To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polak-katolik? Zbieram kontrprzykłady II
#1
Stary wątek przepadł w wyniku awarii, ale moja lista na szczęście nie!

Przypomnę kryteria, które obowiązywały. Na listę miały trafiać osoby, które jednocześnie spełniają następujące warunki:
— które nigdy nie były katolikami, lub przestały być katolikami (chodzi o katolików wszystkich obrządków) – niekoniecznie formalnie
— które nigdy świadomie nie przeszły na katolicyzm z jakichkolwiek powodów (a więc Piłsudski odpada)
— których językiem ojczystym lub językiem ich działalności był polski (a więc Singer odpada)
— których działalność wiązała się w znacznym stopniu z Polską (wg ówczesnego rozumienia słowa „Polska”Oczko, w szczególności jeśli prowadzili ją na terenie Polski; LUB których działalność miała charakter światowy (a więc Rotblat się łapie!)
— które były kimś ważnym
— które się raczej źle nie kojarzą (a więc spooooro osób odpada)
— która nie głosiła tez typu „Polak=katolik”
przy czym kryteria należy nieco ostrzej stosować w stosunku do nadal żyjących (a bo jeszcze coś się odmieni, albo lista się upolityczni?)

Lista osób, które lubiły się pojawiać wśród propozycji, ale muszą odpaść:
Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Władysław Anders, Filip Łobodziński, Alfred Tarski, Robert Biedroń, Joanna Senyszyn, Magdalena Środa

Lista osób, którym trzeba jeszcze się przyjrzeć (Wasze stare znalezione dzięki cache'owi Google'a):
Kazimierz Kutz, Stefan Banach, Andrzej Celiński, Jerzy Buzek, Janusz Morgensztern, Benedykt Dybowski, Anna i Wacław Nałkowscy, Jan Baudoin de Curtenay, Stanisław Brzozowski, Stefania Sempołowska

Jeszcze trochę i stuknie setka! Oto stan na dzień dzisiejszy:
Cytat:Julian Aleksandrowicz - żyd
Krzysztof Arciszewski - kalwin
Jerzy Beck - ewangelik
Józef Bem - muzułmanin
Tadeusz Boy-Żeleński - ateista
Małgorzata Braunek - buddystka
Jan Brzechwa - żyd
Szymon Budny - arianin
Juliusz Bursche - luteranin
Adam Czerniaków - żyd
Karol Diehl - ewangelik
Marek Edelman - żyd
Szymon Fedorenko - prawosławny
Aleksander Ford - żyd
Andrzej Frycz Modrzewski - irenista
Bronisław Geremek - ateista
Zuzanna Ginczanka - żydówka
Gustaw Gizewiusz - ewangelik
Witold Gombrowicz - ateista
Bernard Hantke - kalwin
Jan Hartman - ateista
Gustaw Herling-Grudziński - żyd
Jan Heweliusz - ewangelik
Agnieszka Holland - niereligijna
Zbigniew Hołdys - ateista
Leonid Hurwicz - żyd
Krystyna Janda - ewangeliczka
Maria Janion - niewierząca
Lech Janerka - ateista
Berek Joselewicz - żyd
Edward Jürgens - luteranin
Jacek Kaczmarski - niewierzący
Jerzy Kawalerowicz - ateista
Zofia Kielan-Jaworowska - ateistka
Janusz Korczak - żyd
Tadeusz Kotarbiński - ateista
Jan Kott - ateista
Gabriela Kownacka - ewangeliczka
Hanna Krall - niereligijna
Jacek Kuroń - ateista
Antoni Lange - buddysta
Stanisław Jerzy Lec - ateista
Stanisław Lem - ateista
Bolesław Leśmian - żyd
Samuel Linde - ewangelik
Jan Łaski - kalwin
Zachariasz Łyko - adwentysta
Karol Machlejd - luteranin
Franciszek Michejda - ewangelik
Jan Michejda - ewangelik
Tadeusz Michejda - ewangelik
Adam Małysz - ewangelik
Czesław Miłosz - niereligijny
Krzysztof Mrongowiusz - ewangelik
Zofia Nałkowska - kalwinka
Gabriel Narutowicz - ateista
Jerzy Nowosielski - prawosławny
Julian Konstanty Ordon - ewangelik
Hieronim Ossoliński - kalwin
Leopold Otto - luteranin
Jerzy Petersburski senior - żyd
Jerzy Pilch - ewangelik
Jan Potocki Pilawa - kalwin
Jeremi Przybora - ateista
Krzysztof Radziwiłł młodszy - kalwin
Mikołaj Rej - kalwin
Zbigniew Religa - ateista
Józef Rotblat - ateista
Juliusz Rómmel - ewangelik
Artur Rubinstein - niewierzący
Andrzej Sapkowski - ateista
Leonard Skierski - ewagelik
Maria Skłodowska-Curie - ateistka
Kazik Staszewski - ateista
Andrzej Strug - niewierzący
Wacław z Szamotuł - kalwin
Władysław Szpilman - żyd
Wisława Szymborska - niereligijna
Krzysztof Teodor Toeplitz - żyd
Wiktor Thommée - ewangelik
Michał Tokarzewski-Karaszewicz - członek Kościoła Liberalno-katolickiego
Julian Tuwin - żyd
Stanisław Ulam - żyd
Józef Unrug - luteranin
Zygmunt Vogel - luteranin
Jerzy Waldorff - niewierzący
Emil Wedel - luteranin
Tomasz Kajetan Węgierski - ateista
Jan Woleński - ateista
Ludwik Zamenhof - żyd
Zbigniew Zapasiewicz - ateista
Florian Znaniecki - kalwin lub niereligijny
Stefan Żeromski - kalwin
Stan: 93 osoby
w tym:
- 28 niewierzących
- 17 żydów
- 23 ewangelików i luteran
- 11 kalwinistów
- 2 prawosławnych
- 1 arianin
- 1 irenista
- 1 adwentysta
- 1 członek Kościoła Liberalno-Katolickiego
- 1 muzułmanin
- 2 buddystów.
Wydaje się, że nie można rozprawiać filozoficznie nie oglądając się przy tym na odkrycia naukowe, bo się zrobi z tego intelektualny pierdolnik. — Palmer Eldritch
Absence of evidence is evidence of absence. – Eliezer Yudkowsky
If it disagrees with experiment, it's wrong. — Richard Feynman
學而不思則罔,思而不學則殆。 / 己所不欲,勿施于人。 ~ 孔夫子
Science will win because it works. — Stephen Hawking
Science. It works, bitches. — Randall Munroe


Odpowiedz
#2
Przepraszam bardzo, ale czemu Alfred Tarski odpada? W jego domu mówiło się po polsku, jego rodzina była typową zasymilowaną rodziną żydowską. Nie mówiąc już o tym, że on sam siebie uważał za Polaka.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#3
Stefana Żeromskiego bym wykreślił, był kalwinem koniunkturalnym - dla rozwodu. Nie sądzę, aby to się liczyło.
Pozdrawiam JG
Odpowiedz
#4
Dołączam się do zapytania FlauFly'a o A. Tarskiego. Owszem, oficjalnie był katolikiem, ale przecież wielokrotnie deklarował się jako ateista, a ochrzcił się w obrządku rz-k tylko po to by być bardziej utożsamiany z Polakiem niż Żydem. Tarski to o tyle ciekawa postać, że można znaleźć w jego wypowiedziach częstokroć bardzo polonofilskie, a wręcz nacjonalistyczne fragmenty.
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#5
exodim napisał(a):a ochrzcił się w obrządku rz-k

To i tylko to. Każdy kto świadomie wstąpił do KRK nie może znaleźć się na tej liście z powodów formalnych. Jak mamy zbierać niekatolików, to kogoś kto z własnej woli został katolikiem chyba nie chcemy.

Też się wkurzyłem, jak zobaczyłem ten element biografii Tarskiego. Siedział na liście od samego początku i musiał wylecieć, a szkoda.
Wydaje się, że nie można rozprawiać filozoficznie nie oglądając się przy tym na odkrycia naukowe, bo się zrobi z tego intelektualny pierdolnik. — Palmer Eldritch
Absence of evidence is evidence of absence. – Eliezer Yudkowsky
If it disagrees with experiment, it's wrong. — Richard Feynman
學而不思則罔,思而不學則殆。 / 己所不欲,勿施于人。 ~ 孔夫子
Science will win because it works. — Stephen Hawking
Science. It works, bitches. — Randall Munroe


Odpowiedz
#6
Wciąż nie widzę na niej Eugeniusza Bodo. Miał dwa obywatelstwa. To się liczy, bo już nie pamiętam...
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou
Odpowiedz
#7
Jerzy Urban
Robert Biedroń
Anna Krzysztof Grodzki/a
Krystian Legierski
Grzegorz Piotrowski

edit - Windziarz, drogi fanatyku, Krystyna Janda ewangelistką? Duży uśmiech
Przecie właśnie w swoim świętym oburzeniu zapowiedziała, że opuści Kościół. Język
A Sapkowski to chyba nie ateista, tylko poganin.

A jeśli znalazłem 2 przykłady "na nie", to Twoją listę o kant dupy potłuc.

Poza tym, pisząc "żyd" przy Korczaku, Grudzińskim, Joselewiczu, ...
narażasz się na gorzej niż śmieszność.
Odpowiedz
#8
Ludzie z Twojej listy Poe, oczywiście nie pasują.

Wykaż słuszność swoich zastrzeżeń, o wszechwiedzący.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#9
Poe1984 napisał(a):Poza tym, pisząc "żyd" przy Korczaku, Grudzińskim, Joselewiczu, narażasz się na gorzej niż śmieszność.
Joselewicza zaproponowałam akurat ja. Co z nim nie tak?
http://napoleon.org.pl/polska/berek.php
Natura albowiem w rozmaitości się kocha; w niej wydaje swoją moc, mądrość i wielkość.
(Jędrzej Śniadecki)







Odpowiedz
#10
Śmierć Szczurów napisał(a):Ludzie z Twojej listy Poe, oczywiście nie pasują.

Wykaż słuszność swoich zastrzeżeń, o wszechwiedzący.

Kto nie pasuje? Urban, czy Grodzka?

Co mam wykazać? Że Janda zapowiedziała kato-apostazję? Czy że Sapkowski to poganin?

Zechciej wyjaśnić, o, Advocatusie-Diabolusie........ :evil:

Rojza Genendel napisał(a):Joselewicza zaproponowałam akurat ja. Co z nim nie tak?
http://napoleon.org.pl/polska/berek.php

Wśród polskich Żydów byli i judaiści i ateiści i katolicy i agnostycy. Wrzucanie ich do worka z napisem "żyd" jest chujowe jak rasizm.

Nie dość, że new age to jeszcze rasizm... Czyli co? Wolna Plastelina? :roll:
Odpowiedz
#11
Poe1984 napisał(a):Jerzy Urban
Robert Biedroń
Anna Krzysztof Grodzki/a
Krystian Legierski
Grzegorz Piotrowski
Czytaj cały temat, ze zrozumieniem. Jesteś (albo nie, ale optymistycznie zakładam, że tak) jakoś 8 lat po maturze, a dyplom dojrzałości wymaga takiej umiejętności.

Poe1984 napisał(a):edit - Windziarz, drogi fanatyku, Krystyna Janda ewangelistką? Duży uśmiech
Przecie właśnie w swoim świętym oburzeniu zapowiedziała, że opuści Kościół. Język
A Sapkowski to chyba nie ateista, tylko poganin.
Z tą Jandą to fakt, tym bardziej, że ona jeszcze nie wystąpiła, a dopiero ma zamiar http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia...i.html,1,2

A Sapkowski jest zdecydowanie ateistą. Nie utożsamiaj go z Wiedźminem Duży uśmiech

Cytat:A jeśli znalazłem 2 przykłady "na nie", to Twoją listę o kant dupy potłuc.
Po to są użytkownicy, żeby poprawić ewentualne błędy. Zrozum idee forum społecznościowego.

Cytat:Poza tym, pisząc "żyd" przy Korczaku, Grudzińskim, Joselewiczu, ...
narażasz się na gorzej niż śmieszność.
Dlaczego?
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#12
"które się raczej źle nie kojarzą (a więc spooooro osób odpada)"

Jerzy Urban
Robert Biedroń
Anna Krzysztof Grodzki/a
Krystian Legierski
Grzegorz Piotrowski

Każda z powyższych osób przynajmniej znaczącej części społeczeństwa źle się kojarzy.

A wykaż, że:

"Krystyna Janda ewangelistką?"
"Sapkowski to chyba nie ateista, tylko poganin"
"pisząc "żyd" przy Korczaku, Grudzińskim, Joselewiczu, ...
narażasz się na gorzej niż śmieszność"
"jeśli znalazłem 2 przykłady "na nie", to Twoją listę o kant dupy potłuc".
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#13
exodim napisał(a):Po to są użytkownicy, żeby poprawić ewentualne błędy. Zrozum idee forum społecznościowego.

Dlaczego?

Pfff... więcej nie potrafię odpowiedzieć bez odruchu pierdolnięcia w ryj. Społecznościowe? A co to - facebook?
Odpowiedz
#14
To zapraszam do Warszawy - możesz spróbować ze mną.

Twoja niczym nieuzasadniona agresja i pogarda okazywana innym użytkownikom zaczyna mnie irytować.
"All great men should be haunted by the fear of not living up to their potential.
All loyal men should be haunted by the fear of not having done enough for their country.
All honourable men should be haunted by the fear of not having lived a life worthy of those men who came before us." Sigurd
Odpowiedz
#15
Śmierć Szczurów napisał(a):A wykaż, że:

"Krystyna Janda ewangelistką?"
"Sapkowski to chyba nie ateista, tylko poganin"
"pisząc "żyd" przy Korczaku, Grudzińskim, Joselewiczu, ...
narażasz się na gorzej niż śmieszność"
"jeśli znalazłem 2 przykłady "na nie", to Twoją listę o kant dupy potłuc".

Zjebało Cię? Co mam wykazać? Przecie to Windziarz umieścił WIELKĄ AKTORKĘ Jandę na liście nie-katolików, a nie ja. Tymczasem owa Janda zapowiedziała wystąpienie z Kościoła Katolickiego.
To gdzie jest prawda? Czy Windziarz pierdolił farmazony, czy Janda? Albo albo.

Śmierć Szczurów napisał(a):To zapraszam do Warszawy - możesz spróbować ze mną.

Twoja niczym nieuzasadniona agresja i pogarda okazywana innym użytkownikom zaczyna mnie irytować.

Wiesz, jak przeglądam szczątki archiwum tego forum, to widzę, że Ty tu jesteś, cytując Rydzyka, tym Złym, który miesza... Na pewno nie ja, pojawiłem się przedwczoraj.

Śmierć Szczurów napisał(a):To zapraszam do Warszawy - możesz spróbować ze mną.

Twoja niczym nieuzasadniona agresja i pogarda okazywana innym użytkownikom zaczyna mnie irytować.

Wiesz, jak przeglądam szczątki archiwum tego forum, to widzę, że Ty tu jesteś, cytując Rydzyka, tym Złym, który miesza... Na pewno nie ja, pojawiłem się przedwczoraj.

Zresztą co mnie zapraszasz do Warszawy... A ja to niby skąd? Uszczegółowię - zapraszam na Grochów.
Odpowiedz
#16
Poe1984 napisał(a):Pfff... więcej nie potrafię odpowiedzieć bez odruchu pierdolnięcia w ryj. Społecznościowe? A co to - facebook?

Omg. Widać, że za gorsz nie rozumiesz pojęcia "społeczność". Może z drugiej strony moja wina, bo forum z definicji jest "społecznościowe", ale chciałem zaakcentować, że w każdym wątku liczy się wkład użytkowników.

No i zapomniałeś o odpowiedzi na pytanie, które ci zadałem.
Vi Veri Veniversum Vivus Vici
Odpowiedz
#17
exodim napisał(a):Omg. Widać, że za gorsz nie rozumiesz pojęcia "społeczność". Może z drugiej strony moja wina, bo forum z definicji jest "społecznościowe", ale chciałem zaakcentować, że w każdym wątku liczy się wkład użytkowników.

No i zapomniałeś o odpowiedzi na pytanie, które ci zadałem.

Nie widzisz, że BZDETEM było wpisywanie Jandy na listę nie-katolików, skoro teraz ona bredzi o katolickiej apostazji?
Miej "pretąsje" do Windziarza, nie do mnie.
Odpowiedz
#18
to że formalnie dalej znajduje się w kościele, nie zmienia faktu, że na listę pasuje. nie każdy lubi papranie się w papierach, w tym w kościelnych, a to że teraz ma okazje skorzystać z fali popularności - jej sprawa.
Największy polski ateista. 110 kilo wagi.

konkluzja, po pewnej rozmowie - by pobić posąg ze Świebodzina, należy wybudować 34-metrową Sashę Grey, miażdzącą obcasem głowę biskupa.
Przerobienie wyspy Niue na raj podatkowy i BDSM-land też w planach.

"Zadbałem o o tę ponurą reputację, by odstraszyć podstępne zło, które dręczy nasz przeklęty kraj. Wiesz o czym mówię? o podatkach." Duży uśmiech

Harry Potter niesie lepsze przesłanie niż biblia.
Odpowiedz
#19
Poe1984 napisał(a):edit - Windziarz, drogi fanatyku, Krystyna Janda ewangelistką? Duży uśmiech
Przecie właśnie w swoim świętym oburzeniu zapowiedziała, że opuści Kościół. Język

Jęczeć, narzekać i obrażać to każdy potrafi, a szukać faktów nie łaska?

Janda wleciała na listę, bo była wymieniana wśród ewangelików i tyle. Być może przez męża. Skoro teraz wypłynęła informacja, że formalnie należy do KRK (pytanie: gdzie należy praktycznie? który kościół odwiedza? wyszpieguje to ktoś?), to listę należy zrewidować, a nie zachowywać się niedojrzale.
Wydaje się, że nie można rozprawiać filozoficznie nie oglądając się przy tym na odkrycia naukowe, bo się zrobi z tego intelektualny pierdolnik. — Palmer Eldritch
Absence of evidence is evidence of absence. – Eliezer Yudkowsky
If it disagrees with experiment, it's wrong. — Richard Feynman
學而不思則罔,思而不學則殆。 / 己所不欲,勿施于人。 ~ 孔夫子
Science will win because it works. — Stephen Hawking
Science. It works, bitches. — Randall Munroe


Odpowiedz
#20
Widziarz, kuźwa, wpisz w końcu tego faceta:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Beksi%C5%84ski

CZEMU za każdym razem mnie ignorujesz, wpisujesz jakichś chujów, urbanów, jandów i innych pedałków którzy modlą się tyle, że nie do bozi katolickiej ale do jakiejś innej.

Jak nie wpiszesz "Beksy" to normalnie kopnę cię w dupę, no....
"Marian zataczając się wracał jak zwykle znajomym chodnikiem do domu. Przez zamglone od całonocnej popijawy oczy widział mieszkańców Skórca bezskutecznie uganiających się choćby za kromką jakiegokolwiek pieczywa. Na razie było jednak cicho."

Jan Oborniak "Bankiet w piekarni" (zbiór opowiadań pt: "Krzyk ciszy", wyd. Opoka, Warszawa 1986)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości