To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matematyczne zanikanie religii
Machefi napisał(a):http://pl.wikipedia.org/wiki/Fundusz_Ko%C5%9Bcielny
Mam nadzieję, że nie za dużo tekstu na raz do ogarnięcia?
Ja wiem, że ostatnio dużo kubusiów na tym forum się namnożyło, ale do nich nie dołãczaj.
Cytat:Program i realizacja wielu zajęć z tego przedmiotu wskazuje, że głównym celem jest raczej indoktrynacja religijna, po co więc zwodzić nazwać przedmiot adekwatnie, do tego co się na nim dzieje.
Dla porównania w Anglii przedmiot polega na poznawaniu różnych religii, przywódców religijnych oraz innych tematów związanych z daną religią i jej moralnością. Plan lekcji musi jednak uwzględniać ważną rolę chrześcijaństwa w życiu religijnym – ta religia jest najszerzej omawiana.
Dlaczego zatem nie można zrobić tak w Polsce, a zamiast tego się lansuje wywalenie lekcji religii i zastąpienie ich innym rodzajem indoktrynacji?
Cytat:Nie wiem o co pytasz, rozwiń.
Dlaczego "kapelan cacy, etat bebe"?
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
zefciu napisał(a):Ja wiem, że ostatnio dużo kubusiów na tym forum się namnożyło, ale do nich nie dołãczaj.
Ech... czyli jednak za długi tekst jak na możliwości Zafcia, trudno.
Zalicz mnie do "kubusiów", wówczas ta twoja kubusiowa lista straci na wiarygodności. Zamiast ciągle straszyć kolejnego kolejnego rozmówcę, że widzisz w nim "kubusia" sprawdź najpierw czy twoje kryteria nie powodują zaliczenia wszystkich adwersarzy jako "kubusiów".
Cytat:Dlaczego zatem nie można zrobić tak w Polsce, a zamiast tego się lansuje wywalenie lekcji religii i zastąpienie ich innym rodzajem indoktrynacji?
Tego to ja nie wiem, spytaj się tych co tak czynią.
Cytat:Dlaczego "kapelan cacy, etat bebe"?
Nie przyszła góra do Mahometa, Mahomet przyszedł do góry.
Czyż obowiązkiem duchownego nie jest opieka duchowa nad wiernymi?
Czy obowiązkiem państwa jest płacenie za taką opiekę? Jeśli tak, to dlaczego księża nie rozliczają kilometrówek, kiedy jadą z namaszczeniem, czy krzyżmem do domów obłożnie chorych?
Nie chce się proboszcz bez zapłaty pofatygować do więzienia lub szpitala leżącego na terenie swojej parafii? No to jego problem i wiernych w tych placówkach ale nie państwa.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
Machefi napisał(a):Ech... czyli jednak za długi tekst jak na możliwości Zafcia, trudno.
Powtarzam - nie zniżaj się do poziomu kubusiów. Masz argumenty - przytocz. Ale nie każ mi samemu szukać.
Cytat:Zalicz mnie do "kubusiów", wówczas ta twoja kubusiowa lista straci na wiarygodności.
Nie zaliczam Cię do kubusiów. Dlatego właśnie proszę o zaprzestanie godnego kubusia zachowania.
Cytat:Zamiast ciągle straszyć kolejnego kolejnego rozmówcę, że widzisz w nim "kubusia" sprawdź najpierw czy twoje kryteria nie powodują zaliczenia wszystkich adwersarzy jako "kubusiów".
Nie. Nie wszyscy moi adwersarze stosują metodę "sam se znajdź argumenty, że mam rację; jak nie umiesz ich znaleźć, to jesteś głupi". Ty też nigdy jej nie stosowałeś, więc nie zaczynaj. W ogóle kubusiów jest na tym forum w skali liczby wszystkich użytkowników niewiele.
Cytat:Tego to ja nie wiem, spytaj się tych co tak czynią.
Po prostu nasz Naród nie dojrzał jeszcze do koncepcji, według której szkoła ma uczyć, a nie wychowywać. Więc religia jeśli zostanie zastąpiona, to wyłącznie innym rodzajem indoktrynacji. Natomiast godnym i sprawiedliwym jest dążenie do tego, aby ewolucyjnie wymusić przekształcenie religii w przedmiot kształcący z przedmiotu wychowawczego. Zyskają na tym wszyscy - także Kościół, którego wyznawcy nie będą zaginani przez byle jehowca.
Cytat:Czyż obowiązkiem duchownego nie jest opieka duchowa nad wiernymi?
Jest.
Cytat:Czy obowiązkiem państwa jest płacenie za taką opiekę?
W przypadku środowisk zamkniętych - tak. Zwłaszcza, że działanie duchownych w tych ośrodkach ma pozytywne skutki zbieżne z misją tychże ośrodków.
Cytat:Jeśli tak, to dlaczego księża nie rozliczają kilometrówek, kiedy jadą z namaszczeniem, czy krzyżmem do domów obłożnie chorych?
Z kim?
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
zefciu napisał(a):Nie wszyscy moi adwersarze stosują metodę "sam se znajdź argumenty, że mam rację; jak nie umiesz ich znaleźć, to jesteś głupi".
To nie jest pełny opis kubusiowego zachowania. Odsyłają do miejsc gdzie jakoby są argumenty na ich tezę ale tam ich nie ma. Twierdzą, że coś już w wątku napisali, choć nie napisali. Ja odesłałem cię do obszernego hasła, gdzie są argumenty do moich tez, sprawa z Funduszem Kościelnym jest głośna i znana, naprawdę odnalezienie tam potwierdzenia moich tez nie jest misją niemożliwą.
Poprzez swoją postawę sam prowokujesz do takiego zachowania, nawet pytania nie chce ci się porządnie sformułować, a wymagania masz, że hej.
Trochę więcej pracy własnej a wtedy i ja będę skłonny przyłożyć się do argumentacji.
Cytat:W przypadku środowisk zamkniętych - tak. Zwłaszcza, że działanie duchownych w tych ośrodkach ma pozytywne skutki zbieżne z misją tychże ośrodków.
Nie wystarczy, że taka misja jest w ośrodkach zamkniętych umożliwiana?
Koniecznie trzeba za nią płacić?
Cytat:Z kim?
Z Zefciem.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
Jeżeli to co piszesz jest prawdą,to czemu nie postąpisz zgodnie z ciężarem dowodu i nie przedstawisz tych znanych i głośnych argumentów?
Przecież to, jak twierdzisz, nic trudnego...

Odpowiedz
Machefi napisał(a):To nie jest pełny opis kubusiowego zachowania.
No nie jest. Ale to nie znaczy, że przyjmowanie pojedynczych elementów ich zachowania jest pożądane.
Cytat:Nie wystarczy, że taka misja jest w ośrodkach zamkniętych umożliwiana?
Koniecznie trzeba za nią płacić?
A czy ja mówię, że jest to konieczne? Pisałem, że istnienie takiej opłaty nie świadczy o wyznaniowym charakterze państwa.
Cytat:Z Zefciem.
No i po co takie odpowiedzi? Naprawdę chcesz mnie przekonać, że nie masz argumentów?
Tress byłaby doskonałą filozofką. W istocie, Tress odkryła już, że filozofia nie jest tak wartościowa, jak jej się wcześniej wydawało. Coś, co większości wielkich filozofów zajmuje przynajmniej trzy dekady.

— Brandon Sanderson
Odpowiedz
Może chcę aby Zefciu zaliczył mnie do "kubusiowego" klubu, robi to z dużo większym wdziękiem niż prowadzi dyskusję.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
To pisz mu to na priva, bo ten trolling tu nie jest niczym mądrym ni fajnym z Twej strony...

I na razie sam się do pocztu kubusiowego starasz zaliczyć.

Odpowiedz
zefciu napisał(a):to nie znaczy, że przyjmowanie pojedynczych elementów ich zachowania jest pożądane.
Owszem, tak samo jak niepożądana jest postawa 5 letniego dziecka, ograniczjąca się do niepełnych pytań, A co? A kogo? A na co. I tak w kółko Macieju. Chcesz zostać wzorcem kolejnego klubu, dla odmiany nazywanego "zefciami"?
Cytat:A czy ja mówię, że jest to konieczne? Pisałem, że istnienie takiej opłaty nie świadczy o wyznaniowym charakterze państwa.
Świadczy natomiast o tym, że państwo płaci za bycie klerem i związane z byciem klerem powinności. O tym piszemy, a nie o tym, czy Polska to kraj wyznaniowy, nawet Luksemburga tak przecież nie określiłem
Cytat:No i po co takie odpowiedzi? Naprawdę chcesz mnie przekonać, że nie masz argumentów?
Jakie pytanie, taka odpowiedź Zefciu.
PiS to dwa kłamstwa i spójnik

Andrzej Duda pełni obowiązki prezydenta, ale nie jest głową państwa - Włodzimierz Cimoszewicz


No dobra, przyznaję, jestem lewakiem.Język
Odpowiedz
http://www.fronda.pl/a/holandia-wiecej-a...46511.html
Tylko 17% holendrów wierzy w Boga. Ma ktoś dostęp do tego typu badań w tym kraju z lat poprzednich? Wypadałoby porównać wyniki;p
Odpowiedz
gekonex napisał(a):http://www.fronda.pl/a/holandia-wiecej-a...46511.html
Tylko 17% holendrów wierzy w Boga. Ma ktoś dostęp do tego typu badań w tym kraju z lat poprzednich? Wypadałoby porównać wyniki;p

Wg tyg. "Niedziela"
Cytat:W stosunku do danych z 2005 r. (porównanie dotyczy roku 2010) liczba wierzących w Boga w Europie zmniejszyła się. Najbardziej zmieniła się na niekorzyść sytuacja w Portugalii, gdzie deklaracje wiary w Boga spadły z 81 do 70 proc., w Austrii (z 54 do 44 proc.) i Norwegii (z 32 do 22 proc.). Znacząco wskaźnik ten spadł w także w Finlandii (o 8 punktów procentowych), Islandii ( o 7), Francji (o 7), Belgii (o 6), Holandii (o 6), Słowenii (o 5) i Szwecji (o 5).
Są też kraje, w których nastąpił wzrost liczby wierzących w Boga, ale zaledwie o dwa punkty procentowe (Rumunia, Chorwacja, Słowacja, Luksemburg, Estonia) albo jeden (Węgry i Łotwa).
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a):Wg tyg. "Niedziela"

Więc to co przedstawia M. Houellebecq w swej najnowszej powieści nie jest prowdopodobne?
Odpowiedz
HieronimDWed napisał(a):Spędziłem parę ładnych sekund na przeczytanie wszystkiego oraz powiem otwarcie, że warto było poświęcić ten czas. W całości popieram przedmówców i z zapałem podpiszę się pod każdym postem. Fajnie, że finalnie znalazłem nowinki, które pozwoliły mi trochę się dowiedzieć na ten temat! To naturalnie dzięki wielkie!

To jeszcze nie jest podsumowanie;-)

Czekam na odpowiedź w kwestii powieści Submision.
Odpowiedz
gekonex napisał(a):Tylko 17% holendrów wierzy w Boga. Ma ktoś dostęp do tego typu badań w tym kraju z lat poprzednich? Wypadałoby porównać wyniki

Holandii nie mam, ale istnieje takie porównanie dla Zaglebia Ruhry/Niemcy, regionu porównywalnego z Holandią:

liczba osób chodzących do kościoła na msze

[Obrazek: EauwoPb.jpg]


życie kościelne w liczbach

[Obrazek: EjN2zqX.jpg]

Bestattungen - pogrzeby
Erstkommunion - 1.komunia
Taufen - chrzty
Austritte - apostazje
Eheschliessungen - śluby
Wieder ein- Übertritte - powroty i zmiana wyznania

Faktem jest, ze w ostatnich 30 latach ubyło 5.3 miliona chrześcijan, a liczba bezwyznaniowców (33.4%) jest większa od liczby katolików (29.9%) i ewangelików (29.0%).

Najważniejsze jest, aby ostatni zawsze zgasił świeczkę. Oczko
"Dyskusja z idiotami niepotrzebnie ich nobilituje"
Odpowiedz
piotr35 napisał(a):Holandii nie mam, ale istnieje takie porównanie dla Zaglebia Ruhry/Niemcy, regionu porównywalnego z Holandią:

liczba osób chodzących do kościoła na msze

[Obrazek: EauwoPb.jpg]


życie kościelne w liczbach

[Obrazek: EjN2zqX.jpg]

Bestattungen - pogrzeby
Erstkommunion - 1.komunia
Taufen - chrzty
Austritte - apostazje
Eheschliessungen - śluby
Wieder ein- Übertritte - powroty i zmiana wyznania

Faktem jest, ze w ostatnich 30 latach ubyło 5.3 miliona chrześcijan, a liczba bezwyznaniowców (33.4%) jest większa od liczby katolików (29.9%) i ewangelików (29.0%).

Najważniejsze jest, aby ostatni zawsze zgasił świeczkę. Oczko


Ale ta statystyka nie znaczy, że są niereligijni.

Może szukają nowej mistyki i tu może wejść właśnie Islam , ale nie taki szalony jak ostatnio we Francji.
Katolicyzm utracił moc zachwycania. Liturgia jest sztywna, wierni się starzeją.
Stąd te statystyki. Kto by przesiedział godzinę na nudnej mszy??

Odradzają się tez kościoły ewangelickie .
Może jest jakieś badanie dotyczące w ogóle religijności a nie tylko kościoła katolickiego, czy chrześcijańskiego.


A świecki humanizm- też jest religią.

Makaroniarze - ilu ich dzisiaj jest??
Odpowiedz
semele napisał(a):ta statystyka nie znaczy, że są niereligijni.

To statystyka niemieckiego episkopatu. Kościelna.
Wśród katolików i ewangelików jest ogromna liczba osób niereligijnych, albo niewierzących, którzy nie wypisują sie z Krk, bo straciliby prace u kościelnego pracodawcy.

Tych niereligijnych w rzeczywistości jest znacznie więcej.

semele napisał(a):A świecki humanizm- też jest religią.

To tak samo jak niegranie w piłkę nożną musi być sportem. Oczko

Musi być, bo religijność jest dla ciebie ułomnością?
"Dyskusja z idiotami niepotrzebnie ich nobilituje"
Odpowiedz
piotr35 napisał(a):A niegranie w piłkę nożną jest sportem. Oczko

Niegranie programowe, czy niegranie w ogóle??OczkoSzczęśliwy

W niegranie programowe się angażujesz w niegranie w ogóle - po prostu przez myśl Ci to nie przeszło.

Dlatego trudno nazywać ateistą kogoś komu nigdy nie przeszła myśl o graniu w piłkę nożna - czyli, że jest coś takiego jak Bóg.

Że w ogóle istnieje piłka nożna.:roll:Szczęśliwy

To proste tłumaczenie dla lokalnych kibiców;-)
Odpowiedz
W zeszłym tygodniu pojawiły się nowe dane niemieckiego episkopatu.
W 2014 roku apostazji dokonało w Niemczech prawie 220 tys. katolików, to najwyższa liczba w historii, o 22% wyższa niż w zeszłym roku.
Liczba apostazji u ewangelików będzie jeszcze wyższa.


Nawet Franciszek nie jest w stanie zatrzymać tej lawiny wystąpień z KrK.
Wszystko zgodnie z modelami matematycznymi przedstawionymi na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego przed kilkoma laty, które wzbudziły tutaj ogromny sprzeciw, ale sie sprawdzają.
"Dyskusja z idiotami niepotrzebnie ich nobilituje"
Odpowiedz
Według danych austriackiego Krk żyją tam jeszcze 3793 zakonnice, z czego 2963 ( 78% ) przekroczyło już wiek emerytalny, czyli 65 lat.
Poniżej 40-stki jest tylko 136 zakonnic.
W ostatnim roku do nowicjatu zgłosiło się ... 9 Austriaczek.
Zjawisko to nazywa się wymieraniem naturalnym. 
"Dyskusja z idiotami niepotrzebnie ich nobilituje"
Odpowiedz
piotr35 napisał(a): Wszystko zgodnie z modelami matematycznymi przedstawionymi na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego przed kilkoma laty, które wzbudziły tutaj ogromny sprzeciw.

Oczywiście tych modeli piotr35 nawet nie potrafił zaprezentować, nie mówiąc już o obronie.  Oczko


Cytat:ale sie sprawdzają.

Oczywiście się nie sprawdzają. Nawet na wykresach zaprezentowanych przez piotr35 widać, że krzywa spadku jest zupełnie inny niż postulowana  Uśmiech


Cytat:W ostatnim roku do nowicjatu zgłosiło się ... 9 Austriaczek.

Zjawisko to nazywa się wymieraniem naturalnym. 


Oczywiście piotr35 nie ma pojęcia co to jest "wymieranie naturalne" i jak ono naprawdę przebiega.  Cwaniak

To o czym pisze, to raczej dobór zależny od częstości. Im mniej będzie zakonnic w społeczeństwie austriackim, tym bardziej status zakonnicy stanie się dla kobiet czymś cennym i pożądanym.

Z tego co słyszałem takie zjawisko już zachodzi we Włoszech.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości