja utleniania?
Odpowiedz
#63
maniak08 napisał(a):dziekuje wam za pomoc, mam jeszcze pytanko co do wiazan peptydowych. mianowicie jesli mam zwiazki typy asp i lys, to wiazania peptydowe zawsze zachodza z grupą COOH lub NH2 ktora jest najblizej innej grupy COOH lub NH2 w tym samym zwiazku?


No jesli dobrze zrozumiałem to tak Język Aminokwas (biogenny) pierwszy węgiel zawsze ma związany z grupą aminowa i karboksylowa i to one tworzą wiązania peptydowe.

maniak08 napisał(a):czy jak do galaktozy dodam Br2 i grupa aldehydowa zmieni sie w karboksylowa to bedzie to reakcja utleniania?

Tak Uśmiech
Odpowiedz
#64
maniak08 napisał(a):czy jak do galaktozy dodam Br2 i grupa aldehydowa zmieni sie w karboksylowa to bedzie to reakcja utleniania?
Oczywiście.

maniak08 napisał(a):mianowicie jesli mam zwiazki typy asp i lys, to wiazania peptydowe zawsze zachodza z grupą COOH lub NH2 ktora jest najblizej innej grupy COOH lub NH2 w tym samym zwiazku?
Musisz rozwinąć trochę pytanie. Podaj mi dokładnie nazwy związków (nie skrót jak to chyba napisałeś, potrzebują znaleźć sobie wzory szkieletowe, żeby zrozumieć o co pytasz), peptydy miałem w liceum ostatnio.

Edit:
O, khomaniac mnie uprzedził. Niemniej post zostawię, przyda się jako przypomnienie do podawania pełnych nazw związków Uśmiech. Łatwiej wtedy odpowiedzieć.
"Equality is a lie. A myth to appease the masses. Simply look around and you will see the lie for what it is! There are those with power, those with the strength and will to lead. And there are those meant to follow – those incapable of anything but servitude and a meager, worthless existence."
Odpowiedz
#65
no niestety nie potrafie jakos sie zrozumiale wyslawiac wiec rozpisze:
Asp - Kwas asparaginowy
budowa:
HOOC-CH2-CH(NH2)-COOH
tutaj mi chodzilo o to czy w tworzeniu wiazan peptydowych bierze udzial grupa karboksylowa, ktora znajduje sie blizej grupy NH2
Lys - lizyna
budowa:
CH2(NH2)-CH2-CH2-CH2-CH(NH2)-COOH
A tutaj mi chodzilo o to czy w tworzeniu wiazania peptydowego bierze udzial grupa NH2, ktora jest bliższa COOH.
Odpowiedz
#66
Tak Uśmiech
Odpowiedz
#67
Zgadza się w obu przypadkach.
Inna sytuacja jest niemożliwa, spróbuj ją chociażby narysować Uśmiech.

Po prostu, aby stworzyć wiązanie peptydowe, zarówno grupa aminowa jak i karboksylowa muszą zawsze być przy tym samym atomie węgla.
"Equality is a lie. A myth to appease the masses. Simply look around and you will see the lie for what it is! There are those with power, those with the strength and will to lead. And there are those meant to follow – those incapable of anything but servitude and a meager, worthless existence."
Odpowiedz
#68
dzieki za pomoc Uśmiech
teraz jeszcze 2 sprawy dotyczace cukrow prostych.
na przykladzie galaktozy mam rozpisac co sie dzieje z cukrami w srodowisku zasadowym, wiem ze sie rozpadaja ale jedynie moglem znalezc reakcje rozpadu fruktozy. fruktoza jakby "przecina" sie na pol i powstaje CH(OH)-C(=O)-CH(OH) + CHO-CH(OH)-CH2(OH)
czy w przypadku galaktozy moge analogicznie ja "podzielic" na 2 czesci?
druga sprawa jest calkowicie dla mnie niezrozumiala, mianowicie tworzenie glikozydów z fenylohydrazyną. Nic nie znalazlem na ten temat, poza "Acetale (lub ketale) cukrów nazywane są glikozydami". ;/
Odpowiedz
#69
Co do pierwszego to bardziej powiedziałbym że powstaje CH2OH-CHO +
CHO-CHOH-CHOH-CH2OH . Wynika to z tego, że atom wodoru zostaje oderwany od grupy hydroksylowej w pozycji beta względem grupy karbonylowej i ta reakcja to jest proces odwrotny do kondensacji aldolowej. Jakby sie przecieło w na pół to reakcja aldolowa dawałaby inny produkt niż galaktoze.

Edit:
Jesteś pewnie że chodzi o rozpad cząsteczki a nie enolizacje?

Co do fenylohydrazyny reakcja wygląda tak, że CHO i NH2 reagują ze sobą wydzielając cząsteczke wody, czyli powstaje cos takiego: cukier-CH=N-NH-C6H5. Następnie kolejna cząsteczka fenylohydrazyny utlenia grupe hydroksylowa w pozycji alfa do grupy karbonylowej. I ta grupa karbonylowa reaguje z trzecią cząsteczą fenylohydrazyny w analogiczny sposób jak z pierwszą. Produkt to osazon.
Odpowiedz
#70
1.Reakcje cukrów prostych (utlenienia, redukcji, tworzenie glikozydów z fenylohydrazyną) oraz przemiany cukrów w środowisku zasadowym na przykładzie galaktozy.

tak brzmi tresc zadania, to ze zachodzi rozpad jakby sam wydedukowalem wiec nie wiem moze zachodzi inna reakcja ;/

jakies rozwizania dorwalem i tam jest w srodkowisku zasadowym przejscie w enidial wiec dobrze mowiles

glicyna nie moze tworzyc wiazan peptydowych?

jak udowodnic wlasciwosci kwasowo - zasadowe alaniny?


łącz posty panie, bo będzie ost.
Odpowiedz
#71
maniak08 napisał(a):glicyna nie moze tworzyc wiazan peptydowych?
Dlaczego miałaby nie móc?

maniak08 napisał(a):jak udowodnic wlasciwosci kwasowo - zasadowe alaniny?
Na przykład przereagować ją z HCl i KOH.
"Equality is a lie. A myth to appease the masses. Simply look around and you will see the lie for what it is! There are those with power, those with the strength and will to lead. And there are those meant to follow – those incapable of anything but servitude and a meager, worthless existence."
Odpowiedz
#72
maniak08 napisał(a):przemiany cukrów w środowisku zasadowym na przykładzie galaktozy.

Może zostać oderwany wodór z pozycji alfa przez co powstaje enodiol. Następnie wodór może się przyłączyć w innym miejscu niz się oderwał dając inny cukier. Chyba bardziej bym taką przemiane założył.
Odpowiedz
#73
znalazlem taka reakacje glicyny z HCl
NH2-CH2-COOH + HCl --> [NH3-CH2-COOH]+CL- (ten ostatni plusik i minusik sa w indeksie gornym)
i nie rozumie za bardzo gdzie tam chlor sie doczepia?
Odpowiedz
#74
Masz tam NH3 przecież. To sprawia, że cały jon ma ładunek dodatni. Tworzy się więc wiązanie jonowe.

Stąd taki zapis. Zasadniczo anion chlorkowy będzie przyciągany do grupy NH3+.
"Equality is a lie. A myth to appease the masses. Simply look around and you will see the lie for what it is! There are those with power, those with the strength and will to lead. And there are those meant to follow – those incapable of anything but servitude and a meager, worthless existence."
Odpowiedz
#75
ok dzieki, czyli NH3 powoduje ze ta czasteczka ma ladunek dodatni a Cl bez H ma ladunej ujemny i dlatego sie przyciaga. ;]
Odpowiedz
#76
mam jeszcze pytanko.. po dodaniu do glukozy HNO3 powstaje kwas glukurowy. a jak bedzie brzmiec nazwa kwasu powstajacego z mannozy/galaktozy?
Odpowiedz
#77
Chyba kwas glukarowy. Bedzie mannarowy i galaktarowy. Swoją droga to nie cierpię cukrów ;P
Odpowiedz
#78
Witam wszystkich ponownie
Dziś moc rozrywki z ekonomi. Mam pytanie co do 2 zadan zamknietych, mozliwe jest pare odpowiedzi

zad 1
PKB nie obejmuje:
a) amortyzacji
b) dóbr z importu
c) zużycia pośredniego
d) wszystkie wyzej wymienione pozycje

zad 2
ktora z ponizszych przyczyn mogla spowodowac spadek podazy wolowiny:
a) wzrost ceny wolowiny
b) spadek ceny wieprzowiny
c) zmniejszenie podazy zywnosci dla zwierzat
d) zmiana technologii produjcji wolowiny
e) spadek ceny wolowiny

i zadanie bonus, ale tu wydaje mi sie ze ma byc odpowiedz c
Zniesienie dotacji dla krajowych producentów węgla:
a)nie spowoduje przesunięcia krzywej podazy węgla
b)nie spowoduje przesunięcia krzywej popytu na węgiel
c)nie zmniejszy wielkości popytu na węgiel
d)nie wpłynie na cenę węgla
Odpowiedz
#79
2. e
3. c

1 nie wiem Duży uśmiech
Odpowiedz
#80
Adam, co ty tam wiesz o ekonomii jak górnictwo studiujesz ;P

nie no zartuje Oczko
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości